TatilCity.NETTatilCity.NET

Didim Gezi Rehberi

Aydın Didim Gezi Rehberi

Aydın Didim Gezi Rehberi


Ege Bölgesi sınırları içinde yer alan Aydın ilinin şirin bir ilçesi olan Didim, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Uzun plajları, tertemiz denizi, bol oksijenli havası ile yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ve tatil severlerin uğrak noktasıdır. Son yıllarda Didim’e yerleşen İngiliz vatandaşı sayısında da kayda değer artış vardır. Akdeniz ikliminin yumuşaklığı sebebiyle sadece yazın değil, bahar ve kış aylarında da Didim’e yönelik seyahatler vardır. Yüz ölçümü 402 kilometrekare olan Didim’de,  TÜİK’in 2016 verilerine göre yaklaşık 77 bin kişi yaşar. Oldukça eski bir yerleşim yeri olan Didim’de, ilk yerleşim izleri M.Ö. 8000’li dönemlere kadar uzanmaktadır.
Avantajlı bir konuma sahip olan Didim’de, Ege'nin ve antik dünyanın birçok yerleşim yerine günlük turlarla katılmanız mümkündür. Tarihi, doğası, kilometrelerce uzanan sahil şeridi, kumsalları ile Didim, Ege Bölgesi’nin önemli turizm destinasyonlarından biridir. Aydın’a bağlı bu şirin ilçe, her yıl yerli ve yabancı birçok turist açısından çekim merkezidir. Özellikle yaz aylarında büyük ilgi gören Didim; gece hayatı, gezilecek yerleri ve denizi ile kesinlikle tercih edebileceğiniz bir tatil beldesidir.

Aydın Didim Turistik Rehber - Aydın Didim Gezilecek Yerler - Aydın Didim Yapılacak Şeyler
Aydın Didim Gezilecek Yerler

Aydın Didim Gezilecek Yerler


Tarihin doğa ile kucaklaştığı Didim’de geçmişe bir yolculuk yapabilirsiniz


Didyma Antik Kenti

Didim ilçesine adını da veren bu antik kentin, Yunanca karşılığı “ikiz kardeş” tir. Efes’te kendisine adanmış bir tapınak bulunan Artemis’in ikiz kardeşi, Zeus’un oğlu Apollon bu tapınaktaydı. Tarihi M.Ö. 8000 yılına dayanan dünyaca ünlü Didyma Antik Kenti, dönemin en ünlü kehanet merkezi olma özelliğini taşır. Limandan denize açılmak üzere olan asker ve tüccarlar burada fal baktırıp tanrılara adak adardı.

Apollon Tapınağı

Didyma Antik Kenti denildiğinde ilk akla gelen kesinlikle Apollon Tapınağı. M.Ö. 8. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen bu tapınak, her yıl yerli ve yabancı turistleri ağırlar. Yaklaşık 2000 yaşında olan tarihi miras; gerek boyutları, gerek benzersiz yerleşim planı gerekse günümüze kadar bu derece iyi korunmuş olmasıyla ziyaretçileri büyülemeye devam ediyor. Tapınak içinde bulunan 70 ton ağırlığındaki tek parça mermer blok, dünyanın en büyük mimarı materyallerinden biri olarak öne çıkıyor.

Milet Antik Kenti

Arkeolojik çalışmalara göre tarihi Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanan Miletos, zamanın en önemli liman kentlerinden ve ticaret merkezlerinden biriydi. Büyük Menderes Ovası’nı oluşturan alüvyonlar nedeniyle şu anda denizden 10 kilometre içerideydi. Antik dönemin yedi bilgesinden biri olan Thales ve daha birçok filozofun Milet asıllı olması nedeniyle buraya “filozoflar kenti” de denir.

Faustina Hamamı

Milet Tiyatrosu’ndan 150 metre kadar ilerlediğinizde sizi karşılayacak olan Faustina Hamamı, Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un isteği üzerine eşi Faustina’nın adıyla yapılmıştır. İlçede düzenlenen turların mutlaka rotasına dahil ettiği bu hamamın çeşmeleri, yıkanma havuzları ve heykelleri günümüzde halen ziyaretçilerini hayran bırakmayı başarıyor.

