TatilCity.NETTatilCity.NET

Efes Gezi Rehberi

Efes Gezi Rehberi

Efes Gezi Rehberi - Selçuk İzmir


Efes Gezi Rehberi

Türkiye’nin en çok ziyaretçi alan tarihi kentlerinden olan Efes, dünyanın yedi harikasından birisi olan Artemis Tapınağı’na da ev sahipliği yapmaktadır. İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarında yer alan Efes Antik Kenti, mutlaka gezilmesi gereken önemli tarihi kalıntılara sahiptir. Girişinde bilet alınması gereken antik kent, rehberle eşliğinde de gezilebilmektedir. Efes Antik Kenti, güçlü olduğu dönemlerde ticaretin, dinlerin ve kültürlerin başkenti olmayı başarmış önemli bir konuma sahiptir. Heraklitos, Hermodor ve Alcidamas gibi düşünürleriyle bilim ve felsefede oldukça ilerlemiş bir kent olan Efes, coğrafi konumuyla tarihin her döneminde büyük önem taşımıştır. Hıristiyanlığın ortaya çıkışının ardından önemi artan kent, halen Hıristiyanlığın hac yeri olarak kabul edilen Meryem Ana evini de içinde barındırmaktadır. Günümüze kadar ayakta durmayı başarabilen yapılarıyla Efes Antik Kenti, Anadolu’daki en önemli antik şehirlerinden biridir. Bugüne kadar sadece yüzde 15’i gün yüzüne çıkarılan Efes Antik Kenti, her ne kadar Roma medeniyetine ait olsa da kentin tarihi ilk çağlara kadar uzamaktadır.
Günümüze kadar çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan sekiz bin yıllık Efes Antik Kenti, ülkemizdeki en önemli açık hava müzesidir. İzmir’in Selçuk ilçesindeki kazı çalışmaları esnasında antik kentte, Hititlere kadar dayanan kalıntılar bulunmuştur. Efes’i en çok geliştirenlerin İyonyalılar olduğu bilinmektedir. Ege kıyılarında yer alan 12 şehir devletinden biri olan Efes, bu İyon şehir devletlerinden en büyüğüdür. Burası denize sıfır olması nedeniyle önemli bir noktadır.
Limanıyla birlikte daha çok önem kazanan antik kent, yüzyıllar sonra limanının yok olmasıyla birlikte zayıflayarak yok olmuştur. Liman, Menderes Nehri’nin getirdiği alüvyonlar ile dolmuş ve zamanla yok olmuştur. Buna paralel olarak Efes kenti de önemini kaybetmiş ve yok olmuştur. Kentin önemini kaybetmemesi için Roma imparatoru Hadrian, limanı pek çok kez temizlettiği halde bunun önüne geçememiştir. Görkeminin sürdüğü dönemlerde büyük yatırımlar yapılan Efes, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da mermer lakaplı şehri unvanını kazanmıştır. Kent planı bakımından mükemmel bir örnek olan Efes Antik Kenti, mimari açıdan da bugünlere halen örnek gösterilmektedir.

Efes’e nasıl gidilir?

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir antik kent olan Efes, oldukça pratik ulaşım olanaklarına sahiptir. İzmir’e 80 kilometre mesafede yer alan Selçuk’tan kolaylıkla gidilebildiği gibi Aydın’ın Kuşadası ilçesinden de Efes’e ulaşım oldukça rahattır. Toplu taşıma ile İzmir’den Selçuk’a gitmek için minibüs veya tren tercih edilebilir. Trenle biraz daha uzun süren bu yolculuk, minibüsle daha kısa zamanda, yaklaşık bir saatte yapılabilmektedir. Selçuk ilçesinden Efes’e gidebilmek için yeniden minibüse binmek ve 15 dakika civarında bir yol kat etmek gerekmektedir. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerden Efes’e havayoluyla gitmek isteyenler, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na uçarak buradan Selçuk’a ulaşabilirler.
Özel araçla Efes’e gitmek isteyenler ise İstanbul’dan 540 kilometrelik yol kat etmelidir. Yaklaşık 6.5 saat süren bu yolculuk, 620 kilometre uzaklıktaki Ankara’dan ise 7.5 saat civarında sürmektedir. İzmir’den bir saate yakın bir sürede ulaşılabilen antik kente, Aydın’dan ise 130 kilometrelik yol sonucunda 2 saat civarında bir sürede ulaşılabilmektedir.
Ehes Doğa Sporları

