TatilCity.NETTatilCity.NET

Eminönü Gezi Rehberi

Eminönü Gezi Rehberi

Eminönü Gezi Rehberi

İstanbul'un tarihi yarımadasında yer alan Eminönü; doğudan İstanbul Boğazı, batıdan Fatih ilçesi kuzeyden Haliç, güneyden ise Marmara Denizi ile komşudur. İlçe bütünüyle İstanbul kentinin tarihi çekirdeği olan sur içinde bulunur. Bu konumuyla Fatih ilçesinin en işlek ve merkezi alanı olan Eminönü, özellikle tarihi dokusuyla ilgi çeker.
Her yıl yerli ve yabancı birçok turistin ziyaret ettiği Eminönü, Osmanlı döneminde Deniz Gümrüğü ve Gümrük Eminliği’nin ilçede yer alması nedeniyle Eminönü adını almıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra İstanbul’un merkez ilçelerinden biri konumuna yükselmiştir.  Öte yandan sahip olduğu tarihsel yapı, müze ve alışveriş merkeziyle İstanbul’un en fazla turist ağırlayan Eminönü’nde gece ile gündüz nüfusu arasında büyük fark yaşanır. Çünkü Eminönü, bağrında sakladığı tarihsel doku ile birçok turisti ağırlamaya devam ediyor.
Eminönü Gezi Rehberi

Eminönü Gezi Rehberi


Önemli tarihi dokuya sahip olan Eminönü’nde gezilecek çok yer var

Tarihi yarımadanın Haliç'e bakan yüzü olan Eminönü, boğaza kıvrılan dünyanın en güzel burnu üzerinde yer alır.  Her yanında ticaret, kültür ve tarih kokan Eminönü’de gezilecek birçok yer vardır. İşte bu yerleri sizin için derledik.

İstanbul Tekel Müzesi

İstanbul Tekel Müzesi, 1985 yılında açılmıştır. Müzede, tekelde üretilen birçok ürün çeşitleri sergilenir.

Tanzimat Müzesi

Tanzimat Müzesi, Gülhane Parkı’nın içinde yer alır. 1983 yılında hizmet vermeye başlayan müze, oldukça zengin bir koleksiyon barındırır. Aynı zamanda müzede kayda değer devlet insanlarının tabloları bulunur.

Türkiye İş Bankası Müzesi

Uzun yıllar boyunca Türkiye’ye hizmet veren Türkiye İş Bankası, 2007 yılında müze olarak hizmet vermeye başladı. Müzede bulunan 10 salon, farklı koleksiyonlarla hazırlanarak ziyaretçilere açıldı.

Fransız Hapishanesi

1800’li yıllarda Fransız mahkumların tutulduğu Fransız Hapishanesi, günümüzde kültür sanat etkinliklerinin yapıldığı bir mekan olarak hizmet vermektedir.

Mısır Çarşısı

İstanbul’un en eski çarşılarından biri olma özelliği taşıyan Mısır Çarşısı, 1660 yılında IV. Mehmet, tarafından inşa ettirildi. Mısır Çarşısı’nın içinde hediyelik eşya satan dükkanlar, kuyumcular ve birçok baharatçılar bulunur.

Gülhane Parkı

1912 yılında park haline getirilen Gülhane Parkı, tarihte birçok önemli olaya tanıklık etmiştir. Bir diğer adı, Sarayburnu Parkı olan Gülhane Parkı, Topkapı’nın Has Bahçe’lerinden biri konumundadır. Günümüzde, eğlence ve dinlenme alanı olarak kullanılan park, özellikle turistlerin uğrak noktalarındandır.

Gedik Paşa Hamamı

Osmanlı mimarlarından mimar Hayrettin tarafından 1475 yılında yapılan eser, günümüzde hizmet vermeye devam ediyor. Ahmet Gedik Paşa için yapılan eser, tarihi dokusu ile de ilgi çekiyor.

Kadırga Hamamı

300 yıllık geçmişi olan Kadırga Hamamı, tarihin izlerini taşır. Günümüzde halihazırda hizmet vermeye devam eden hamam, özellikle yabancı turistlerin ziyaret ettiği tarihi mekanların başında geliyor.

