TatilCity.NETTatilCity.NET

Esenyurt Gezi Rehberi

Esenyurt Gezi Rehberi

Esenyurt Gezi Rehberi


Esenyurt Gezi Rehberi

İstanbul’un nüfus bakımından en büyük ilçesi olan Esenyurt, son yıllarda nüfus artışına paralel olarak yeni yapılaşmalarla gelişmesini sürdürmektedir. Daha önceleri Büyükçekmece ilçesinin bir semti olan Esenyurt, 1989’dan beri belediye statüsündedir. 2008’de Kıraç beldesi ile birleştirilerek ilçe statüsü kazanan Esenyurt, son zamanlarda konut yapımında yoğunlaşan faaliyetlerden dolayı gelişmesini sürdürmektedir. Yeni yapılaşmalarla birlikte ilçede çok sayıda park ve kültür merkezi inşa edilmiş, ilçenin sosyal ve kültürel dokusu gelişmeye başlamıştır. Konut fiyatları bakımından uygun olması nedeniyle hızla nüfusu artan ilçede, Türkiye’nin hatta dünyanın pek çok yerinden insan yaşamaktadır. Göç alan Türkiye’de neredeyse her milletten insanın yaşadığı Esenyurt’ta, alışveriş merkezlerinin sayısı da oldukça fazladır. Esenyurt’ta inşa edilen alışveriş merkezleri ilçe sakinlerinin alışveriş alışkanlıklarını ve kültürel hayatı büyük oranda buralara taşımıştır. Esenyurt ayrıca termal suları ile ünlü bir ilçe olarak çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.
Tarihi pek eski tarihlere dayanmayan Esenyurt’ta, yerleşim 19’uncu yüzyılın başlarında yoğunlaşmıştır. Bu nedenle ilçede tarihi yapılar yok denecek kadar azdır. İlçe ilk olarak Ekrem Ömer Paşa’nın çiftliği üzerinden yerleşime sahne olmuş, bu çiftliğin ortaklarından olan Eşkinozgiller nedeniyle Eşkinoz ismi verilmiştir. Eşkinoz, 1920 ve 1938 yılları arasında Romanya ve Bulgaristan’dan göç almaya başlamıştır. İlçenin bugünkü nüfusu ise ağırlıklı olarak Kars, Erzurum, Ardahan ve Artvin kentlerinden göç edenlerden oluşmaktadır. Esenyurt’ta Romanya’dan ve Bulgaristan’dan gelenlerin yaşadığı Merkez Mahallesi ile Romanların yaşadığı ilk yerleşim bölgesi olan Köyiçi, en eski yerleşim yerleridir.

Esenyurt’a nasıl gidilir?

İstanbul’un nüfus olarak en büyük ilçesi olan Esenyurt, pek çok ulaşım olanağına sahiptir. İstanbul Yeni Havalimanı’na yakın olan ilçe, ayrıca Atatürk havalimanına da 22 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bu havalimanlarından Esenyurt’a ulaşmak oldukça pratik olup, taksi, servis araçları ve toplu taşıma ile kısa sürede ilçeye varılabilmektedir.
Esenler’deki şehirlerarası otobüs terminaline 25 kilometre mesafede yer alan Esenyurt’a otogardan da kolaylıkla gidilebilmektedir. Bunun için belediye otobüslerinin yanı sıra metro ile bağlantılı minibüs gibi toplu taşıma seçenekleri de mevcuttur. İstanbul içi ulaşımda da Esenyurt’un çok sayıda ilçeyle doğrudan otobüs bağlantısı mevcuttur. Esenyurt’a Taksim, Bakırköy, Avcılar, Beylikdüzü, Yenibosna, Aksaray, Söğütlüçeşme ve Mecidiyeköy’den belediye otobüsleriyle ulaşım oldukça kolaydır.
Esenyurt’ta doğa sporları

Esenyurt’ta doğa sporları


Esenyurt’ta doğa sporları

Aldığı büyük göçten ortaya çıkan yoğun yapılaşma nedeniyle doğa sporlarına uygun pek bir alanı bulunmayan Esenyurt’ta, günlük yürüyüşler için tercih edilen parklar bulunmaktadır. İlçede yer alan çok sayıda parkta yürüyüşlerin yanı sıra jimnastik aktiviteleri yapılabilmektedir. Esenyurt’ta yer alan Recep Tayyip Erdoğan Parkı, spor yapmak için en çok olanağın bulunduğu parklardan biridir. Bu parkta yürüyüşün yanı sıra yüzme havuzunda yüzebilirsiniz. Parkta yer alan spor alanlarında birçok seçenek mevcuttur.
Esenyurt’ta gezilecek yerler

