TatilCity.NETTatilCity.NET

Davraz Gezi Rehberi

Isparta Davraz Gezi Rehberi

Isparta Davraz Gezi Rehberi


Davraz Gezi Rehberi

Isparta Ovası ile Kovada ve Eğirdir Gölü üzerinde yükselen Davraz Dağı 2637 metre yüksekliktedir. Davraz Dağı, yöre halkı tarafından Davras olarak da bilinir. Akdeniz Bölgesi’nin en büyük dağlarından Davraz, zengin bitki örtüsü ile öne çıkar. Genellikle ardıç, sedir ve çam ağaçlarıyla çevrili olan Davraz Dağı, nefis doğası ve bol oksijenli havası ile muhteşem güzelliktedir. Öte yandan Davraz Dağı’nın üzerinde bulunan Davraz Kayak Merkezi gerek kış gerekse doğa sporlarına elverişli ortamı ile her yıl yerli ve yabancı birçok turiste evsahipliği yapmaktadır. Isparta’nın yanı sıra Burdur, Antalya, Denizli, İzmir gibi illere yakın konumuyla  Akdeniz ve Ege bölgesinde yaşayanların uğrak noktası olan Davraz, son yıllarda yıldızı parlayan tatil beldelerindendir.
Davraz Kayak Merkezi kolay ulaşımı ve kaliteli tesisleri ile Türkiye’nin önemli lokasyonları arasında yer alıyor. Sahip olduğu birçok avantaj nedeniyle kısa sürede ülkenin en iyi kayak merkezleri arasında yerini alan Davraz Kayak Merkezi, yıl içinde binlerce turist ağırlamaktadır. 1650 metre rakımda bulunan kayak merkezinde özellikle 20 Aralık-20 Mart tarihleri arasında kayak yapılabiliyor. Ancak mevsimsel şartları dikkate alarak söz konusu zaman aralığının değişkenlik gösterdiğini de hatırlatmalıyız. Özellikle sömestr tatilinde ailece kayak tatili yapmak isteyenlerin tercih ettiği Davraz’ın en yoğun olduğu dönem ise ocak ve şubat aylarıdır. Yanı sıra şubat ayında Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından düzenlenen Snowfest etkinliği ile gençlerin buluşma noktası konumuna gelen haline gelen Davraz, aralık ve mart aylarında ise daha sakindir. Kar kalınlığının yaklaşık 150 santimetre olduğu kayak merkezinde çığ tehlikesinin bulunmaması için misafir açısından oldukça güvenli ve keyifli bir tatil seçeneği oluşturuyor.
Isparta Davraz Gezilecek Yerler

Isparta Davraz Gezilecek Yerler


Davraz’da gezilecek yerler

Kış aylarında özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde yaşayanların kayak ve snowboard için uğrak noktası olan Davraz; eşsiz doğası, kaliteli konaklama tesisleri ve sorunsuz altyapısı ile dikkat çekiyor. Aileniz ve sevdiklerinizle Davraz Kayak Merkezi’nde geçireceğiniz birkaç günün ardından Isparta çevresinde bulabileceğiniz birbirinden güzel milli parklar ve doğal güzellikler sizi bekliyor olacak. Türkiye’nin ikinci en büyük tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü, muhteşem manzarası ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Bölgede gezilecek diğer yerler arasında; Kovada Gölü Milli Parkı, Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı, Kızıldağ Milli Parkı, Gölcük Krater Gölü Milli Parkı bulunur. Arkeolojiye ilgi duyuyorsanız,  Adada Antik Kenti ve Isparta Müzesi mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerdendir. Zindan Mağarası ve Kutlubey Ulu Cami Davraz gezilecek yerler listenizde olmalıdır.

Davraz Kayak Merkezi

Türkiye’nin en iyi butik kayak merkezleri arasında bulunan Davraz Kayak Merkezi, Isparta’ya yaklaşık 26 kilometre mesafededir. Özel aracınızla sadece 45 dakikada ulaşabileceğiniz Davraz Kayak Merkezi; Isparta, Burdur, Antalya ve Denizli’de yaşayanlar için ulaşımı oldukça kolay bir lokasyondur. Isparta Ovası üzerinden yükselen Davraz Dağı’nda kurulan kayak merkezi, hem kış hem dağ sporu sevenlerin buluşma noktasıdır. Toplam 12 tane pist bulunan Davraz Kayak Merkezi’nde pistlerin toplam uzunluğu yaklaşık 23.500 metredir. Bu pistlerden mavi renkli olanlar kayak sporuna yeni başlayanlar tarafından, siyah renkli pistler profesyonel sporcular tarafından kullanılır. Kartpostal niteliğindeki görüntülere sahip olan kayak merkezinde konaklayabileceğiniz üç tane tesis bulunur. Farklı konaklama seçenekleri de bulabileceğiniz bölgede, Isparta merkezdeki otelleri öneririz. Buralardan kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz kayak merkezine günübirlik geziler de oldukça fazladır.