Rüstem Paşa Hamamı

Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan bir hamam olan Rüstem Paşa Hamamı, diğer adı ile Tahtakale Hamamı, günümüzde iş hanı olarak kullanılıyor.  Hamam, II. Mehmet döneminde inşa edilmiştir.

Yeni Camii

Eminönü’nün sembolü haline gelen camilerden biri olan Yeni Camii, 1597-1665 yılları arasında inşa edildi. Caminin temeli Safiye Sultan’ın emri ile atıldı. Turhan Hatice Sultan’ın o dönemde yaptığı bağışlarla camii tamamlanarak, ibadete açıldı. Yeni Camii, iç ve dış mimarisi ile büyüleyici bir görünüme sahiptir.

Ahi Çelebi Camii

1480-1500 yılları arasında yapılan Ahi Çelebi Camii, Mimar Sinan eserlerinden biridir. Camii, zaman içinde yaşanan birçok depremden zarar görmesine rağmen halen turistler tarafından ziyaret edilen Eminönü’n en ünlü camilerindendir.

Galata Köprüsü

Haliç üzerinde yer alan Galata Köprüsü, İstanbul Avrupa yakasının incilerindendir. Oldukça eski bir tarihe sahip olan Galata Köprüsü, Eminönü ve Karaköy semtlerini birleştirir. Özellikle mimari güzellikleri ile dikkat çeken Galata Köprüsü, üzerinde balık tutan insanlarıyla kartpostallık görüntülerin yaşanmasına neden olur. Köprünün alt kısmında ise balık restoranları ve kafeler yer alır.

Eminönü’nde her damağa yönelik restoran bulmak çok kolay

Hamdi Restaurant

Eminönü Yeni Camii’nin yanında 1960'lı yıllarda küçük bir seyyar tezgahta işe başlayan ve burada yedi yıl boyunca hizmet veren Urfa Birecikli Hamdi Arpacı'nın kebapları, bir süre sonra kendi ününü yarattı. Gelinen noktada Eminönü’nde nerede ne yesek sorusunda cevap olarak akla ilk gelen mekan olmayı başardı. Şimdilerde İstanbul’un eşsiz manzarası; İstanbul Boğazı, Eminönü, Galata, Sultanahmet’e karşı nefis lezzetler sunan, güler yüzlü servisi ile konuklarını ağırlıyor. Hamdi Restaurant'ın geniş ve zengin menüsünde acılı Birecik kebabından oruk kebabına, patlıcan kebabından testi kebabına ne ararsanız bulabilirsiniz.

Lezzet-i Şark Antep Sofrası

Eminönü’n bilinen en iyi künefecilerinden biri olmasıyla öne çıkan Lezzet-i Şark Antep Sofrası;  çıtır çıtır kadayıfını bol fıstıkla yerinde şerbeti ile pekiştiriyor. Ancak künefesiyle bilinen restoranın İstanbul’un sayılı Antep mutfaklarından biri olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Lezzet-i Şark Antep Sofrasında sunulan dürümler, içli köfte, Adana kebabı, çöp şiş ile Antep’e kadar gidiyorsunuz.

Zümrüt Büfe

Eminönü’nde hazır Mısır Çarşısı etrafındaysanız, Zümrüt Büfe’ye uğramanızı tavsiye ederiz. Bu pek tanınmayan küçük mekanda oldukça lezzetli döner yapılıyor. Zamanında Vedat Milor’un bile uğrayıp yerinde test ettiği bu muhteşem lezzeti siz de denemelisiniz. Tahtakale esnafı arasında oldukça tanınan Zümrüt Büfe, etinizi gram şeklinde sipariş edebiliyorsunuz. Lavaşı, pidesi de en az etleri kadar meşhur olan mekanda sevdiklerinizle lezzetli bir öğle atıştırmalığı yapabilirsiniz.

