TatilCity.NETTatilCity.NET

Çaycuma Gezi Rehberi

Çaycuma Gezi Rehberi

Çaycuma Gezi Rehberi


Çaycuma Gezi Rehberi

Zonguldak’ın sekiz ilçesinden biri olan Çaycuma, Filyos Çayı ve Filyos Antik Kenti başta olmak üzere doğal ve tarihi güzellikleriyle Karadeniz Bölgesi’nde gezilebilecek yerler arasında bulunmaktadır. Zonguldak il merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta yer alan Çaycuma, tarıma uygun bir bölge olan Filyos Vadisi’nde kurulmuştur. Filyos Çayı’nın iki tarafındaki yamaçlar arasında bulunan ilçe, deniz seviyesinden 20 metre yüksekliktedir. Çaycuma sınırları içinde 35 kilometre ilerleyen Filyos Çayı, Filyos beldesinde denize dökülmektedir.
Çaycuma isminin ilginç bir öyküsü vardır. Cuma günleri Filyos Çayı kenarında kurulan pazara giden yöre sakinlerinin, “Çaya cumaya gidiyorum” cümlesi zamanla ilçenin adının Çaycuma olmasını sağlamıştır. Çaycuma’da 1970 yılında faaliyete geçen Türkiye’nin üçüncü büyük kağıt fabrikası yer almaktadır. İlçedeki organize sanayi bölgesinde sanayi yatırımları da son yıllarda hız kazanmıştır. Karadeniz ikliminin egemen olduğu ilçede, yaz ayları fazla sıcak yaşanmaz, kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir.
İlk insan yerleşiminin Milattan Önce 3’üncü yüzyıla kadar dayandığı Çaycuma’da, en eski yerleşim yeri Filyos (Teion) Antik Kenti’dir. Filyos Çayı’nın Karadeniz’e döküldüğü yerde kurulan Teion Antik Kenti, Milattan Önce 3’ncü yüzyıla kadar uzayan bir geçmişe sahiptir. Söz konusu dönemde bölgede ticari amaçla kurulmuş bir koloninin olduğu belirtilmektedir. Burası Karadeniz’in kuzeyinden gelen malların gemilerden boşaltılarak, Anadolu’nun iç kesimlerine gönderildiği yer olarak dikkat çekmektedir. Tarihsel süreç içerisinde Roma, Bizans ve Ceneviz egemenliği görülen Çaycuma, 1944 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Çaycuma’ya nasıl gidilir?

Zonguldak il merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta yer alan Çaycuma’ya ulaşım oldukça pratiktir. İlçeye gitmek için Zonguldak şehir merkezinde kalkan dolmuşlar kullanılabilir. Bu yolculuk yaklaşık bir saat sürmektedir. Ankara’ya 234, İstanbul’a 315, Devrek’e 32, Bartın’a 50 kilometre uzaklıkta yer alan Çaycuma'ya Türkiye'nin her tarafından karayolu ile ulaşılabilir.
İlçeye özel aracınızla gidebileceğiniz gibi şehirlerarası otobüslerle Zonguldak il merkezine gidip, buradan Çaycuma'ya gidebilirsiniz. Büyük şehirlerden Çaycuma’ya havayolu aracılığıyla ulaşmak isteyenler ise Zonguldak Havalimanı'nı da kullanabilirler.
Çaycuma’da doğa sporları

Çaycuma’da doğa sporları


Çaycuma’da doğa sporları

Coğrafi yapısı doğa sporları için elverişli olan Çaycuma’da, başta trekking olmak üzere çeşitli aktiviteler yapılabilmektedir. İlçede doğa yürüyüşleri için en çok tercih edilen yer, Çayır Köyü Su Mağarası bölgesidir. Çaycuma’nın farklı noktalarından bölgeye gerçekleştirilecek doğa yürüyüşleri sonunda su mağarasında keyifli bir gezinti yapılabilir ve mağara önünde bulunan alabalık tesisinde nefis balıkların tadına bakılabilir. Bahar ve yaz aylarında çeşitli doğa sporu dernekleri bu bölgeye toplu doğa yürüyüşleri de düzenlemektedir.

