TatilCity.NETTatilCity.NET

Edirne Gezi Rehberi

Edirne Gezi Rehberi

Edirne


Edirne Gezi Rehberi

Osmanlı İmparatorluğu’na 88 yıl boyunca başkentlik yapan Edirne, Trakya’nın en büyük şehirlerinden olup, Yunanistan ve Bulgaristan ile sınırdır. Tarihi zenginliği ile görenleri hayran bırakan kent; cami, kervansaray, tarihi çarşı ve köprüleriyle büyük ilgi görmektedir. Yüzölçümü 844 kilometrekare olan Edirne; merkez ile birlikte Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Süloğlu ve Uzunköprü olmak üzere 9 ilçeye sahiptir.
Tarihte çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan kent, ilk olarak yerleşime Traklar soyundan gelen Odrisler ile sahne olmuştur. Daha sonra bölge, Makedonyalıların kontrolüne geçmiştir. Ardından Kelt istilasına uğrayan kent, Milattan Önce 168 yılında Romalıların hakimiyeti altına girmiştir. Bu dönemde, stratejik öneminden dolayı bölge, imparator Hadrianus tarafından şehir statüsüne kavuşturulmuştur. Roma’nın ikiye bölünmesinin ardından Bizans’ın kontrolünde kalan şehir, söz konusu dönemde çok sayıda saldırıya uğramıştır. Bir dönem Latin İmparatorluğu hakimiyetinde kalan kent, 1261’de bu imparatorluğun yıkılmasıyla Bulgarların kontrolüne girmiştir. O dönemdeki adı Hadrianapolis olan şehir, 1361’de I. Murat tarafından fethedilmiş ve Edirne ismini alarak Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’na 88 yıl boyunca başkentlik yapan Edirne, bu süre içerisinde çok sayıda eserle donatılmıştır. İstanbul’un, fetihten sonra başkent olmasıyla birlikte kısmen geri planda kalan Edirne, 18’inci yüzyılda Rus ve Bulgar işgaline uğramıştır. II. Balkan Savaşı’nın ardından Türklerin kontrolüne geçen Edirne,  I. Dünya Savaşı’nın ardından 1920’de Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. Kurtuluş Savaşı’yla 25 Kasım 1922’de Türk topraklarına katılan Edirne, oldukça zengin bir tarihi birikime sahiptir.
Bereketli topraklara sahip olan Edirne’nin geniş ovalarında tarım oldukça yaygındır. Nüfusun dörtte üçünün tarımla geçindiği ilde; buğday, pirinç, şekerpancarı, domates, fasulye, pırasa ve patlıcanın yanı sıra kavun, karpuz, elma, üzüm, erik, badem ve armut yetiştiriciliği öne çıkmaktadır. Hayvancılıkta da gelişmiş olan Edirne’de; koyun, keçi, sığır ve manda yetiştiriciliği dikkat çekmektedir. Turizm alanında da oldukça ileride olan Edirne’de, Osmanlı döneminden günümüze ulaşan çok sayıda eser mevcuttur. Bunlar arasındaki en önemli yapı, Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Selimiye Camii’dir. Ayrıca bedestenleri, medreseleri ve müzeleriyle mutlaka gezilmesi gereken bir kent olan Edirne’de doğal güzellikler de es geçilemez. Özellikle Saros Körfezi’nde yer alan plajlar, yazın tatilciler tarafından tercih edilmektedir. Ata sporu güreş denildiğinde ilk akla gelen Kırkpınar Yağlı Güreşleri de Kırkpınar ilçesinde gerçekleştirilmektedir.

Edirne’ye nasıl gidilir?

