TatilCity.NETTatilCity.NET

Dulkadiroğlu Gezi Rehberi

Dulkadiroğlu gezi rehberi

Dulkadiroğlu gezi rehberi


Kahramanmaraş’ın merkez ilçeleri arasında bulunan Dulkadiroğlu, ildeki ikinci kalabalık ilçe konumundadır. İl merkezi olarak adlandırılan bölgede yer alan Dulkadiroğlu, 2012 yılında kabul edilen büyükşehir yasasıyla kurulmuştur. İl merkezindeki diğer ilçe ise Oniki Şubat olarak belirlenmiştir. Söz konusu yasayla birlikte Kahramanmaraş Belediyesi’nin merkez mahalleleri, merkeze bağlı köyleri ve belde belediyeleri kurulan Dulkadiroğlu ve Oniki Şubat ilçelerine bağlanarak, yeni belediyeler oluşturulmuştur.

Dulkadiroğlu gezi rehberi

Dulkadiroğlu ilçesi, Kahramanmaraş il merkezinin zengin tarihini taşımaktadır. Tarihsel süreç içinde, Milattan Önce 2000 ile 1200 yılları arasında Hititler, ardından Milattan Önce 720 ile 612 yılları arasında Asurlular ve Urartular, Milattan Önce 612 ile 333 yılları arasında Persler ve Helenler, Milattan Önce 192 ile Milattan Sonra 395 yılları arasında Büyük Roma İmparatorluğu’nun kontrolü altında kalan Dulkadiroğlu, 1086 yılında Anadolu Selçuklu Devleti’ne geçmiştir.
Söz konusu yıl Emir Buldacı tarafından fethedilen yöre, daha sonraki yıllarda ise 1136 yılında Danişment ve 1172 yılında Musul Atabegi Nurettin Zengileri egemenliğine girmiştir. 1259’da Kilikya Ermenilerinin kontrolüne geçen bölge, 1337 yılında Memlukluların Halep Valiliği'ne bağlıdır. Daha sonra Dulkadiroğulları Beyliği’nin kurulduğu bölgede, ilçenin kurucusu Zeyneddin Karaca Bey olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun Anadolu’da topraklarına dahil ettiği son beylik olan Dulkadiroğulları, geniş bir alanda egemen olmuştur. 1515 yılında Osmanlı kontrolüne giren bölge, 1. Dünya Savaşı esnasında işgale uğramış, ardından Kuvayi Milliye tarafından kurtarılmıştır.

Dulkadiroğlu’na nasıl gidilir?

Kahramanmaraş’ın merkez ilçelerinden olan Dulkadiroğlu, pratik ulaşım olanaklarına sahiptir. Karayolu, havayolu ve demiryolu ulaşımına sahip olan ilçe, Kahramanmaraş Havalimanı’na oldukça yakındır. İlçe merkezine dokuz kilometre uzaklıkta bulunan havalimanından ilçeye havalimanı servis araçları, taksi, kiralık araç ve belediye otobüsleriyle ortalama 15 dakikada ulaşılabilir.
İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden Dulkadiroğlu’na havayolu aracılığıyla gitmek isteyenler, THY ve özel havayolu firmalarının seferleriyle ilçeye kolaylıkla gidebilmektedir. Başta büyük şehirler olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından şehirlerarası otobüslerle ulaşılabilen Dulkadiroğlu ilçesi, Ankara’ya 59K, İstanbul’a bin 46, Adana’ya 186, Gaziantep’e 80, Kayseri’ye 273, Malatya’ya ise 223 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Demiryolu ağında yer alan ilçeye trenle ulaşmak da mümkündür.

