TatilCity.NETTatilCity.NET

Gevaş Gezi Rehberi

Gevaş Gezi Rehberi

Gevaş Gezi Rehberi


Gevaş Gezi Rehberi

Tarihi Milattan Önce 5 binli yıllara kadar uzanan Gevaş ilçesi, 1054’e kadar farklı kavimlerin yerleşik olduğu bir merkez durumundadır. 1054’te Selçukluların hakimiyeti altına giren ilçe, 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra Van Sancağına bağlı nahiye konumuna gelmiştir. 1914 yılında Rus ve Ermeni işgaline uğrayan Gevaş, 31 Mart 1918’de Rus işgaline son verilmesi ile yeniden topraklarımıza dahil edilmiştir. Yüzölçümü 727 kilometrekare olan ilçenin deniz seviyesinden yüksekliği bin 750 metre dolayındadır. Gevaş, Güneydoğu Toroslar'ın uzantılarından biri olan Artos Dağı’nın eteklerinde kurulmuştur. Van iline bağlı Gevaş ilçesi, adını Vizontele filmi çekimleri ile ünlenmiştir. Gevaş; Van’a 40 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Van merkezde ilçe terminalinde kalkan Gevaş arabaları ile yaklaşık bir saatte ulaşmanız mümkündür.

Gevaş’a nasıl gidilir?


Karayolu

Yüksekova ile Hakkari’nin bağlantısını kuran, ayrıca Yüksekova’dan İran ile bağlantı oluşturan yol, Gürpınar-Başkale üzerindedir ve Van’dan bu yola ulaşım oldukça kolaydır. Şehirlerarası toplu taşıma için kullanılan otobüs garı, Van kent merkezine 4 kilometre mesafede yer alır. Otobüs garına kent içi ulaşım araçlarıyla gidilebilir.

Havayolu

Van Ferit Melen Havalimanı kent merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunur ve buraya ulaşım minibüslerle ve havayolu şirketlerinin servisleriyle sağlanır. THY’nin İstanbul’dan Van’a her gün iki sefer gidiş-geliş olmak üzere dört uçuşu mevcuttur. Anadolu Jet de Ankara Esenboğa Havaalanı’na günde karşılıklı olarak dört sefer gerçekleştirmektedir. Bunların yanı sıra İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları’nın uçuşları vardır. Sun Express ise İzmir ve Antalya’ya seferler düzenlemektedir.
Gevaş’ta doğa sporları

Gevaş’ta doğa sporları


Gevaş’ta doğa sporları


Yamaç Paraşütü

Van’da yeni olan yamaç paraşütü son yıllarda daha çok ilgi çekmeye başlamıştır. Gevaş Abalı, Erek Dağı, Gören Dağı gibi yerler yamaç paraşütü için oldukça elverişli bölgelerdir. Yağış ve sert rüzgarlar olmadığı sürece her mevsimde bu spor yapılabilir. Van’da yapılan Gevaş Artos Dağı Tırmanış Festivali’ne katılan yamaç paraşütü pilotları, eşsiz bir manzarayla karşılaşırlar.

Kayak

Kış aylarının uzun ve karlı yaşandığı Gevaş ilçesinde Abalı Kayak Merkezi bulunur. Burada yalnızca kayak turizmi değil, profesyonel kayak sporu da yapılmaktadır. Pist eğimi, kar kalınlığı, kar kalitesi ve pist uzunluğu ile bu merkez, kısa sürede dünyaca ün kazanabilecek potansiyele sahiptir. Uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek standartlara kavuşturulan Abalı Kayak Merkezi’nin Artos Dağı’ndan başlayan parkurunda Van Gölü’nün enfes manzarası da size eşlik eder.
Gevaş Gezilecek Yerler

Gevaş Gezilecek Yerler


Gevaş Gezilecek Yerler

Gevaş Van gölüne kıyısı olan ilçelerdendir. Kıyı kenarında bulunan sahil yolları ve piknik alanları ile görülmesi gereken yerlerdendir. Tarihi birçok yapıya sahip Gevaş; içerisinde barındırdığı Akdamar Adası ile turizmin merkezi haline dönüşmüştür. Ayrıca Gevaş ilçesinde bulunan efsanelere konu olan Van Gölü canavarı heykeli ilçe ayrı bir güzellik katmıştır. Gevaş ilçesinde bulunan doğa ve tarihi güzellikleri ele alalım.

