TatilCity.NETTatilCity.NET

Eyyubiye Gezi Rehberi

Eyyubiye Gezi Rehberi

Eyyubiye Gezi Rehberi


Eyyubiye Gezi Rehberi

Eyyubiye ilçesi denilince ilk akla gelen Eyüp peygamberdir. Eyüp peygamberin burada yaşadığı çektiği çile ve sabrı ile ilçeye de adını vermiştir. Sadece Eyüp peygamberin değil birçok peygamberin yaşadığı bir yer olarak bilinen Eyyubiye, ilçemiz Şanlıurfa ilimizin 13 ilçesinden biri konumundadır. Öte yandan 2012 yılında Şanlıurfa’nın Büyükşehir statüsüne ulaşması ile merkez üç ilçeden biri oldu. Eyyubiye, Şanlıurfa’nın nüfus bakımında en kalabalık ilçesidir.

Eyyubiye’ye nasıl gidilir?


Karayolu

Şanlıurfa’yı ziyaret etmek isteyenler için karayolu ve havayolu olmak üzere iki seçenek bulunur. Karayolu ile Gaziantep’e 145 kilometre, Diyarbakır’a 180 kilometre ve Mardin’e de 190 kilometre uzaklıkta bulunan Şanlıurfa’nın, diğer illerle karayolu bağlantısı vardır. Şehirlerarası otobüslerle kolayca ulaşabileceğiniz kente, özel araçlarla da gidebilirsiniz. Ankara’ya 840, İstanbul’a 1329 kilometre uzaklıkta yer alan Şanlıurfa’da birçok şehirlerarası otobüs firması bulunmaktadır.

Havayolu

Şanlıurfa’ya gitmek için bir başka seçenek olan havayolundan da yararlanabilirsiniz. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan aktarmasız olarak Şanlıurfa GAP Havalimanı’na gidebilirsiniz. Yine havalimanı çevresinde bulunan şehir içi hizmet veren otobüs ve minibüslerle Eyyübiye ilçesine ulaşmak mümkündür.
Eyyübi’de doğa sporları

Eyyübi’de doğa sporları


Eyyübi’de doğa sporları

Bölgede özellikle yürüyüş ve tırmanma öne çıkıyor. Son dönemde özellikle yerel yönetimler ve doğa sporları dernekleri ile birlikte yürütülen çalışmalar noktasında doğal güzelliklere tanıklık edebileceğiniz trekkinglere katılabilirsiniz. Yine Karacadağ Yanardağına yapılan tırmanma sporu bölgede giderek ilgi çeken sportif aktiviteler içindedir. Tırmanma sporuna elverişli yapısıyla dikkat çeken dağın zirvesine, doğa sporları kulüpleri tarafından düzenli tırmanışlar yapılıyor. Tırmanış sırasında karşılaşılan nefes kesici manzaralar ise doğa tutkunlarının heyecanını artırmaya devam ediyor. Öte yandan kraterlerden çıkan lavların meydana getirdiği engebeli alan, fotoğraf tutkunlarının uğrak noktası konumundadır. Karacadağ, ayrıca sahip olduğu 120 kilometrelik yürüyüş parkuruyla da bölgenin gözde yerlerinden biridir.
Eyyubiye’de gezilecek yerler

Eyyubiye’de gezilecek yerler


Eyyubiye’de gezilecek yerler


Kurtuluş Müzesi

1903 yılında Nedim bey tarafında inşa edilen Kurtuluş Müzesi, haremlik ve selamlık bölümlerinden oluşur. 1940 yılında tiyatro olarak kullanılan yapı, 2009 yılında müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Müzenin bir bölümü ise müzik korosuna tahsis ayrılmıştır.

Fırfırlı Cami

İlk olarak kilise olarak inşa edilen Fırfırlı Cami, 12 havariler tarafında yapılmıştır. Bu nedenle söz konusu dönemde Oniki Havari Kilisesi olarak anılan yapı, Osmanlı zamanında kilise üzerinde bulunan rüzgargülü benzeri materyal kullanıldığı için buraya halk arasında Fırfırlı Kilise denilmiştir. 1956 yıllında kiliseden camiye çevrilen kilisenin adı da Fırfırlı Cami olarak kalmıştır.

Selahaddin Eyyubi Camisi

Selahaddin Eyyubi Cami de ilk olarak kilise olarak inşa edilmiştir. Uzun yıllar kilise olarak hizmet veren kilise daha sonra kendi kaderine terk edilmiştir. Zamanla önemli ölçüde tahrip olan kilise, 1993 yılında onarılıp camiye dönüştürülmüştür. Günümüzde camide, kiliseye ait birçok süsleme ve figür görmek mümkündür.