Çaycuma Yürüyüş Parkurları

Çaycuma’da yer alan yürüyüş parkurlarından en çok tercih edilenleri; Çaycuma-Amasra arasında bulunan 69 kilometre uzunluğundaki orta zorluk derecesine sahip rota, Çaycuma-Kayıkçılar arasındaki 8 kilometrelik orta zorluk derecesine sahip rota ve Çaycuma-Çayır köyü arasında yer alan ve su mağarasında sona eren 20 kilometre uzunluğundaki orta zorluk derecesine sahip rotadır.

Bisiklet Kenti; Çaycuma

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesi, aynı zamanda bisiklet kenti unvanını hak eden bir yerdir. Son yıllarda belediyenin öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda ilçe merkezinde bisiklet yolları açılarak yöre halkının hizmetine sunulmuştur. Pedal çevirmek için birçok parkura sahip olan Çaycuma’da, bisiklet şenlikleri de yapılmaya başlanmıştır.
Çaycuma’da gezilecek yerler

Çaycuma’da gezilecek yerler


Çaycuma’da gezilecek yerler


Filyos Beldesi (Tios Antik Kenti)

Çaycuma’da yer alan Tios Antik Kenti, ilçedeki en önemli tarihi yapıların başında gelmektedir. Aynı zamanda Tieion, Tianon ve Tium isimleriyle de bilinen antik kent, sit alanı ilan edilmiştir. Toprak altında bulunan antik kent, kısa zaman önce başlatılan arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkarılmaya başlanmıştır. Tarih boyunca önemli bir konumu bulunan Filyos, antik dönemde Bithynia ile Paphlagonia bölgeleri arasındaki geçiş noktasındadır. Tios Antik Kenti’nin kuruluşu Milattan Önce 7’nci yüzyılın ikinci yarısına dayanmaktadır. Tios isimli rahip tarafından Miletos kolonisi olarak kurulan kent, Helenistik dönem boyunca Herakleia Tiranlığı ile Bithynia ve Pontus Krallıkları’na bağlı kalmıştır. Daha sonra Milattan Önce 70’te Romalıların egemenliğine giren kent, Bizans döneminde önemli bir dini merkez olmuştur. Antik kentteki kazılar 2006 yılında başlatılmıştır. Arkeolojik kazılardan Helenistik döneme ait sur duvarları, Roma-Bizans döneminden yapı kalıntıları, Roma sikkeleri ile çanak çömlek parçaları gün yüzüne çıkarılmıştır. Ayrıca Arkaik dönemden siyah-kırmızı figürlü çanak çömlek parçaları ve Ortaçağ’a ait sırlı çanak çömlek parçaları bulunmuştur. Türkiye’nin Karadeniz kıyılarındaki ilk ve tek antik kent olarak kayıtlara geçen Tios Antik Kenti’nde; yollar, meydan, hamam, dini yapılar, evler, depolar, dükkanlar ve mezarların gün yüzüne çıkarılması beklenmektedir.

Filyos Kalesi

Tios Antik Kenti’nde yer alan Filyos Kalesi, antik dönemdeki yerleşim yerine yakın bir tepe üzerinde inşa edilmiştir. Su ortaçağ kalesinin duvarları ile Roma döneminde yapıldığı tahmin edilen bir kule kalıntısı günümüzde görülebilmektedir. Filyos Kalesi’nin duvarları 2003’te Kültür Bakanlığı’nca restorasyondan geçirilmiştir.

Doğu Tepesi

Filyos Kalesi’nin yer aldığı tepenin doğu tarafında yapılan arkeolojik kazılarda; mermer sütun ve kaidesi, mermer yazılı bir levha, taş lahitler ile tuğla mezarlar gün yüzüne çıkarılmıştır. Burada günümüzde askeriyeye ait bir tesis bulunmaktadır. Ayrıca bölgede yapılan kazılarda, tepenin batısında deniz içinde iki mendirek kalıntısı yer almaktadır. Bunların eski limana ait olduğu tahmin edilmektedir. Limanın başladığı yerden yerleşim yerine doğru sahil surları da mevcuttur. Antik şehrin güneyindeki yamaçta ise Roma döneminden kaldığı tahmin edilen antik tiyatro yer almaktadır.

