TatilCity.NETTatilCity.NET

Düzköy Gezi Rehberi

Trabzon’un ilçelerinden olan Düzköy, başta Çal Mağarası ve yaylaları olmak üzere doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir beldedir. Eski adı Haçka olan ilçe, Trabzon il merkezinin güneybatısında yer almaktadır. Kuzeyde Akçaabat ve Çarşıbaşı, kuzeybatıda Vakfıkebir, batı ve güneybatıda Tonya, doğu ve güneydoğuda ise Maçka ilçeleri ile komşu olan Düzköy; Karadeniz kıyısından 27, Trabzon il merkezinden ise 40 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 750 metre yüksekte yer alan Düzköy, Doğu Karadeniz Dağları’nın ortasındaki Kalkanlı dağlık bölgesinin batı kesimindeki vadide kurulmuştur.İlçe statüsüne kavuşması 1990 yılında gerçekleşen Düzköy, başlıca gelir kaynağı tarım ve hayvancılık olan bir beldedir. Mısır, patates, fasulye gibi tarım ürünlerinin yetiştirildiği ilçede, ayrıca süt ve süt ürünleri de önemli bir gelir kaynağıdır. Düzköy’de bulunan iki tane süt fabrikasından işlenen sütler bölge halkına önemli bir ekonomik kaynak sunmaktadır. İnşaat sektörünün de hareketli olduğu ilçe, iş imkanlarının yetersizliği nedeniyle kayda değer miktarda göç vermiştir.Mevsimler arasında yumuşak bir geçişin yaşandığı Düzköy’de, Karadeniz Bölgesi’nin tipik iklimini görmek mümkündür. Deniz seviyesinden yüksek olan bölgelerde iğne yapraklı ağaçlar ile orman gülleri gözlenirken, yüksekliği daha az olan bölgelerde ise geniş yapraklı ağaçlar dikkat çekmektedir. İklim ve yeryüzü yapısı nedeniyle ilçede yaylacılık da önemli bir gelişme göstermiştir.

Düzköy’e nasıl gidilir?

Trabzon il merkezine 40 kilometre uzaklıkta yer alan Düzköy ilçesine ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı özel halk otobüsleriyle il merkezinden kolaylıkla ulaşılabilen ilçeye ayrıca özel araçlarla ortalama 45 dakikada ulaşmak mümkündür.İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden Düzköy ilçesine havayolu ulaşımı ile gitmek isteyenler ise Trabzon Uluslararası Havalimanı’nı kullanabilirler. THY ve özel havayolu firmalarının gün içinde uçuşlar düzenlediği Trabzon Havalimanı’na indikten sonra Düzköy otobüslerini ya da dolmuş ve taksileri kullanarak ilçeye ulaşabilirsiniz. Trabzon Havalimanı’ndan direkt Düzköy’e hareket eden özel servis araçlarını kullanarak da ilçeye gidebilirsiniz. 

Düzköy’de doğa sporları

Yaylalarıyla ünlü Düzköy, coğrafi özellikleri bakımından pek çok doğa sporuna uygun bir yapıya sahiptir. İlçede dağcılık, trekking, yamaç paraşütü ve jeep safari gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Düzköy’de bulunan Doğankaya Dağı, farklı zorluk derecesine sahip bölgeleriyle kaya tırmanışları için oldukça elverişlidir. Taş düşmesi, kaya kopması gibi riskleri barındırmayan dağ, kaya tırmanışçılarının tercih ettiği bölgelerden biri olarak öne çıkmaktadır. Kaya tırmanışının yanı sıra doğa yürüyüşleri için de uygun bir yapıya sahip olan Doğankaya Dağı, farklı zorluk derecelerine göre dört ayrı parkura ev sahipliği yapmaktadır. Düzköy ilçesinde bulunan Düzköy (Haçka) Yaylası, Kayabaşı Yaylası ve Lişer Yaylası da doğu yürüyüşleri için elverişli rotalara sahiptir. İlçede jeep safari için uygun bölge ise Düzköy, Kayabaşı Yaylası ve Lişer Yaylası rotasıdır. Düzköy’e bağlı Çalköy Mahallesi’nde bulunan Doğankaya Çayırbağı bölgesi aynı zamanda yamaç paraşütü için uygun eğim ve rüzgara sahiptir.