Eğirdir Gölü

Davraz’a 15 kilometre uzaklıkta bulunan Eğirdir Gölü, sevdiklerinizle doğanın keyfini sürebileceğiniz muhteşem merkezlerindendir. Türkiye’nin ikinci en büyük tatlı su gölü olan Eğirdir Sultan ve Karakuş Dağları arasında bulunan göl, 12 metre derinliktedir ve deniz seviyesinden 916 metre yüksekliktedir. Biyolojik çeşitlilik bakımından da zenginlik gösteren Eğirdir Gölü yaklaşık 225 kuş türüne ev sahipliği yapar. Ayrıca kerevit, sudak, levrek, çapak gibi balık türlerinin yetiştiği Eğirdir Gölü tarımsal sulamada da kullanılır. Bölgede üretilen elmalar Türkiye’nin yüzde 20’lik ihtiyacını karşılamaktadır. Gölün üzerine uzanan Yeşilada’daki tarihi zenginliklere de rastlayabileceğiniz bölgedeki balık restoranlarına mutlaka uğramanızı öneririz.

Kovada Gölü Milli Parkı

Muhteşem doğal güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakan Kovada Gölü, Eğirdir Gölü’nün devamı niteliğindedir. 1970 yılında milli park ilan edilen göl, flora ve yaban hayatı açısından oldukça zengindir. Deniz seviyesinden 900 metre yükseklikte olan Kovada ölü, oldukça sığdır. Ağırlıklı olarak ardıç, meşe, kızılçam, karaçam gibi ağaç türlerine ev sahipliği yapan milli park dört mevsim boyunca ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Burada, göl kenarında yürüyüş yapabilir ve bolca fotoğraf çekebilirsiniz. Sakinliğin ve huzur veren atmosferi ile öne çıkan Kovada Milli Parkı kamp severlerin de uğrak noktalarındandır. Eğirdir ilçesine 24 kilometre mesafede bulunan Kovada Milli Parkı’nı mutlaka görmelisiniz.

Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı

Davraz Kayak Merkezi’ne gelmişken ziyaret etmenizi önerdiğimiz diğer bir nokta ise Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı’dır. Eğirdir’in Yukarı Gökdere köyü sınırlarında bulunan orman bol oksijenli havası ile yıl boyunca doğa severlerin vazgeçilmez yerlerindendir. Isparta’ya 69, Eğirdir’e 32 kilometre mesafede yer alan Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı’nda 15 farklı yürüyüş parkuru bilinir. 218 bitki türüne ev sahipliği yapan koruma alanı flora yönünden de  oldukça zengindir. 1987 yılında koruma altına alınan Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı’nda yürüyüş yapabilir ve birbirinden güzel meşe ağaçları arasında bolca fotoğraf çekebilirsiniz.

Adada Antik Kenti

Tarihe ve arkeolojiye meraklıysanız Davraz’a geldiğinizde Isparta çevresindeki antik kentleri  mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Bu antik kentlerden biri olan Adada Antik Kenti, Kovada Gölü’nün güneydoğusunda Sütçüler ilçesindedir. Kuruluş tarihi net olarak bilinmeyen antik kentten M.Ö. II. yüzyılda Adada ve Termesos ile yapılan bir anlaşma metninde bahsedilir. Roma İmparatorluğu döneminde bugüne kadar fazla zarar görmeden ayakta kalmayı başaran antik kentte; anıt mezarlar, bazilika, antik tiyatro ve antik yol görülmeye değer yerlerdendir. Traianus Tapınağı ve İmparatorlar Tapınağı başta olmak üzere dört tapınağın bulunduğu antik kentte Roma ve Bizans dönemine ait tarihi zenginlikleri fotoğraflayabilir, antik yolu takip ederek yürüyüş yapabilirsiniz.

Isparta Müzesi

Davraz gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer önemli yer ise Isparta Müzesi’dir. 1985 yılında ziyarete açılan müze çeşitli onarım çalışmalarından sonra 2002 yılında yenilenerek ziyarete açıldı. 2008 yılı itibarıyla müzede 2953 adet arkeolojik eser başta olmak üzere toplam 17 bin 976 adet eser sergilenir. Isparta Müzesi’nde dört ayrı sergi salonu bulunur. Arkeoloji, Hazine, Halı ve Etnografya ziyaret edebileceğiniz bölümler arasında yer alır. Arkeoloji Salonu’nda Göndürlü’de yapılan kazı çalışmaları sonrası bulunan tarihi eserleri  inceleyebilir, Perge Antik Kenti’nden elde edilen eserleri görebilirsiniz.

