TatilCity.NETTatilCity.NET

Erdek Gezi Rehberi

Erdek Gezi Rehberi

Balıkesir Erdek Gezi Rehberi


Erdek Gezi Rehberi

Doğal plajları, ekoturizme uygun coğrafyası, üzümü, şarabı ve zeytiniyle Marmara Bölgesi’nin en güzel ilçelerinden biri olan Erdek, Balıkesir’e bağlıdır. Kapıdağ Yarımadası’nda Erdek Körfezi'nde bulunan ilçe; doğası, tarihi ve kültürel değerleri bakımından yüzyıllar boyunca ilgi çeken yerlerden biri olagelmiştir. Kıyıları epeyce uzun olan Erdek’in sahilleri, çoğunlukla kumsal ve doğal plajlardan oluşur. Bunun yanı sıra ormanlarla kaplı olan ilçede, zeytin ve kestane ağaçları çoğunluktadır. Yüzölçümü bin kilometrekare olan Erdek, özellikle yaz aylarında adeta nüfus patlaması yaşar. Turizm sezonu olan haziran ile eylül ayları arasında Türkiye’nin en çok turist çeken ilçelerinden olan Erdek, İstanbul’a yakınlığı nedeniyle buradan da çok sayıda ziyaretçi çeker. Denizden yüksekliği en fazla 10 metre olan ilçe, önemli bir turizm merkezidir. Çevresinde bolca zeytinlikler bulunan ilçede, zeytincilik de önemli geçim kaynakları arasındadır. Eski adı Artake olan Erdek’in tarihi Milattan Önce 7’nci yüzyıla kadar uzanır. Bugüne kadar onlarca uygarlığın yaşadığı bölgenin zengin bir tarihi birikimi vardır.
Erdek Gezilecek Yerler

Erdek Gezilecek Yerler


Tarihi yapıları ve plajlarıyla Erdek’te gezilecek yerler…


Kyzikos Antik Kenti

Ünlü coğrafyacı Strabon, Düzler bölgesinde bulunan Kyzikos Antik Kenti’nde yaşayan ilk halkın Yunanistan’dan gelen Dolianlar olduğunu belirtir. Bugüne kadar çok sayıda uygarlığın yaşadığı Kyzikos, dünyanın en güzel yerleri arasında sayılıyor. Roma’nın en büyük sütün başı olduğu belirtilen, iki metre çap ve iki buçuk metre yüksekliğe sahip büyük sütun başının bulunduğu Kyzikos, bu yönüyle benzersiz olarak kabul edilmektedir. Erdek’in en önemli tarihi yapısı olarak değerlendirilen Kyzikos Antik Kenti’ni ziyaret etmenizi öneririz.

Hadrianus Tapınağı

Kyzikos Antik Kenti içindeki Hadrianus Tapınağı, İmparator Hadrianus adına Kyzikos’un ünlü mimarları tarafından yapılmıştır. Efes Antik Kenti giriş kapısı ile Bergama’da ve Atina’da bulunan sütunların da inşasını gerçekleştiren bu mimarlar, ortaya şaheserler çıkarmıştır. Antik kent içinde ayrıca amfitiyatro, altıköşe kuleler, Bouleuterion ve Kirazlı Yayla Manastırı gibi yapılar da görülmelidir.

Kirazlı Yayla Manastırı

Yine Kyzikos Antik Kenti içinde bulunan bu manastırın, havari Lukas tarafından yapıldığı sanılıyor. Döneminde Rumların ibadet merkezi olan Kirazlı Yayla Manastırı, Fener Rum Patrikliği Katedrali’nde sergilenen Meryem Ana ikonu için de çokça ziyaret edilen bir yerdir. Ağaçlar ve nehirler arasında bulunan bu gizli mabet, Erdek’te görülmesi gereken yerlerden bir diğeridir.