Milet Müzesi

Milet Antik Kenti ile aynı bileti kullanarak gezebileceğiniz Milet Müzesi’nde; sikkelerden süs eşyalarına, pişmiş toprak eşyalardan keramik eserlere, takılardan kitabelere ve heykellere kadar birçok değerli eser sergileniyor. 2011 yılından bu yana yenilenen yüzüyle hizmet veren Milet Müzesi, çevredeki tüm antik kentlerden buluntulara ev sahipliği yapıyor. Müze, pazar günleri hariç haftanın altı günü ziyaretçilerini bekliyor.

Priene Antik Kenti

Priene Antik Kenti, resmi olarak Aydın’ın Söke ilçesi sınırları içinde olsa da Didyma ile başlayan ve Milet ile devam eden kutsal yolun doğal devamıdır. Milet’ten sonra, yalnızca 10 dakika içinde ulaşılabileceğiniz Priene Antik Kenti, planlı şehir sisteminin tarihteki öncülerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Altınkum Plajı

Didim’de akla ilk gelen plaj Altınkum Plajı’dır. Adını kumsalındaki altın sarısı kumlarından alan Altınkum Plajı, oteller bölgesinde yer alması nedeniyle en çok tercih edilen lokasyonlardan biridir. Yaz aylarında oldukça kalabalık olan plaj sığ ve berrak bir denize sahiptir. Merkeze iki kilometre mesafede bulunan mavi bayraklı bir halk plajı olan Altınkum’a giriş ücretsizdir. Sadece şezlong ve şemsiye için bir miktar ödeme yapmanız gerekebilir.

Akbük Koyu ve Plajı

Altınkum Plajı’na oranla daha sakin bir yazlık bölge olan Akbük, Didim’e 20 kilometre uzaklıktadır. Akbük’te hem plaj hem de denizin içi bembeyaz kumlardan meydana gelmiştir.  Daha çok emeklilerin sakin bir yaz geçirmek için tercih ettiği bölge, özellikle sessiz ve sakin bir tatil geçirmek isteyenler tarafından tercih edilir.

Manastır Koyu ve Plajı

Özel aracınızla kolaylıkla ulaşabileceğiniz Manastır Koyu ve plajı manzarası Yunan adalarından oluşur. Didim Marina’ya doğru giden gidebileceğiniz plaj oldukça sakindir. Temiz denizi, huzurlu ortamı ve etkileyici manzaraya sahip olan bu bölge adını sınırlarında bulunan manastır ve şapelden alır.

Dalyanaki Koyu ve Plajı

Tekne turlarının bir diğer durağı ise Dalyanaki Koyu ve plajıdır.  Araçla gelirken Didim-Akbük yolundan tabelaları takip ederek, kolaylıkla bulabileceğiniz koyda yeterli sosyal tesis bulunmuyor. Bölgede ağırlıklı olarak yazlık siteler var.

Akkum Sağtur Plajı

Hem denize girmek hem de kamp yapmak isteyenler Akkum Sağtur Plajı’nı tercih ediyor. Kamp alanında kendi çadırınızı kurabileceğiniz plaj, özellikle bahar aylarında çok sessizdir. Akkum’un denizi ise adından da anlaşılabileceği gibi bembeyaz kumlarla baş döndürücü bir güzelliktedir. Plaj voleybolu gibi etkinliklerle de gününüzü şenlendirirken akşam saatlerinde deniz kenarında içkinizi yudumlayabilirsiniz.

Cennet Koyu ve Plajı

Merkeze yakın olması nedeniyle tekne turları tarafından da tercih edilen Cennet Koyu ve plajı Altınkum kadar olmasa da kalabalıktır. Didim Martı Sitesi’nin yanında bulunan koy 400 kişilik şezlong kapasitesine sahiptir. Ayrıca koyda gölgede oturulabileceğiniz alanlar ve küçük bir sosyal tesis de bulmanız mümkün.

