TatilCity.NETTatilCity.NET

Gemile Adası Gezi Rehberi

Gemile Adası Gezi Rehberi

Gemile Adası Gezi Rehberi


Gemile Adası Gezi Rehberi

Muğla’nın Fethiye ilçesi sınırlarında yer alan Gemile Adası (Gemiler Adası) aynı zamanda Aya Nikola Adası olarak da bilinmektedir. Fethiye’nin tarihi köylerinden olan Kayaköy’ün arka sırtlarında bulunan ada, plajıyla ünlü Gemiler Koyu’nun da yaklaşık 1 kilometre açıklarındadır. Ölüdeniz’in batısında yer alan Gemile Adası’na ulaşım Ölüdeniz’den ve Gemiler Plajı’ndan kalkan teknelerle sağlanmaktadır. Günümüzde terk edilmiş bir ada olan Gemile, günübirlik turların ve mavi yolculuğa çıkan teknelerin durak noktalarından biridir. Ada ve çevresinde yaz aylarında yüzlerce tekne dikkat çekmektedir. Muhteşem bir manzaraya sahip olan Gemile Adası’na Kayaköy tepelerinden bakıldığında da nefis bir görüntü mevcuttur.
Gemile Adası’nın en önemli özelliği, Bizans döneminin önemli dini merkezleri arasında olmasıdır. Milattan Sonra 5’inci yüzyıldan itibaren dini bakımdan önemli bir konuma ulaşmış olan Gemile Adası (Aya Nikola Adası), hac için Kudüs’e giden Hıristiyanların Anadolu’da uğradıkları yerlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Adada yer alan kiliseler, eski zamanlarda sefere çıkmaya hazırlanan denizcilerin de uğrayarak dua ettikleri yer olarak bilinmektedir. Günümüzde ören yeri olarak antik eserlere sahip olan Gemile Adası’nda Bizans dönemine ait 11 tane bazilika tipi kilise, pek çok şapel, ev, mezar, sarnıçlar ve depo bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar, tarihi oldukça zengin olan Gemile Adası’nın 7’nci yüzyılda Arap istilası sonucu terk edildiğine işaret etmektedir. Fethiye’nin gezilmesi gereken yerlerinden olan Gemile Adası’nı görmenizi mutlaka öneririz.

Gemile Adası’na nasıl gidilir?

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Gemile Adası’na deniz yoluyla ulaşım mümkündür. Adanın tam karşısında bulunan Gemiler Koyu’na karayoluyla ulaştıktan sonra adaya teknelerle ulaşılabilmektedir. Karayoluyla Gemiler Koyu'na gitmek için ise Fethiye’den Kayaköy yönüne hareket ederek, Gemiler tabelasını takip etmek gerekmektedir. Adaya deniz yolu ile Fethiye merkezden kalkan teknelere de ulaşılabilmektedir. Ayrıca Ölüdeniz’den ve Gemiler Plajı’ndan hareket eden teknelerle de adaya gidilebilmektedir.
Gemile Adası’nda doğa sporları

Gemile Adası’nda doğa sporları


Gemile Adası’nda doğa sporları

Gemile Adası’nda yapılabilecek aktiviteler yüzme ve tarihi yapılar arasında yürüyüştür. Ada yakınlarında demir atan teknelerden denize atlayarak tertemiz sularda yüzülebileceği gibi, adanın bir kilometre karşısında bulunan Gemiler Koyu’nda da keyifle yüzülebilmektedir. Yürüyerek gezilebilen Gemiler Adası’nda ise tarihle iç içe harika zaman geçirebilir, aynı zamanda bacaklarınızı hareket ettirerek spor yapmış olursunuz.
Yakında bulunan Kayaköy’de ise doğa yürüyüşleri daha profesyonelce yapılabilmektedir. Köyden geçen Antik Likya Yürüyüş Yolu’nun trekking parkurunda tarihin ve doğal güzelliklerin zevkine varabilirsiniz. Bölge ayrıca cip safari turları, at safari, ATV gezileri, yamaç paraşütü ve dağcılık gibi aktiviteler için de uygundur. Ölüdeniz’de bulunan ünlü Baba Dağı’ndan paraşütle atlayarak sahile inmek oldukça yaygın bir aktivitedir.
Gemile Adası’nda gezilecek yerler