Karayolu ulaşım imkanları oldukça gelişmiş olan Edirne, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı konumunda bulunmaktadır. TEM otoyolunun yanı sıra D-100 karayolu ile 235 kilometre mesafedeki İstanbul’a bağlanan kente, günün her saatinde İstanbul’dan kalkan otobüsler ile ulaşılabilmektedir. İstanbul’dan Edirne’ye özel araçla hareket edildiğinde ise yaklaşık 2.5 saatte varılabilmektedir. Tekirdağ’a 140 kilometre uzaklıkta olan Edirne, Ankara’ya ise 680 kilometre mesafededir. İstanbul, Ankara ve Tekirdağ’ın yanı sıra Çanakkale, Bursa, İzmir gibi kentlerden de Edirne’ye her gün otobüs seferleri mevcuttur.
Havalimanına sahip olmayan Edirne’ye, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yer alan havalimanı aracılığıyla da ulaşım sağlanabilmektedir. Çorlu Havalimanı’ndan Edirne’ye yaklaşık bir buçuk saatlik karayolu seyahatiyle gidilebilmektedir. Ayrıca demiryolu imkanına da sahip olan Edirne, İstanbul ve Bulgaristan ile bağlantılıdır.
Edirne’de spor

Edirne’de spor


Edirne'de spor etkinlikleri

Edirne’de spor denildiğinde ilk akla gelen elbette ki yağlı güreşlerdir. Her yıl geleneksel olarak temmuz ayı başında düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri, kentte 650 yılı aşkın süredir yapılmaktadır. Türkiye’nin dört bir yanından güreşçilerin ve güreş severlerin katıldığı yarışmalar, ayrıca dünyanın pek çok ülkesinden de ziyaretçi çekmektedir.
Coğrafi yapısı nedeniyle doğa sporlarına uygun bir ortam sunan Edirne’de; rafting, bisiklet, trekking, kano, dalış gibi spor dalları da öne çıkmaktadır. Kentte doğa sporlarını yaygınlaştırmak amacıyla kurulan Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği, 2005 yılından beri faaliyet göstermektedir. Doğa sporları alanında lisanslı sporcularla etkinlikler yapan, sporcu yetiştiren ve insanları doğa ile buluşturacak etkinlikler düzenleyen dernek, çok sayıda üyesiyle çalışmalarını sürdürmektedir. Edirne’de bulunan Meriç Nehri, Gala Gölü ve Saros Körfezi, spor etkinlikleri için en uygun doğal ortamları oluşturmaktadır.
Edirne Gezilecek Yerler

Edirne Gezilecek Yerler


Edirne’de gezilecek yerler

Selimiye Camii

Edirne’nin dünyaca ünlü yapılarının başında gelen Selimiye Cami, II. Selim’in emriyle Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Kentteki en yüksek nokta olan eski sarayın bulunduğu noktaya inşa edilen cami, 1568 yılında temelinin atılmasının ardından 1574 yılında tamamlanmıştır. Selimiye Camii, Osmanlı Türk mimarisinin en büyük eseri olarak üçer şerefeli dört tane minareye sahiptir. Havanın açık olduğu günlerde Rodop Dağı’ndan ve Uzunköprü ilçesinin Süleymaniye köyünden görülen cami için Mimar Sinan “Ustalık eserim” demiştir. Günümüzde ziyaretçi akınına uğrayan Selimiye Camii, Mimar Sinan 80 yaşındayken inşa edilmiştir. Edirne’nin sembolü olan cami, muazzam özelliklere sahip bir mimari harika olarak nitelendirilmektedir. Kentin her yerinden görülebilen caminin dört köşesinde bulunan, her biri üç şerefeli 3.8 metre çapındaki minareleri 70.89 metre yüksekliğe sahiptir.

Rüstempaşa Kervansarayı

Edirne şehir merkezinde yer alan Rüstempaşa Kervansarayı, klasik Osmanlı mimarisinin en iyi örneklerindendir. Kanuni’nin damadı Rüstem Paşa’nın Mimar Sinan’a yaptırdığı kervansarayda, dikdörtgen avluların çevresinde iki katlı odalar mevcuttur. İlginç bir tasarıma sahip olan bu yapı, tuğla ve taş sıralarıyla inşa edilmiştir. 1972 yılında restore edilip otel olarak hizmet vermeye başlayan kervansaray, 1980’de Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü almıştır.

