TatilCity.NETTatilCity.NET

Erbaa Gezi Rehberi

Erbaa Gezi Rehberi

Erbaa Gezi Rehberi


Erbaa Gezi Rehberi

Anadolu kentlerimizden Tokat’ın ilçesi Erbaa, zengin tarihi ve doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Birçok medeniyetin kültür mirasına ev sahipliği yapan Erbaa ilçesi, Tokat’ın en büyük ilçesi konumundadır.  Kelkit Ovası’nda, Yeşilırmak’ın bir kolu olan Kelkit Irmağı kenarına kurulmuş olan Erbaa; bereketli toprağı, iş imkanları ve sanayisi ile içeriden ve dışarıdan göç almaktadır. İran Transit Yolu’nun üzerinde bulunması nedeniyle ticaret ve sanayileşme anlamında kayda değer başarı yakalayan Erbaa, sahip olduğu tarihi ve doğal güzelliklerle de turizm sektörü açısından önemli bir potansiyel taşımaktadır.

Erbaa ne anlama gelir?

İlçeye ziyaret eden birçok kişi Erbaa’nın ne anlama geldiğini merak eder. Erbaa, Arapça “dört” anlamına gelmektedir. Osmanlı kayıtlarında yapılan araştırmalara göre, 18. yüzyılın başından itibaren ilçede Erbaa isminin kullanıldığı belirlenmiştir. Söz konusu dönemde, Tokat’taki Erek, Karakaya, Sosuna (Uluköy) ve Taşabat (Taşova) ilçelerinin tamamına Dört Nahiye anlamına gelen “Nevahi-i Erbaa” denilirmiş. Bu ismin verildiği dönemde, dört ilçenin yüzölçümü aynıymış. Ancak zaman içinde Erek gelişim konusunda diğerlerini biraz gölgede bırakmış. Sonunda 1872 yılında Erbaa ismiyle ilçe olarak kabul edilmiş. Diğer üç ilçe ise Erbaa’ya bağlı köy konumuna düşmüştür. 1944 yılında ise,  Taşabat (Taşova) Erbaa’dan ayrılmış ve ayrı bir ilçe statüsüne kavuşmuştur. Ardından Sosuna (Uluköy) da Taşova’ya bağlanmış.

Erbaa’ya nasıl gidilir?

Tokat’a 81 kilometre mesafede bulunan Erbaa’ya özel aracınızla yaklaşık 50 dakikalık bir yolculuktan sonra kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Diğer yandan Erbaa Ankara’ya 382, kilometre İstanbul’a ise 734 kilometre uzaklıktadır.
Erbaa’da doğa sporları

Erbaa’da doğa sporları


Erbaa’da doğa sporları

Erbaa-Gökal yolu güzergâhında Kızılotluk mevkiinde bulunan Düden Gölü, aslında bir mesire alanı olarak hizmet vermektedir. Ancak burada birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Yanı sıra bölgede gerek belediye gerekse yöresel doğa sporları derneklerinin düzenlediği trekking faaliyetlerine de katılabilirsiniz. Çevresi çam, kayın ve meşe ormanları ile kaplı olan bu yerde yürüyüş yapmak fiziksel ve ruhsal açıdan size iyi gelecektir. Yine göl kenarında yapılan olta balıkçılığı da iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Muhteşem doğası, temiz havası ve doğal güzellikleriyle insana huzur veren Erbaa’da siz de sevdiklerinizle hem eğlenip hem de dinlenebilirsiniz. Bereketli toprakları ve geniş ormanlık alanlarıyla hem tarıma uygun elverişli arazilere hem de geniş ovalara, düzlüklere sahip olan bölgede kampçılık da yaygın bir faaliyettir. Topçam, Batmantaş, Akbelen (Bizeri),  Dumanlı, Çamiçi, Selemen, Bozcalı, Kızılcaören, Çevreli, Boğalı gibi Tokat ili sınırları içerisinde bulunan pek çok sayıdaki yaylalarda bir zamanlar hayvancılık yapılırken, günümüzde bölge insanlarının ve gezginlerin dinlence alanı haline dönüşmüştür.
Erbaa’da gezilecek yerler

Erbaa’da gezilecek yerler


Erbaa’da gezilecek yerler

Tarihi ve doğal güzellikler açısından zengin yapısıyla öne çıkan Erbaa’da yapılan arkeolojik kazılar sonucunda, ilçenin Sümerler döneminden bu yana yerleşim yeri olarak kullanıldığı belirlenmiştir. Geçmişten bugüne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan Erbaa’da mutlaka görmeniz gereken yerleri sizin için araştırdık.