Küçük Hacı Mustafa Hacıkamiloğlu Konağı

Selahaddin Eyyubi Cami’nin hemen karşısında yer alan Küçük Hacıkamiloğlu Konağı, 19.yüzyılda inşa edilmiştir. Haremlik ve selamlık olarak iki bölümden oluşan yapı, uzun zamandır konak olarak kullanılmaktadır. Hatta günümüzde sıla gecelerinin yapıldığı turistlik bir mekana dönüşmüştür.

Haleplibahçe Mozaikleri

Balıklı göl çevresinde bulunan bu mozaikler, 2007 yılında burada yapılan kazılar sonucunda bulunmuştur. 3000 yıl öncesine ait bulunan bu yapılar halihazırda Urfa müzesinde sergilenmektedir. Haleplibahçe Mozaiklerinin en önemli özelliği ise, “Savaşçı Amazon Kraliçelerinin Tanımlı Olarak Mozaiğe Resmedilmiş Dünyadaki Tek Örneği” nin burada olmasıdır.

Balıklı Göl

Bölgenin en önemli yerlerden biri konumunda olan Balıklı Göl, yerli ve yabancı turistlerin ilk uğrak noktasıdır. Dini inanç yönünden kayda değer öneme sahip olan göl, Hz. İbrahim için ateşin serin ve selamet olduğu anlamını taşır. Anlatıya göre, Hz. İbrahim Nemrut’a karşı başkaldırmıştır. Ardından Nemrut, Hz. İbrahim için ateş hazırlayıp içine atar fakat ateşin Hz. İbrahim’i yakamaz ve ateş bahçeye dönüşür. İşte bu rivayetle gölde bulunan balıkların kutsal olduğuna inanılır. Dolasıyla bu balıklar yenilemez. Balıklı Göl, Eyyubiye yaptığınız gezi sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Halil-Ür Rahman Camisi

Balıklı gölün hemen yanı başında bulunan Halil-Ür Rahman Camisi, 504 tarihinde Rahip Urbisyus tarafından yaptırılmıştır. Aslında Hz. İsa’nın annesi Hz. Meryem adına bir kilise olarak inşa edilen yapı, Meryem Ana Kilisesi olarak bilinmektedir. Fakat Abbasiler zamanında camiye dönüştürülen yapı, halk arasında Döşeme Camisi olarak da bilinmektedir.

Aynzeliha Göl

Balıklı gölün güneyinde, kalenin ise hemen önünde yer alan gölün olduğu yer ile ilgili çeşitli rivayetler anlatılır. Bu rivayetlerden biri de, Nemrut’un kızı Zeliha Hz. İbrahim dinine inandığını babasına söyler. Babası onun için ateş hazırlayıp burada yakmak ister. Zeliha’nın yakıldığı yerde 150 metre karelik alanda bir göl meydana gelir. Bu gölde hayat bulan balıklar, kutsal kabul edildiği için kesinlikle yenilmiyor.

Urfa Kalesi

Urfa Kalesi yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait bir yapı üzerinde yapılmıştır.  Kalenin 11-16. yüzyılları arasında inşa edildiği düşünülmektedir. Bir görüşe göre kale, Abbasiler tarafından inşa edilmiştir. Muhteşem manzarası ile görenleri kendine hayran bırakan Urfa Kalesi’nden Aynzeliha gölüne bir tünel iner. Bütünüyle bu harika yapıyı kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.

Mevlid-i Halil Cami ve Mağarası

Dergah platosu içinde yer alan Mevlid-i Halil Cami ve Mağarası, Balıklı Gölün hemen yanındadır. Bu mağarada Hz. İbrahim’in doğduğuna inanılmaktadır. Bu nedenle Mevlid-i Halil Camisi inşa edilmiştir. Buradan çıkan suyun Zemzem suyundan sonra ikinci kutsal su olduğu kabul edilmektedir. Öte yandan bu mağaranın beş farklı evreden geçtiğini söylemeliyiz. İlk olarak Seleukoslar döneminde alana, bir putperest tapınağı yapmıştır. Yahudiler döneminde bir havraya dönüştürülür. 150 yılında Hristiyanlar zamanında söz konusu alan üzerine bir kilise yapılır. Bizans döneminde Urfa Ayasofya adını alır. Son olarak Osmanlı döneminde 1523 tarihinde Muhammed Salih Paşa tarafından aynı alan üzerine cami inşa edilmiştir.

Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı, Hanlar bölgesindedir. Çarşı, 1887 yılında Hartavizâde Hüseyin Ferideddin tarafından yaptırılır. Çarşıda sağlı-solu birçok dükkan vardır. Kapılarında aydınlatma pencereleri bulunan bu dükkanlarda ilk yapıldığında halı, kilim ve keçe satılırmış. Ardından Bakırcılar esnafına devredilen çarşının diğer bölümünde ise birçok kuyumcu dükkanı bulunur.