Esenyurt’ta gezilecek yerler


Esenyurt’ta gezilecek yerler

Esenyurt, İstanbul’un termal su kaynakları açısından zengin ilçelerinden olup, şifa bulmak için ziyaret edilen yerlerden biridir. İlçede yer alan Atatürk Mahallesi Termal Tesisi ve Saadetdere Termal Tesisi pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Burada yer alan jeotermal kaynak suyunun derinliği 4 bin metreye kadar ulaşmaktadır ve sular mineral bakımından çok zengindir. Bu da çıkan suyu Türkiye’deki en kaliteli jeotermal suyu olmasını sağlamaktadır. Suyun kaynaktaki sıcaklığı 54 derece olup, yüzeye çıktığında ise 49 derecedir. Bin 150 metre sondaj derinliğine sahip olan bu sular, birçok kişiye şifa olmaktadır. İstanbul’da böyle bir imkanın bulunması çok büyük bir ilgi çekmektedir. Esenyurt’ta çıkan termal suların iyi geldiği hastalıklar ve rahatsızlıkların ise deri hastalıkları, romatizma, bel ve boyun fıtıkları, kas hastalıkları ve nörolojik hastalıklar olduğu belirtilmektedir. Ayıca uykusuzluk, asabiyet, fiziksel ve ruhsal yorgunluk, unutkanlık, kronik rahatsızlıklar ve kadın hastalıklarına da iyi geldiği kaydedilen bu sular, kurulmuş olan tesislerde insanların hizmetine sunulmuştur. Söz konusu tesislerde 1 saat 15 dakikalık seanslar halinde uygulanan hizmet, günde beş seans halinde yapılmaktadır. Tesislere aynı anda 60 kişiye kadar ziyaretçi kabul edilmektedir.

Kültür ve Sanat Merkezi

Esenyurt’ta görülmesi gereken yapılardan birisi, ilçe sınırlarında, Esenyurt Belediye binasının karşısında yer alan Kültür ve Sanat Merkezi’dir. Oldukça modern bir görünümü olan bu kültür merkezi binası ve içindeki ileri teknoloji ürünleri öne çıkmaktadır. Sinema, sergi ve galeri salonu ile kafeterya, kütüphane ve dersliklerin yer aldığı Kültür ve Sanat Merkezi, aynı zamanda bir dinlenme alanı olarak tercih edilmektedir.

Pelit Çikolata Müzesi

Çikolata severlerin tercih ettiği mekanlardan olan Pelit Çikolata Müzesi, Esenyurt’ta Koza Mahallesi’nde yer almaktadır. Evren Oto Sanayi Sitesi’nin yanında yer alan müzeyi farklı bir deneyim yaşamak isteyenler sıkça ziyaret etmektedir. Burası aynı zamanda dünyadaki ilk çikolata müzesi olarak bilinmektedir. Çikolatadan yapılmış olan bazı eserlerin de sergilendiği müzede çikolatanın nasıl yapıldığı izlenebilmektedir. Pelit Çikolata Müzesi, haftanın her günü ziyaret edilebilmektedir.

Recep Tayyip Erdoğan Parkı

İncirtepe Mahallesi’nde yer alan Recep Tayyip Erdoğan Parkı, ilçenin en çok ziyaret edilen yeşil alanlarından biridir. İçinde yapay bir gölet, sosyal tesisler, restoranlar ve çeşitli spor alanları bulunan pak, ağaçlar ve rengarenk çiçeklerle doludur. Harika bir güzelliği olan parkta ayrıca; Türk hamamı, sauna, yüzme havuzu, kafeterya, restoran, amfi tiyatro ve spor alanları mevcuttur. Recep Tayyip Erdoğan Parkı’nda isteyen dinlenebilir, isteyen ise eğlenebilir ve spor yapabilir.

