TatilCity.NETTatilCity.NET

Gebze Gezi Rehberi

Gebze Gezi Rehberi

Gebze


Gebze Gezi Rehberi

Kocaeli’nin sanayi bölgesi olmasına rağmen tarihi ve doğal güzellikleriyle de öne çıkan Gebze, İzmit İstanbul karayolu üzerinde yer alır. İzmit’e 51 kilometre mesafede bulunan ilçe, Kocaeli’ne bağlıdır. Gebze, büyük sanayi kuruluşları yanında Türkiye Bilimsel ve Teknik araştırmalar Kurumu (TÜBITAK-MAM) ve Gebze Ileri teknoloji Enstitüsü’ne de ev sahipliği yapar. Kartacalı Komutan Hannibal’ın mezarı, Arkeolog ressam Osman Hamdi Bey’in Müze Evi ile Mimar Sinan’ın eseri Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Gebze’nin en çok ziyaret edilen tarihi eserleridir. Öte yandan Gebze’de konut ağırlığının olduğu yerleşim birimlerinden Darıca-Bayramoğlu, özellikle yazlık siteleri ve sahili ile Gebze’nin kayda değer tatil beldelerindendir. Ballıkayalar Tabiat Parkı, Darıca Bayramoğlu Kuş Cenneti ve Temalı Parkı ise ilçenin sahip olduğu doğal güzellikleri arasında yer alır.
Gebze Gezilecek Yerler

Gebze


Gebze’de gezilecek yerler

Çoban Mustafa Paşa Camii ve Külliyesi

Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman'ın vezirlerinden Mısır Valisi Mustafa Paşa tarafından 1510 yılında Gebze'de yaptırılan Çoban Mustafa Paşa Camii ve Külliyesi, ilçenin simge eserlerinden biridir. Mimar Sinan ve Mimar Acem Ali tarafından bir menzil külliyesi olarak inşa edilen yapı topluluğu; cami, han, tabhane, paşa odaları imaret, medrese, kütüphane, hamam, türbe, kervansaray, şadırvan, tekkeden meydana gelir.

Sultan Orhan Camii

Osmanlı mimarisinin ilk örneklerinden biri olan Sultan Orhan Camii, ilçenin en tanınan yapılarından biridir. 1331 yılında Osmanlı'nın ilk sultanlarından Orhan Bey tarafından inşa ettirilen cami, Gebze'nin en önemli tarihî yapılarındandır. Sultan Orhan Camii erken Osmanlı döneminin en basit ve sade örneklerinden birini teşkil ediyor. Selçuklu etkisinde kalan fakat kendine özgü bir mimari yapısıyla da göze çarpan bu yapı, tarihi değerinin yanı sıra mimari yapısıyla da görülmeye değerdir.

Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi

1884 yılında Türk müzeciliğinin kurucusu kabul edilen ressam Osman Hamdi Bey'in yaptırdığı yalı, Eskihisar'da bulunur. 30 Aralık 1842 yılında İstanbul'da dünyaya gelen arkeolog, müzeci, ressam ve Kadıköy'ün de ilk belediye başkanı olma vasfına sahiptir. Kaplumbağa Terbiyecisi eseri Osman Hamdi Bey’in en bilinen eseridir. Osman Hamdi Bey'in babası Osmanlı sadrazamı İbrahim Ethem Paşa'ya ait olan Eskihisar’da yer alan bu konak, Gebze ilçe merkezine beş kilometre mesafededir. Osman Hamdi Bey, 26 yıl boyunca yaz aylarını bu köşkte geçirmiştir, vefatının ardından köşk müze olarak düzenlenip halka açılmıştır.

Eskihisar Kalesi

Bizans döneminde kıyı şeridini korumak ve savunmak amacıyla yaptırılan Eskihisar Kalesi, günümüzde orijinal yapısını korumaktadır. Bizans’taki adıyla Pelekanon ismi Luvi dilinde Pela: Su geçidi, ka:yeri kelimelerinden türetilen Eskihisar, Feribot İskelesi’nin hemen yakınında yer alır. Kalenin içi ziyarete açık olmasa da etrafını gezebilirsiniz.

Darıca Kalesi

Bizans dönemi eserlerinden biri olan Darıca Kalesi, bölgenin önemli turistik yapılarındandır. Gebze ilçesi Darıca’da yer alan bu kalenin Bizans dönemindeki adının Daritsion olduğu bilinmektedir. Ancak eski isminin bazı kaynaklarda Tararion Kalesi olduğu da söylenir. Tarihte ilk kez ismini Pelekanon Savaşları sırasında duyuran Darıca Kalesi, bölge Osmanlıların eline geçtikten sonra adı Darıca Kalesi olarak değiştirilmiştir. Bizans döneminde bu kalenin, önündeki iskelenin korunması amacıyla bir karakol kalesi olarak yapıldığı düşünülmektedir.

