TatilCity.NETTatilCity.NET

Çekmeköy Gezi Rehberi

İstanbul Çekmeköy Gezi Rehberi

İstanbul Çekmeköy Gezi Rehberi


İstanbul’un ilçelerinden olan Çekmeköy, Anadolu yakasındaki Alemdağ ormanlarının güneybatı bölümündeki Keçiağılı Tepesi yamaçlarında yer almaktadır. Kuzeybatıda Beykoz, kuzeydoğuda Şile, güneybatıda Ümraniye, güneydoğuda ise Sancaktepe ilçeleri ile komşu olan Çekmeköy, kısmen kent gürültü ve kirliliğinden uzak bir konumda bulunmaktadır. Ormanları nedeniyle oksijeni bol olan ilçede bolca bitki, kuş, böcek gibi canlılar mevcuttur. Ormanlarının yanı sıra suları ile de bilinen Çekmeköy’de modern yerleşim alanlarıyla birlikte çok sayıda mesire alanı bulunmaktadır.
Daha önceleri Ümraniye’nin beldelerinden biri olan Çekmeköy, 2008 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Deniz seviyesinden 100 metre yüksekte bulunan ilçe, 14 bin 800 hektarlık bir alanda kurulmuştur. Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin geçiş bölgesinde yer alan Çekmeköy’de ılıman bir iklim yaşanır. Tarihi oldukça eski olan bölge, Orhan Gazi döneminde fethedilmiş olsa da en erken dönemin Kanuni Sultan Süleyman zamanı olduğu belirtilmektedir. Tarihi kayıtlara göre, 1520 yıllarında Çekmeköy, Alemdağı, Hüseyinli, Sırapınar, Ömerli ve Koçullu köyleri mevcuttur. Ancak bu köylerin kesin kuruluş tarihleriyle ilgili net bir bilgiye ulaşılamamıştır.

İstanbul Çekmeköy Turistik Rehber - İstanbul Çekmeköy Gezilecek Yerler - İstanbul Çekmeköy Yapılacak Şeyler
İstanbul Çekmeköy Gezilecek Yerler

İstanbul Çekmeköy Gezilecek Yerler


Çekmeköy’de gezilecek yerler…


Taşdelen Mesire Alanı

Çekmeköy’de gezilebilecek yerlerin başında Taşdelen mevkiinde yer alan Taşdelen Mesire Alanı yer almaktadır. Burası ormanın içinde bulunmaktadır ve mevcut masalarda piknik ve mangal yapmak mümkündür. Bölgenin bol oksijenli havasında yürüyüş yaparak ağaçlar altında keyifli vakit geçirilebilir. Ayrıca spora ilgi duyanlar bölgede yapılan koşu yarışmalarına da katılabilirler. Taşdelen Mesire Alanı’nın yanı sıra ilçede yer alan Yeşilbahçe, Güvercinlik Mesire Alanı, Saklıbahçe gibi doğal ortamlarda da piknik ve yürüyüş yaparak güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Kestane Suyu

Çekmeköy sularıyla ünlü bir ilçedir. Bölgede bulunan çok sayıda memba suyu, geçmişte uzun yıllar boyunca bölge halkına hizmet vermiştir. Bunlar arasında bulunan Kestane Suyu, az bir akıntıya sahiptir ve tek bir kaynağı vardır. Suyun bulunduğu bölgenin, zamanında 3. Murat’ın annesi Nurbanu Sultan’a ait olduğu belirtilmektedir.

Saray Suları

Saray Suları dört noktadan yeryüzüne çıkar ve boruyla Alemdağ Mahallesi’ne doğru akar. Saray Suları’nın kaynaklarıyla Taşdelen arasında oldukça kısa bir mesafe bulunmaktadır. Ayrıca bölgede yer alan Tafranlı Suları ise İncirli Tepe’nin kuzeyinde geniş bir çukurun içinde yer almaktadır. Öte yandan bölgede yer alan sulardan Büyük Elmalı’nın kaynakları da Tafranlı’nın yarım kilometre kadar kuzeyinde bulunur. Küçük Elmalı ise Alemdağ’ın bir kilometre kadar kuzey tarafındadır.

Çekmeköy’de nerede ne yenir?


Yeşil Vadi

Çekmeköy’de kahvaltıdan diğer öğünlere kadar geniş bir menüye sahip olan Yeşil Vadi, oldukça meşhur bir restoran olarak hizmet vermektedir. Meyve ve çam ağaçları arasındaki güzel bahçesiyle misafirlerine nefis lezzetler sunan restoran, özellikle kahvaltıda sunduğu sigara böreği ve kendi ürettikleri sucuk ile tercih edilmektedir. Ayrıca “kendin pişir kendin ye” seçeneği de sunan Yeşil Vadi, tercih edilmesi halinde kilo ile sipariş verilen etleri pişirip masaya da servis etmektedir.

Nakkaş Kebap

İstanbul’da birkaç tane şubesi bulunan Nakkaş Kebap, Çekmeköy’de Şile yolu üzerinde nefis kebaplar sunmaktadır. Etleri Trakya ve Balıkesir’den, yeşillikleri de Cumhuriyet Köy’deki bahçesinde üreten restoran, ürünlerinde hormon ve genetiğiyle oynanmış tohum kullanmamaktadır. Ara sıcaklar ve salatalarda da oldukça iddialı olan mekan, ızgara, kebap, dürüm ve pideleriyle sevilmektedir.

