TatilCity.NETTatilCity.NET

Erciyes Gezi Rehberi

Kayseri Erciyes Gezi Rehberi

Kayseri Erciyes Gezi Rehberi


Kayseri'nin simgesi olan Erciyes Dağı, Kayseri'nin 25 kilometre güneybatısında bulunan ovalardan yükselmektedir. 3917 metre yükselen ve en son M.Ö. 253 yılında patlayan 30 milyon yıllık büyük kütleli bir sönmüş volkan olma özelliğine sahip olan Erciyes Dağı; Türkiye'nin beşinci, İç Anadolu’nun ise en yüksek dağıdır. Erciyes Dağı’na yönelik yapılan çalışmalar bir zamanlar etrafının denizlerle kaplı olduğunu ortaya koymaktadır. Zamanla yer kabuğunda meydana gelen çatlaklar kara parçaların olmasına ve göl haline gelmesine sebep olmuştur. 15 milyon yıl önce gölde volkanik patlamalar oluşmuş ve gölün ortasında bugünkü Erciyes’ten 400 metre daha yüksek, koni şeklinde bir dağ oluşmuştur. Kraterden fışkıran lavlar dağın 100 kilometre ötesine kadar fışkırarak kül yığınlarını meydan getirmiştir. Bu durum zaman içinde Kayseri'nin çevresindeki taş ocaklarının, Göreme çevresinde peribacalarının oluşmasına neden olmuştur.
Ardından uzun bir süre sessizlik dönemine giren Erciyes Dağı, etrafındaki sular çekilmiş ve büyük bir kara parçası haline gelmiştir. Günümüzden yaklaşık 2.5 milyon yıl önce tekrar faaliyete geçen dağda volkanik bir patlama olmuştur. Bu patlamanın sonucunda Ali Dağı, Yılanlı Dağı, Beşparmak Dağları meydana gelmiştir. Yaşanan bu olaydan Erciyes buzul çağına girmiştir ve dağı kalın bir buzul tabakası kaplamıştır. Zamanla bu buzullar sadece kuzey bölümünde kalmıştır ve tabakanın geriye kalan bölümü ise erimiştir.
Erciyes Dağı’nın zirvesine ulaşmayı başaran ünlü gezgin Strabon, zirvenin her zaman karlı olduğunu ve açık bir günde zirveden Karadeniz ve Akdeniz’in göründüğünü belirtmiştir. Günümüzde dağın zirvesi her zaman karlı ve sisli görünmektedir. İlk oluşumundan bu yana 400 metre kaybettiği hesaplanan Erciyes için "sönmüş bir volkan, ihtiyar bir yanardağ" denir. Türkiye'nin Alpleri olarak tabir edilen ve turizm alanında önemli bir konuma sahip olan Erciyes’in heybetli görüntüsü halk arasında “patladıkça dağlar doğuran dağ” olarak tanımlanmasına sebep olmuştur.
Erciyes Dağı, aynı zamanda "uzaklaştıkça yakınlaşan, yakınlaştıkça uzaklaşan dağ" şeklinde de anılır. Öte yandan Türkiye'nin gelişen kayak merkezlerinden biri olan Erciyes Dağı Kayak Merkezi,  2150 metrelik yükseklikte kış sporu tesislerine de ev sahipliği yapmaktadır. Erciyes Kayak Pisti dünyanın en iyi kayak pistlerinden biri olarak değerlendiriliyor. Dağın doğu tarafında 2100 ila 2900 metre yükseklikte yer alan Tekir Yaylası, en çok tercih edilen kış sporu merkezlerindendir. Burada 100 yataklı bir dağ evi ve 100 yataklı bir otel yer alır. Yüksekteki başlıca yol Tekir Yaylası üzerinden geçen Kayseri Develi yolu olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca dağda iki bin kişilik ücretsiz piknik alanları ve yaz kış mangal yapabileceğiniz yerler bulunur. Dağın kuzey yamaçları 1500 ila 1600 metreye kadar bağ ve bahçeler vardır. Bu alan özellikle de günübirlik ziyaretin uğrak noktasıdır.

Kayseri Erciyes Turistik Rehber - Kayseri Erciyes Gezilecek Yerler - Kayseri Erciyes Yapılacak Şeyler
Kayseri Erciyes Gezilecek YerlerKayseri Erciyes Gezilecek Yerler

Kayseri Erciyes Gezilecek Yerler


Erciyes’te gezilecek yerleri sizin için derledik


Gereme Harabeleri

Erciyes geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunan Gereme Harabeleri, özellikle yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen noktalarındandır. Kayseri'de bulunan Gereme Harabeleri, Erciyes Dağı'nın güney eteklerinde yer alır. Eski adı Spistra olan bölge İkonklastik dönemde kurulmuştur. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan bölgeye ilk yerleşen medeniyetleri Proto Hititler, Hititler, Asurlar, Frigyalılar, Romalılar şeklinde sıralayabiliriz. Bölgeye en son Bizanslılar yerleşmiştir. Gereme Harabeleri arasında sevdiklerinizle keyifli bir yolculuk yapabilir, bolca fotoğraf çektirebilirsiniz.