Üç Şerefeli Camii

Osmanlı döneminden günümüze kalan Üç Şerefeli Camii, Edirne’deki önemli tarihi yapılardan biri olarak Cumhuriyet Meydanı’nda bulunmaktadır. Sultan II. Murat’ın 1443 ile 1447 arasında yaptırdığı cami, Selçuklu mimarisinden Osmanlı mimarisine geçişin ilk örnekleri arasında yer almaktadır. Dört tane minaresi bulunan caminin her minaresi farklı yüksekliğe sahiptir. Yapıldığı dönem en görkemli cami olan yapıda, her şerefeye ayrı bir merdivenden çıkılmaktadır. Kapısı da oldukça ilgi çekici olan camiyi görmenizi mutlaka öneririz.

Muradiye Camii

Mimarı kesin olarak bilinmeyen, ancak mimar Şehabettin tarafından yapıldığı sanılan Muradiye Camii, 1436 tarihinde inşa edilmiştir. II. Murat’ın yaptırdığı caminin çinileri ve süslemeleri hayranlık uyandırmaktadır. Şehir merkezinde hakim bir noktada yer alan Muradiye Camii, Selimiye Camii’ne oldukça yakın bir konumdadır.

Eski Camii

Edirne’nin yine Osmanlı dönemi yapıları arasında yer alan Eski Camii, 1403’te Sultan I. Süleyman tarafından yaptırılmaya başlanan, ancak 1414’te Çelebi Sultan Mehmet döneminde tamamlanan bir eserdir. Konyalı Hacı Alaaddin’in mimarlığında inşa edilen caminin üzeri dokuz kubbe ile örtülüdür. Çok kubbeli camiler arasında bulunan camide, III. Mustafa ve II. Ahmet kılıç kuşanmıştır. Ayrıca bu cami, Hacı Bayram Veli’nin Edirne ziyaretinde vaaz verdiği yerdir.

Sarayiçi

Kentte gezilmesi gereken yerler arasında bulunan Sarayiçi, Edirne’nin fethinin ardından kente yapılan ilk sarayın yer aldığı bölgedir. Uzun yıllar boyunca padişahların ikametgahı olan Saray-ı Cedid-i Amire, 93 Harbi esnasında Rusların Edirne’yi işgal edip bu saraya cephane depolanması üzerine Vali Cemil Paşa’nın talimatı ile yakılmıştır. Bu yüzden saraydan birkaç kalıntıdan başka bir yapı kalmamıştır. Ancak geleneksel olarak her yıl yapılan Kırkpınar Yağlı Güreş Müsabakaları ile Sarayiçi ismi yaşamaya devam etmektedir.

Türk İslam Eserleri Müzesi

Türk İslam Eserleri Müzesi, 1925’te Selimiye’nin Medrese bölümünden toplanan eserlerle ziyarete açılmıştır. 1971 yılında yeniden düzenlenen müzede, eserler Selimiye Camii’nin avlusunda bulunan Dar-ül Tedris Medresesi’nde 14 farklı odada görülebilmektedir. En ilgi çekici eserlerin bulunduğu odalar ise Saray içi Odası, Mutfak Eşyaları Odası, Tekke Eşyaları Odası, Çini ve Seramik Odası ile Pehlivanlar Odası’dır.

Sultan II. Bayezid Han Külliyesi

Tunca Nehri kıyısında yer alan Sultan II. Bayezid Han Külliyesi, Edirne’de görülmesi gereken önemli tarihi yapılar arasındadır. Cami, hamam, imaret, tıp medresesi, mutfak ve çeşitli depolara sahip olan külliye, geniş bir alanı kaplamaktadır. Dönemin önde gelen sağlık, sosyal, eğitim ve din kurumları arasında yer alan Sultan II. Bayezid Han Külliyesi’nin Darüşşifa bölümünde sağlık müzesi de bulunmaktadır.

