TatilCity.NETTatilCity.NET

Dumlupınar Gezi Rehberi

Kurtuluş Savaşı’nın en kritik anlarının yaşandığı ve çok sayıda şehidin verildiği Dumlupınar ilçesi, bağlı olduğu Kütahya il merkezine 83 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Deniz seviyesinden bin 222 metre yükseklikte bulunan ilçe, yaz aylarında serin ve kurak, kış aylarında soğuk ve yağışlı bir iklime sahiptir. Kar yağışının oldukça fazla görüldüğü ilçe, yayla konumunda bulunduğu için gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı yüksektir. Kurtuluş Savaşı’nda önemli bir yeri olan Dumlupınar’ın büyük bir kısmı, bu özelliğinden dolayı tarihi sit alanı olarak ilan edilmiştir.İlçedeki ilk yerleşimin ilk Tunç Çağı’na dayandığına dair bulgular vardır. Dumlupınar sınırlarında yer alan Allıören Höyüğü, bu döneme dair önemli ipuçları sunmaktadır. Ayrıca yörede Roma döneminden kalan nekropol alanları mevcuttur. Eski Türkçede soğuk anlamına gelen dumlu kelimesinden türeyen ilçenin adı, soğuk pınar demektir. İlçenin daha önceki adı olan Dondupınar ise günümüzdeki Merkez Camii’nin bitişiğindeki pınarın suyunun çok soğuk olmasıdır. Tarihsel süreç içerisinde sık sık işgale uğrayan Dumlupınar, büyük yıkımlara maruz kalmıştır. 2’nci İnönü Savaşı’nda, Refet Bele komutasındaki Türk ordusunun Yunanlılarla savaştığı yörede, büyük kayıplar verilmiştir.

Dumlupınar’a nasıl gidilir?

Kütahya il merkezine 83 kilometre uzaklıkta yer alan Dumlupınar, karayolu ve demiryolu ulaşım imkanlarına sahiptir. Kütahya, Uşak, İzmir karayolu üzerinde yer alan ilçe, aynı zamanda Afyon, Uşak, İzmir demiryolu üzerinde bulunmaktadır. Kütahya il merkezinden ilçeye gün içinde düzenlenen minibüs seferleriyle ulaşmak mümkündür. Afyon’a 65 kilometre uzaklıkta bulunan ilçe, Uşak’a 60, Ankara’ya 310, İstanbul’a ise 470 kilometre mesafededir.Havayolu aracılığıyla Dumlupınar’a gitmek için Kütahya Zafer Havalimanı kullanılabilir. İlçeye 40 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanına ulaştıktan sonra servis araçları, taksi ya da kiralık araçlarla ilçeye yaklaşık yarım saatte gidilebilir.

Dumlupınar’da doğa sporları

Yaylada bulunduğu için doğa sporlarına elverişli bir yapıya sahip olan Dumlupınar’da, başta doğa yürüyüşleri olmak üzere çeşitli aktiviteler yapılabilmektedir. İlçe sınırlarında yer alan şehitlik gibi tarihi mekanlarda yürüyüşler yapılabilmektedir. Başkomutan Tarihi Milli Parkı, bunlar arasında en çok tercih edilenlerin başında gelmektedir. Burada yer alan 12 kilometrelik parkurda, hem tarihi yapılar incelenebilir hem de güzel bir doğa yürüyüşü yapılabilir.Yine Dumlupınar yakınında bulunan Kumalar Dağı, yayla turizmi bakımından gelişmiş bir yerdir. Burada yer alan 27 kilometrelik parkurda yürüyüş yapma imkanı bulunmaktadır. 2 bin 247 metre yüksekliğindeki dağda; tırmanış, doğa yürüyüşü, kayak, yabani hayvan izleme, kuş gözlemciliği gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Ayrıca ilçe yakınında bulunan Afyon’a bağlı Değirmendere Kanyonu da doğa sporlarının yaygın olarak yapıldığı bir yerdir. Burada bulunan 8 kilometrelik parkurda doğa yürüyüşleri yapılabilmektedir.18 kilometrelik parkuruyla tercih edilen Akdağ Tabiat Parkı ise Dumlupınar yakınında yer alan ve trekking, dağcılık, rafting, mağara turizmi ve yayla turizmi bakımından tercih edilen bir bölgedir. Tabiat parkında yer alan Kurtini Mağarası, Oktur Mağarası, Kanyon Vadi ve Tokalı Kanyonu da ilgi gören doğa sporu alanlarıdır. Özellikle Tokalı Kanyonu, zor bir parkur olarak dikkat çekmektedir. Vahşi bir doğaya sahip olan kanyonda, doğal güzellikler arasında sekiz saat süren adrenalini yüksek doğa yürüyüşü yapılabilir. Bölge zengin bir flora ve faunaya da sahiptir.