Bafa Gölü Tabiat Parkı

Hem Aydın’da hem de Muğla’da sınırları olan bereketli Bafa Gölü Tabiat Parkı, muhteşem manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken bu park, Didim’e 25 kilometre uzaklıkta 12 bin hektarlık alan üzerindedir. Bafa Gölü Tabiat Parkı, doğa yürüyüşü, foto safari, botanik turu, kuş gözlemciliği ve olta balıkçılığı oldukça tercih edilen bir bölgedir.

Saplı Ada

Deniz üzerinde yürüyerek ulaşılabilen ada olma özelliği taşıyan Akbük Saplı Ada, Akbük’te SİT alanı olarak koruma altındadır. Saplı Ada, yaklaşık 100 metrelik bir mesafeyi dizlerinize kadar gelen bir su yüksekliğinde aşmanıza olanak tanıyor. Taş ve kayalardan oluşan sap görüntüsü nedeniyle Saplı Ada adı verilen bölgeye ulaştığınızda 50 santimetre kadar altında kül tabakası bulunan eski bir volkanik oluşum göreceksiniz. Ancak deniz yürüyüşü kesinlikle benzersiz bir tecrübe olarak hep aklınızda kalacak.

Didim'de nerede ne  yemeli?

Aydın’ın turistik ilçesi Didim, mavi bayraklı Altınkum Plajı’yla yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor. Önemli tarihi kalıntılara ev sahipliği yapması nedeniyle önemli bir turizm beldesi olan Didim, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Didim’de, denizin tadını çıkardıktan sonra, Didim’in enfes restoranlarında dilediğiniz gibi kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Şenol’un Yeri

Akköy’den Söke istikametine doğru giderken sağda görebileceğiniz Şenol’un Yeri, sıcak ve samimi bir aile işletmesi olarak öne çıkar.  Ev sahiplerinin güler yüzlü servisi, samimi ortamı sizi hemen içinize alacak. Sonrasında İncir ağaçlarının altında yapacağınız ve tadı damağınızda kalacak bir köy kahvaltısı ile kalbinizi çalacak olan mekanda, yaklaşık 20 çeşit kahvaltı çeşidi ile hem gözünüz hem de karnınız doyacak. Bu arada kahvaltıda, nefis gözleme ve kızartma ikram ediliyor.

Park Restoran ve Kahvaltı Salonu

Didim’de deniz kenarında kahvaltı keyfi yapmak istiyorsanız rotanız Park Restoran ve Kahvaltı Salonu olmalı. Didim-Söke yolu kenarında bulunan Park Restoran ve Kahvaltı Salonu, güne dalga sesleri eşliğinde nefis bir kahvaltıyla başlamak isteyenler için muazzam bir seçenek olacaktır. Serpme kahvaltı menüsünde çeşitli peynirler, ev yapımı reçeller, bal-kaymak, kızartma derken uzayıp giden bir liste dolusu kahvaltı çeşidi bulunuyor. Bu zengin sofranın ünü Didim’de dilden dola dolaşıyor.

Tapınak Cafe

Apollon Tapınağı’nın tam karşısında bulunan ve Didim’in tarihi güzelliklerine karşı kahve içenleri kendisine hayran bırakan Tapınak Cafe, kahve çeşitleriyle ünlüdür. İster güzel bir sabah kahvaltısından sonra, ister akşamüstü keyifli bir yürüyüşten sonra Tapınak Cafe’ye mutlaka uğramalısınız. Granül kahve veya Türk kahvesi keyfi yaparken kendinizi son derece mutlu ve huzuru hissedeceksiniz. Mekanın manzarası ve lezzetli kahveleri Apollon Tapınağı’nın eşsiz manzarası ile birleştiğinde ortaya muhteşem bir keyif çıkıyor.