Uzunköprü

Edirne’nin güzel ilçelerinden birine de adını veren Uzunköprü, dünyanın en uzun taş köprüsüdür. Uzunköprü’de yer alan bin 393 metre uzunluğundaki bu tarihi köprü, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne de girmiştir. Edirne’de ziyaret edilmesi gereken önemli yapılar arasındadır.

Meriç Nehri

Edirne’nin doğal güzellikleri arasında olan Meriç Nehri, Bulgaristan’dan Edirne topraklarına uzanıp, buradan Ege Denizi’ne dökülmektedir. Bahar aylarında canlanan doğasıyla kent sakinlerini kucaklamaya başlayan nehir, yaz sonuna kadar binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Yaklaşık 500 kilometre uzunluğa sahip olan Meriç Nehri, çevresindeki muhteşem doğasıyla yürüyüş yapmak için de birebirdir. Nehir kıyısında bulunan mesire yerlerinde piknik yapılabilmektedir. Doğayla iç içe güzel bir gün geçirmek isteyenlerin tercih ettiği nehir, üzerinde yer alan 1842 yapımı Meriç Köprüsü ile de görülmeye değerdir.

Gala Gölü

Enez ile İpsala ilçeleri arasında bulunan Gala Gölü, doğal güzellikleri nedeniyle ziyaretçi akınına uğrayan harika bir yerdir. Yaklaşık 50 bin kuşa ev sahipliği yapan göl, Trakya’nın kuş cenneti olarak da adlandırılmaktadır. Dünyadaki en önemli kuş gözlem alanlarından olan Gala Gölü, soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bazı türlere de ev sahipliği yapmaktadır. Kuş gözlemcilerinin ve fotoğrafçıların uğrak yerlerinden olan göl, 2005’te Milli Park ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Bu doğal güzelliği görmenizi ve fotoğraf çekmenizi mutlaka öneririz.

Saros Körfezi

Edirne’nin doğal güzellikleri arasında yer alan Saros Körfezi, Trakya’nın Ege kıyısında bulunmaktadır. Özellikle dalış turizmi açısından tercih edilen körfez, tertemiz bir suya sahiptir. Çok sayıda deniz canlısına ev sahipliği yapan Saros Körfezi’nin kıyı şeridinde bulunan Erikli, Enez ve Yayla sahilleri yaz aylarında yoğun ziyaretçi alan yerlerdir.

Erikli

Keşan ilçesine bağlı bir köy olan Erikli, muhteşem doğası nedeniyle yoğun ziyareti çekmektedir. İbrice Limanı’na altı kilometre uzaklıkta bulunan, doğal kumu ve cam gibi berrak deniziyle ünlü olan bu köyde harika bir tatil geçirmek mümkündür. Yunanistan sınırına 58 kilometre uzaklıkta yer alan Erikli, oldukça geniş plajıyla yazları büyük ilgi görmektedir.

Edirne mutfak kültürü

Osmanlı İmparatorluğu’na 88 yıl başkentlik yapan Edirne, zengin tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra lezzetli yemekleriyle de dikkat çekmektedir. Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan kent, ev sahipliği yaptığı çok sayıda uygarlığın yemek kültürleriyle yorularak bugünlere gelmiştir. Edirne denildiğinde akla ilk gelen lezzet, ilin meşhur tava ciğeridir. Kente gelen herkesin mutlaka tatması gereken bu lezzet, ince ciğer dilimlerinin un ve yağ ile pişirilmesiyle elde edilmektedir. Edirne’de tava ciğeri başarılı bir şekilde yapan çok sayıda restoran bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan Niyazi Usta, kentteki en ünlü ciğercilerden biridir. İrmik helvasıyla da meşhur olan Niyazi Usta’nın yanı sıra şehirde ciğer yiyebileceğiniz mekanlar; Meşhur Edirne Ciğercisi Kazım ve İlhan Usta, Öz Akgünler Edirne Ciğercisi ve Aydın Tava Ciğer Salonu’dur.
Edirne’de ayrıca elbasan tava da meşhur bir lezzet olarak restoranlarda karşınıza çıkmaktadır. Kentteki diğer yöresel lezzetler ise mamzana, zirva, mutancana, ciğer sarma, Rumeli beğendisi, kabak bastı, kıymalı saray pidesi, kandilli mantı ve bulgurlu kol böreğidir. Cevizli oturtma, bademli baklava, badem ezmesi, peynir tatlısı ve Hayrabolu tatlısı ise ilin ünlü tatlılarıdır.