Düzköy’de gezilecek yerler

Yaylalarıyla ünlü şirin ilçe Düzköy, kendine özgü coğrafyası ve iklimiyle dikkat çekmektedir. Kirlenmemiş bir doğaya sahip yaylalarda, buz gibi sular yazın en sıcak günlerde ferahlamanızı sağlamaktadır. Muhteşem manzaraları, organik bitkileri ve doğal ortamdan beslenen hayvanlarıyla ünlü bu yaylalarda doğayla iç içe harika zaman geçirmek mümkündür. Bitki örtüsü bakımından da oldukça zengin olan Düzköy’de; ladin, köknar, sedir, sarıçam, meşe, kayın, karaağaç, gürgen, yabani fındık ve kızılağaçlar öne çıkmaktadır.

Çal Mağarası

Düzköy ilçesinin Çalköy Mahallesi’nde bulunan Çal (Çalköy) Mağarası, dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul edilmektedir. İçinden küçük bir derenin aktığı mağaranın üzerinde ise tarihi bir kale yer almaktadır. İlçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunan mağara, deniz seviyesinden bin 50 metre yüksekte bulunmaktadır. Bir yeraltı su kanalı özelliği taşıyan mağara, geniş bir girişe sahiptir. Ancak giderek daralıp belli bir mesafeden sonra bir metre genişliğe kadar inmektedir. Girildikten 200 metre sonra iki kola ayrılan mağarada, sol taraftaki bölüm 125 metre uzunluğundadır. Bu bölümün sonundaki odada içinden su akan bir baca bulunmaktadır. Mağaranın sağ tarafından devam eden bölüm ise 300 metre kadardır ve 60’ıncı metresinde küçük bir göl ve şelale bulunmaktadır. 2000 yılında Trabzon İl Özel İdaresi’nce bazı düzenlemeler gerçekleştirilerek turizme kazandırılan mağara, ilçede görülmesi gereken doğal güzelliklerin başında gelmektedir.

Şahinkaya

Düzköy’de bulunan bu kaya, ilçedeki doğal güzelliklerden biri diğeridir. Çayırbağı Mahallesi’nde yer alan Şahinkaya, uzaktan bakıldığında bir kaleye benzemektedir. Kayanın eteklerinde çam ormanları bulunmaktadır. Üzerinde şahin ve doğan gibi yırtıcı kuşların yuva yaptığı kaya, bu özelliğinden dolayı Şahinkaya ismini almıştır. Bu nedenle kayaya Doğankaya da denilmektedir.

Düzköy (Haçka) Yaylası

Yaylalarıyla ünlü ilçenin en güzel yaylası olan Düzköy (Haçka) Yaylası, ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Asfalt yolla ulaşılabilen yayla, bin 784 metre yüksekliğe sahip bir doğa harikasıdır. Yaylada her yıl ağustos ayında Düzköy Kamena Yayla Şenlikleri düzenlenmektedir. Bölge için önemli olan evliya Haçkalı Hoca Baba’nın Türbesi’nin de yer aldığı yaylada, ayrıca Haçkalı Hoca Babayı Anma etkinlikleri de gerçekleştirilmektedir. İnanç turizmi bakımından da önemli bir bölge olan Düzköy Yaylası, yaz aylarında görülmeye değer yerlerden biridir.

Serda Yaylası

Yaylacılık geleneğinin yaşatıldığı Düzköy ilçesinde, yaz aylarında mahallelerin kullandığı yaylalar belirlenmiştir. İlçenin güzel yaylaları arasında bulunan Serda Yaylası, Gökçeler Mahallesi sakinlerince kullanılmaktadır. Yaz aylarında oldukça hareketlenen Serda Yaylası’nda her yaz ağustos ayında Serda Yayla şenlikleri düzenlenmektedir.