Zeytinli Ada

İsmi, üzerinde bulunan iki zeytin ağacından gelen Zeytinli Ada, Milattan Sonra 500’lü yıllarda yapılan Meryem Ana Kilisesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Çok sayıda tarihi yapıya sahip olan Zeytinli Ada’da; doğu kilisesi, yeraltı kilisesi, manastır, ayazma, iki hamam, fener, kayıkhane ve Kybele Kutsal bulunmaktadır. Şifalı suları ile bilinen ada, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne de bu sularıyla girmiştir. Devam eden kazılar nedeniyle ziyarete kapatılan Zeytinli Ada’da Türkiye’nin ilk ada müzesi açılması planlanıyor.

Seyit Gazi Tepesi

Erdek’i tepeden görmek isteyenlerin ziyaret ettiği Seyit Gazi Tepesi, harika bir manzara sunmaktadır. Seyit Gazi’nin türbesinin de bu mekanda olmasından dolayı ağırlıklı olarak Hıdrellez zamanında büyük ilgi görüyor. Çok sayıda kişi bu tepeye gelerek dilekler dilemektedir.

Apostol Mesire Yeri

Eski dönemlerde Ayia Apostoli adında kiliseye sahip olan Apostol Mesire Yeri, Erdek’in en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır. Burada bulunan yaşlı ve devasa çınar ağacını görüp, özellikle Hıdrellez’de dilek tutmak isteyenler bu mesire yerine ilgi göstermektedir.

Erdek Açık Hava Müzesi

Küçük bir açık hava müzesi olan bu alan, ağırlıklı olarak Kyzikos Antik Kenti’nden çıkarılan Helenistik ve Roma dönemlerine ait kalıntılar sergilendiği bir müzedir. Özellikle Erdek tarihini merak edenlerin uğrayıp tarihi eserleri yerinde incelemelerini öneririz.

Anıt Ağaç

Erdek’te en çok ilgi çeken şeylerden birisi de bu ağaçtır. Kurbağalı Sahili’nde yer alan bu tarihi anıt ağacın 1860 yılında dikildiği belirtilmektedir. Yüksekliği 19 metre civarında olan ağaç, 114 metre ise çapı sahip.

Ocaklar Plajı

Plajları ile ünlü Erdek’te, ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Ocaklar, harika bir tatil beldesidir. Denizi ve 3 kilometre uzunluğundaki berrak kumsalıyla ilçenin en güzel yerlerinden olan Ocaklar, turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Deniz tatili isteyenlerin tercih ettiği yerlerden olan Ocaklar’da tekne kiralayarak harika vakit geçirebilirsiniz.

Çuğra Plajı

İlçenin en çok tercih edilen plajlarından olan Çuğra Plajı, ilçe merkezine sadece 3 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Palmiye ağaçlarıyla çevrili olan plaj, altın sarısı kumsalıyla ve berrak deniziyle harika bir tatil imkanı sunmaktadır. Erdek’in mavi bayraklı plajları arasında yer alan Çuğra Plajı’nın sığ ve dalgasız denizi ailece tatil yapmak için oldukça uygundur.

Paflima Koyu

Kapıdağ Yarımadası’nın kuzeybatı bölümünde yer alan Paflima koyu, Erdek’te denize girmek isteyenlerin tercihlerinden biridir. İlçe merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafede, İlhanlı ve Narlı köyleri arasında bulunan bu koy, ilçenin en temiz denizine sahiptir. Herhangi bir yapılaşma olmayan koyda harika bir doğal kumsal vardır. Trekking ve motor sporu yapanların da tercih ettiği bu koy, bakir bir alanda tatil yapmak isteyenlerin ilk tercihidir.

Erdek’te nerede ne yenir?

Balıkesir’in en güzel deniz ilçelerinden olan Erdek, balık ve midyesi ile ünlüdür. İlçede bulunan mekanlarda ağırlıklı olarak deniz ürünleri servis edilir. Erdek’te kahvaltı yapıp yemek yiyebileceğiniz mekanları sizin için derledik.

Tuana

Erdek’te sevilen kahvaltı mekanlarından olan Tuana’da, sade bir kahvaltı eşliğinde adaçayı başta olmak üzere sıcak içecekleri öneririz. Sıcak bir günde ziyaret ettiğinizde ise soğuk içecek olarak limonata ve karadutu denemelisiniz.

