TatilCity.NETTatilCity.NET

Eyüp Gezi Rehberi

Eyüp Gezi Rehberi

Eyüp Gezi Rehberi


İstanbul'un Avrupa yakasında, surların hemen dışında yer alan Eyüp; doğusunda Kağıthane ve Beyoğlu, güneyinde Fatih ve Zeytinburnu, batısında Bayrampaşa ve Gaziosmanpaşa ilçeleri ile komşudur. Yüzölçümü 242 kilometrekare olan Eyüp’te ilçe sınırları kuzeyde Karadeniz'e kadar uzanır. Kemerburgaz bucağını da içine alan Eyüp'ün, Haliç'e 2.6 kilometre kıyısı bulunur. Daha önce Eyüp ilçesi sınırları içinde olan Bayrampaşa, 1990 yılında ilçe statüsüne ulaşarak Eyüp'ten ayrıldı.
Eyüp ilçesi adını sınırları içinde türbesi bulunan Ebu Eyyûb el-Ensarî'den almıştır. İstanbul'un fethinden sonra Türklerin sur dışında kurduğu ilk yerleşim merkezi olma özelliğine sahip olan Eyüp, tarihi varlıkları ile değerli bir ilçedir. Başta Eyüp Sultan Camii olmak üzere Osmanlı döneminden kalma çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yapan Eyüp’te III. Selimin annesi Mihrişah Valide Sultan’ın inşa yaptırdığı imaret 200 yıldır faaliyetini sürdürüyor. Tarihi Eyüp mezarlığında Osmanlı döneminin önemli asker, devlet adamı ve alimlerinin mezarları bulunur. Bilinenin aksine bölgede bir değil yedi sahabe mefdun yer alır.  Bugün ki, adı Alibeyköy olan Köpekyaylası ilçenin en kalabalık yerleşim alanıdır.
Eyüp ilçesi; Eyüpsultan Merkez, Güzeltepe, Çırçır, Akşemseddin, Karadolap, Topçular, Nişanca, Defterdar, İslambey, Düğmeciler, Rami Cuma, Rami Yeni, Silahtarağa, Sakarya, Alibeyköy Merkez, Esentepe, Yeşilpınar ve Emniyettepe mahallelerinden meydana gelir.
Eyüp Gezilecek Yerler

Eyüp Gezilecek Yerler


Tarihsel atmosferi ile etkileyici yapıya sahip Eyüp’te kısa bir yolculuğa çıkın

Yahya Kemal’in İstanbul için söylediği gibi “Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer”. Haliç’in ya da buraya ilk yerleşen Yunan kolonicilerin verdiği isimle Altın Boynuz’un iç bölümlerinde bulunan Eyüp, hem tarihi hem de doğasıyla İstanbul’un görülmesi gereken ilçelerinin başında gelir.

Pierre Loti

Eyüp ilçesi sınırları içinde yer alan Pierre Loti, Haliç’e bakan bir tepededir. Eyüp’ün yerli ve yabancı en çok turist çeken yapılarından olan Pierre Loti, mükemmel bir manzaraya sahiptir. Daha çok kahvesi ve manzarası ile ünlenen Pierre Loti’de insanlar sevdikleriyle birlikte kahvelerini yudumlarken İstanbul manzarasını seyreder. 1876 yılında bu mekana gelen Fransız roman yazarı Julien Viaud, tepeye Pierre Loti adını verir ve bu isim o zamandan bu zamana kadar değişmemiştir.

Feshane

Birinci Mahmut tarafından 1826 yılında inşa ettirilen Feshane, vakti zamanında Yeniçeri askerlerinin üniformalarının dikilmesi amacıyla inşa edildi. Günümüzde ise Feshane, uluslararası fuar ve kongre merkezi olarak kullanılıyor. Ramazan aylarında, iftar yemeklerine ve Ramazan şenliklerine ev sahipliği yapan Feshane, başta Eyüplüler olmak üzere tüm İstanbuluların aileleriyle ziyaret ettikleri mekanların başında gelir.

Santral İstanbul

1911 yılında kentin elektriğini sağlamak amacıyla kurulan Santralistanbul, 1983 yılına kadar da bu amaçla kullanılmıştır. Daha sonra restore edilerek farklı amaçlarla kullanılmaya devam eden mekan günümüzde Türkiye’nin ilk endüstriyel arkeoloji müzesi olma özelliği taşıyor.  Açıldığından bu yana çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan Santralistanbul, kültür ve sanat etkinliklerinin aranan adresi olmuştur.

