TatilCity.NETTatilCity.NET

Foça Gezi Rehberi

Foça Gezi Rehberi

İzmir - Foça gezi rehberi


Foça Gezi Rehberi

Türkiye’nin en gözde tatil beldelerinden biri olan Foça, İzmir’in yazın olduğu kadar kışında en çok tercih edilen yerlerinden biridir. İzmir’e yaklaşık bir saat mesafede bulunan Foça’nın merkezinde kalan yerlerin birçok yeri sit alanı olup koruma altındadır. Bu nedenle Foça merkezde çokça tarihi yapılara rastlayabilirsiniz. Kordona sıralanmış balıkçı tekneleri ile bir kartpostal görüntüsü veren Foça’da, kordonun hemen yanı başında bulunan meydanın oluşturduğu manzara ise gerçekten görülmeye değerdir. Kordon boyunca rastlayabileceğiniz restoranlarda birbirinden lezzetli ve taze deniz ürünlerini de tatma fırsatı bulabilirsiniz.
İlçenin içine doğru ilerlediğinizde dar ve renkli sokaklarında gezmeye doyamayacağınız Foça’ya gelmişken mutlaka denize girmelisiniz. Temiz ve berrak sularıyla Foça, size ve sevdiklerinize mutlu ve huzurlu bir tatil vaat ediyor. Güneşin batmasıyla beraber Foça’nın kendine özgü gece hayatını görebilirsiniz. Kordonda bulunan cafe&bar’ların çoğunda canlı müziğin yanı sıra hepsi birbirinden eğlenceli performanslar sergilenir. Sadece bu özelliğiyle bile Foça, kış aylarında da başta İzmir olmak üzere yerli ve yabancı birçok turisti ağırlar. Antalya’dan başlayıp İzmir’in orta kesimine kadar uzanan Türk Rivierası’nın içinde yer alan Foça, M.Ö. 9. yüzyıla kadar uzanan tarihi dokusu ve başarıyla korunan kasaba kimliği ile İzmir’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. İyonların Ege sahillerinde kurduğu 12 kentten biri olan Foça; Antik Çağ’da denizcilikteki başarısı sebebiyle İyonya’nın en önemli yerleşimlerinden biridir.
Foça Gezilecek Yerler

izmir Foça'da Gezilecek Yerler


Foça Gezilecek Yerler

Foça’nın mavi bayraklı plajları sizi bekliyor

Antik Çağ’da İyonya’nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Foça; taş evlerle süslü sokakları, mavi bayraklı koyu, balıkçı tekneleri ile renkli limanı ve eşsiz günbatımlarıyla  İzmir’den kısa sürede ulaşabileceğiniz huzurlu ve sakin tatil beldesidir. Foça’nın İzmirlilerin en sevdiği kaçış noktalarından biri olması, aslında hiç de sürpriz değil; çünkü burası Ege sakinliğini, belki de biraz tembelliğini yaşayabileceğiniz en güzel yer. Ne Çeşme gibi aşırı popüler ve turistik, ne Alaçatı kadar kalabalık; Foça sanki Egeli yazlıkçılar için kurulmuş özerk bir bölge gibidir.  Foça’yı Eski ve Yeni Foça olarak iki bölüme ayırabiliriz. Yeni Foça’nın adından da anlaşılacağı üzere, Eski Foça ile  pek de ilgisi yoktur. Burada genellikle modern tarzda evlerin, yazlıkların olduğu kesim. Foça’da yapılacak birçok aktivite, gezilecek yerlerin çok büyük bir kısmı Avrupa’daki old town’ları aratmayacak güzelliktedir.

İzmir’in huzurlu rotası günümüz Foça’sı

Taş evlerle dolu nostaljik sokakları, balıkçı tekneleriyle dolu sahili ile dinginleştiren manzarası ile Foça, İzmir’in en huzurlu rotalarından biridir. En güzel yanı; hiç yozlaşmamış, turist akınına uğramamış ve piyasalaşmamış bir kasaba olma özelliği taşıyan Foça; yorgunluğunu atmak isteyenlerin, biraz sakinleşmeye içe dönmeye kısacası şehrin koşuşturmasından uzak durmak isteyenlerin uğrak noktasıdır.

Eski Foça Sokakları

Foça denilince akla ilk Eski Foça’nın nostalji yüklü sokakları gelir. Burası, Avrupa’daki ‘old town’ların kasaba versiyonu gibidir. Eskinin verdiği ruhu hiç kaybetmeyen eski halini korumayı başaran farklı renkleriyle Foça’ya bambaşka bir güzellik katan Eski Foça’nın güzel sokakları sizleri bekliyor. Bu sokakları keşfetmek için Küçük Deniz olarak da bilinen küçük limana inip, Reha Midilli Caddesi’ne çıkabilirsiniz. Buradan Eski Foça’nın taş evlerini görebilirsiniz. Sadece bununla da yetinmeden caddeye paralel ilerleyin sokaklarda gezmeyi de unutmayın.

