TatilCity.NETTatilCity.NET

Derinkuyu Gezi Rehberi

Kapadokya bölgesinin en büyük yeraltı şehrine ev sahipliği yapan Derinkuyu ilçesi, Nevşehir il merkezine 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden olan bu yeraltı şehrinin üçte ikisi gezilebilmektedir. İlçe, yeraltı şehrinin yanı sıra kilisesi ve kültür parkından dolayı da yoğun ziyaretçi çekmektedir. Erciyes, Hasandağı ve Melendiz dağları arasında bulunan Misli ovasında kurulmuş olan Derinkuyu ilçesi, deniz seviyesinden ortalama bin 300 metre yüksekliğe sahiptir. Bölgedeki volkanik faaliyetlerin bitmesinin ardından yaşanan yoğun yağmur, rüzgar ve erozyon mevcut araziyi şekillendirmiştir. Düz bir araziye sahip olan ilçede ormanlık alan bulunmamaktadır. İlçe halkı başta patates üretimi olmak üzere ağırlıklı olarak tarımla geçimini sağlamaktadır.İlçenin adı, burada yer alan derin kuyulardan gelmektedir. Derinkuyu halkı, içme suyunu bu kuyulardan temin etmektedir. Bölgede 50’den fazla kuyu olduğu belirtilmektedir. Nevşehir’e yakın olduğu için ilin genel tarihinin özelliklerini taşıyan Derinkuyu, Milattan Sonra 2’nci yüzyılda Roma İmparatorluğu’ndan kaçan Hıristiyanların yerleştiği bölgelerden biridir. Antakya ve Kayseri üzerinden Kapadokya bölgesine gelen Hıristiyanlar, bu bölgeye yerleşip korunmak için yeraltı şehirleri inşa etmiştir. Bu şekilde Romalı askerler ile Arap akıncılarından kurtulan Hıristiyanlar, uzun yıllar burada yaşamıştır. Eski adı Malakopi olan Derinkuyu’da 1830’lu yıllara kadar yer üstünde konut bulunmuyordu. İlçedeki yeraltı şehri 1963’te tesadüfen tespit edilmiştir.

Derinkuyu’ya nasıl gidilir?

Nevşehir’e 30 kilometre uzaklıkta yer alan Derinkuyu ilçesine ulaşım oldukça pratiktir. Niğde-Nevşehir karayolu üzerinde yer alan ilçeye, Nevşehir il merkezinden minibüslerle gün içinde ortalama yarım saatte ulaşmak mümkündür. Niğde’ye 49 kilometre mesafede yer alan Derinkuyu, Kayseri’ye 111, Aksaray’a ise 79 kilometre uzaklıktadır.Nevşehir şehir merkezinden özel araçla Derinkuyu’ya ulaşmak için Kaymaklı– Derinkuyu güzergahı takip edilmelidir. İlçeye Göreme tarafından gelmek isteyenler ise Uçhisar–Çardak–Kaymaklı–Derinkuyu güzergahını izleyebilirler. İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerden Derinkuyu’ya havayoluyla ulaşmak isteyenler Nevşehir Kapadokya Havalimanı’nı kullanabilirler. İlçe merkezine 54 kilometre uzaklıkta yer alan havalimanına indikten sonra, havayolu servis araçları, taksi veya kiralık araçlarla ilçeye gidilebilmektedir.

Derinkuyu’da doğa sporları

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde doğa sporları için sınırlı da olsa uygun yerler vardır. Ağırlıklı olarak doğa yürüyüşlerinin yapılabildiği ilçede en çok tercih edilen parkur, Derinkuyu ile Ihlara arasında yer alan rotadır. Ortalama üç buçuk saatte yürünebilen bu parkur üzerinde yer alan yeraltı şehirlerini de gezebilirsiniz. Ayrıca 14 kilometre uzunluğundaki Ihlara-Yaprakhisar-Selime güzergahından Peristrema Vadisi de Derinkuyu’ya oldukça yakın bir rotadır.

Derinkuyu’da gezilecek yerler

Derinkuyu Yeraltı Şehri

İlçede en çok ziyaret yerlerin başında gelen yeraltı şehri, 36 tane yeraltı şehrine ev sahipliği yapan Kapadokya bölgesinin en büyük yeraltı şehridir. Derinkuyu Yeraltı Şehri, 1963 yılında tesadüfen bulunmuş ve 1967’den beri ziyaret edilebilmektedir. Bölgedeki diğer yeraltı şehirlerinden farklı yönlerinden birisi buranın misyoner okulu, vaftiz havuzu, günah çıkarma yeri ve ilginç bir kuyuya sahip olmasıdır. Sekiz kata sahip olan yeraltı şehri, büyük bir topluluğu barındırıp ihtiyaçlarını karşılayacak mekanlara sahiptir. Tarihi geçmişi Asur kolonilerine kadar uzanan Derinkuyu Yeraltı Şehri, 2’nci yüzyılda Roma zulmünden kaçıp bölgeye gelen ilk Hıristiyanların yaşadığı yerlerden biridir. Yeraltı şehrinde 60 ila 70 metre derinliklere sahip 52 tane içme suyu kuyusu mevcuttur. Bulunduktan sonra toplam dört kilometrekarelik kısmın yalnızca 2.5 kilometrekarelik sekiz katı temizlenip ziyarete açılan yeraltı şehri, halen tam olarak ortaya çıkarılamamıştır. Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin ziyaret edilebilen sekiz katının derinliği 50 metredir. Ancak tüm katların temizlenmesi ile bu derinliğin 85 metreye, kat sayısının ise 13’e ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bu yeraltı şehrinde 50 bin kişinin hiç dışarı çıkmadan yaşadığı sanılmaktadır.