Hannibal'ın Anıt Mezarı

Gebze'nin güneydoğusunda buluna Anibal’ın Anıt Mezar, M.Ö. 247 ve M.Ö. 183 yılları arasında yaşamış olan politikacı ve general Anibal'a (Hannibal) aittir. Birinci Pön Savaşı'nın ünlü kahramanlarından biri olan Kartacalı komutan Hamilcar Barca'ın oğlu olan Hannibal, Scipio ve Philopoemen ile birlikte söz konuş dönemin üç büyük generalleri arasındaydı. "Stratejinin Babası" olarak nitelendirilen ve en büyük düşmanı olan Roma'nın bile onu yine kendi taktikleriyle alt eden Hannibal, Roma'nın en büyük düşmanı olarak 2. Pön Savaşı'ndaki başarılarıyla ün salmıştır. Fillerden oluşan ordusuyla İber Yarımadası, Pireneler ve Alplerden kuzey İtalya'ya kadar ilerlemiş ve Romalıları yenmiştir. M.Ö. 183 yılında Bitinyalılar tarafından Romalılara teslim edileceğini anlayan Hannibal, yüzüğündeki zehri içerek intihar etmiştir. Aslında mezarının tam olarak nerede olduğu bilinmemektedir. Ancak ölüm yerinin Gebze olduğu düşünülen Hannibal’ın burada kendi anısına yapılan bir anıtı bulunur. Hannibal Anıtı, Atatürk'ün isteği üzerine 1981'de yapılmıştır. Daha sonra Gebze yerleşkesine su getirme çalışmaları sırasında bulunan bir mezarın Hannibal'a ait olduğu zannedilerek anıtın inşası başlamıştır. 24 ton ağırlığındaki taş lahit, mermer kitabeler ve bir adet masktan oluşan anıt mezar, Gebze'de görülmesi gereken ilginç yerler arasındadır.

Nerede ne yenir?

Kesme Çorba

İnce çubuklar biçiminde kesilip kurutulan makarna hamurunda yapılan bir çorbadır. Yağ ve soğan bir tencerede kavrulduktan sonra haşlanmış yeşil mercimek, kıyma, salça, kurutulmuş erik ve sonra da tuz ile su eklenir. Su kaynadıktan sonra hamurlar eklenir ve pişirilir. Biber de katıldıktan sonra servis edilmeye hazırdır.

Ciğceli Kavurma

Bir kilogram kuşbaşı et haşlandıktan sonra kavurma haline getirilir. Diğer yanda ise bulgur ya da pirinç pilavı hazırlanır. Servis tabağına alınan pilavın üzerine kavurma eklenir. Kavurmanın üzerine de çiğce denilen süt kaymağı eritildikten sonra dökülür ve servis edilir.

Mancar Yemeği

Ayıklanan mancar soğuk suda yaklaşık iki saat kadar bekletildikten sonra sudan alınır ve kısık ateşte haşlanmaya bırakılır. Yağ içinde kavrulan soğanın içine haşlanmış mancar katılır ve iyice karıştırılır. Beş ila on dakika pişirildikten sonra servise hazırdır.

Ebegümeci Salatası

Temizlenen emegümeçleri, tuzlu ve sirkeli suda yarım saat kadar beklemeye bırakılır. Yanda başka bir kapta ise diğer yeşillikler yıkanıp sirke içinde bekletilir. Sirkeli sudan çıkarılan ebegümeci yapraklarının üzerine piyaz soğanı doğranır ve tuz ile birlikte ovalanarak yumuşatılır. Öteki malzemelerle birlikte bir kapta harmanlanıp üzerine limon suyu ve zeytinyağı sosu eklenerek servise hazır hale gelir.

Erik Burucu Marmelatı

Suda bekletildikten sonra iyice yıkanan erik burucu, süzüldükten sonra çekirdekleri çıkarılır. Bir tencereye konulduktan sonra şeker eklenir ve 20 dakika kadar iyice ezilerek kaynamaya bırakılır. Kaynama devam ettikçe üstte oluşan köpükler çıkarılır. Kaynama başladıktan 10 dakika sonra yarım limon üzerine sıkılır ve beş dakika daha kaynatıldıktan sonra tereyağı eklenir. Sıcaklığını kaybetmeden bir kavanoza konulur ve biraz ılıyınca kavanozun kapağı kapatılır. Böylece muhafaza edilmiş olur.
Gebze Gece Hayatı

Gebze Gece Hayatı


Gebze’de çok aktif bir gece hayatı yoktur

İstanbul’a yakınlığından dolayı gece hayatı açısından İstanbul’a bağlı bir gece hayatı vardır. Genelde hafta sonunu şehrin gürültüsünden uzak geçirmek isteyen İstanbullular burada evler kiralarlar ve gece hayatını İstanbul’da yaşadıktan sonra sakin bir hafta sonu için Gebze’ye gelirler. Aynı şekilde de Gebzeliler daha büyük eğlence organizasyonları için İstanbul’u tercih ederler. Gebze içinde çok fazla sayıda gece kulübü, bar gibi mekanlar bulunmaz. Bu sebeple daha çok Kocaeli’de yer alan mekanlara yönelenler bar, pub ve gece kulüplerinde yoğunlaşırlar. Canlı müzik mekanlarının oldukça yaygın olduğu il genelinde, özellikle İzmit Barlar Sokağı’nda eğlenceler sabaha kadar devam eder. Kentte eğlence hayatının öne çıktığı mekanların başında; Moody Retro, Club Address, Vidimo Bar, Pier 45’lik Bar, Park Door Club, Yüce Bar, Moody House, Crash Borsa Bar, Cheers Roof, Seven Cafe Bar, Cafe de Rita ve Doping gibi mekanlar bulunur.