Beşkapılar Kalesi ve Surları

Antik Çağ’dan bu yana Athena Tapınağı’nın bulunduğu alanı da içine alan Beşkapılar Kalesi’ni Küçük Deniz’in solunda yer alır. Dışarıdan muhteşem bir görüntüye sahip olan kalenin içine de girip gezebilirsiniz. Kaleye doğru yürürken kalenin adını aldığı ve eski zamanda şehre girişi sağlayan beş kapıyı fark edeceksiniz. Günbatımı vaktinde çok hoş fotoğraflar da çekebileceğiniz kale ve çevresinde akşamları incik boncuk tezgahlarında kendiniz ve sevdikleriniz için alış veriş yapabilirsiniz.

Eski Foça Limanı

Beşkapılar Kalesi’nden sahil yönünde ilerlerken sağlı sollu restoran, bar ve kafeleri göreceksiniz. Çeşitli alış veriş yerlerinin yanı sıra takalarla süslü Eski Foça Limanı, büyüleyici bir güzellikte sizleri bekliyor olacak. Aynı zamanda Küçük Deniz de denilen bölge, Eski Foça’nın en çok ziyaret edilen bölgelerindendir. Büyük Deniz denilen bölge ise, Beşkapılar Kalesi’nin arkasında kalan liman bölgesidir. Burada görece daha büyük teknelerin yanı sıra çeşitli yelkenliler bulunur.

Kozbeyli Köyü

Eski Foça’dan daha küçük ve bakir yapısıyla dokusunu olduğu gibi korumayı başaran taş evleriyle Kozbeyli, Foça gezi planınız içinde mutlaka olması gereken yerler arasında yer alır.  Eski Foça’dan İzmir’e dönerken uğrayabileceğiniz Kozbeyli Köyü, kendi halindeki yaşamı ve huzur veren atmosferi ile sizi fazlasıyla mutlu edecek. Kozbeyli Köyü’ne geldiğinizde köy meydanına uğrayın. Meydanın solunda kalan otantik ortamıyla Şakir’in Yeri’nde isterseniz balkonda isterseniz dış alanda oturarak, kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Tekne Turu ve Foça Adaları

Adaları ile ünlü Foça’da vaktiniz bol ise tekne turu yapabilirsiniz. Limanda gezinirken bu tekne turlarını bolca göreceksiniz. Tekne turlarında Orak Adası, Akdeniz foklarının da yaşadığı Siren Kayalıkları ve İncir Adası gibi adaları ziyaret edebilirsiniz. Tekneler Küçük Deniz limanından sabah 10 ila 11 arası kalkar. Günlük tekne turlarının yanı sıra günbatımı turları da yapılır. Öte yandan Foça’da gezilecek yerler listenize; Şeytan Hamamı ve Foça Değirmenlerini eklemeyi unutmayın.

Eski Foça’da Günbatımı

Eski Foça’nın günbatımını görmeden dönmeyin, gerçekten oldukça etkileyici bir manzara sunan günbatımında içeceğinizi yudumlarken hoş bir akşam geçirebilirsiniz. Foça’da sabah mis gibi havaya uyanıp, öğlen tembelliği ile dinlenebilir daha sonra limanda manzaraya karşı kafanızı dağıtabilirsiniz. Ya da öğleden sonra birçok plaj ve koylarda serinleme şansını değerlendirebilirsiniz. Akşam Foça’nın lezzetli yemeklerini tadıp gece de eğlencenin keyfini sürebilirsiniz. Günün sonunda bu planın içinde bir günbatımını izlemek gününüze ayrıca renk katacak.

Sazlıca Plajları

Foça’da denize girmek isteyenler için önerilen yerlerin başında gelen Sazlıca Koyu’ndaki plajlar, yol üzerinde giderken rengiyle büyülerken aynı zamanda kamp ve karavancıların da uğrak yeridir. Kamp alanında hem çadırlar hem de mangal yapan aileler bulunur. Girişin ücretli olduğu plaj içinde yemek yiyebileceğiniz tesisler vardır. Hafta içi daha sessiz ve sakin olan Sazlıca’da yüzmek için bu kamp alanlarının dışında daha kuytuda kalan yerlere de rastlamanız mümkündür. Burada sevdiklerinizle hem yüzüp hem de kamp yapabilirsiniz.

Hanedan Beach

Foça’nın güzeller güzeli Mersinaki Koyu’nda bulunan mavi bayraklı Hanedan Beach, geniş plaj alanı ile sizi bekliyor. Hem kum hem de çim alana sahip olan Hanedan Beach’te yiyecek içecek fiyatları makuldür. Kafa şişiren müziklerin olmadığı bu keyifli yerde sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebilirsiniz. Plajı oldukça geniş olduğu için ne kadar kalabalık olursa olsun sıkmayan ve sakin bir ortam sunan plajda giriş ücretlidir ve ücretler hafta sonu ve hafta içi farklı fiyatlar uygulanır. Deniz biraz soğuktur ancak su çok temiz…

Voodoo Beach

Mavi bayraklı Voodoo Beach, Foça’nın en sevilen plajlarından biridir. Mersinaki Koyu’nda bulunan bir diğer plaj olan Voodoo Beach’te giriş ücreti alınmıyor sadece şezlong için hafta içi ve sonu belli bir miktar ücret ödemeniz gerekiyor. Foça gezinizde Hanedan Beach’ten sonra uğramanız gereken plajlardandır.