Horoztepe

Erbaa’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında ilk durağımız Horoztepe’dir. İlçe merkezinin hemen doğusunda bulunan ve aslında bir höyük olan Horoztepe’de Hatti uygarlığına ait olan bazı kalıntılar keşfedilmiştir. Yapılan kazı çalışmalarında elde edilen bu kalıntıların M.Ö. 4000’li yıllara ait olduğunu kabul eden uzmanlar; buluntuların yapısı, şekli ve süslemeler açısından Alacahöyük ile benzerlik gösterdiği söylemektedir. Arkeolog Tahsin Özgüç başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında, Tunç Çağı’ndaki ölü gömme geleneklerinin sadece Alacahöyük’te var olmadığı ortaya konulmuştur.
Öte yandan Horoztepe’de bulunan eserlerin bir bölümü, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenirken diğer bölümü ise Amasya ve Tokat müzelerinde sergilenmektedir. Eserlerden bir kısmı ise ne yazık ki yurt dışına kaçırılmıştır. Türkiye’den yasadışı yollarla yurtdışına çıkarılan bu eserlerin bir bölümünü ise, Newyork ve Paris müzelerinde görebilirsiniz.
Horoztepe’de birçok önemli eser bulunmuştur, bu eserlerden en önemlisi ise, bereketin simgesi olan ve ana tanrıçayı temsil eden ‘Bebeğini Emziren Ana’ heykelidir. Boğa heykelciği, geyik heykelciği, tunç mızrak ucu, sistrum, emzikli çaydanlık, derin çanaklar, kulplu ve kulpsuz çanaklar, hançer, kama, sap delikli baltalar, şerit biçimli kulplar, ayna, güneş kurusu, çalpara, kirmen ve kemer tokası yapılan kazılar sonucunda Horoztepe’de elde edilen bazı kalıntılardır. Günümüzde, Bebeğini Emziren Ana heykeli ve dini törenlerde kullanılan müzik aleti olan Sistrum’u Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz. Erek Mahallesi’nde yapılan kazılarda keşfedilen ve üzerinde Latince yazılar olan tarihi dikilitaş, Erbaa Öğretmen Evi’nin bahçesinde sergilenmektedir.

Şahin Tepesi

Bölge halkı tarafından Çamlık Mesire Alanı olarak da bilinen Şahin Tepesi, ilçeye tepeden gören bir konumdadır. İçinde Çamlık Tesisleri adında bir işletme de bulunan bu sessiz ve sakin yerde, çayınızı, kahvenizi yudumlayabilirsiniz. İlçe manzarasını izleyebileceğiniz bu noktada birbirinden muhteşem fotoğraflar da çekebilirsiniz. Şahin Tepesi’ne gezinizden önce veya sonra gitmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle gezdiğiniz ya da gezmeyi planladığınız yerleri tepe bir noktadan seyredebilirsiniz.

Boğazkesen Köprüsü

Eski Kale Köyü’nde yer alan Boğazkesen Köprüsü’nün tarihi Pont Krallığı’na kadar uzanmaktadır. Bugün sadece ayakları ve bazı duvarları kalan tarihi köprünün bir zamanlar Osmanlı Ordusu’nun doğu seferlerine giderken kullandığı rivayet edilmektedir. Köprünün altında Tozanlı Çayı ve Kelkit Irmağı birleşmektedir. Ayağında taşa işlenmiş iki adet haç işareti bulunan köprü, uzun yıllar Amasya ile Niksar’ı birbirine bağlamıştır.

Düden Gölü

Boğazkesen Köprüsü’nden hemen sonra kuzeye doğru devam ederek ilerlediğinizde Düden Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Adeta bir kartpostal güzelliğini andıran manzarasıyla her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan Düden Gölü, tam bir doğa harikasıdır. Burada bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Dilerseniz bu göz kamaştırıcı manzarada sevdiklerinizle birlikte gezerek, hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Emeri Kalesi

Erbaa’ya bağlı Bağpınar Köyü’nde bulunan Emeri Kalesi, Helenistik dönemden kalma bir yapıdır. Ovaya hakim bir noktada bulunan doğal kaya üzerinde inşa edilmiş olan kalede birçok kral mezarlığı vardır. Erbaa’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olan kalede, şehir karmaşasından uzak, farklı bir atmosferde kendinizi dinleyebilirsiniz.

