TatilCity.NETTatilCity.NET

Erfelek Gezi Rehberi

Erfelek Gezi Rehberi

Erfelek Gezi Rehberi


Erfelek Gezi Rehberi

Sinop’un şirin ilçesi Erfelek, il merkezine 28 kilometre mesafede yer alan, şelaleleriyle ünlü bir doğa harikasıdır. Önceleri yöre sakinlerinin Cumayanı ismiyle andığı Erfelek, oldukça eski tarihlere sahip olmasına rağmen, ağırlıklı olarak 1750’li yıllardan sonra yerleşimin arttığı bir ilçedir. Beldenin ismi 1876’da Karasu olarak değiştirilmiş, daha sonra 1911’de ise nahiye merkezi olmuştur. 1960 yılında ilçe statüsüne kavuşan Erfelek’in bugünkü adı ise çevresindeki Erfelek ormanlarından gelmektedir. Tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayanan ilçe ekonomisinde, toprakların yüzde 68’nin ormanlık, yüzde 29’unun ise tarım arazisi olmasının önemi büyüktür. Yaşamın ağırlıklı olarak ormanlık bölgelerde sürdüğü Erfelek’te, cuma günleri üç ayrı pazar kurulmaktadır. Bu pazarlarda bölge halkının ürettiği sebze ve meyveleri satışa sunulmaktadır. Ayrıca kuru bakliyat türü ürünler ile kavun ve karpuzlar da pazarlarda satışa sunulmaktadır.
Erfelek’te ilk yerleşimin Milattan Önce 3000’li yıllarda Tunç Çağı’nda başladığına dair çok sayıda buluntu höyüklerden elde edilmiştir. Bölgede gün yüzüne çıkarılan seramik eserler, yeraltı tünelleri ve mağaralar bu uzun tarihe dair işaretlerdir. Erfelek ilçesinin ekonomisinde kestanenin önemli bir yeri bulunmaktadır. Bölgede yetişen lezzetli kestaneler, ince kabuğu ve pişirildikten sonra kabuğundan kolayca ayrılmasıyla bilinmektedir. Eski dönemlerde ilçede üretilen kestanelerin yurdun dört bir yanına kamyonlarla gönderildiği, ancak kestaneliklerin kuruması nedeniyle ekonomideki bu ürünün etkisinin azaldığı dikkat çekmektedir. Arıcılığın da yaygın olduğu Erfelek’te, kestane balı oldukça meşhur bir ürün olarak öne çıkmaktadır. Ekonominin bir dönem kestane ve arıcılık üzerinden şekillendiği ilçede, zaman içerisinde bu ürünlerin azalmasıyla turizm öne çıkmaya başlamıştır. Erfelek’te bulunan ünlü Tatlıca şelaleleri, ilçedeki turizmin gelişmesine neden olmuştur. Onlarca şelalenin bulunduğu ilçe, yaz aylarında çevre illerden ve ilçelerden çok sayıda yerli turisti ağırlamaya başlamıştır.
Turizmin gelişmesini sürdürdüğü bu şirin ilçe, doğuda Sinop il merkezi, batıda Ayancık, güneyde Boyabat ve kuzeyde ise Karadeniz ile komşudur. Dağ ve doğa turizmi bakımından eşsiz güzelliklere sahip olan Erfelek’te, nemli batı Karadeniz iklimi dikkat çekmektedir. İlçede yer alan bin 600 metreye kadar yükselen ormanlar, son yıllarda gezi ve kamp yapmak isteyenlerin yoğun ilgisini çekmeye başlamıştır. Tatlıca takım şelalelerinin yanı sıra ilçe dört ayrı yerde daha muhteşem şelalelere ev sahipliği yapmaktadır.

Erfelek’e nasıl gidilir?

Sinop il merkezine 28 kilometre uzaklıkta bulunan Erfelek ilçesi kolay ulaşım olanaklarına sahiptir. Sinop’a giden ana yollar üzerinde bulunmasa da il merkezinden minibüslerle ilçeye gün içinde karşılıklı seferler düzenlenmektedir. Ayrıca özel araçla Sinop il merkezinden ilçeye ulaşmak yarım saati biraz aşkın bir sürede mümkündür. Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerden havayoluyla Erfelek’e gitmek isteyenler ise Sinop Havalimanı’na uçtuktan sonra Erfelek’e kolayca gidebilmektedir.
Erfelek’te doğa sporları

Erfelek’te doğa sporları


Erfelek’te doğa sporları

Erfelek’te doğa sporlarının yapılabileceği yerlerin başında Tatlıca Şelaleleri gelmektedir. 28 tane şelaleden oluşan bu takım şelalelerini gezerken eşsiz bir doğa yürüyüşü yapılabilmektedir. Şelalelerin tamamını gezebilmek için yapılan iki ayrı parkur bulunmaktadır. Bu parkurlardan birisi yürüyüş diğeri ise doğa parkuru olarak dikkat çekmektedir. Bölgeyi yürüyüş parkurunda gezenler, şelaleleri yukarıdan görebileceği tahta bir yolu kullanmaktadır.
Doğa parkurunda ise şelalelerin içinden geçilmekte, halatlar kullanılarak kayalık bölgeler tırmanılmakta ve şelaleler arasında geçiş yapılmaktadır. Bu parkur biraz daha zorlu olduğu halde daha keyifli ve eşsiz manzaranın içine dahil olma imkanı sunmaktadır. Yürüyüş parkurunun kimi yerlerinde, şelalelere inen yollar ve merdivenler bulunmaktadır. Böylece tahta yolu kullananlar da bu merdivenlerden inerek şelaleleri daha yakından görebilmektedir. Tatlıca Şelaleleri bölgesi trekkingin yanı sıra piknik yapmak için de uygun bir yerdir.
Erfelek’te gezilecek yerler

