TatilCity.NETTatilCity.NET

Çerkezköy Gezi Rehberi

Çerkezköy Gezi Rehberi

Çerkezköy Gezi Rehberi - İstanbul


Çerkezköy Gezi Rehberi

İstanbul’a yakınlığıyla bilinen sanayi bölgesi Çerkezköy, Tekirdağ ilinin bir ilçesidir. Gelişimini ağırlıklı olarak endüstriyel tesislerle sürdüren ilçe, organize sanayi bölgesi ile adından söz ettirmektedir. Çerkezköy meydanında yer alan saat kulesi ilçenin önemli sembollerinden biridir. Ergene havzasında yer alan Çerkezköy, az engebeye sahip düzlüklerden oluşan 297 kilometrekarelik yüzölçümüne sahiptir. Istıranca dağlarının uzantılarının yer aldığı doğu kesimleri biraz daha engebelidir. Yüksek kesimlerinde ormanlık alanların ve tarım alanlarının bulunduğu ilçede, en önemli akarsuyu Çorlu Deresi olarak dikkat çekmektedir. Yaz aylarının sıcak, kış aylarının ise ılık geçtiği ilçede, yüksek kesimlerde kışlar oldukça soğuktur. Çerkezköy, kuzey rüzgarlarının etkisine girdiği dönemlerde oldukça soğuktur.
Tarihi oldukça yeni olan Çerkezköy, 1876-1877 yıllarında Osmanlı-Rus Harbi sonrasında “Türbedere” adıyla kurulmuştur. Atatürk İlkokulu’nun bahçesinde yer alan türbeden de anlaşılacağı gibi bölge, 1907 yılına kadar Türbedere ismini taşımıştır. Adını Osmanlı - Rus savaşından sonra bölgeye yerleştirilen Çerkezlerden alan ilçe, daha sonra Çerkezler bu bölgeden göç etmesine rağmen adını korumuştur. Günümüzde fabrikaların ağırlıkta olduğu ilçede, meydandaki Atatürk heykeli, büyükçe bir camii, en eski ilkokulu olan Atatürk İlköğretim Okulu ve belediye binası öne çıkan yapılardır. Merkezinde büyük bir amfi tiyatronun yer aldığı Çerkezköy’de, iki tane sinema salonu mevcuttur. Gezilip görülebilecek yerleri sınırlı olan ilçede, yöre halkı eğlenmek için ağırlıklı olarak çevredeki ilçeleri ve İstanbul’u tercih etmektedir.

Çerkezköy’e nasıl gidilir?

Ulaşım olanakları bakımından oldukça gelişmiş olan Çerkezköy’e İstanbul ve Tekirdağ’dan kolaylıkla ulaşılabilmektedir. İstanbul Esenler Otogarı’ndan her 20 dakikada bir hareket eden otobüslerle ilçeye bir buçuk saatte gidilebilmektedir. Ayrıca Beylikdüzü’ne kadar metrobüsle gittikten sonra buradan minibüslerle de Çerkezköy merkezine bir saatlik yolculuğun sonucunda ulaşılabilmektedir. Çevresinde bulunan Çorlu, Kapaklı gibi hareketli ilçelere oldukça yakın bir konumda bulunan Çerkezköy, demiryolu ağına da sahiptir. İlçe merkezinden geçen tren hattı aracılığıyla ilçeye ulaşım sağlanabilmektedir.
Çerkezköy doğa sporları

Çerkezköy doğa sporları


Çerkezköy’de doğa sporları

Doğa sporlarına uygun bir yapıya sahip olan Çerkezköy’de, trekkingin yanı sıra bisiklet için uygun parkurlar yer almaktadır. İlçenin çevresinde yer alan ormanlık bölgelerde doğa yürüyüşleri için çok sayıda rota mevcuttur. Özellikle ilçenin kuzeydoğu tarafında yer alan Çatalca’ya bağlı bazı köyler, sahip oldukları ormanlık alanlarda doğayla iç içe keyifli aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Çerkezköy yakınlarında yer alan İkiz Göller bölgesi de doğa yürüyüşleri için oldukça uygundur. Burada yer alan iki göl arasındaki parkur güzel rotalara sahiptir.
Bisiklet turları için de elverişli olan Çerkezköy’de; Pınarca, Çorlu ve Hallaçlı arasında yoğun tercih edilen parkurlar mevcuttur. Çerkezköy ile Pınarca arasında bulunan 10 kilometrelik kolay parkurda pedal çevirebileceğiniz gibi, Çerkezköy ile Çorlu arasındaki 25 kilometrelik orta zorluktaki parkuru da tercih edebilirsiniz. Ayrıca Çerkezköy ile Çatalca’nın Hallaçlı köyü arasında bulunan yaklaşık 10 kilometrelik kolay parkur da bisiklet severlerin sık sık turlar düzenlediği rotalardan biridir.
Çerkezköy Gezilecek Yerler

Çerkezköy Gezilecek Yerler


Çerkezköy’de gezilecek yerler

Tarihi ve turistik özelliklere pek sahip olmayan Çerkezköy, ağırlıklı olarak sanayi tesislerinin yer aldığı bir ilçedir. Binlerce işçinin yaşadığı ilçede, ayrıca askeri birlikler de yoğundur. Önemli bir sanayi bölgesi olması nedeniyle dışarıdan göç almaya devam eden Çerkezköy, ilçe merkezinde pek fazla gezilebilecek yere sahip olmasa da çevresindeki bazı doğal güzellikleriyle görülebilecek yerlere sahiptir. İlçe merkezinde yer alan meydandaki saat kulesi en önemli tarihi yapıdır. Osmanlı döneminden kalma tarihi bir camiinin de yer aldığı ilçenin çevresinde gezilebilecek birkaç yer vardır.

