TatilCity.NETTatilCity.NET

Çıralı Gezi Rehberi

Çıralı Gezi Rehberi

Çıralı Gezi Rehberi


Çıralı Gezi Rehberi

Akdeniz’in en güzel tatil beldelerinden olan Çıralı, Antalya’nın Kemer ilçesine bağlıdır. Bey Dağları Milli Parkı sınırlarında bulunan bu güzel belde, Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanları arasında yer alan üç kilometre uzunluğunda bir sahile sahiptir. Kumsalı iki taraftan kayalıklarla kaplı olan Çıralı sahili, ince taneli kumlarıyla tatilcilerin gözde plajları arasındadır. Çıralı’nın kuzeyinde yer alan ve yalnızca kış aylarında akan Ulupınar deresi, Olympos Antik Kenti’nden geçip Çıkalı köyüne gelmekte ve buradan denize dökülmektedir. Olympos ile Çıralı sahili bu dere tarafından ikiye ayrılmaktadır. Ulupınar deresi ve kanyonu, Antik Likya Yolu, Olympos Antik Kenti, Yanartaş, sedir ormanları ve yaylalarıyla ünlü Çıralı bölgesi, sit alanı olması nedeniyle yapılaşmadan korunmuştur ve doğal güzelliğini sürdürmektedir.
Antalya’nın en temiz tatil beldelerinden olan Çıralı, üç kilometrelik ince kumlu sahiliyle turistlerin gözde mekanları arasında yer almaktadır. Genişliği 50 ila 100 metre arasında değişen kumsal, Ulupınar deresinin de denize döküldüğü yerdir. İsmini Olympos’taki Khimaira’dan (Yanartaş) alan Çıralı, mitolojide de önemli bir yere sahiptir. Eski Yunan mitolojisinde, Bellerophontes adlı gencin, uçan at Pegasus'a sahip olmak için verdiği mücadele burada geçmiştir. Bellerophontes, Pagasus’a sahip olabilmek için kendisini engelleyen; vücudunun önü aslan, arkası yılan, ortası keçi olan ve ağzından ateşler çıkaran Khimaira'yı Çıralı’da öldürmüştür. Çıralı’da yanmaya devam eden Yanartaş isimli ateşin, Khimaira’nın ateşi olduğu belirtilmektedir. Ancak bilimsel araştırmalar, günümüzde halen yanan bu ateşin, yeraltından dışarı sızan metan gazı olduğunu ortaya koymuştur.
Her mevsim turistlerin akınına uğrayan Yanartaş, Çıralı köyünün en önemli bölgesidir. Denizi, güneşi, bitki çeşitleri ve kuş türlerinin yanı sıra tarihi özellikleriyle de ilgi gören bu tatil beldesi, doğayla iç içe, sakin bir tatil arayanlar için biçilmiş kaftan gibidir.

Çıralı’ya nasıl gidilir?

Karayolu ve Antalya Havalimanı üzerinden havayolu ulaşım imkanlarına sahip olan Çıralı’ya gitmek, aktarmalı olmasına rağmen çok zor değildir. Özel araçla gitmek isteyenler, Antalya'dan Kumluca yönüne devam ederek, Tekirova’dan yedi kilometre sonra beldeye ulaşabilirler. Tekirova’da Çıralı tabelası görüldükten sonra sola dönülerek virajlı yollarda ortalama 15 dakikada gidilebilmektedir.
Çıralı’ya şehirlerarası otobüslerle gitmek isteyenler ise önce Antalya Otogarı’na ulaşmalıdır. Oradan Kumluca, Finike, Demre, Kaş veya Patara’ya giden minibüslerden biri tercih edilerek Çıralı kavşağında inilmelidir. Buradan da Çıralı dolmuşlarıyla beldeye ulaşılabilmektedir.
Çıralı’nın Anlatya’ya uzaklığı 70 kilometre olup yolculuk yaklaşık bir buçuk saat sürmektedir. Çıralı’ya İstanbul’dan 800, Ankara’dan Çıralı’ya 620, İzmir’den ise 525 kilometre yol kat etmek gerekmektedir.
Büyükşehirlerden veya çevre illerden havayolu aracılığıyla Çıralı’ya gitmek isteyenler ise Antalya Havalimanı’na inmelidir. Buradan Antalya Otogarı’na giden servis araçları, taksiler veya toplu ulaşım araçları kullanılabilir.
Çıralı Gezi Rehberi