Eyüp Sultan Camii

Müslümanlar açısından kutsal bir özelliğe sahip olan Eyüp Sultan Camii, 1458 yılında inşa edildi. İslam tarihinde kayda değer konuma sahip olan Hazreti Eyüp adına yapılan cami, günümüzde önemli günlerin dışında da ziyaret edilebiliyor.

Göktürk Göleti

Yeşille mavinin buluştuğu bu doğal ortam İstanbulluların özellikle hafta sonu kaçtıkları bir alandır. Son yıllarda İstanbul’da giderek azalan yeşil alanlarımızdan biri olan Göktürk Göleti, çeşitli çiçeklerle ve ağaçlarla insana huzur verir. Burayı insanlar, dinlenmek ve günün stresini atmak için tercih eder. Sevdiklerinizle piknik yapabileceğiniz bu doğal ortamda yürüyüş de yapabilirsiniz.

Vialand

Türkiye’de Disneyland yok belki ama Vialand var. Özellikle çocukların eğleneceği büyük tema parklardan biri olan Vialand Eyüp ilçesi içinde yer alı. Vialand merkezden biraz uzak olduğu için gitmek isteyenler özel araçlarıyla rahatla gidebilir. Aynı adı taşıyan dolmuşlarla veya 39Y ve 99Y otobüsleriyle ulaşmanın da mümkün olduğu merkez, sadece çocukların değil, büyüklerin de eğlenmek için tercih ettiği bir alandır. Haftaiçi 10:00 ila 18:00, hafta sonu ise 10:00 ila 22:00 arasında hizmet veriyor.

Ayvat Bendi

Ayvat Bendi, Ayvat Deresi’nde yer alır. 1765 yılında Ayvat Bendi, III. Mustafa döneminde inşa edilmiştir. Bu alan günümüzde mesire alanı olarak kullanılır. İnsanların genellikle piknik yapmak için tercih ettiği alanda ailenizle birlikte keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Eyüp Sultan Türbesi

Eyüp Sultan Türbesi, Eyüp Sultan Camii’nin yanındadır. Müslümanlığı ilk kabul edenlerden biri olan Eyüp Sultan, Müslümanlar açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle Eyüp Sultan Türbesi, sıkça ziyaret edilir.

Caferpaşa Medresesi

Mimar Sinan eserlerinden biri olan Caferpaşa Medresesi, her yıl yerli ve yabancı pek çok kişi tarafından ziyaret edilir.  Cafer Paşa, Kanuni Sultan Süleyman’ın son savaşında silahtar olarak görev yapıyordu. Caferpaşa Medresesi, Cafer Paşa adına yapılmıştır.

Zalpaşa Cami

Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan Zalpaşa Camii, Eyüp sınırları içinde yer alır. Zal Mahmut tarafından yaptırılan cami; medrese, külliye, çeşme ve türbeden oluşur. Mimari yapısı ile dikkat çeken bu cami, 1577 yılında Mimar Sinan tarafından yapıldı.

Türk mutfağının lezzetli ve otantik yemekleri ile farklı deneyimlere kapı açın


Suda Kebap Göktürk

Su Entertainment Group'un markalarından biri olan Suda Kebap, Eyüp’te birbirinden lezzetli ve otantik yemeklerle hizmet veriyor. Lezzet, hijyen ve güler yüzlü servis konularında Göktürk’te tek adres olmayı hedefleyen Suda Kebap; 400 kişi kapasiteli şık, modern ve minimal dekorasyonu ile kebap severlerin ilgisini topluyor. Yazın hem içeride hem samimi bahçe ortamı ile hizmet veren Suda Kebap Göktürk, soğuk kış günlerinde de ocak başında oturma ve yemek seçeneğiyle farklı bir alternaltif sunuyor. Gaziantep mutfağının birbirinden lezzetli ve otantik yemekleri ile öne çıkan restorantta özellikle Gaziantep’ten getirilen ustalar çalışıyor. Bu usta ellerden çıkan çiğ köfte, humus, onlarca çeşit mezenin yanı sıra haşhaş kebabı, terbiyeli şiş, testi kebabı, ekşili yuvalama tatmanız gereken lezzetlerin sadece bazılarıdır. Zengin menüsü, güler yüzlü ve müşteri odaklı servis anlayışıyla Suda Kebap Göktürk, hoş ve samimi mekanında sizleri bekliyor.

Pierre Loti Kahvesi

Eşsiz manzarası, tarihi ve otantik havası ile şehrin gürültüsünden uzakta keyifli dakikalar geçirebileceğiniz Pierre Loti, özellikle güneş batarken, turuncuya dönen gökyüzü ile sizi bir anda ele geçirebilir. Kusursuz bir tablo görüntüsünde olan manzarası içinizi ısıtırken zamanın durduğunu hissedersiniz. Orada sadece siz, kahveniz veHaliç manzarası vardır. Her şeyi sıfırlamak için iyi bir başlangıç olan Pierre Loti kahvesi, damaklarınızda unutulmayacak anılar ve tat bırakacak.