Ehes Doğa Sporları


Efes’te doğa sporları

Oldukça geniş bir alanı kaplayan Efes Antik Kenti’ni gezerken tarih içinde bir yürüyüş yapacağınız gibi Selçuk ilçesinde doğa sporlarına uygun alanlar da bulunmaktadır. Selçuk’ta 50’ye yakın yürüyüş rotası yer almaktadır. Bunlardan öne çıkanları Çamlık köyünden başlayan iki kilometrelik parkurdur. Şirince köyünden devam eden rota, oldukça nefis manzaralar içermektedir. Bölgede enduro bisiklet ve enduro motor sporları da yapılmaktadır. Her tarafı yeşilliklerle kaplı olan Selçuk’ta turistlerin trekking yapabileceği alanlardan biri de Belevi Belde sınırlarında yer alan 400 metre yükseklikteki Alaman Dağı’dır. Burada tarihi Keçi Kalesi’ne yürüyüş yapılabilmektedir.
Efes Antik Kenti yakınlarında, Selçuk ilçesine 3 kilometre uzaklıkta paraşütle atlamak için uygun bir alan da bulunmaktadır. Burada yer alan Efes Havaalanı’nda hem pilotluk hem de paraşütle atlama eğitimi verilmektedir. Belirli dönemlerde paraşütle atlama yarışlarının da düzenlendiği bölge, yaz aylarında yoğun ilgi çekmektedir. Ayrıca Şirince-Çamlık ve Çamlık-Sultaniye arasında atlı gezi yolu mevcuttur. Efes Antik Kenti yakınlarında bulunan Pamucak sahili ise su sporlarına oldukça uygundur.
Efes Gezilecek Yerler

Efes Gezilecek Yerler


Efes’te gezilecek yerler

Devlet Agorası (Yukarı Agora)

Efes’te görülmesi gereken yerlerden biri Odeion önündeki meydan olan şehrin devlet agorasıdır. Devletin kontrolünde ticaret yapılan, dini ve resmi törenlerin düzenlendiği Devlet Agorası’nın yanında ise basamakla çıkılan ticaret borsası işlevi gören bazilika bulunmaktadır. Milattan Sonra 1’inci yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen Bazilika 165 metre uzunluğa sahiptir.

Ticaret Agorası

Efes’teki mermer caddenin giriş noktası konumundaki Agora, şehirdeki en önemli ticaret ve kültür merkezi özelliği taşımaktadır. Agora 110 metre boyutlarındadır ve dükkanlarla çevrili bir alandır. Ticari hayatın ne kadar hareketli olduğunu gösteren Ticaret Agorası, Milattan Önce 3’üncü yüzyılda yapılmıştır. Günümüzdeki haline İmparator Agustus döneminde ulaşan agora, hem Augustus hem de İmparator Neron döneminde genişletilmiştir. İmparator Karakalla ise Ticaret Agorası’nı restore ettirmiştir.

Arcadium (Liman) Caddesi

Efes Antik Kenti’ndeki en önemli caddelerden biri İmparator Arcadianus’un tamir ve bakımını yaptırdığı 530 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğindeki Liman Caddesi’dir. Büyük bir bölümü mermerle kaplı olan caddenin altında ise kanalizasyon kanalları bulunmaktadır. Limana kadar ulaşan bu kanallardan kenttin pis suları tahliye edilmekteydi. Oldukça iyi korunan ve görkemiyle dikkat çeken cadde, Türkiye’deki diğer antik kentlerde benzeri olmayan güzelliğe ve düzene sahiptir. Sağ ve sol tarafında bulunan mermer sütunlar, günümüzde halen ayakta durmaktadır. Caddenin etrafındaki dükkanlarda ise o dönem oyuncak, baharat, kumaş, tütsü gibi eşyalar satılmaktaydı. Kente gelen imparator ve krallar bu caddede düzenlenen törenlerle karşılanırdı. Ayrıca limana gelen mallar da bu caddeden taşınırmış. Liman Caddesi her iki tarafına Hıristiyanlık dönemlerinde anıtlar inşa edilmiştir. Dört sütunlu dört havari anıtının bulunduğu orta kısım harika bir görüntü sergilemektedir. Ayrıca kuzey tarafında 432 konsil toplantısının yapıldığı yer olan Meryem Kilisesi (Konsil Kilisesi) bulunmaktadır. Kentin kuzey ucunda yer alan Vedius Gymnasium, Bizans dönemindeki surların hemen yanında yer almaktadır. At nalına benzeyen stadyum ise Hadrianus tapınağının yanında bulunmaktadır. Hemen yanında ise Bizans hamamları mevcuttur.