Edirne festivalleri


Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Başta Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri olmak üzere festivalleriyle ünlü olan Edirne’de yaz ayları oldukça hareketli geçmektedir. Ata sporu Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 650 yılı aşkın bir süredir düzenlenmektedir. Yağlı güreş yarışmaları ‘Er Meydanı’ denilen çim bir zemin üzerinde gerçekleştirilmektedir. Vücutlarına yağ sürerek güreşen sporcular, heyecanlı müsabakalarda birbirlerinin sırtlarını yere getirmeye çalışmaktadır. Geleneksel olarak her yıl temmuz ayı başında düzenlenen yağlı güreşler bir hafta devam eder. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni izlemek için yurt içinden ve dışından her yıl binlerce kişi Edirne’ye gelir.

Hıdrellez (Kakava) Şenlikleri

Yağlı güreşlerin yanı sıra her yıl 5 ve 6 Mayıs tarihlerinde Edirne’de Hıdrellez (Kakava) Şenlikleri düzenlenmektedir. Renkli ve eğlenceli görüntülere sahne olan şenlikler, baharın müjdecisi olarak kabul edilmektedir. Etkinlikler sırasında, bolluk ve bereketin artması için yakılan ateşin üzerinden atlanmaktadır. Ayrıca yemek ikramları ve konserler ile eğlenceli vakit geçirilir.
Ayrıca Edirne’de mart ayının üçüncü pazar günü baharın gelişini kutlamak için düzenlenen Atbaba Şenlikleri, Enez ilçesinde temmuz ayında düzenlenen Enez Av ve Balık Festivali ve İpsala’da ağustos ayında düzenlenen İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı da diğer önemli etkinliklerdir.
Edirne Gece Hayatı

Edirne


Edirne’de gece hayatı

Gece hayatının oldukça renkli yaşandığı Edirne’de, her zevke uygun eğlence mekanı mevcuttur. Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı konumunda bulunması nedeniyle kentte eğlence sektörü gelişmiştir. Bar, pub, gece kulübü, disko, meyhane ve canlı müzik mekanlarının yoğun olduğu kentte, gece eğlenceleri sabah saatlerine kadar hareketli bir şekilde devam etmektedir.
Özellikle öğrenciler tarafından tercih edilen “Sokakta Hayat Var” isimli sokakta, yan yana çok sayıda bar ve kafe bulunmaktadır. Buradaki hem uygun fiyatlı hem de keyifli vakit geçirilebilecek çok sayıda mekan, gençler tarafından hınca hınç doldurulmaktadır. Hareketli ortamı, zengin kokteyl seçenekleri ve kaliteli hizmetiyle öne çıkan Fly Pub ise DJ performansları ile ünlü mekanlarından biridir. Ayrıca Queen ise kentte gece kulübünde eğlenmek isteyenlerin ilk tercihidir. Bunların yanında şehir merkezinde yer alan Bands Bistro, Wagon Performance Hall, Orestia Bar ve Pena Cafe Pub gibi mekanlar yoğun ilgi görmektedir. Meyhanede eğlenmek isteyenler için de bol seçenek sunan Edirne’de, alaturka müzik eşliğinde eğlenebileceğiniz Gazibaba Meyhanesi ve Zindanbaba Meyhanesi öne çıkmaktadır.