Gürgendağ Yaylası

Düzköy ilçe merkezine 14 kilometre mesafede yer alan Gürgendağ Yaylası, Gürgendağ Mahallesi tarafından kullanılmaktadır. Yaylanın çevresinde Alazlı, Maçka Yerlice ve Düzköy yaylaları yer almaktadır.

Alazlı Yaylası

İlçe merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yer alan Alazlı Yaylası da Alazlı köyü sakinlerinin kullandığı bölgenin güzel yaylaları arasındadır. Her yıl ağustos ayı sonunda Çoban Derneği Yayla Şenliği’nin düzenlendiği Alazlı Yaylası, Keram Tepesi ve kayalıklarından başlayarak, Karaptal ile Gürgendağı yaylalarıyla sınırdır.

Honefter, Fenko ve Hırsafa yaylaları

Düzköy ilçe merkezine 17 kilometre mesafede bulunan Honefter Yaylası, Çayırbağı Mahallesi sakinleri tarafından kullanılmaktadır. Her yıl ağustos ayında Honefter Yayla Şenliği’nin düzenlendiği yayla, Düzköy Yaylası’na ise 5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Aykut Mahallesi’nin kullandığı Fenko Yaylası’nda da eylül başında geleneksel Fenko Yayla Şenliği düzenlenmektedir. Çalköy sakinlerinin kullandığı Hırsafa Yaylası’nda da temmuz ayı ortasında yayla şenlikleri yapılmaktadır.

Düzköy’de nerede ne yenir?

Trabzon ve Doğu Karadeniz yemek kültürünün özelliklerini taşıyan Düzköy’de; yöreye özgü kara lahana çorbası, guliya, pazılı kaygana, sarambula, hamsili pilav, kuymak, peynirli Trabzon pidesi, kefal ekşilisi, gongoş sarma, Akçaabat köfte ve palamut dolması gibi lezzetler öne çıkmaktadır. Damakları şenlendiren tatlıları ise pepeçura, Hamsiköy sütlacı, kukuca ve Laz böreği olarak sıralayabiliriz.Düzköy’de bulunan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabileceğiniz gibi Türk mutfağının öne çıkan lezzetlerini de tadabilirsiniz. İlçenin en çok tercih edilen restoranları; İstiklal Caddesi’nde faaliyet gösteren Park Restorant, Yerlice Köyü Yolu’nda bulunan Necati Usta Yayla Konağı, Atatürk Caddesi’nde hizmet veren Ünal Lezzet Lokantası, Yerlice Köyü Yolu’nda bulunan Gürgendağ Yaylası Zirve Lokantası, Akçaabat Düzköy Yolu’nda faaliyet gösteren Düzköy Alabalık Tesisi, İstiklal Caddesi üzerinde yer alan Merkez Lokantası, İstiklal Caddesi’nde faaliyet gösteren Aktürk Köfte Salonu, Akçaabat Düzköy Yolu’nda yer alan Haçka Restoran, Gürgendağ’da bulunan Haçka Obası Et ve Köfte Evi ve Şehit Cengiz Ercan Caddesi üzerinde yer alan Bay Kebap Pide gibi işletmelerdir.

Düzköy’de gece hayatı

Trabzon’un Düzköy ilçesinde aktif bir gece hayatı söz konusu değildir. Muhafazakar yapısı ve bölgenin turizm bakımından henüz istenen seviyede olmaması nedeniyle eğlence sektörünün pek gelişmediği ilçede, akşam saatlerinde kafeterya, çay bahçesi ve pastanelerde içeceklerinizi yudumlayarak keyifli zaman geçirebilirsiniz.Düzköy’de ağırlıklı olarak gençlerin tercih ettiği kafeteryaların öne çıkanlarını; İstiklal Caddesi’nde hizmet veren Hasbihal Cafe, Fatih Caddesi’nde faaliyet gösteren Feyza Kafe, Orta Yolu üzerinde bulunan Bahar Pastanesi, Santral Caddesi’nde hizmet veren Tomris Cafe, Çiğdemli’de bulunan Paragas Cafe, Atatürk Caddesi’nde yer alan Türkan Cafe Pastane ve Davut Kayhan Caddesi üzerinde hizmet veren Nehir Cafe olarak sıralayabiliriz.