TatilCity.NETTatilCity.NET

Düzce Gezi Rehberi

Düzce Gezi Rehberi

Düzce Gezi Rehberi


Düzce Gezi Rehberi

1999 yılında il statüsü kazanan Düzce, Batı Karadeniz’de bulunan şirin ve yemyeşil bir ildir. Karadeniz kıyısına paralel uzanan dağlarıyla muhteşem bir doğal yapıya sahip olan Düzce, 1999 yılında meydan gelen depremden oldukça etkilendi. Özellikle ekonomik açıdan büyük darbe alan kent, kısa zamanda toparlanmayı başardı. Günümüzde, sanayi faaliyetlerinin yanı sıra tarım, hayvancılık ve ormancılıkla geçimini sağlayan yerli halk yaşanan felakete rağmen yaralarını hızla sardı.
Öte yandan iki metropol kent arasında yer alması nedeniyle Düzce, ekonomik yapısını her geçen gün güçlendiriyor. Batı Karadeniz’de ayakta kalan tek antik kent olması Düzce’yi tarihi ve turistlik açıdan da değerli kılıyor. M.Ö. 1390-800 yılları arasında Hititlerin hüküm sürdüğü bir coğrafya olduğu bilinen Düzce’nin çok eskilere dayanan bir tarihi bulunuyor. Bu yanıyla tarihi açıdan dört döneme tanıklık eden kent, zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Bu devirleri; Britanyalılar, Roma ve Bizans Devri, Osmanlı ve Cumhuriyet devri olarak sıralayabiliriz. Özellikle Evliya Çelebi’nin Seyahatname eserinde Düzce’de yer alan bir Tuz Pazarı anlatılmaktadır. 1323 yılında Osmanlı devletinin egemenliği altında giren Düzce’ye söz konusu dönemde Konsopa deniliyordu. Aşama aşama gelişme kaydeden kent, 1871 yılında ilçe merkezi konumuna geldi. Cumhuriyet dönemi ile kayda değer gelişme gösteren Düzce, D-100 ve TEM otoyolları ile ulusal ve uluslararası alanda önem kazanmıştır. Düzce, antik zenginlikleri, doğa harikaları ve kültürel varlıkları ile gezip görmeye değecek yerler arasındadır.
Düzce Gezilecek Yerler

Düzce'de Gezilecek Yerler


Düzce Gezilecek Yerler


Doğal ve tarihi güzellikleriyle Düzce sizi bekliyor

Doğal güzellikleriyle her göreni kendine hayran bırakan Düzce’ye neden Saklı Cennet denildiğini ancak gittiğinizde anlayabilirsiniz. Barındırdığı taşıdığı doğal güzellikleri, zengin tarihi, sımsıcak insanlarıyla tam anlamıyla bir Saklı Cennet olan Düzce, Türkiye’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkan Düzce’de, gezilip görülmesi gerekenleri en sevilen dolayısıyla en çok ziyaret edilen yerleri sizin için derledik.

Antik Tiyatro (40 Basamaklar)

Konuralp’in etnik zenginliğini ortaya çıkaran en önemli kalıntılardan biri olan Antik Tiyatro, zengin bir geçmişe tanıklık etmiştir. M. S. birinci yüzyıla kadar bölgede egemenlik süren Prusias Krallığı’na ait sanatsal zenginliği simgeleyen en canlı eser olan tiyatro, yaklaşık 2000 yıllık tarihi ile her yıl yerli ve yabancı birçok turistin uğrak noktasıdır. Halk arasında 40 Basamaklar olarak bilinen tiyatro, günümüzde festival ve konserlere ev sahipliği yapmaya devam etmektedir.