Erciyes Dağı

Kayseri'nin simgesi konumunda olan Erciyes Dağı, görkemli ve heybetli duruşu ve zirvesinden hiç eksik olmayan karıyla dağ turizminin önemli noktalarından biri olarak her yıl binlerce turisti ağırlar. Kayseri il merkezine 25 kilometre mesafede olan, zirvesi 3.916 metreye kadar ulaşan Erciyes Dağı, İç Anadolu bölgesinin en yüksek dağı olarak bilinir. Erciyes hakkında coğrafyacı Strabon’un zirvesinde karın hiç erimediği ve açık bir günde zirvesinden Akdeniz ve Karadeniz'in görülebileceğini seyahat notlarına düşmüştür.
Öte yandan bölgede ‘uzaklaştıkça yakınlaşan, yakınlaştıkça uzaklaşan dağ’ olarak ün salan Erciyes, bölge ekonomisi açısından kış turizminde önemli bir yerdedir. Erciyes Kayak Merkezi'nde kış tatilinizi geçirirken, bir yandan da dağ tırmanışları yapabilirsiniz. Doğa yürüyüşleri sırasında yeni yerler de keşfedebileceğiniz bölgede, tatilinize heyecan katabilirsiniz. Türkiye'nin önemli turizm parçalarından biri olan Erciyes Dağı'nda gezinizin tadını çıkarırken Kayseri tarihine de yakından şahitlik yapabilirsiniz. Şahruh KöprüsüDöner Kümbet ve Kültepe Örenyeri ziyaret edebileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Erciyes Kayak Merkezi

Türkiye'nin kış turizm açısından üçüncü en önemli bölgesi olan Erciyes Kayak Merkezi,  kış tatilleri için gerek yerli gerekse yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Kayak Merkezi; zengin sportif faaliyetlerinin yanı sıra özellikle konaklama, yeme içme, eşsiz manzarası, ulaşım kolaylıklarıyla da öne çıkıyor.
Türkiye'nin en büyüleyici manzarasını sunan aynı zamanda doyasıya kayak imkanı ile Erciyes Kayak Merkezi, sevdiklerinizle eğleneceğiniz adreslerden biridir. Kayseri-Erciyes'te bulunan kayak merkezinde kayak sporu için malzemeler satın alabileceğiniz yerler bulabilirsiniz. Kayak hocalarından alacağınız özel derslerle de çok kolay kayak yapabilirsiniz. Şehrin 25 kilometre güneyinde yükselen kayak merkezi, İç Anadolu'nun da kayda değer turizm alanlarından biridir. Kış sporlarında yoğun ilgi gören Erciyes Kayak Merkezi'ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Aralık-Nisan ayları arasında istediğiniz kadar konaklayabileceğiniz ve tatilin doyasıya tadını çıkarabileceğiniz kayak merkezinde kar kalınlığı 50 ila 100 santimetre arasında değişir.

Erciyes’te nerede ne yenir?

Yemek kültürü açısından önemli bir zenginliğe sahip olan Kayseri’de adrenalin dolu tatilinizi birbirinden lezzetli yemeklerle de taçlandırabilirsiniz. Özellikle Erciyes Dağı yakınlarında bulunan mekânlarda, Anadolu mutfağına ait tüm yemekleri tatma şansınız var. Buraya geldiğinizde hangi amaçla gelirseniz gelin pastırma ve mantı yemeden sakın dönmeyin. Yağlama, Çemenli ekmek, sucuklu köfte ve Kayseri usulü tirit ve Kayseri'nin yöresel kahvaltıları da tatmanız gereken diğer lezzetler arasında yer alıyor. Bölgede özellikle şehrin hemen hemen her caddesinde yöresel kahvaltı yapabileceğiniz mekanlara rastlayabilirsiniz. Mekân olarak bakıldığında ise;
Meydan Döner, Köşem Kebap Salonu, Yusuf Tekir Mangal & Kahvaltı Evi, Havuzbaşı Restoran, Işık Etli Pide, Erciyes Binicilik - Kafe & Restoran sizin için önereceğimiz mekanlardan bazılarıdır. Daha nostaljik bir mekân arıyorsanız adresiniz Eski Han, Meşhur Tekir Tatlıcısı olmalıdır. Kayseri'nin her yerinden ürünlerin bulunduğu Kaytur Kardanadam Restoran & Kafe ve et sevenlerin vazgeçemediği Taş Mekan Et Lokantası da yine mutlaka uğramanız gereken yerler arasındadır.
Kayseri Erciyes Gece Hayatı

Kayseri Erciyes Gece Hayatı


Erciyes’te keyifli gece hayatı sizi bekliyor

Kayseri muhafazakar bir kimliğe sahip olsa da özellikle üniversiteli nüfusunun artması ile gece hayatında belli bir artış yaşanmıştır. Özellikle Talas ilçesi genç nüfusun eğlence ihtiyacını karşılayan birbirinden renkli mekanlarla doludur. Cumhuriyet Meydanı da gece eğlenmek için gidilebilecek birçok mekana ev sahipliği yapmaktadır. Seyir Teras & Cafe, bölgeye tepeden bakan muhteşem manzarası ile özellikle gece saatlerinde oldukça etkileyicidir. Haftada iki gün canlı müzik yapılan mekanda özellikle üniversite öğrencileri tarafından çok seviliyor. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Mills Cafe de akşamları canlı müzik keyfi yaşayabileceğiniz adreslerdendir.
İstasyon Caddesi’ndeki Harman Pub, bölgede eğlenebileceğiniz nezih mekanlardandır. Hilton Oteli’nin içerisinde yer alan Kale Roof Bar, Kayseri’nin en kaliteli gece mekanları arasında gösteriliyor. Restoran bölümünde bulabileceğiniz Roof Bar’da canlı müzik eşliğinde şehir manzarasını izleyebilirsiniz. Erciyes gece hayatı şehir genelinde olduğu gibi sakin olsa da eğlenebileceğiniz bar ve kulüpler bulunmaktadır. Erciyes’teki Ozzy Club ve Karizma Bar bu eğlenme mekanlarından birkaçıdır. Erciyes dağ otellerinde gündüz kayak keyfi yaptıktan sonra akşam otelinizin restoranı veya kafesinde çay ve kahve eşliğinde yorgunluğunuzu atabilirsiniz.