Zindan Mağarası

Isparta’nın Aksu ilçesine iki kilometrelik mesafede yer alan Zindan Mağarası, şehirdeki doğal güzellikler arasındadır. 765 metre uzunluğa sahip olan mağaranın sadece 300 metresi ziyaretçilere açıktır. Yüksekliği 20 metre olan mağarada yapılan ışıklandırma çalışmaları ile  yolunuzu kolayça bulabilirsiniz. Damlataş, kenartaş ve yer altı deresinin oluşturduğu sarkıt ve aşınımlarının bulunduğu mağaranın bir bölümünde ise minyatür kanyonlar vardır.

Davraz'da nerede ne yenir?

Davraz Kayak Merkezi’nde kış sporlarının keyfine vardıktan sonra bir dağ klasiği olarak mangalda sucuk-ekmek yemeden bölgeden ayrılmayın. Dağ havasının eşlik ettiği bembeyaz karlar üzerinde pişirilen sucuğun yanı sıra köfte ekmek de iyi bir alternatif olabilir. 1. bölge ve 3. bölgede kafelerin yer aldığı kayak merkezinde dinlenebilirsiniz. İsterseniz bu kafelerde yiyeceklerinde tadına bakabilirsiniz. Davraz Kayak Merkezi’ndeki otellerin bir kısmı tam pansiyon olarak hizmet verirken bir kısmı da yarım pansiyon konsepti ile misafirlerini ağırlamaktadır. Otellerde Türk ve dünya mutfaklarından seçkin lezzetleri tadabilir, unutulmaz bir lezzet yolculuğuna çıkabilirsiniz.
Davraz’a gelmişken Isparta yöresine özgü tatları denemeden bölgeden ayrılmamalısınız. Isparta denince akla gelen ilk lezzet hiç şüphesiz fırın kebabıdır. Kuzu, oğlak veya erkeç etinden hazırlanan fırın kebabını denemek için Kebapçı Kadir, Ferah Kebap Salonu ve Hacıbenlioğlu Kebap Restaurant’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Balık favori yiyecekleriniz arasında ise Eğirdir Gölü manzarası ile gölde yetişen sazan, levrek ve alabalığın tadına bakabilirsiniz. Melodi Restaurant manzarası ve hizmet kalitesi açısından bu mekanların başında gelir. Pirinç çorbası, oğmaş, irmik çorbası, top tarhana Isparta yöresine özgü çorbalardır. Patlıcan, biber ve kabak dolması da bölgede öne çıkan sebze yemeklerindendir. Isparta’nın meşhur tatlılarından yalvaç güllacı, kabak tatlısı ve irmik helvası da tatmanız gereken diğer lezzetlerdendir.
Davraz Gece Hayatı

Davraz Gece Hayatı


Davraz'da gece hayatı

Davraz gece hayatı çoğunlukla sakin geçmekle birlikte özellikle Bursa’da ve yakın mevkilerde bulunan başta otellerin restoran ve barları yerli ve yabancı turistlerin eğlence ihtiyacını karşılamaya yönelik kaliteli mekanlardır. Akşam bu otellerde şık bir yemek yiyebilir ve renkli sevdiklerinizle farklı aktivitelere katılabilirsiniz. Sirene Davras Otel’de keyifli vakit geçirebileceğiniz üç farklı bar bulunur.
Dilerseniz otelin diskosunda sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz. Zengin menüsü ve lezzetli kokteylleri ile tüm günün yorgunluğunu geride bırakabileceğiniz mekanda cumartesi ve pazar günleri canlı müzik etkinlikleri de vardır. Sömestr döneminde özellikle üniversite öğrencileri için düzenlenen etkinliklerle Davraz gece hayatı oldukça canlanır. Ocak ve şubat ayları da kayak merkezinin en fazla talep gördüğü aylardır. Söz konusu dönemlerde gece hayatı diğer aylara göre daha aktiftir. Dans geceleri ve partilerle eğlencenin kesintisiz devam ettiği Davraz’da gece hayatı sadece otellerle sınırlı değildir. Özellikle hafta sonları meşalelerin eşlik ettiği kayak gösterisini izleyebilir, ateşin etrafında sıcak şarabınızı yudumlayabilirsiniz.