Celsus Kütüphanesi

Kültürel bakımdan oldukça gelişmiş olan Efes Antik Kenti’nde, zamanında 12 bin kitabın bulunduğu Celsus Kütüphanesi en görkemli yapılardan biridir. Günümüze kadar kalan en sağlam yapı özelliğine sahip kütüphane, yaşadığı tahribatların ardından Milattan Sonra 106’da Efes Valisi Celsus’un oğlu tarafından ayağa kaldırılmıştır. Aynı zamanda bir antik kabir olan kütüphanenin arkasına Celsus tarafından babasının lahdi yaptırılmıştır. Roma döneminin mimari özelliklerini yansıtan Celsus Kütüphanesi, ön cephedeki kolonları arasında dört kadın heykeline sahiptir. Bunlar akıl, kader, ilim ve erdem öğelerini simgelemektedir. Ancak bu heykeller orijinal değildir, orijinalleri ise Avusturya-Viyana Müzesi’nde bulunmaktadır.

Efes Antik Kent Tiyatrosu

Bugüne kadar sağlam kalan en güzel yapılardan biri de Efes Antik Kent Tiyatrosu’dur. Efes’teki bu tiyatro, aynı zamanda dünyadaki en büyük açık hava tiyatrosu özelliği taşımaktadır. Tüm Efes’in görülebildiği tiyatro, muhteşem bir manzaraya sahiptir. 24 bin kişilik kapasiteye sahip olan tiyatronun üç katlı sahne binası tamamen yıkılmıştır. Ancak sahnenin 18 metre yükseklikte inşa edildiği bilinmektedir. Akustiği muhteşem olan tiyatroda, sahnenin her yerden görünebilmesi için tribünler çok dik yapılmıştır.

Efes Odeonları

Tiyatrolara benzeyen, ancak daha küçük olan toplantı alanlarına odeon denilmektedir. Roma antik şehirlerinde oldukça önemli bir konumu bulunan bu alanlardan Efes’te olanı, sütunlarla etrafı oturma gruplarıyla arkaya doğru genişleyen yarım daire şeklindedir. Burada kent soyluları bir araya gelerek, kentle ilgili kararları alıyordu. Burası kent meclisinin toplandığı alan olarak dikkat çekmektedir.

Kuretler Caddesi

Efes Antik Kenti’nde ünlü törenlerin yapıldığı caddelerden birisi Kuretler Caddesi’dir. Bayram törenlerinin gerçekleştirildiği bu caddeden ayrıca kurbanlıklar da geçirilmekteydi. Burada yer alan sütunların arasından Celsus Kütüphanesi’ne kadar muhteşem bir cadde olarak durmaktadır. Caddenin genişliği sekiz metre olup mermerle döşenmiştir. Sağ ve solda ise sütiniçeler, revaklar ve revakların arkasında dükkanlar bulunmaktadır. O dönemde her sütunun önünde bulunan heykellerden günümüze ise sadece bazı kalıntılar mevcuttur.

Herkül Kapısı

Törenlerin yapıldığı Kuretler Caddesi’nden yürürken, iki sütun arasında Herkül kabartmasının yer aldığı kapı dikkat çekmektedir. Herkül Kapısı’nın bulunduğu nokta, Efes Antik Kenti’nde en güzel fotoğraf çekilebilecek yerlerden biridir. Kapı, iki sütundan meydana gelmektedir.

Trajan Çeşmesi

Oldukça görkemli olan Trajan Çeşmesi, Roma döneminde önem verilen eserler arasındadır. Şatafatlı bir yapısı olan çeşme, kentin diğer anıtsal mimarileri gibi özenle yapılmıştır. Roma döneminde inşa edilen çeşmelerin kişinin tanrısal gücünü simgelediği düşünüldüğünde Trajan Çeşmesi önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Hadrian Tapınağı Kapısı

Limana yakın bir bölgede olan Hadrian Tapınağı Kapısı, Milattan Sonra 2’nci yüzyılda yapılmıştır. Bir süre önce Kuretler Caddesi’nde olduğu sanılan kapının aslında liman bölgesinde olduğu anlaşılmıştır. Hadrian Tapınağı’nın kutsal alanının giriş kapısı özelliğine sahip bu yapı Milattan Sonra 5’nci yüzyılda, Kuretler Caddesi’ne taşınmıştır. Bu taşımayla İmparator Hadrianus’un anısının yaşatılması amaçlanmıştır.