Dulkadiroğlu’nda gezilecek yerler

Kahramanmaraş Müzesi

Kahramanmaraş il merkezinde yer alan gezilecek yerlerin bir kısmı Dulkadiroğlu ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Kahramanmaraş Müzesi, ilçe merkezine bağlı Yenişehir Mahallesi’nde yer almaktadır. 1975’ten bu yana açık olan müzenin dört bölümü ve 10 salonu mevcuttur. Arkeoloji, taş eserler, etnografya salonlarıyla bahçe bölümünden meydana gelen müzede; Hititler, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalan pek çok eser sergilenmektedir. Özellikle büyük sikke koleksiyonuyla ilgi çeken müzede, ilgi çeken bir başka eser ise Hititler döneminden kalan Taş Aslan Heykeli olarak öne çıkmaktadır.

Kahramanmaraş Ulu Camii

Dulkadiroğlu’nin Kurtuluş Mahallesi’nde bulunan Ulu Camii, 1442 ile 1454 yılları arasında Dulkadiroğlu Beyliği döneminde inşa edilmiştir. Zamanın hükümdarı Süleyman Bey tarafından yaptırılan Ulu Camii’nin tek şerefeli minaresi ile ahşap tavanı dikkat çekmektedir. Minaresi, taç kapısı, minberi ve mihrabı üzerindeki süslemelerle ilgi çeken cami, ilçenin görülmesi gereken tarihi yapılarından biridir.

Hatuniye Camii

Dulkadiroğlu ilçe merkezinin Kurtuluş Mahallesi’nde bulunan Hatuniye Camii, Yavuz Sultan Selim’in büyükannesi Şemsi Hatun adına 1519’da inşa edilmiştir. Bugün orijinal halini koruyamayan caminin sadece minaresi ilk yapıldığı halini koruyarak günümüze ulaşabilmiştir. Hatuniye Camii’nin yakınında yer alan türbede ise Şemsi Hatun ve oğluna ait olduğu sanılan iki mezar mevcuttur.

Taş Medrese

Dulkadiroğlu merkezindeki Kurtuluş Mahallesi’nde yer alan Taş Medrese de Dulkadiroğlu Beyliği dönemi yapıları arasındadır. Dönemin hükümdarı Alaüddevle Bey’in 15’inci yüzyıl sonunda yaptırılan medrese, kısa bir süre önce restore edilmiştir. Günümüzde ziyarete açık olan Taş Medrese, görülmeye değer tarihi bir yapıdır.

Kapıçam Mesire Alanı

Dulkadiroğlu ilçenin doğal güzellikleri arasında yer alan Kapıçam Mesire Alanı, ilçe merkezine 10 kilometre mesafede bulunmaktadır. Etrafı çam ormanlarıyla kaplı olan bu mesire yeri, ilçe sakinleri tarafından doğayla iç içe dinlenmek için en çok tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Kapıçam Mesire Alanı’nda yer alan botanik bahçesi, göletler, kınalı keklik üretme istasyonu, piknik ve kamp alanları yöre halkı tarafından özellikle hafta sonlarında büyük ilgi görmektedir.

Dulkadiroğlu’nda nerede ne yenir?

Kahramanmaraş mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Dulkadiroğlu ilçesinde, akla gelen ilk lezzet ünlü Maraş dondurmasıdır. Yemekler arasında ise mumbar, mercimek köftesi, içli köfte, borani, dövme pilavı öne çıkmaktadır. Bunların yanı sıra ilçede; ekşili aya sulusu, paça çorbası, Maraş samsa ve sucuğu, Maraş çöreği, Maraş fıstık ezmesi ve tarhana gibi lezzetler yaygın olarak tüketilmektedir.
Dulkadiroğlu ilçesinde yer alan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabileceğiniz gibi bölge mutfağının eşsiz lezzetlerini de bulabilirsiniz. İlçenin en çok tercih edilen restoranları; Saklı Bahçe Restoran, Akcanlar Lahmacun, Ömür Döner, Kısmet Döner Kebap, Güler Pide, Alpedo Pastanesi, Çobanoğulları Lahmacun, Altay Kebap, Doyum Döner, Bilir Pastanesi, Solakoğlu Lahmacun, Zümrüt Döner, Has Un Mamulleri, Öztuğ Ocakbaşı, Bizim Köşe Cızbız Köfte Ekmek, Menekşe Paça Salonu, Emin Kardeşler Lokantası ve Adi Yörem Çiğköfte gibi işletmelerdir.