Kumbalı Balık Ekmek

Didim’den Akbük’e doğru gittiğinizde, Balıkçı Barınağı’nda yer alan Kumbalı Balık Ekmek, Didim’in en güzel balık ekmeğini yiyebilirsiniz. Salaş görünümlü Kumbalık Balık Ekmek’te balık olarak mezgit veya sardalya tercih edebilirsiniz. Yanında mutlakaleziz bir midye tava söylemelisiniz. Akşam gitmeyi tercih ederseniz, balık ekmek keyfine muazzam bir Akbük manzarası da ekleyeceksiniz.

İkbal’s Restoran

Altınkum’da denizden çıkıp bir şeyler yemek istediğinizde, İkbal’s Restoran sizi bekliyor olacak. Didim’in en gözde et lokantalarından biri olma özelliği taşıyan İkbal’s, yerli turistlerin olduğu kadar yabancı turistlerin de uğrak mekanları arasındandır. Ünü her ne kadar bonfile ve et yemekleri ile yayılmış olsa da İkbal’s Restoran’da pizza, lazanya gibi lezzetleri de denemenizi öneririz.
Aydın Didim Gece Hayatı

Aydın Didim Gece Hayatı


Sabahın ilk ışıklarına kadar süren eğlencede yerinizi almaya hazırlanın


Galaxy Bar

Didim’de gece hayatına yön veren Galaxy Bar; Altınkum sahilinde uzun yıllardır hizmet veriyor. Ağırlıklı olarak yabancı turistlerin uğradığı mekan olan Galaxy Bar, Didim’de en çok talep gören yerleri arasındadır.

Garden Bar

Didim Altınkum sahilinde bulunan ve Didim gece hayatında en çok tercih edilen mekanlarından olan Garden Bar, muhteşem eğlence anlayışı ile misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde yer bulmanız zor olacağı mekana erken saatlerde uğramak veya rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

Medusa Club Bar

Denize sıfır nokta da bulunması ve açık konseptiyle hayranlık uyandıran mekan, gecenizi aydınlatacak muhteşem ışık sistemiyle keyifli bir gece vaat ediyor. Özellikle eğlencenin dibine vurmak isteyenler açısından doğru adresi olacak olan Medusa Club Bar, Türkiye'nin gece hayatında en az Bodrum Halikarnas Club ve Antalya'nın Side ilçesinde bulunan Oxyd Club kadar tanınıyor. Didim gece hayatında uzun yıllardır hizmet veren Medusa Klüp Bar ve Galaxy Bar, mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında geliyor.

Billy and Lee's Happy Hour Bar

Didim gece hayatı için önerebileceğimiz seçkin bir mekan olan Billy and Lee's Bar, aileniz ve sevdiklerinizle gidebileceğiniz hoş bir mekandır. Güzel kokteyleri ve eğlence anlayışı ile tercih edilen bar, siz için farklı bir seçenek olabilir.

Toy Bar

Canlı müzik sevenlerin ilk tercihleri arasında yer alan Toy Bar, genellikle gençlerin uğrak noktalarından biridir. Ziyaretçilerinin hakkında olumlu değerlendirme yaptığı mekanda, zengin içki ve meze menüsü canlı müzikle destekleniyor.

Club Sahte Cennet Bar

Akbük mevkiinde, muhteşem bir koy da yer alan Club Sahte Cennet Bar, adı gibi kendinizde cennette sanabileceğiniz muhteşem bir ortam sunuyor. Mekan, lokasyonu itibarı ve ürün çeşitliliği ile Didim gecelerini şenlendiren müzikleri gecenizi renklendirecek. Didim gece hayatı için tercih edebileceğiniz mekanların başında gelen Club Sahte Cennet Bar, hoş bir gece geçirmenize vesile olacak.

Giritli Restaurant

Size tavsiye edebileceğimiz son mekan ise Giritli Restaurant olacak. Kazıklı Koyu'nda yer alan restaurant, romantik bir akşam yemeği için muazzam bir seçenektir. Deniz içine kurulmuş sandallar ile sevdiklerinizde hoş bir akşam yemeği yiyebilir, gecenin ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.