Akçakoca

Düzce’nin kuzey bölümünde Karadeniz kıyısında bulunan Akçakoca, bölgenin en sevilen tatil beldelerinden biridir. Berrak ve pırıl pırıl denizi, ince ve kara kumu yaz mevsiminde birçok turist için çekim merkezi olan Akçakoca; doğal ve geniş plajları, ormandan akan dereleri ve ormanlık alanları ile sessiz ve huzurlu bir yerdir. Yanı sıra beldede bulunan piknik alanları ile tatilcilere ve günü birlikçi ziyaretçilerine dinlenme ve eğlenme fırsatı sunan Akçakoca, mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Efteni Gölü

Elmacık Dağı’nın eteğinde ve Düzce Ovası’na yakın konumda yer alan Efteni Gölü, Düzce'nin 14 kilometre güneybatısındadır. Ekolojik açıdan oldukça zengin olan göl, Büyük Melen Çayı ile Karadeniz’e dökülür. Yaklaşık 150 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Efteni Gölü, doğal güzelliği ve büyüleyici manzarası ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Konuralp Müzesi

Antik Roma Kenti üzerine yer alan Düzce'nin Konuralp beldesinde bulunan müze, oldukça eski kalıntıların sergilendiği özel bir yapıdır. Özellikle Roma İmparatorluğu’ndan günümüze kalan nadide eserlerin halka sergilendiği müzenin yapımı 1992'de tamamlanmıştır. İki yıl ara ile ziyaretçilere açılan Konuralp Müzesi'nde toplam 6118 eser meraklıların ilgisine sunulmuştur.

Güzeldere Şelalesi

Düzce’de bulunan en büyük ve en popüler şelale olan Güzeldere Şelalesi’ne, ormanın içinde bulunan demir merdivenlerden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin en yüksekten dökülen şelalelerinden biri olma özelliğine sahip olan şelaleye inmeden önce buradaki tesiste konaklayabilir ve yemek yiyebilirsiniz. Konaklamak için ormanın içerisinde yer alan ahşap bungalowlarda farklı ve keyifli bir tercih olabilir. Ayrıca kamp yapmak isteyenler için rahatça kamp kurabilecekleri oldukça geniş bir düzlükte bulunan şelale çevresinde doğa içinde huzurlu zaman geçirebilirsiniz.

Pürenli Yaylası

Pürenli Yaylası, ortasında bulunan ufak gölün etrafında bulunan yayla evleriyle Türkiye’deki en güzel yaylalardan biridir. Rakımı yüksek olduğu için baharın geç geldiği yayla çevresi yazın ortasında dahi serin olabiliyor. Yaz sıcaklarında kaçıp doğayla buluşmak için muhteşem bir yer olan Pürenli Yaylası, özellikle dostlarınızla ve sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebileceğiniz yegane noktalardan biridir. Düzce’ye yapacağınız gezide önce Efteni Gölü’nden başlayıp, ardından Güzeldere Şelalesi’ne uğrayıp son durak olarak Pürenli Yaylası keyifli bir rota olacaktır. Ayrıca her biri yol üzerinden kaldığı için ulaşım açısından da kolay bir rota olacaktır.

Balıklı Yaylası

Pürenli’ye komşu olan ve en az Pürenli Yaylası kadar güzel olan Gölyaka’da bulunan bir diğer yayla ise Balıklı Yaylası’dır. Yaylada en çok dikkat çeken şey; Türkiye’deki diğer yaylalardan daha farklı yapıda yayla evlerine sahip olmasıdır. Oldukça havalı yayla evleriyle ve çiçeklerin arasından akan ufak nehriyle cennetten bir parça gibidir. Pürenli Yaylası’na sadece iki kilometre mesafede bulunan Balıklı Yaylası; masalsı görüntüsü, serin havası, doğa içindeki huzurlu atmosferiyle her yıl birçok turisti ağırlamaya devam ediyor.