Mambo Beach Club

Foça araştırmalarımız esnasında karşımıza çıkan bir başka plaj alternatifi de Mambo Beach’tir. Yine mavi bayraklı olan plaj Mersinaki Koyu’nda yer alır. Mambo Beach Club’a giriş ücretlidir.

Foça’da bu tatları denemeden sakın dönmeyin

İncir Ağacı Kahvesi

İncir Ağacı Kahvesi’nde çayınızı, kahvenizi, limonatınızı söyleyip piknik tadında günün tadını çıkarabilirsiniz. Foça Dibek Kahve’nin önünde kalan mekan, hoş manzarası ve sıcak havası ile sizi içine alacak.

Foça Dibek Kahve

Mini mini, nostaljik bir kahveci olan Foça Dibek Kahve, sarmaşıklar altındaki sokakta sedir ve taburelerle düzenlenmiş nostaljik ortamı ile misafirlerini ağırlıyor. Eski usul taş dibekte hazırlanan kahvenizi yudumlarken günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Sakız Dondurma Nazmi Usta

Giritli Nazmi Usta’nın doğal dondurması bölgede oldukça ünlüdür. Önündeki sıranın asla bitmediği mekan, gün ortasında ve sıcak altında tam bunaldığınız anda imdadınıza yetişiyor. Foça’da Nazmi Usta’nın dondurmasını mutlaka tatmalısınız.

Kuzina Foça

Ege zeytinyağlılarının ve Ege otlarının Foça’daki adresi olan Kuzina Foça, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir. Genel olarak Ege mutfağı ile öne çıkan mekanın menülerinde; çökertme kebabı, ızgara et, mantı gibi etli seçenekleri de bulabilirsiniz. Limana paralel bir ara sokakta bulabileceğiniz Kuzina’nın özellikle bahçe kısmında muhteşem zaman geçirebilirsiniz.

Fokai Restaurant

Foça’nın en ünlü balık restoranı olan Fokai Restaurant bölgenin uğrak noktalarındandır. Eski Foça’nın ara sokaklarında bulabileceğiniz mekanın bahçe kısmındaki masalarında oturarak nostaljik müziklerle keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. Ege mezeleri ile ünlenen mekanda taze ve lezzetli balık çeşitleri ile eşsiz bir lezzet şöleni sizi bekliyor. Oldukça talep gören mekana gitmeden önce rezervasyon yaptırmalısınız.

Sahil Balık Lokantası

Foça’nın en köklü balık restoranlarından biri olan Sahil Balık Lokantası, denize nazır manzarası, nefis balık ve mezeleri ile yerli ve yabancı birçok turisti ağırlıyor. Sandallar, balık ağları, martılar, Foça’nın minik tatlı evleri ile eşsiz bir manzara sunan Sahil Balık Lokantası, mezeleri de büyük beğeni topluyor. Yoğurtlu semizotu, turp otu, patlıcan salatası, fava, ahtapotun sosu aklınızı başından alacak. Mekanda özel olarak pişirilen balık çeşitleri arasında; çiroz, barbun, çipura, levrek bulunur.
Foça Gece Hayatı

İzmir - Foça Gece Hayatı

Foça’nın r


enkli gece hayatında yerinizi alın

Foça’da gece hayatı, genel olarak sahil kenarındaki canlı müzik ve birahane tarzı mekanlarda şekillenir. Yaz sezonu ile artan nüfus ve oluşan kalabalık ortam ile birlikte geceler daha renkli bir konuma gelir ve sabahın ilk saatlerine kadar sürer. Sessiz ve sakin bir ortam ve gerektiğinde canlı yerlere gitmek isteyenlere de alternatifler sunan Foça’da gece hayatı kış aylarının gelmesi ile eski canlılığını kaybeder.

Gramafon Cafe & Bar

Gramafon Cafe&Bar’da gündüz kahve içmeye akşam yemek sonrası canlı müziğe davetlisiniz. Bölgenin en çok tercih edilen gece mekanı olan Gramafon Cafe&Bar’da bir şeyler içebileceğiniz gibi akşamları da tercih ettiğiniz içkilerinizi yudumlayabilirsiniz. Eski Foça’nın en eski mekanlarından biri olan kafe, otantik dekorasyonu ile de beğeni topluyor. Perşembe gecelerinde canlı müzik performansının sergilendiği mekanda Karadeniz ve Anadolu ezgilerinden oluşan ezgiler eşliğinde hoş bir gece yaşayabilirsiniz.

Miço Bar

Foça’nın popüler mekanlarından biri olan Miço Bar, canlı performanslarıyla da ünlüdür. Akşamları ‘Foçalı gençlerin’ akınına uğrayan Miço Bar, bölgede klasikler listesinde ilk sırada yer alır. Genelde hep kalabalık olan mekanda, kendinize yer bulabilirseniz gecenin tadını çıkarmaya bakın…