Gemile Adası’nda gezilecek yerler


Gemile Adası’nda gezilecek yerler

Fethiye’nin görülmesi gereken yerlerinden olan Gemile Adası (Aya Nikola Adası), hem doğal güzellikleri hem de tarihi özellikleriyle öne çıkmaktadır. Bir ören yeri olan adanın en yüksek tepesinde bulunan kilise; Noel Baba olarak bilinen, Hıristiyanlığın 11 havarisinden biri olan Aziz Nikolas’a ithaf edilmiştir. Gemile Adası, Ortaçağda Smybola olarak bilinen Ölüdeniz Havzası içinde yer almaktadır. Yürünerek gezilebilen adada, tepedeki doğu batı uç noktalarında iki kilise bulunmaktadır. Bu kiliseler depremlerden dolayı büyük oranda yıkılmış olsa da duvarlarında bulunan freskler ve mozaikle kaplı tabanlar görülebilmektedir.
Sadece dini yapılara sahip olmayan, aynı zamanda konutlara da sahip olan adada, uzun yıllar önce yaşayan ve çalışan insanların evlerinin kalıntıları da günümüzde dikkat çekmektedir. Kimi kalıntıların kıyıyla deniz arasında kaldığı adada, batık kalıntılar denizin 2 metre kadar derinliğinde yer almaktadır. Adanın bu bölgesinde yüzmek keyifli olup, denizin dibindeki kalıntılar çıplak gözle izlenebilmektedir. Milattan Sonra 5’nci yüzyılla birlikte önemli hale gelen dinsel yerleşimlerden birine ev sahipliği yapan Gemile (Aya Nikola) Adası, Ölüdeniz havzası içinde bulunmaktadır. Hıristiyanlar için bir hac merkezi olan ada, Avrupa ve Doğu Akdeniz ülkelerinden hareket eden ticaret ve seyahat gemilerinin de uğrak yeridir. Adada çok sayıda kilise ve şapelin yanı sıra din eğitimi veren okullar da faaliyete geçirilmiştir. İsmiyle ilgili çeşitli söylentiler bulunan Gemile Adası, en yüksek noktasında bulunan Aziz Nikolas’a ithaf edilmiş kiliseyle öne çıkmaktadır.
Gemile Adası’nda yapılan araştırmalarda, ada ve çevresinde 11 tane kilisenin bulunduğu saptanmıştır. Bu kiliselerden dört tanesi Gemiler’de, bir tanesi Karacaören Adası’nda, bir tanesi Ölüdeniz’de ve diğeri de Karacaören Koyu civarında yer almaktadır. Hıristiyan dünyası için oldukça önemli bir merkez olan Gemile Adası, aynı zamanda adada çalışan ve yaşayan insanların barınaklarına da ev sahipliği yapmıştır. Kayalık olduğu için adadaki kilise ve evlerin temelleri kayaların içi oyulup yerleştirilmiştir.

Karacaören Adası

Gemile Adası’nın oldukça yakınında bulunan Karacaören Adası da ev sahipliği yaptığı kilisesiyle ilgi çekici yerlerden biridir. Gemile’nin 150 metre batısında bulunan Karacaören Adası’nda, eski zamanlarda dumanla işaret vermek amacıyla kullanıldığı sanılan bir baca yer almaktadır. Bu bacanın, muhtemel bir saldırıdan önce Gemile Adası halkını ve Kayaköy halkını uyarma amacıyla yapıldığı tahmin edilmektedir.