Coffeetopia

İstanbul’un ilk yeni nesil kahvecilerinden olan Coffeetopia,  ününe ün katmaya devam ediyor. İstanbul’un en iyi kahvecilerinden biri olan mekanda Mısır Çarşısı’nda alış verişinizi yaptıktan sonra buraya bir kahve içebilirsiniz. Espresso bazlı kahvelerinden latte, flat white, cortado, mocha gibi klasik seçenekleri de bulunan mekanda cold brew, milkshake, smoothie, frozen, frappe, ice latte, ice Americano gibi yaz mevsimine uygun lezzetleri de bulabilirsiniz.

Kral Kokoreç

Kral Kokoreç, Eminönü’nde bir klasiktir. Hala içinizde bu lezzeti tatmayanlar varsa zaman kaybetmeyin. Özellikle yemek yemekten zevk alanlardansanız bu mekan tam size göre… Eminönü’n simgelerinden biri olan Koko Dolma’yı da Kral Kokoreç’te bulabilirsiniz. İster yarım ekmek isterseniz porsiyon şeklinde sipariş edebileceğiniz kokorecinizin yanında mekanın spesiyali dolma da istemelisiniz.

Çiğ Köfteci Ali Usta

Listeye şöyle bir baktığınızda Türkiye’nin bütün klasik lezzetlerinin Eminönü’nde toplandığını düşünebilirsiniz. Künefe, kokoreç, köfte, döner şeklinde uzayan listemizde çiğ köftede olmalı. Hem de İstanbul’un en güzel etsiz çiğ köftesi. İkramlarıyla, dürüm içine konulan bol yeşilliği, çiğ köftesi ve limonuyla aynı zamanda İstanbul’un en cömert çiğ köftecisi olma özelliği taşıyan Çiğ Köfteci Ali Usta, Eminönü’n mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Tarihi Eminönü Balıkçısı

Bazı mekanlar vardır ki, bulunduğu yerle bütünleşir. Kişinin hafızasına kazınır, herkesin bir gün mutlaka yolu o mekanlara düşer. İşte tarihi Eminönü Balıkçısı da böyle bir yerdir. Gitmek istenilen, özlenen, İstanbul’da yaşayanların nostaljik buluşma noktası diyebiliriz. Dünyanın her ülkesinden gelen turistlerin yoğun ilgisini çeken ve başlı başına bir marka olan Tarihi Eminönü Balıkçısı, menüsünde yarım ekmek içinde uskumru, soğan, kıvırcık salata, turşu ve limonata sunmakla kalmıyor yanında tarifsiz İstanbul manzarası da sunuyor. Üstelik bedava…

Meşhur Filibe Köftecisi

Eminönü'nde köfte yiyebileceğiniz başka bir mekan ise Meşhur Filibe Köftecisi’dir. Dışarıdan salaş gözüken ama içi mis gibi köfte kokan bu samimi bir mekanda sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebilirsiniz. Adının hakkını vererek köftesinin lezzetiyle İstanbul’un en tanınan köfte dükkanlarından biri olan Meşhur Filibe Köftecisi; içinden su fışkıran filibe köftesini yiyenler oldukça memnun şekilde ayrılıyor mekandan. Meşhur filibe köftesinin yanında piyaz, üstüne de yoğurt tatlısı istemeyi unutmayın.

Şehzade Cağ Kebap

Erzurum'un tüm dünyaya hediye ettiği cağ kebabını İstanbul’da yiyebileceğiniz sayılı mekanların arasında Şehzade Cağ Kebap bulunuyor.  Tadı damakta kalan cağ kebapları şişte lavaşla birlikte servis ediliyor. İlk kez cağ kebap yiyecekler açısından unutulmaz bir deneyim olacak bu nefis mekan küçük ama gerçekten yaptığı işin hakkını vererek hizmet veriyor.
Eminönü Gece Hayatı

Eminönü Gece Hayatı


Eminönü’nde tarihi manzaralar sunan mekanlarda, içkinizi yudumlayabilirsiniz

Yıldızlar Restaurant Cafe & Bar

Restoran ve kafe bar olmak üzere  iki ana bölümden oluşan Yıldızlar Restaurant Cafe & Bar, eski Galata Köprüsü üzerinde bulunuyordu. Fakat Galata Köprüsü’nün yanmasıyla restore edilen ve daha modernize bir yapıya kavuşan Yeni Galata Köprüsü'nde, tecrübeli aşçıları ve güler yüzlü personeli ile hizmet veren mekan, 2002 yılından bu yana misafirlerini ağırlıyor. 350 kişilik kapasitesiyle iş yemekleri ve özel günleriniz de hizmet veren restoran, İstanbul’un en büyük tarihi yapısı Topkapı Sarayı’nın manzarasına sahiptir.