Akıl Hastanesi

Derinkuyu ilçesi, dünyanın ilk akıl hastanesine ev sahipliği yapmaktadır. Henüz ziyarete açılmayan bu akıl hastanesi, geniş bir bahçe içinde olup tek katlıdır. Burada yer alan taş bina ile kayadan oyulmuş Aya Maryeros Manastırı (akıl hastanesi) arasında geçiş bulunmaktadır. Ortasında taş döşemeler olan manastırda, yine kayadan oyularak yapılmış odalar mevcuttur. Orta kısımda yer alan bir taşın oyularak kürsü yapıldığı manastırda, ayrıca bir tünel de bulunmaktadır. Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne bağlanan bu tünelin yanı sıra manastırın kuzeybatı bölümünde bir tünel daha vardır. Bu tünel de Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne bağlanmaktadır.

Kültür (Atamulu) Parkı

Derinkuyu ilçe merkezinin en çok gezilen yerlerinden olan Kültür Parkı, Şehit Ali Güven Caddesi üzerinde yer almaktadır. İlginç sanatsal özellikleri bulunan parkın çevresi duvarla çevrilmiştir. Ağaçları koruma altına alınan parkın yapımına 1966 yılında başlanmış ve dört yıl sonra tamamlanıp hizmete girmiştir. İçinde yüzme havuzu, amfi tiyatro, spor alanı, kitaplık, çocuk bahçesi ve cami bulunan parkta, ayrıca 15 heykel mevcuttur. Türkiye’deki en büyük Atatürk heykeli bu parktadır. Mareşal üniformalı bu heykel, 9 metre 15 santim boyutundadır.

Aziz Theodoros Trion (Üzümlü) Kilisesi

Derinkuyu’da bulunan bu kilise 19’uncu yüzyılda inşa edilmiştir. Mübadele öncesinde Rumlar tarafından kullanılan kilise, şu anda ziyarete açık değildir. Ancak kilisede her yıl mayıs ayında Bahar Ayini yapılmaktadır. Ön bölümünde üç kısımlı bir narteksin yer aldığı kilisenin üç de apsisi bulunmaktadır. Düzgün kesme taştan inşa edilen yapı, haç şeklindeki pencerelere sahiptir. Bahçesinde çan kulesi bulunan kilise, Osmanlı İmparatorluğu tarafından yaptırılmıştır.

Derinkuyu’da nerede ne yenir?

Nevşehir yemek kültürünün özelliklerini taşıyan Derinkuyu’da, Kapadokya bölgesinin seçkin lezzetlerini tadabileceğiniz gibi ilçeye özgü kuru fasulye ve kaymağı özellikle tadabilirsiniz. Derinkuyu’nun Kaymaklı köyünde üretilen kaymağın ünü Türkiye geneline yayılmıştır. Yapımı ortalama beş gün süren bu kaymak, Kaymaklı köyünde ve Derinkuyu’daki mekanlarda bolca tüketilmektedir. Ayrıca patates çorbası, testi kebabı, bulama, aside gibi lezzetler de ilçede yaygındır. Bölge mutfağının öne çıkan soğanlama, ayva dolması, çanak, Nevşehir et tavası, dıvıl, zerdi pilavı, sızgıt ve kömbe gibi lezzetlerini de ilçede yer alan restoranlarda tadabilirsiniz.Derinkuyu’da hizmet veren restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri bulabilirsiniz. İlçenin en çok tercih edilen mekanlarını; Akdeniz Kebap Salonu, Doyum Restoran, Celiloğlu Restoran, Ömer Babanın Yeri, Barış Kebap Salonu, Barış Döner, Erkut Usta, Ankara Dönercisi, Mevlana Pide Salonu, Atamulu Restoran, Şerif Restaurant ve Miraç Pastanesi olarak sıralayabiliriz.

Derinkuyu’da gece hayatı

Derinkuyu’da canlı bir gece hayatından söz edilemez. Akşam saatlerinde dışarı çıkmak isteyen ilçe halkı ağırlıklı olarak kafeterya, pastane ve çay bahçelerini tercih etmektedir. İlçede keyifli zaman geçirilebilecek mekanları, Niğde Caddesi üzerinde hizmet veren Bizim Ev Cafe, Eski Cami Sokak üzerinde faaliyet gösteren Türkoğlu Hediyelik Eşya ve Kafeterya, Niğde Caddesi üzerinde yer alan Büyükkollar Cafe ve Bayramlı’da hizmet veren Kapadokya Cafe olarak sayabiliriz. Daha canlı bir gece hayatı yaşamak isteyenler ise 30 kilometre uzaklıktaki Nevşehir il merkezine gidebilirler. Burada yer alan ve ağırlıklı olarak Türk gecelerinin düzenlendiği mekanlarda sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmek mümkündür.