Esenyurt Termal Havuz

Esenyurt Belediyesi’nin 2016 yılında hizmete açtığı termal havuz; hamam, sauna, masaj salonu, buhar odası, havuz, engelli havuzu, çamur banyosu alanı ve kafeterya hizmetlerinin sunulduğu bir mekan olarak ilgi çekmektedir. Kıraç’ta ve Saadetdere’de olmak üzere iki farklı tesisin yer aldığı tesislerde mineral değeri yüksek su bulunmaktadır. Yatak derinliği 4 bin metreyi bulan jeotermal kaynak suyunun sondaj derinliği ise bin 150 metre civarındadır. Yüzeye çıktığında 49 derece olan suyun kokusu kükürt gibi ve tadı acıdır. İstanbulluların yoğun ilgi gösterdiği Esenyurt Termal Havuz, haftanın her günü sabah saat 10’dan akşam saat 21’e kadar hizmet vermektedir. Yoğun ilgi nedeniyle tesise gitmeden önce arayıp rezervasyon yaptırmak gerekmektedir. Termal havuzdaki suyun iyi geldiği hastalıklar ise başta iltihaplı eklem romatizmaları olmak üzere romatizmal rahatsızlıklar, ankilozan spondilit, osteortrozlar, sedef gibi deri hastalıkları, bel ve boyun fıtıkları, siyafalji gibi disk hastalıkları, tendon hastalıkları, safra kesesi, böbrek ve idrar yolu rahatsızlıklarıdır. Ayrıca kimi ortopedik rahatsızlıklar ile mide ve bağırsak hastalıkları, bazı nörolojik hastalıklar, kimi kas hastalıkları gibi rahatsızlıklara iyi geldiği de belirtilmektedir.

Esenyurt’ta nerede ne yenir?

Farklı bölgelerden ve ülkelerden aldığı yoğun göç nedeniyle İstanbul’un nüfus olarak en büyük ilçesi konumuna ulaşan Esenyurt’ta, her damak zevkine uygun lezzetleri bulmak mümkündür. Türk ve dünya mutfağının neredeyse tüm lezzetlerinin yer aldığı restoranlara sahip olan ilçede, kimi ilçe merkezi olan Köyiçi’nde kimi de diğer semtlerde çok sayıda seçenek mevcuttur.
Esenyurt’ta öne çıkan lezzet noktalarını; Talatpaşa Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Caddesi’nde yer alan kebap ve ızgara uzmanı Karagözler Et Izgara Cağ Kebabı, Talatpaşa Mahallesi 1069 Sokak Özyurtlar Ntown’da bulunan Bonissimo Cafe Patisserie, Örnek Mahallesi Fikri Sönmez Caddesi’ndeki Asri Pastanesi, Merkez Mahallesi Orion Park Sitesi’nde faaliyet gösteren Fahrettin Usta Et Yemekleri, Örnek Mahallesi Fikri Sönmez Caddesi’nde yer alan Dürüm's, Yeşilkent Mahallesi Nazım Hikmet Bulvarı’nda bulunan Tarihi Şanlıurfa Suruç Ocakbaşı, Merkez Mahallesi Orion Park Sitesi’nde yer alan Akmedine İskender, Talatpaşa Caddesi’ndeki Tadu Cafe Restaurant ve Akçaburgaz Mahallesi Hadımköy Yolu Caddesi’nde hizmet veren Polat İskender Kellepaça olarak sıralayabiliriz. Bu restoranların yanı sıra ilçede pek çok seçenek daha mevcuttur. 
Esenyurt’ta gece hayatı

Esenyurt’ta gece hayatı


Esenyurt’ta gece hayatı

Bir milyona yaklaşan nüfusuyla İstanbul’un en büyük ilçesi olan Esenyurt’ta gece hayatı oldukça aktiftir. Her zevke uygun eğlence mekanlarına sahip olan ilçede; bar, pub, meyhane, gece kulübü gibi çok sayıda mekan mevcuttur. Esenyurt’ta öne çıkan pub’ları The Summit, Anfi Pub, Publand, Cati Pub, Hüsnü Pub olarak sıralayabiliriz. Ayrıca Tribeca, Kiremit Cafe, Cafe De Euro gibi mekanlarda da gece hayatı keyifli bir şekilde yaşanmaktadır. Bunların yanı sıra Koza Mahallesi Akbatı Fransız Sokağı’nda yer alan Dudak Payı Meyhane, yine aynı bölgede bulunan Ayı Bar, Belfast Irish Pub İstanbul, The North Shield, Friends Bistro Bar gibi kaliteli mekanlar da oldukça ilgi görmektedir.