Kazak Gölü

Çerkezköy’e oldukça yakın bir konumda bulunan Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesindeki Kazak Gölü bölgenin mesire alanı olarak öne çıkmaktadır. Çevre düzenlemesi yapılan Kazak Gölü’nde pek çok imkan mevcuttur. Burada yer alan çeşme, çocuk oyun alanları, tuvaletler, ateş yakma yerleri ve piknik masaları keyifli bir gün geçirmenizi sağlamaktadır. Yeni evlenenlerin fotoğraf çektirmek için de tercih ettiği bölgede çay bahçesi de bulunmaktadır.

İkiz Göller

Kazak Gölü yakınında yer alan ve tamamen doğal bir ortama sahip olan İkiz Göller bölgesi de gezilebilecek yerle arasındadır. Orman içinde yer alan ve yaylaya benzeyen bölgede, biri küçük diğeri de büyükçe iki göl bulunmaktadır. Küçük göl piknik ve kamp için tercih edilirken, diğeri ise mesire yeri ve kamp için uygun özelliklere sahiptir. Göller arasındaki parkurda da keyifli doğa yürüyüşleri yapılabilmektedir.

Karamandere Kamp ve Mesire Yeri

Çerkezköy’e yakın bir konumda yer alan, ancak İstanbul sınırlarında bulunan Karamendere Kamp ve Mesire Yeri, dere kenarında keyifli bir gün geçirmek isteyenlerin tercihidir. Ormanlık bir bölgede yer alan kamp yerinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz fırın, market gibi işletmeler de yer almaktadır. Köyün girişinde bulunan kamp ve mesire yerinde nefis ekmekler pişiren bir fırın mevcuttur. Köy meydanındaki şifalı çeşmeden su da içebilirsiniz.

Danamandıra Tabiat Parkı

Çerkezköy yakınında bulunan Danamandıra Tabiat Parkı, İstanbul’un Çatalca ilçe sınırlarında yer almaktadır. Günübirlik piknik ve gezi için tercih edilen bölge, tabiat parkı özelliği taşıdığı için girişte ücret ödemek gerekmektedir. Göl kenarında güzel dinlenme alanlarına sahip olan parkta, tuvalet ve mescit dışında tesis yoktur. Ayrıca tabiat parkının yakınında yer alan Sinekli Gölü de piknik için tercih edilen yerlerden biridir.

Çerkezköy’de nerede ne yenir?

Tekirdağ mutfağının yanı sıra aldığı yoğun göç nedeniyle Türkiye’nin neredeyse her bölgesinden lezzetleri barındıran Çerkezköy mutfağı, her damağa hitap eden tatları içermektedir. Trakya mutfağı denildiğinde ilk akla gelen Tekirdağ köftesi, Çerkezköy’de de yaygın bir lezzettir. Zengin yemek çeşitleriyle öne çıkan bölge mutfağında sebze yemeklerinden et yemeklerine, salatalardan çorbalara ve tatlılara kadar her damağa hitap eden lezzetler mevcuttur. Hamur ve sütten yapılan çeneçarpan çorbası ve Rumeli mutfağının olmazsa olmazlarından kelle paça çorbası bölgede oldukça yaygındır.
İlçede ayrıca yufka ve tavuk etiyle hazırlanan damat paçası, Osmanlı mutfağından beri süren elbasan tava, etle hazırlanan sini mantısı, krep gibi görüntüye sahip cizleme ve bir çeşit pide olan zennik öne çıkan lezzetlerdir. Bunların yanı sıra yoğurtlu borani, pireşe, papaz mancası, şaraşura, gülbarak böreği de Çerkezköy’ün yaygın tüketilen lezzetleri arasındadır. İlçede yer alan restoran ve lokantalarda yerel lezzetlerin yanı sıra Türk ve dünya mutfağının seçkin lezzetlerini de tadabilirsiniz. Çerkezköy’e bağlı Veliköy’de yer alan Yalı Restaurant, bölgenin en ünlü restoranlarından biridir. Et yemeklerinin meşhur olduğu restoranda, doğal ve lezzetli etler usta aşçıların hünerli ellerinden çıkmaktadır. Orman içinde, kuş sesleri arasında bulunan restoranda; çocuklar için oyun parkı, hayvanat bahçesi, akarsuyun ferahlığı ve yapay şelaleler ilgi çekmektedir.
Turunç’ta gece hayatı

Turunç’ta gece hayatı


Çerkezköy’de gece hayatı

Büyük bir sanayi kenti olan Çerkezköy’de gece hayatı pek aktif değildir. Ağırlıklı olarak kafeteryaların bulunduğu ilçede, gece hayatı daha çok bu kafeteryalar ve çay bahçelerinde yaşanmaktadır. Gece hayatını daha hareketli yaşamak isteyenler, ağırlıklı olarak Silivri ya da İstanbul’un yakın ilçelerini tercih etmektedir. Ancak ilçe merkezinde yer alan az sayıdaki bar ve meyhanede de gece hayatı söz konusudur. Organize Sanayi Bölgesi ve çok sayıdaki sanayi tesisi nedeniyle lüks otellerin yer aldığı Çerkezköy’de, bu otellerin bar ve restoranlarında daha hareketli bir gece hayatı bulunmaktadır.