Çayır Köyü Su Mağarası

Çaycuma’nın doğal güzellikleri arasında bulunan Çayır Köyü Su Mağarası, ilçe merkezine 12 kilometre mesafedeki Çayır köyünde yer almaktadır. İçinde buz gibi soğuk su çıkan mağaraya yürüyerek 20 metre kadar girilebilmektedir. Devam etmek isteyenlerin bot giyerek gitmesi gereken mağarada, sarkıt ve dikitlerden meydana gelen muhteşem bir güzellik mevcuttur. Çevresindeki doğal güzelliklerle de adından söz ettiren mağaranın önünde piknik alanı ve alabalık tesisi bulunmaktadır. Mağarada yapılacak bir gezintinin ardından nefis bir alabalık ziyafeti çekmenizi mutlaka öneririz.

Çaycuma Köprüsü

Filyos Çayı üzerinde bulunan Çaycuma Köprüsü’nün ilginç bir hikayesi vardır. Köprü yapılmadan önce kayık ve sandallarla karşıya geçmeye çalışan bölge halkı, çayın genişliği nedeniyle bunu pek başaramamıştır. Yapılan çok sayıda tahta köprü hep yıkılmıştır. Son olarak 1951 yıllında bir köprü inşa edilmiştir. 255 metre uzunluğa 8.40 metre genişliğe sahip bu köprü de 61 yıl boyunca ilçe halkına hizmet verdikten sonra, 6 Nisan 2012 günü çökmüştür ve ne yazık ki 15 kişi hayatını kaybetmiştir. Bir yıl sonra yeni bir köprü yapılarak hizmete açılmıştır. O nedenle bugünkü Çaycuma Köprüsü’nün tarihi bir değerinden söz edilemez.

Çaycuma’da nerede ne yenir?

Zonguldak yemek kültürünün özelliklerini taşıyan Çaycuma’da, mutfağın temel öğelerini buğday, arpa, mısır, çavdar, bakla, fasulye ve yulaf oluşturmaktadır. Ayrıca sebze ve meyveciliğin de geliştiği bölgede; ıspanak, kara lahana, pırasa, armut, elma, fındık, dut, erik, kestane, kızılcık, ceviz ve kiraz yetişmektedir. Çaycuma mutfağında önemli payı olan bu ürünler, nefis yemeklerin yapımında başrolü oynamaktadır.
Yörede öne çıkan lezzetleri yaprak sarması, cevizli dolma, malay ve mancar ekmeği olarak sıralayabiliriz. Bunların yanı sıra un çorbasının da yaygın olduğu Çaycuma’da, çok sayıda restoran ve lokantada yöresel lezzetleri tatmanız mümkündür. İlçede öne çıkan restoranları; Gencer Aile Lokantası, Balat Lokantası, Canlı Balık, Kahverengi Kafeterya, Ekrem Usta Restaurant, Künefe Cadde ve Garden Balık Restaurant olarak sıralayabiliriz.
Çaycuma’da gece hayatı

Çaycuma’da gece hayatı


Çaycuma’da gece hayatı

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde gece hayatı; kafeterya, bar, gece kulübü, pub ve meyhane gibi mekanlarda yaşanmaktadır. İlçede yer alan eğlence mekanlarında gecenin ilerleyen saatlerine kadar içkinizi yudumlayarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Çaycuma’da gece hayatının aktif olarak yaşandığı mekanların öne çıkanları; İstasyon Mahallesi’nde hizmet veren Sahil Night Club, Namık Kemal Caddesi üzerinde bulunan Selay Bar Bistro, Zonguldak Çaycuma Yolu üzerinde faaliyet gösteren Kesen Bar ve Burçak Sokakta yer alan Moon Light gibi işletmelerdir. Ayrıca ilçede yer olan kafeteryalarda da akşam saatlerinde müzik eşliğinde arkadaşlarınızla ve dostlarınızla eğlenebilirsiniz.
Çaycuma’daki eğlence mekanlarını yetersiz bulanlar, yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan Zonguldak şehir merkezinde daha fazla seçenek bulabilirler. İl merkezinde yer alan Takoz, Okyanus Bar, Deniz Kulübü, D All In, Mühendisler ve Mimarlar Lokali, Maden Mühendisleri Derneği ve Lokali, Doktorlar Lokali gibi mekanlar bu seçeneklerden bazılarıdır.