Mihmandar Lokantası

Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa döneminde ikram ve aşevi olarak hizmet veren Mihmandar Lokantası, 1997 yılında aslına uygun bir biçimde restore edildi. Yeni adı Ensar Mihmandar Et Lokantası adıyla misafirlerine hizmet vermeye başladı. Eyüp Sultan Cami’sine bakan eşsiz manzarası, huzur dolu bir atmosferde yemeğinizi yiyebilir, bu tarihi mekanın havasını teneffüs edebilirsiniz. Bu zamana kadar birçok önemli devlet adamı, siyasetçi, yazar ve birbirinden  konuğu ağırlayan mekanda siz de sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebilirsiniz. İki farklı kubbeye sahip olan Mihmander Et Lokantası, ferahlık ve tarihi dokuyu bir arada tutan nadide mekanlarımızdandır. 200 kişilik iç mekanı ve 300 kişilik bahçe bölümü ile yaklaşık 500 kişiyi ağırlayabilecek kapasiteye sahip olan Mihmandar Et Lokantası, Türkiye’nin dört bir yanından itina ile seçtiği yemek çeşitlerini, profesyonel aşçılarının katkısıyla birer lezzet şölenine dönüştürerek, Türk mutfağının hak ettiği değeri vermek istiyor.

Hangah Osmanlı ve Karadeniz Mutfağı

Millet olarak birçok medeniyete ev sahipliği yapan bir cografyada yaşıyoruz. Bu medeniyetlerin karşılıklı kültürel etkileşimlerini taşıyan fakat kendine has özelliklerini de kaybetmemiş büyük ve inanılmaz bir yemek kültürüne sahibiz. Bizim en büyük görevimiz bu köklü tarihe çıkmaktadır. Osmanlı ve Karadeniz Mutfağı'nı yaşatmak ve tüm dünyaya tanıtmak amacıyla hizmet veren Hangah Osmanlı ve Karadeniz Mutfağı, farklı ülkelerden yurdumuza ithal edilen fast food kültürüne karşılık bunu bir misyon haline getirmiş. Sınırsız çesit ve lezzete sahip Osmanlı ve Karadeniz Mutfağı, dünyanın bu kadim mutfgaklarını buluşturuyor.  Bunu yaparken modern dünyanın olanaklarını göz ardı etmeyen Hangah Restaurant, her yıl yerli ve yabancı turisti ağırlamaya devam ediyor. Türk ve Osmanlı mutfağından eşsiz yemeklerin öen çıktığı bu mekanda daha önce hiç tatmadığınız tatları tadabilirsiniz, bu eşsiz deneyimi kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.
Eyüp Gece Hayatı

Eyüp Gece Hayatı


Eyüp’te eğlenebileceğiniz yerleri sizin için derledik


Barfly

Eyüp’te özellikle gençlerin uğrak mekanlarından biri olan Barfly; Belediye Caddesi, Kemerlife Çarşı’da hizmet veriyor. Zengin menüsü ve farklı seçenekleriyle Eyüp’te gece hayatına renk katan mekanlardan biri olarak öne çıkıyor.

Barbarossa Pub

Eyüp’te sınırlı sayıda olan gece mekanlarından biri de Barbarossa Pub. Gençler kadar genç kalmak isteyenlerinde tercih ettiği bu mekanda sevdiklerinizle huzurlu ve sakin bir gece geçirebilirsiniz. Barbarossa Pub; Hasköy Caddesi Hasköy’de Rahmi M. Koç Müzesi yakınında gecenin ilerleyen saatlerine kadar hizmet vermeye devam ediyor.

Ashram Knidos

Eyüp Göktürk’te hizmet veren Ashram Knidos, özellikle maç günlerinde içkinizi yudumlarken değişik mezelerle atıştırabileceğiniz keyifli ve samimi bir ortamdır. Sevdiklerinizle birlikte de gidebileceğiniz mekanda sohbet edebilir, rakınızı içebilirsiniz. Yunan mezeleri konusunda uzmanlaşmış olan Ashram Knidos, samimi ortamının dışında farklı meze alternatifleriyle de dikkat çekiyor ve tercih ediliyor.

Cafe Bistro

Eyüp’te Karadolap Mahallesi, Atatürk Bulvarı üzerinde uzun zamandır hizmet veren Cafe Bistro, özellikle şarap, bira gibi alkollü içeceklerin yanı sıra değişik meze çeşitleri ile de ilçede tercih edilen mekanlar arasında bulunuyor.