Erfelek’te gezilecek yerler


Erfelek’te gezilecek yerler

Sinop’un küçük ve şirin ilçesi Erfelek, doğal güzellikleriyle öne çıkan bir beldedir. Kasaba havasındaki ilçe merkezinde keyifli bir yürüyüş yaptıktan sonra doğal güzellikleri görmek için köylere gitmenizi öneririz. İlçe merkezindeki Abanoz Mahallesi’nde bulunan asma köprü, Erfelek evleri ve ilçe sokaklarını gezdikten sonra şelaleler bölgesine geçen konuklar, doğa ile iç içe oldukça keyifli zaman geçirmektedir.

Tatlıca Şelaleleri

Erfelek’in ünlü Tatlıca Şelaleleri, ilçeye bağlı Tatlıca köyü sınırlarında bulunmaktadır. Aynı vadi içinde yer alan 28 tane irili ufaklı şelaleden meydana gelen Tatlıca Şelaleleri, bu yönüyle dünyada tek olarak değerlendirilmektedir. Eşsiz görüntüleriyle dikkat çeken şelaleler, iki kilometre uzunluğundaki dar bir vadi içinde, kayın ormanları arasında bulunmaktadır. Şelaleler, doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Trekking, piknik ve gezi için elverişli bir bölgede yer alan şelalelere ulaşmak için araçtan indikten sonra bir tırmanış yolu yürümek gerekmektedir. Yedibasamak ve Deliktaş gibi adlarla da anılan şelalelerin hepsini görmek için yaklaşık iki saat yürümek gerekmektedir.

Eski Su Değirmeni

Şelalelerin aktığı vadide yapılacak yürüyüştü eski bir su değirmeni de bulunmaktadır. Tatlıca köyünde bulunan bu eski değirmen, şelaleler bölgesinin ortalarında yer almaktadır. Değirmenden sonra yürüyüş biraz daha zorludur. Ancak kayın, ıhlamur, gürgen ve meşe ağaçlarının bulunduğu ormanda yapılacak keyifli yürüyüş, tırmanış yolunun zorluğuna değmektedir.

Erfelek’te nerede ne yenir?

Oldukça zengin bir mutfak kültürüne ev sahipliği yapan Erfelek, çok kültürlü yapısını yemeklerine de çeşitlilik olarak yansıtmıştır. İlçede öne çıkan başlıca lezzetleri; nokul, kıymalı ve cevizli mantı, sipsi, mısır ekmeği, herise, mısır çorbası, zılbıt böreği, Gürcü mancarı, Abaza baklası, mamalika, ısırgan mıhlaması, ısırgan otu çorbası, papara ve etli kestane olarak sıralayabiliriz. Ayrıca Sinop bölgesinde yaygın olan katlama, hamursuz tatlısı, içli tava, sirkeli pırasa, keşkek, ıslama ve kabak millesi gibi lezzetler de Erfelek’te yaygın olarak tüketilmektedir.
Erfelek’te bulunan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. İlçede öne çıkan restoranları; Belde Sokak’ta hizmet veren Tohumat Restoran, Yeni Cami Sokak’ta faaliyet gösteren Şirin Pide Salonu, Belde Sokak’taki Ihlamur Restoran, Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan Barış Restoran, Zafer Sokak’ta hizmet veren Paşa Et Lokantası, Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alan Köklü Restoran, Eski Camii Sokak’taki Onur Döner, Dereboyu Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Kınık Balık Restaurant ve Aile Çay Bahçesi ile Yeni Cami Sokak’ta faaliyet gösteren Saklı Bahçe Pide Salonu olarak sayabiliriz.
Erfelek’te gece hayatı

Erfelek’te gece hayatı


Erfelek’te gece hayatı

Başta şelaleleri olmak üzere doğal güzellikleriyle öne çıkan Sinop’un Erfelek ilçesi, gece hayatı konusunda pek seçenek sunmamaktadır. İlçede bulunan az sayıdaki eğlence merkezinde akşam saatlerinde keyifli vakit geçirilebilmektedir. Erfelek sakinleri, akşam saatlerini daha çok kafeterya ve çay bahçelerinde eğlenerek geçirmektedir. İlçede yer alan kafeteryaların öne çıkanlarını; Gürsel Sokak’ta hizmet veren Kuzeyden Cafe, Yeşilkent Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Erfelek Pavulion Garden (Köşk Bahçesi) ve Aşağı Köprü Başı Mahallesi’nde bulunan Öztürk Restaurant olarak sıralayabiliriz.