Çıralı Gezi Rehberi


Çıralı’da doğa sporları

Doğa sporlarına uygun bir coğrafi yapısı olan Çıralı; başta trekking, yüzme, bisiklet ve kaya tırmanışı olmak üzere pek çok aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en uzun 10 parkurundan biri olan 510 kilometrelik ünlü Antik Likya Yürüyüş Yolu, Çıralı’dan geçmektedir. Antik Likya Yürüyüş Yolu’nun üzerinde 19 tane antik kent, çeşitli yerleşimler ve konaklama tesisleri bulunmaktadır.

Trekking

Antik Likya Yürüyüş Yolu’nun yaklaşık 20 kilometrelik kısmı Çıralı’dan yürünebilmektedir. Bazen denize nazır, bazen ağaçların arasında devam eden bu yol, oldukça keyifli bir parkurdur. Çıralı sahilinin doğu tarafındaki çam ağaçlarının arasında başlayan parkur, tepeye tırmandıktan sonra sağdaki buruna doğru devam etmektedir. Yürüyüş sırasında; Çıralı Plajı, Musa Dağı, tekneler ve Akdeniz’in masmavi suları tepeden izlenebilmektedir. Tekirova’ya kadar devam eden bu parkur, Çıralı’da tatil yapanlar için önerebileceğimiz yürüyüş yoludur. Ayrıca Çıralı’dan Olympos-Adrasan ve Tahtalı Dağı’na devam eden farklı parkurlar da bulunmaktadır.

Bisiklet

Beldede yaygın olan aktivitelerden biri de bisiklete binmektir. Çıralı merkezinde kiralayabileceğiniz bisikletle hem ulaşımınızı sağlamış hem de pedal çevirerek formunuzu korumuş olursunuz. Bölgeyi keşfetmek için bisiklet seçeneği dışında motosiklet ve ATV kiralamak gibi alternatifler de bulunmaktadır.

Kaya tırmanışı

Çıralı’nın hemen yanı başında yer alan Olimpos tepeleri, kaya tırmanışları için oldukça elverişlidir. Her düzeyde tırmanma rotalarının bulunduğu bölge, son yıllarda kaya tırmanışçılarının gözde alanlarından biri olmuştur. Yılın her mevsimi yapılabilen bu spora özellikle yabancı turistler ilgi göstermektedir.
Çıralı’da gezilecek yerler

Çıralı’da gezilecek yerler


Çıralı’da gezilecek yerler


Yanartaş (Chimaera)

Çıralı’da ilk olarak görülmesi gereken yer, kayaların arasında yüzyıllardır sönmeden yanan Chimaera’dır. Yanartaş olarak da bilinen bu kayalık bölge, Çıralı’ya üç kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Mitolojide de geçen Yanartaş, yeraltındaki metan gazın kayaların arasından çıkarak yanması sonucu oluşmuştur. Çıralı’dan ortalama yarım saatlik bir yürüyüşle ulaşılabilen Yanartaş, her mevsim çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir. Gün batımına doğru eşsiz bir manzarası vardır.

Olimpos Antik Kenti

Çıralı yakınında yer alan Olimpos Antik Kenti, Bey Dağları Milli Parkı sınırlarında bulunmaktadır. Likya döneminde, birliğin altı kentinden biri olan Olimpos, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserlerin bazılarını günümüze kadar ayakta tutmayı başarmıştır. Doğal ve tarihi zenginliğiyle her yıl yoğun olarak ziyaret edilen antik kent, deniz ile birleşen Akçay deresi tarafından ikiye ayrılmaktadır. Antik kentte, giriş bölümü, kuzey nekropol, güney nekropol, piskoposluk sarayı, Roma hamamı ve kral mezarları bulunmaktadır.