Kalyan Cafe Bar

Yeni Galata Köprüsü altında Haliç tarafında yer alan Kalyan Cafe Bar, sıcak ve samimi ortamı ile hizmet veriyor. Yakın zamanda daha iyi hizmet vermek için restorasyon çalışmalarını tamamlayan mekanda, her akşam canlı müzik yapılıyor. Özellikle hafta sonu oldukça yoğun olan mekan, türkü severlerin adresi olmaya devam ediyor. Güler yüzlü hizmet anlayışıyla ailenizle birlikte de gidebileceğiniz mekan, zengin menüsü ve her türlü alkol seçenekleriyle hoş ve keyifli bir gece yaşayabileceğiniz mekanlar arasındadır.  Açık havada denize nazır biranızı içip martıları seyredebileceğiniz mekanda kışın kapalı ortamda et, tavuk ve balık çeşitleri ile türkü dinleyebilirsiniz.

Star Cafe & Bar

Star Cafe & Bar, İstanbul Boğazı manzarası, zengin menüsü ve canlı müzik performansı ile hizmet veriyor. 10 yılı aşkın süredir Galata Köprüsü'nde misafirlerini ağırlayan ve her tür grup etkinliğine ev sahipliği yapan Star Cafe&Bar’da, profesyonel kadrosu ile müşteri talepleri doğrultusunda oturma planı ve canlı müzik programı organize ediliyor.

Sirena Pub & Restaurant

Sirena Pub& Restaurant’ta sizleri İstanbul Boğazı'nın eşsiz güzelliği ile gün batımının büyüleyici birlikteliğine davet ediyor. Süleymaniye Camii’nin muhteşem manzarası ve Galata Kulesi'nin gölgesinde balık tutanların arasında yemek yiyebileceğiniz ve rakınızı yudumlayacağınız bir mekan olan Sirena Pub& Restaurant’ta günün stresini atabilirsiniz.

Yunus Balık Sofrası

Galata Yunus Balık, Eminönü’nde 12 yıldır hizmet veriyor. Tarihi Yarımada'da Eminönü Galata Köprüsü’nde eşsiz manzarası ile balık çeşitleri başta olmak üzere zengin mezeleri ile 26 çeşit faydalı baharatlarla yapılan balık kokoreci seçeneği de sunan Yunus Balık Sofrası, sevdiklerinizle keyifli bir akşam geçirmenizi sağlayacak.

Galata Sanat Restaurant

İstanbul boğazının en güzel noktasına konumlanan tarihi Galata Köprüsü, eşsiz boğaz manzarası ile 13 yıldır İstanbullulara ve yabancı turistlere hizmet veren Galata Sanat Restaurant’ta akşam güneş batışını izleyebilirsiniz. Mekanda günün her saatinde balıkçıların oltaları altında, martılar şarkılarını söylerken güzel ve keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz. Zengin menüsü, canlı müzik alternatifi ile içkinizi yudumlayabilir ve sevdiklerinizle felekten bir gece çalabilirsiniz.

Çapari Restaurant

Gurmelerin favorisi olmaya devam eden Çapari Restaurant,  sizi sıcak bir atmosferde, ustaca hazırlanan birbirinden lezzetli spesiyallerini denemenize davet ediyor. Izgarada kalamar, balık köftesi, deniz mahsulleri, safranlı pilav, balık buğulaması, balık kavurması, kağıtta balık, tuzda levrek seçenekleriyle hoş ve keyifli bir gece vadeden Çapari Restaurant, özellikle deniz mahsulleri ürünleriyle oldukça öne çıkan mekanlardan biri olma özelliği taşıyor.