Dumlupınar’da gezilecek yerler

Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı

Dumlupınar’da bulunan bu park, Kurtuluş Savaşı’nda önemli bir yere sahiptir. İlçe, 30 Ağustos 1922’de büyük zafere ev sahipliği yapmıştır. Büyük Taarruz’un 70’inci yıldönümünde, 26 Ağustos 1992’de 137 bin şehidin anısına şehitlik, müze ve anıtlar inşa edilmiştir. Kurtuluş Savaşı’nın yaşandığı Zafertepeçalköy ve Dumlupınar’a yapılan bu eserler, günümüzde yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. Dumlupınar’da Atatürk Evi Müzesi, Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Dumlupınar Şehitliği bulunmaktadır. Bu şehitlik içinde Mehmetçik Anıtı, Şehit Baba-Oğul Anıtı, Milisler Anıtı ve Üç Komutan Anıtı mevcuttur. Üç Komutan Anıtı; Gazi Mustafa Kemal Paşa, İsmet Paşa ve Fevzi Çakmak Paşa’ya aittir.

Dumlupınar Şehitliği

Dumlupınar ilçe merkezine 1.5 kilometre uzaklıktaki şehitlik, Ankara-İzmir karayolu yakınındadır. 500 er ve erbaş ile 100 subayın mezar taşının yer aldığı şehitlik, Çanakkale Şehitliği’nde olduğu gibi Kayseri taşından inşa edilmiştir. Çevrede yapılan kazılarda ortaya çıkan şehit kemiklerinin gömülü olduğu şehitlikte, yurdun dört bir yanından isimler dikkat çekmektedir. Girişindeki mermer platform üzerinde; ortada Atatürk, yanında ise Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü’nün bronzdan yapılmış heykelleri bulunmaktadır. Türk halkını temsil eden Milis Anıtı ise mermer bir kaide üzerine bronzdan yapılmıştır. Yukarıda yer alan Mehmetçik Anıtı’na giden merdivenlerin yanında ise Şehit Baba-Oğul Anıtı mevcuttur.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Dumlupınar ilçe merkezinde bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi, 1997 yılında hizmete girmiştir. İki katlı bir bina olan müzede, Kurtuluş Savaşı’nda kullanılan silah, kılıç gibi malzemelerle o günleri yansıtan fotoğraflar sergilenmektedir. Toplam 139 eserin sergilendiği müze, ilçede görülmesi gereken yerlerden biridir.

Atatürk Evi

İlçeye bağlı Büyükaslan köyünde yer alan Atatürk Evi, 30 Ağustos 1922 gecesi Atatürk’ün konakladığı evdir. Aynı gün 61’inci Tümen tarafından kurtarılan Dumpupınar’da, Atatürk bu evde kalmıştır. Aslına uygun olarak yeniden inşa edilen ev, 2003 yılında ziyarete açılmıştır. Bu evde bir gece kalan Atatürk, ardından odasını Halide Edip Adıvar’a bırakmış ve çatıya kurulan çadırda konaklamıştır.

Dumlupınar’da nerede ne yenir?

Kütahya ve Afyon yöresinin mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Dumlupınar, yüksek bir yaylada kurulu olduğundan dolayı oldukça lezzetli peynirlere sahiptir. İlçeyi ziyaret edenlerin bu yayla peynirini mutlaka tatmasını öneririz. İlçede ağırlıklı olarak buğday ürünleri, hamurlular ve süt ürünleri tüketilmektedir. Ev makarnası, bulgur ve tarhananın da yaygın olarak tüketildiği Dumlupınar’da, börekler ile bir tür hamur yemeği olan cimcik de öne çıkan lezzetler arasındadır.Dumlupınar’da yer alan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. İlçenin öne çıkan restoranlarını; Fevzi Çakmak Caddesi’nde yer alan Yılsay Restaurant, Embiya Caddesi’nde bulunan Konya Etli Pide, Taberi Sokak üzerinde hizmet veren Kardeşler Pastanesi, yine Taberi Sokak üzerinde misafirlerini ağırlayan Özlem Pide, Güfte Sokak’taki Adıyaman Çiğköftecisi, Atakent Kebap, Çıtır Simit, Ecem Pide Salonu, Biömür Çiğköfte Ve Dondurma Salonu ve Haşhaşlı Gurme olarak sıralayabiliriz.

Dumlupınar’da gece hayatı

Kütahya’nın Dumlupınar ilçesinde canlı bir gece hayatı söz konusu değildir. Alkollü mekanın yok denecek kadar az olduğu ilçede, ağırlıklı olarak kafeterya, çay bahçesi ve pastaneler bulunmaktadır. Bu mekanlarda günün her saatinde içeceklerinizi yudumlayarak keyifli zaman geçirebilirsiniz. Dumlupınar’da yer alan bu mekanların öne çıkanları; Taberi Sokak üzerinde hizmet veren Biömür Çiğköfte ve Dondurma Salonu, yine aynı sokak üzerinde yer alan Haşhaşlı Gurme ve Kardeşler Pastanesi gibi işletmelerdir.