Efes Yamaç Evler

Antik kentin görülmesi gereken yerlerinden birisi olan Yamaç Evler, Roma kentlerindeki kast sisteminin önemli bir göstergesidir. Burada zengin ve yoksul insanların yanı sıra köleler de yaşamıştır. En üstte yer alan askerler, soylular ve hükümdarlar Yamaç Evler’de yaşamışlardır. Üzeri toprakla örtülü olduğu için daha önce ne olduğu bilinmeyen Yamaç Evler, 1980’lerden sonraki kazılarda gün yüzüne çıkarılmıştır. Asillere ait evlerin olduğu anlaşılan bölge, yamaçlık bir yerde bulunmaktadır. Şatafatlı yapılan bu evlerin kalıntılarında, geniş salonlar dikkat çekmektedir. Ortalarında şadırvan bulunan bu salonların duvarları ise süslü fresklerle donatılmıştır.

Yamaç Evleri Soylu Dairesi

Yamaç Evleri’nde yer alan Soylu Dairesi, odalardan meydana gelen geniş ve dar bölümlere sahiptir. Duvarları fresklerle süslü olan dairede; dönemin ünlü keklik, aslan, güvercin gibi putları ve mitolojik canlıları yer almaktadır. Zemini tamamen mozaiklerle süslü olan dairede, salon girişlerinde büyük bir aslan mozaiği mevcuttur.

Efes’te nerede ne yenir?

Efes Antik Kenti çevresinde yemek yiyebilecek mekan sayısı oldukça sınırlıdır. Kısıtlı sayıda kafeterya ve büfe gibi yerlerin bulunduğu Efes’te, yemek seçeneklerinin azlığının yanı sıra fiyatlar da yüksektir. O bakımdan 15 dakika uzaklıkta bulunan Selçuk ilçesinde yemek daha çok tercih edilmektedir. Selçuk’ta çok sayıda restoran ve lokanta bulunmaktadır. Burada en çok tercih edilen lezzet ise çöp şiştir.
Zeytinyağlılar, sebze yemekleri, ot kavurması, salata gibi klasik Ege lezzetlerinin yanında sütlü balık, sardalya buğulaması, midye dolma, midye tava gibi deniz mahsullerinin de yaygın olduğu Selçuk’ta ünlü restoranlar bulunmaktadır. Selçuk’a bağlı Şirince köyünde yer alan Sultan Han Restoran, lezzetli kebapları ve mezeleri ile ilgi çekmektedir. Ayrıca Şirince yolu üzerinde yer alan Bizim Ev Hanımeli Restoran da leziz ev yemeklerinin yanı sıra çöp şiş, patlıcan musakka ve sarmalarıyla beğenilmektedir. Gökçealan köyündeki Yedi Bilgeler Şaraphane Oteli’nin restoranı da turistlerin yoğun ilgi gösterdiği mekanlardandır. Zeytin ağaçları, üzüm bağları ve lavanta bahçelerinin bulunduğu vadide yer alan restoranda şaraplar da yemekler kadar lezzetlidir.
Efes Gece Hayatı

Efes Gece Hayatı


Efes’te gece hayatı

Efes Antik Kenti’nde gece hayatı söz konusu değildir. Ancak yakında bulunan Selçuk ilçesinde birçok alternatif yer almaktadır. İlçede ve çevresinde çok sayıda şarap evi, türkü bar, kafeterya, bar ve kulüp mevcuttur.  Selçuk’ta gece hayatı için en çok tercih edilen mekanların başında; Keyf In Cafe, Anton Cafe Restaurant, Cafe Carpouza, St. John Cafe Shop, Le Jardin Cafe Restaurant gibi mekanlar gelmektedir.
Yörede oldukça lezzetli yapılan şaraplar da Selçuk'taki şarap evlerinde içilebilmektedir. İlçede yer alan şarap evlerinin öne çıkanları; Kavala, Çirkince, Artemis ve Kırkınca şarap evleridir. Buralarda karadut şarabı, simetra şarabı, Ayasuluk şarabı ve serin günlerde sıcak şarap tüketimi oldukça fazladır. Butik şaraphanelerin de bulunduğu Selçuk bölgesinde, Burgaz köyü yakınındaki Yedi Bilgeler Şaraphanesi güzel şaraplarıyla öne çıkmaktadır.