Antik Likya Yürüyüş Yolu

Dünyanın en güzel 10 yürüyüş yolundan biri olarak kabul edilen Antik Likya Yürüyüş Yolu, Çıralı’dan da geçmektedir. Çıralı’dan Maden-Tekirova, Olympos-Adrasan ya da Tahtalı Dağı yönüne doğru katılabileceğiniz yürüyüş yolu, oldukça keyifli bir tarihi yolculuk sunmaktadır. Yer yer deniz manzarası, ormanlık alanlar ve tarihi bölgelerden geçen yol, zorluğuna rağmen bölgedeki turistlerin yoğun ilgi gösterdikleri parkurlardan oluşmaktadır.

Çıralı Plajı

Üç kilometreyi aşkın sahili olan Çıralı, temiz denizi ile bölgenin en çok tercih edilen plajına ev sahipliği yapmaktadır. Özel tesisin yer almadığı Çıralı Plajı’nda, tamamen doğal bir ortamda denize girip keyifli vakit geçirilebilmektedir. Denizi taşlık olduğu için deniz ayakkabısı ile girilmesi önerilen Çıralı’da, berrak denizin bazı yerlerinde dipteki balıkları görmek de mümkündür. Kısa sürede derinleşen deniz nedeniyle yüzmeyi bilmeyenlerin dikkat etmesi gerekmektedir.

Phaselis Antik Kenti

Çıralı’ya yakın konumda bulunan Phaselis Antik Kenti, Kemer’in Tekirova beldesinde yer almaktadır. Zengin bir tarihi geçmişi bulunan kent, Milattan Önce 690 yılında Lokios tarafından kurulmuştur. Burada yapılan arkeolojik kazılarda önemli bölümü Roma döneminden kalma eserler gün yüzüne çıkarılmıştır. Liman, kale duvarları, Kral Antonius Caravella yolu, Zeus Mabedi ve tiyatro bunların bazılarıdır.

Çıralı Tekne Turları

Çıralı’dan hareket eden tekne turlarına katılarak tatilinize daha fazla renk katabilirsiniz. Olimpos’un yanı sıra Çıralı’dan da sabah saatlerinde hareket eden tekneler; Ceneviz, Akvaryum, Sazak, Çoban Limanı, mağaralar, Suluada, Phaselis, Maden Yolu, Kleopatra Koyu gibi yerlere uğramaktadır.

Çıralı’da nerede ne yenir?

Akdeniz mutfağının lezzetlerine sahip olan Çıralı’da, ağırlıklı olarak deniz ürünlerinin sunulduğu restoranlar mevcuttur. Sahile yakın konumda yer alan restoran, bahçeli kafeterya ve fast food benzeri işletmelerin bulunduğu Çıralı’da, taze levrek ve çupra en çok tercih edilen lezzetlerdir. Bunların yanı sıra kalamar ve gözlemelerin de yaygın olarak tüketildiği beldede, kavun dondurması mutlaka denenmesi gereken bir tatlıdır.
Çıralı’da öne çıkan restoranların başlıcaları ise lezzetli balıklarıyla ünlü Olaender Restaurant, deniz ürünlerinin yanı sıra Türk mutfağının lezzetlerini de sunan denize nazır Azur Aida Restaurant ve kahvaltısı ile meşhur Karakuş Restaurant gibi işletmelerdir.
Çıralı’da gece hayatı

Çıralı’da gece hayatı


Çıralı’da gece hayatı

Sakin ve huzurlu bir tatil için tercih edilen Çıralı’da, hareketli bir gece hayatı söz konusu değildir. Akşam saatlerinde içkilerini alarak sahil kenarına inip, doğayla iç içe eğlenmenin oldukça revaçta olduğu Çıralı’da, sabah saatlerine kadar açık olan birkaç tane bar ve disko da bulunmaktadır.
Çıralı’da popüler gece eğlencelerinden biri de Yanartaş’a çıkmaktır. Beldeye yaklaşık üç kilometre uzaklıktaki Yanartaş’a düzenlenen akşam turlarıyla bölgeye gidenler, bir yandan kayaların içinden yükselen alevleri izlerken diğer yandan içeceklerini yudumlayıp gitar eşliğinde şarkılarla eğlenirler. Yanartaş’ta gece saatlerinde sucuk ekmek yemek de bir Çıralı geleneği halini almıştır.