Meşhur Erdek Çiğ Börekçisi

Adnan Menderes Caddesi’nde bulunan Meşhur Erdek Çiğ Börekçisi de sabah kahvaltısı için iyi seçeneklerden biridir. Özellikle çiğ börek sevenlerin bu mekanda denemelerini öneririz.

Saray Börekçisi

Okul Caddesi’nde yer alan Saray Börekçisi, iddialı börekleri ile sevilen mekanlar arasında yer alıyor. Özellikle kıymalı kol böreği, yağlı poğaçaları ve açması ile tercih edilen Saray Börekçisi, kahvaltı için tercih edilebilecek mekanlardan biridir.

Artake Taş Restoran

Erdek’te deniz kenarında, nezih bir ortamda balık yemek isteyenler için Kurbağlı-Seyitgazi mevkiinde bulunan Artake Taş Restoran’ı önerebiliriz. Özellikle levrek ve kalamarın nefis pişirildiği bu restoranda soslar da oldukça beğenilmektedir. Mekanın ayrıca harika bir de manzarası mevcut.

Halim Usta

Erdek’in meşhur dondurmacısı Halil Usta’ya uğramadan ilçeden ayrılmayın. Taze meyveler ile hazırlanan dondurmaları sunan bu mekan, müşterilerine birçok seçenek sunuyor. Nescafe’li dondurma ile de dikkat çeken Halim Usta’da damak zevkinize uygun bir dondurma mutlaka vardır.
Erdek Gece Hayatı

Erdek Gece Hayatı


Erdek’in ünlü mekanları

Erdek’te en çok tercih edilen diğer mekanları ise şöyle sıralayabiliriz: Denizhan Balık Keyfi, Durak İskender, Deniz Pide İskender Salonu, Adonis Restaurant, Pizza Marina, Aspava, Uysal Alabalık, Bayram Abi Fast Food, Uludağ Pide Salonu, Yakamoz Otel, Hoca'nın Yeri, Kokoreççi Ufuk, Volkan Pastanesi, Tuisto Cafe, Park Lokantası, Sihirli Bahçe, Güven İskender, Meşhur Hoşgör Kır Pidesi.

Erdek’te gece hayatı, sahilde ve plajlarda…

Ağırlıklı olarak deniz kenarında bulunan mekanlarda yaşanan gece hayatında; barlar, türkü evleri, sanat müziği mekanları gibi pek çok alternatif bulunmaktadır. Çoğunda canlı müzik yapılan bu mekanlarda sabahın ilk saatlerine kadar eğlenmek mümkün. Erdek’in renkli gece hayatında öne çıkan bazı mekanları sizin için derledik.

Catamaran Party Clup

Özellikle son yıllarda ünlenen mekanlardan Catamaran Party Clup, farklı organizasyonları ile dikkat çekiyor. Sık sık ünlü sanatçıların sahne aldığı mekanda, gecenin geç saatlerine kadar hareketli ve keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Gonia Beach Clup

Erdek’in en güzel plajlarından olan Ocaklar’da popüler bir mekan haline gelen Gonia Beach Clup, yaz aylarında ilçenin en çok ilgi gören eğlence merkezleri arasındadır. Deniz kenarında gecenin ilerleyen saatlerine kadar eğlenebileceğiniz bu mekan, partileriyle özellikle gençlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Riva Restaurant

Canlı müzik eşliğinde akşam yemeğinizi yiyip eğlenebileceğiniz bu mekan aynı zamanda Beach Club olarak da hizmet veriyor. Erdek Düzler mevkiinde denize sıfır konumda olan Riva Restaurant, zengin menüsü ve içkileri ile tercih edilen mekanlar arasında yer alıyor.
Erdek’te yer alan diğer mekanları ise şöyle sıralayabiliriz: Cowboys Bar, A Bar, Terapi Cafe, Papağan Bar, Ağrı Disco, Lal Bar, Abone Disco, Aspava, Saklıkent, Barni Bar ve Kaya Disco.