Dulkadiroğlu’nda doğa sporları

Doğa sporlarına uygun bir coğrafyaya sahip olan Dulkadiroğlu’nda, trekking, dağcılık, bisiklet turu gibi aktiviteler yapılabilmektedir. İlçenin bir diğer önemli spor etkinliği ise off-road olarak öne çıkmaktadır. İlçede yer alan Kapıçam Tabiat Parkı’nda bulunan parkur, off-road için bölgede en çok tercih edilen rotalardan biridir. Burada bulunan 36 kilometrelik parkurda, off-road tutkunlarını keyifli bir sürüş beklemektedir.
Öte yandan ilçe yakınında yer alan, Değirmendere Söğüt Platosu ile Kırmakaya mevkiine kadar 18 kilometrelik bir yürüyüş parkuru da bulunmaktadır. Trekking için bölgede en çok tercih edilen bu parkur, orta zorluk derecesinde olup herkes tarafından yürünebilmektedir.

Dulkadiroğlu’nda gece hayatı


Kahramanmaraş’ın merkez ilçelerinden biri olduğu için Dulkadiroğlu’nda canlı bir gece hayatından söz edebiliriz. İlçede yer alan bar, gazino, gece kulübü, pub ve disko gibi mekanlarda gecenin ilerleyen saatlerine kadar eğlenmek mümkündür. Farklı zevklere uygun mekanların yer aldığı Dulkadiroğlu’nda, canlı müzik performanslarının da sahnelendiği eğlence mekanları öne çıkmaktadır.

Moonlight Club Disko

Kahramanmaraş il merkezinde açılan ilk gece kulübü konumundaki Moonlight Clup Disko, Dulkadiroğlu ilçesinde yer almaktadır. Canlı müzik ve DJ performanslarının öne çıktığı mekanda, geç saatlere kadar dans ederek eğlenebilirsiniz. Kesintisiz müzik eşliğinde sabah saat 5.00’a kadar hareketli bir gece geçirebileceğiniz mekanın fiyatları da makul seviyededir.

Yaprak Gazinosu

Dulkadiroğlu’nun en çok tercih edilen mekanlarından biri olan Yaprak Gazinosu, keyifle şarkılar dinleyebileceğiniz bir ortama sahiptir. Lezzetli mezeleriyle de ilgi çeken mekan, güler yüzlü hizmetiyle Kahramanmaraş’ın en çok tercih edilen eğlence yerlerinden biridir. Egemenlik Caddesi üzerinde bulunan Yaprak Gazinosu’nda keyifli bir gece geçirebilirsiniz.

Hayal Kahvesi

Çok sayıda kentte bulunan Hayal Kahvesi’nin bir şubesi de Kahramanmaraş’ta bulunmaktadır. Kaliteli müziğiyle ilgi çeken mekanda, ünlü sanatçılar sahne almaktadır. Konser yapılan günler biletle girilebilen mekan, kaliteli müziğin yanı sıra lezzetli yemekleri ve mezeleriyle de sevilmektedir.

Almina Night Club

Dulkadiroğlu’nda en çok tercih edilen mekanlardan bir diğeri olan Almina Night Clup, hem kapalı hem de açık alana sahiptir. Canlı performansların yanı sıra şovlarıyla da ilgi gören mekan, geniş kokteyl seçenekleriyle hizmet vermektedir. Mekanın açık alanındaki havuz başında çeşitli partiler ve gösteriler de düzenlenmektedir. Müzik eşliğinde dans etmek isteyenlere öneririz.