Park Adana Et ve Kebap

Tarihi Park Adana, 2010 yılından beri verdiği hizmeti Çekmeköy’deki tek şubesi ile sürdürmektedir. Oldukça zengin bir menüye sahip olan restoran, hünerli aşçılarıyla konuklarına nefis lezzetler sunmaktadır. Türk damak tadına hitap eden et ve kebap çeşitlerinin yanı sıra hafta sonları yöresel serpme kahvaltı da oldukça beğenilmektedir. Kaz kebabı ile özellikle tercih edilen Park Adana Et ve Kebap, açık ve kapalı alanlarıyla kalabalık topluluklara da hizmet vermektedir.

Can Kebap

1975 yılında Bahçelievlerde kurulan Can Kebap, 1981 yılından beri Anadolu yakasında Ümraniye Can Kebap olarak faaliyetlerini sürdürmüştür. 1997 yılında adını Can Kebap olarak değiştirerek hizmete devam eden restoran, zengin menüsü ve deneyimli kadrosu ile konuklarını ağırlamaktadır. Restoranın 100 kişilik kapalı, 50 kişilik açık bahçesi ve çocuk oyun bölümü de bulunmaktadır.

Beşyıldız Cafe Restoran Nargile

Çekmeköy’ün sevilen restoranlarından olan Beşyıldız Cafe Restoran Nargile, tarih kokan dekorunun eşliğinde fırın çeşitleri, kebap çeşitleri, dünya mutfağı ve özel menüsü kiremitte alabalık ile hizmet vermektedir. Mısır’dan getirilen nargile ustası ile nargile hizmeti de sunan restoran, özellikle gençler tarafından ilgi görmektedir. Kafe hizmetlerinin de verildiği mekanda, ustaların hünerli ellerinden çıkan kebaplar özellikle tercih edilmektedir.

Testi Kebap

2 bin metrekare bahçe içinde bulunan bağ evinde hizmet veren Testi Et ve Kebap Evi, 1995 yılında söz konusu bağ evinin farklı bir et lokantasına dönüştürülmesi fikri ile doğmuştur. Şehrin içinde, ancak şehrin stresinden uzak, huzurlu bir ortam oluşturmak amacıyla hizmete başlayan Testi Kebap, yaklaşık 25 yıldır nefis lezzetleri misafirlerine sunmaktadır. Pazar sabahları açık büfe kahvaltı hizmeti de veren restoran, aynı zamanda branch’ı Türk damak zevkine başarılı bir şekilde uyarlayarak ilgi çekmiştir. Menüsü oldukça zengin olan Testi Kebap, başarılı hizmetlerini çok sayıda sertifika ve kalite yönetim belgesi ile de tescillemiştir.

Yakamoz Balıkçısı

Çekmeköy’de Yakamoz Balıkçısı Balıkçı Yunus adıyla hizmet veren restoran, balık konusunda bölgenin en iddialı mekanları arasında yer almaktadır. Balık satış reyonu, 100 kişilik kapalı ve 80 kişilik bahçesi ile konuklarını ağırlayan Yakamoz Balıkçısı, mevsim balıklarının tümünü müşterilerine en lezzetli haliyle sunmaktadır. Paket servisi hizmeti de bulunan restoran Necip Fazıl Mahallesi Kemerdere Mevkii Alemdağ Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Çekmeköy’de gece hayatı…


İstanbul’un ormanları ve oksijeni bol havasıyla öne çıkan ilçelerinden olan Çekmeköy’de hareketli bir gece hayatı mevcuttur. İlçenin farklı bölgelerinde bulunan çok sayıda bar, restoran, gazino ve diskolar arasında kendi zevkinize göre bir mekan bulup, gecenin ilerleyen saatlerine kadar keyifli vakit geçirebilirsiniz. Çekmeköy’de bulunan çok sayıda eğlence mekanından bazılarını sizin için derledik.

Kent Restaurant Bar

Çekmeköy’ün önde gelen barları arasında yer alan Kent Restaurant Bar, özellikle gençler tarafından tercih edilmektedir. Çamlık Mahallesi, Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:60 adresinde bulunan mekan, sıcak yaz aylarında özellikle terasıyla ilgi çekmektedir. Kokteyllerin başarılı bir şekilde yapıldığı Kent Restaurant Bar’da bar mutfağına özgü atıştırmalıklar da içkilerinize eşlik etmektedir.

Giardino Cappucino

Çekmeköy’de yer alan barlardan en çok tercih edilenlerden biri de Giardino Cappucino’dur. Merkez Mahallesi, Çavuşbaşı Caddesi, Atış Sokak’ta hizmet veren mekanda içeceklerin yanı sıra dünya mutfağı ve kafe hizmeti de verilmektedir. Kapalı alanının yanı sıra açık alana da sahip olan Giardino Cappucino, yoğun ilgi nedeniyle daha çok rezervasyon ile müşteri kabul etmektedir.

Çalı Türkü Evi

Çekmeköy’de hizmet veren Çalı Türkü Evi, ilçedeki türkü severleri ağırlamaya devam ediyor. Sadece yerli değil yabancı turistlerin de uğrak noktası olan Çalı Türkü Evi’nde, canlı müziğin yanı sıra davul zurna eşliğinde halay çekerek eğlenmek isteyenlerin harika vakit geçirdikleri mekandır. Cumhuriyet Mahallesi Avşar Sokak üzerinde bulunan bu mekana mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.