Aydınpınar Şelaleleri

Düzce’de yer alan fakat pek bilinmeyen şelalelerden biri de  Aydınpınar Şelaleleri’dir. Düzce merkezine sadece 10 kilometre mesafede ve oldukça rahat ulaşılabilir bir konumdadır. Şelalelere yaklaşık 500 metre bir yürüyüş ile ulaşılabilirsiniz. Tabiat parkında, yürüyüşe başlamadan önce oturabileceğiniz bir tesisin de bulunduğu alanda birbirinden lezzetli yemeklerin tadabilir, kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Samandere Şelalesi

Samandere Şelalesi Düzce’de bulunan diğer şelalelere göre biraz farklı. Yaptığım Düzce gezisinde genel olarak beni en çok etkileyen yer burası oldu. Kanyonların arasından akan nehir birçok yerde farklı şelaleler oluşturarak ilerliyor; siz de yapılan platformlar aracılığıyla bu nehrin üzerinden yürüyüş yaparak çok şahane manzaralara tanıklık edebiliyorsunuz. Diğer yerlerde olduğu gibi burada da belediye tarafından işletilen büyük bir tesis var. Bu tesiste yeme-içme ihtiyaçlarınızı giderip; piknik yapabilirsiniz.

Aktaş Şelalesi

Şelaleler şehri olarak bilinen Düzce’nin Akçakoca ilçesinde bulunan bir diğer şelale ise, muhteşem bir yürüyüş rotası ile ulaşabileceğiniz Aktaş Şelalesi’dir. Buraya ulaşmak için nehrin kenarından 700 metrelik bir yolu yürümeniz gerekiyor. Şelaleyi bu kadar güzel kılan da zaten bu yoldur. Yürüyüş sırasında tamamen yeşille kaplanmış bir rota üzerinden ahşap köprülerden geçerek tamamlayacağınız bu yürüyüş sırasında çok eğlenecek ve şehrin gürültüsünden uzak keyifli zaman geçireceksiniz. Yolun sonunda ise, Aktaş Şelalesi’nin muhteşem atmosferi ve serinliği sizi karşılıyor olacak. Uğradığınıza kesinlikle pişman olmayacağınız bu yerde, yürüyüşe başlamadan önce oturup bir şeyler yeyip içebileceğiniz bir de tesis bulunduğunu söylemeliyiz.

Melen Çayı

Düzce'nin Yığılca ilçesinde bulunan Melen Çayı, rafting sporunun merkezi sayılır. Yılın belirli dönemlerinde amatör ve ya profesyonel kano sporcularının uğrak noktalarından biri olan Melen Çayı, bölgenin ekonomik gelişimi üzerinde de oldukça etkilidir. Her yıl su sporları severlerinin uğrak noktası olan çay, aynı zamanda yerli ve yabancı birçok turist tarafından da ziyaret edilir.

Düzce’de nerede ne yenir?

Düzce ilinin damak tadı genellikle hamur işi ürünlerden ve yeşil sebzelerden oluşur. Bunlardan bazılarını; Arnavut böreği, şıl börek, göbete ve mantısı, katlama, sarı burma ve su böreği, Boşnak böreği ve tatlısı, gözleme, höşmerim ve tavuklu keşkeği, lepsi, mamursa ve halujları, kara lahana yemeği ve mısır ekmeği olarak sıralamak mümkündür. Bu lezzetleri tadabileceğiniz mekanların başında ise Çiftlik Restoran geliyor. Arkadaşlarınızla günün yorgunluğu atabileceğiniz bir mekan olan bu restoran, bölgede yemekleri ve mezeleri ile oldukça meşhurdur. Düzce merkez Gaziantep Caddesi’nde bulabileceğiniz mekan temiz ve güler yüzlü hizmet anlayışı ile öne çıkıyor.  Öte yandan deniz ürünlerini sevenler için hizmet veren Aydınpınar Alabalık, güveçte alabalık ve mantarı ile ünlüdür. Düzce Aydınpınar Koyu’nda bulunan gürül gürül akan bir derenin yanında hizmet veren mekan, zengin menüsünü yöresel lezzetlerle de destekliyor.
Düzce Gece Hayatı

Düzce Gece Hayatı


Düzce’de eğlence hayatına kafeler damga vuruyor

Düzce’de aktif bir gece hayatı bulunmaz. Fakat dostlarınız ve sevdiklerinizle sohbet edip çayınızı, kahvenizi içebileceğiniz güzel kafelere rastlamanız mümkündür.  Bunlardan bazıları Yeşil Köşe, Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi, Lavinya Cafe’dir.