Kilise Suyu

Çamdibi Köyü’nden çıkan kaynak suyu olarak bilinen Kilise Suyu,  oldukça temiz ve berraktır. Buradan bir değirmeni döndürecek kadar su çıkmaktadır. Kilise Suyu’nun Roma döneminde tapınak olarak kullanıldığı söylenmektedir.

Silahtar Ömer Paşa Camisi

Akça Kasabası’nda bulunan Silahtar Ömer Paşa Camisi’nde herhangi bir kitabe bulunmadığı için ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. 1688 yılında Silahtar Ömer Paşa tarafından yaptırıldığını tahmin eden uzmanlar, caminin Osmanlı dönemine ait bir cami olduğunu belirtmektedir. Çok gösterişli bir giriş kapısına sahip olan caminin mimarisinde yer yer Selçuklu izlerine rastlamakta mümkün… İç ahşap işçiliği ile göz dolduran cami, görenleri kendisine hayran bırakmaktadır.  Üç taraftan revaklarla çevrili olan caminin; yuvarlak gövdeli tek şerefeli, kesme taştan yapılan bir kaide üzerine oturtulmuş minaresi vardır. Dıştan sade bir görüntüye sahip olan caminin iç mimarisini görmenizi öneririz.

Erbaa’da nerede ne yenir?

Hem Karadeniz hem de karasal iklimin görüldüğü Tokat’ta mutfak kültürü de oldukça gelişmiştir. Sebze yemeklerinin yanı sıra muazzam et yemeklerinin yapıldığı Tokat mutfağında; Tokat kebabı, etli dolma, bakla dolması, gendüme çorbası, cevizli çörek, bezli sucuk, mahlep şarabı, kabak kavurması, madımak, yavan dolması, Tokat mantısı, erikli yavan sarma, Tokat böreği oldukça ünlüdür. Burada kebabı, Tokat'ın bağ evlerinde ve iş yerlerinde özel kebap fırınlarında pişirilen yöreye özgü bir kebap çeşidi olarak öne çıkar. Bu kebap çeşidinin özelliği ise, kullanılan etin ve kuyruk yağının özel olarak hazırlanmasıdır. Kebap yapmak için kullanılan et, Karayaka koyunlarının dokuz aylık erkek kuzularından alınır. Etin pişirildiği kebap ocağı da altı bölümden meydana gelen özel bir ocaktır. Tokat'a özgü diğer bir yemek olan bat ise; mercimek, düğü, salça, soğan, maydanoz, dereotu ve reyhan ile yapılmaktadır. Aslında bir sulu yemek olan bat, köy ekmeği batırılarak tüketilir. Tokat’ın birbirinden lezzetli yemeklerini Erbaa’da yiyebileceğiniz mekanları ise; Lykos, Konak Erbaa, Şirinler Ocakbaşı ve Osmanlı Kebap ve Pide Salonu şeklinde sıralamak mümkündür.
Erbaa’da gece hayatı

Erbaa’da gece hayatı


Erbaa’da gece hayatı

Tokat’ta hareketli bir gece hayatı bulunmasa da vaktinizi değerlendirebileceğiniz çeşitli sokak kafeleri bulunmaktadır. Bu kafe ve barların başında ise; Kum&Bar, Binbir Gece Club&Bar, Vitamin Bar, Felicita, Cadde Cafe&Restaurant, Sky Cafe Sky Club, Yeşil Park, Destan Cafe gelmektedir. Özellikle canlı müzik yapılan keyifli vakit geçirebileceğiniz bu mekanlarda aileniz ve sevdiklerinizle eğlenceli bir akşam yaşayabilirsiniz. Park Sineması, Tokat Asberk Sineması, Tokat Erbaa Sineması, Tokat Karizma Sineması, Tokat Turhal Klass Sineması Tokat'ta film izleyebileceğiniz eğlence mekanlardandır.