Gemiler Koyu

Gemile Adası’nın karşısında bulunan Gemiler Koyu, bölgede ziyaret edilebilecek yerlerden bir diğeridir. Kayaköy üzerinden ulaşılan Gemiler Koyu, Fethiye ilçe merkezine dokuz kilometre mesafede yer almaktadır. Kızılçam ormanları içinden geçerek ulaşılan koya ücretle girilebilmektedir. Kayaköy’den bisiklet kiralayarak da ulaşılabilen koyun bir kilometre açığında Gemile Adası vardır. Gemiler Koyu’ndaki plaj taşlıktır, ama hafif dalgalı olan denizi tertemizdir. Kamp yapmak isteyenlerin de tercih ettiği yerler arasında bulunan Gemiler Koyu, konaklama konusunda sadece birkaç tane bungalowa ev sahipliği yapmaktadır.

Kayaköy

Gemiler Koyu yakınlarında bulunan terk edilmiş tarihi Rum köyü Kayaköy de bölgede gezilmesi gereken yerler arasındadır. Koydan bir saatlik yürüyüşle ulaşılabilen köye bisikletle de gidilebilmektedir. Ancak yürüyüş yolu tırmanış şeklinde olduğu için biraz zorlayıcıdır. 1922 yılında Türk-Yunan mübadelesinde boşaltılan Kayaköy’de 400’e yakın terkedilmiş ev bulunmaktadır. Kayaköy’e Fethiye veya Hisarönü üzerinden de kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Gemile Adası’nda nerede ne yenir?

Uzun yıllar önce terk edildiği için yerleşimin olmadığı Gemile Adası’nda yemek yiyebilecek herhangi bir yer de bulunmamaktadır. En yakında yer alan Gemiler Koyu’nda kısıtlı yemek olanakları olmakla birlikte yine yakında yer alan Kayaköy’de de bir şeyler yeme imkanı mevcuttur. Yemek için Kayaköy meydanında bulunan otelin restoranı tercih edilebilir. Ayrıca köyün bakkalından yiyecek bir şeyler alarak da karnınızı doyurmanız mümkündür.
Hem Gemile Adası, hem Gemiler Koyu, hem de Kayaköy, yeme içme konusunda tatmin edici değildir. Bölgeyi gezen turistler için en doğru adres Fethiye ilçe merkezi, Hisarönü veya Ölüdeniz bölgesindeki lokanta ve restoranlardır. Buralarda bulunan çok sayıdaki restoran ve lokantada, bölge mutfağının önde gelen deniz ürünlerinin yanı sıra Türk ve dünya mutfağının lezzetlerini tadabilirsiniz.
Gemile Adası’nda gece hayatı

Gemile Adası’nda gece hayatı


Gemile Adası’nda gece hayatı

Günümüzde yerleşimin olmadığı Gemile Adası’nda gece hayatı söz konusu değildir. Gece hayatı için tercih edilebilecek en yakın mekanlar Fethiye ilçe merkezi ve Hisarönü’nde yer almaktadır. Hisarönü Barlar Sokağı’nda ağırlıklı olarak yabancı turistlerin tercih ettiği çok sayıda mekan mevcuttur. Bölgede yoğun olarak yaşayan İngilizlerin ağırlıklı olarak tercih ettiği bu mekanların öne çıkanları; Revolution Club, Green House, Timeout Club, Zombie Club, Grand Boozey Club, Heads or Tails ve Barrumba Club gibi işletmelerdir.
Fethiye’de ayrıca Paspatur Barlar Sokağı da geceleri canlıdır. Canlı müzik ve nefis kokteyllerin sunulduğu bu mekanlardan en çok tercih edilenler ise Kum Saati Bar, Car Cemetery ve Deep Blue Bar gibi yerlerdir. Yanı sıra Elma Music Dance, Mango Bar ve Flow Art Lounge Bar da önerebileceğimiz mekanlardır.