Eyyübi’de nerede ne yenir?


İkiler Ciğer Salonu

Eyyübi merkezdeki Haşimiye Meydanı Ciğercilerin köşesinde bulunan İkiler Ciğer Salonu, lezzetli ve büyük porsiyonları ile ilçenin en eski mekanlarından biri olarak öne çıkıyor. Fiyatlar bakımından oldukça uygun olan mekanda kesinlikle tavuk ve ciğeri denemenizi tavsiye ederiz. Özellikle lokum gibi pişirilen kuşbaşı et ve ciğerin oldukça lezzetli olduğunu söylemeliyiz.

Çardaklı Köşk

Şanlıurfa’ya kadar gidip sıra gecesine katılmadan dönmek olmaz. İşte bunun için Eyyübiye’de gideceğiniz ilk mekan Çardaklı Köşkü olmalıdır. Merkezi konumu, lezzetli yemekleri ve güler yüzlü personeli ile misafirlerini ağırlayan mekan aslında turistlik amaçlı hizmet vermektedir. Bireysel olarak da gidebileceğiniz mekanda çeşitli ülkelerden gelmiş grup veya turlarla karşılaşmanız mümkündür. Gruplara öğle ve akşam yemeğinin yanı sıra gecenin ilerleyen saatlerinde düzenlenen sıra gecesi ile hizmet veren mekan Balıklı Gölün hemen karşısındadır. Burada öğle yemeğinizi terasta manzaraya karşı, akşam yemeğinizi şark odasında yiyebilirsiniz. Sıra gecesinde müzik yapan grubun icra ettiği yöresel müzikle kendinizden geçebilirsiniz. Aynı anda grubun tamamına gecikme olmadan servis yapılan mekanda yemeklerin ise oldukça lezzetli olduğunu söylemeliyiz.

Ayn Zeliha Çay Bahçesi

Balıklı Göl kenarında yer alan Ayn Zeliha Çay Bahçesi’nde sakince oturup dinlenebilir çayınızı veya kahvenizi içebilirsiniz. Diğer çay bahçelerinden farklı olarak muhteşem göl manzarasına sahip olan mekanda sevdiklerinizle yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Tarihi Buz Hanı

Şanlıurfa’da ciğer ve özellikle kuşbaşı yiyecekseniz akla bir diğer mekan ise tarihi özellikleri ile öne çıkan Tarihi Buz Hanı’dır. Balıklı Göle oldukça yakın konumuyla ilgi çeken hana girer girmez çok muazzam bir ortam ile karşılaşacaksınız. Mekanın ortamı büyüleyici bir atmosfere sahip… Burada harika sunumlar eşliğinde yemeklerin ve ikramların tadını çıkarabilirsiniz. Yemeklerin ve mekanın güzelliğinin yanı sıra müşteri memnuniyetine de önem veren han esnafından bölge hakkından bilgi alabilir, sevdiklerinizle keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Eyyubiye gezinizde mutlaka uğramanızı öneririz.
Eyyübi gece hayatı

Eyyübi gece hayatı


Eyyübi gece hayatı

Kendine özgü kültürü ve doğasıyla öne çıkan Şanlıurfa’da alışılmışın dışında bir eğlence ve gece hayatı göze çarpmaktadır. Mutfağı, eğlence hayatıyla da fark yaratan bölge insanın gece hayatı da kendine has ve oldukça neşeli… Genellikle ocak başı, sıra gecesi gibi Türkiye’nin genelinden ayrılan bir yapıya sahip olan bölgede gece hayatının yeni unsurları olarak ise otellerin içerisinde bulunan lüks restoranlar ve barlardır. Lezzetli yiyecekleri denerken keyifli vakitler geçirmenize yardımcı olacak Şanlıurfa gece hayatında siz de bu hoş kültürün tadını çıkarabilirsiniz.

Sıra Geceleri

Kendine has eğlence kültürü ile adından söz ettiren Şanlıurfa’da sıra geceleri eğlence hayatının en önemli parçası konumundadır. Gruplar halinde toplanan insanların şarkılara eşlik ettiği bu özel geceler, lezzetli Urfa yemekleri ile süsleniyor. Şehirde sıra gecesi konseptinde eğlence düzenleyen birçok mekan bulunmaktadır.

Canlı Müzik

Akşamları canlı müzik dinlemek isteyenlere ilçenin önde gelen mekanlarından Life Point, Antik Cafe ve Big Nobel’i öneririz.