Akdamar Adası

Van Gölünün ikici büyük adası olan Akdamar Adası Gevaş ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Büyük bir turist potansiyeline sahip Akdamar Adasına Gevaş iskelesinden tekne ile gidilebilir. Badem ağaçları ile dolu ada her mevsim ayrı güzelliğe bürünür. İlkbaharda badem ağacının çiçek açması ile görsel bir şölene dönüşen adada harika manzaralara şahit olacaksınız. Adada bulunan binlerce yıllık geçmişe sahip Akdamar Kilisesi iç ve dış mimarisi ile büyülemeye hazır.
Doğa ve tarihin buluştuğu bu adada harika manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Ayrıca adada bulunan tarihi mezarlar buraya ayrı bir güzellik katmaktadır. Akdamar adasında lokanta ve kafe de bulunmaktadır. Ayrıca burada yüzme ve piknik yapma da mümkün. İhtişamlı görüntüsü ile Akdamar Adası ve Akdamar Kilisesini muhakkak görmelisiniz.

İzzettin Şir Camisi Ve Külliyesi

Gevaş ilçesinin Karşıyaka mahallesinde bulunmaktadır. Selçuklu Döneminden kalan bu külliye; cami ve medreseden oluşmaktadır. Kesme taştan yapılan bu tarihi caminin minaresi sonradan eklenmiştir. Anıtsal bir yapı olan bu külliye günümüzde sağlam olarak bulunmaktadır.

Halime (Celme) Hatun Kümbeti

Gevaş merkezde bulunmaktadır. Kümbetin üzerinde bulunan kitabeye göre; Melik İzzeddin tarafından kızı Halime Hatun için yaptırmıştır. Sağlam mimarisi, zarif görüntüsü ve üzerindeki bezemeleri ile ihtişamlı bir görüntü oluşturuyor.

Selçuklu Mezarlığı

Selçuklulara uzun yıllar ev sahipliği yapmış Gevaş’ta bulunan tarihi Selçuklu Mezarlığı önemli eserlerdendir. Gevaş’ta bulunan Selçuklu Mezarlığı yapı olarak Ahlat bulunan Selçuklu mezarlarına benzemektedir. Günümüzde sağlam olarak bulunan Selçuklu Mezarlığı; yapılan asfalt yol ile ikiye ayrılmış. İki mezarlık şeklinde oluşmaktadır. Halime Hatun Kümbetinin yanında bulunan bu tarihi mezarlık görülmesi gereken tarihi yerlerdendir. Verimli topraklara sahip Gevaş yeşillikler ile dolu bir ilçedir. Göl manzaralı doğal güzelliğe sahip bu ilçeye mutlaka uğramalısınız. Özellikle Akdamar Adasına gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Gevaş’ta nerede ne yenir?

Gevaş ilçesi mutfak zenginliği yönünden kentte önemli bir yer tutmaktadır. İlçeye özgü yemeklerden biri olan Keledoş başta olmak üzere tandırda Van balığı, cılbır, pişirok ve helis birbirinden lezzetli yerel yemeklerden sadece birkaçıdır.

Yıldırım Usta Kebap ve Et Sofrası

Kaliteli hizmet ve temiz yemek isteyenler için gayet güzel bir mekan olan Yıldırım Usta Kebap ve Et Sofrası, bölgenin en bilinen mekanlarındandır. Günlük değişik sulu yemek çeşitleri menüsüyle, et döner ve ızgara köfte isteyenler için ayrıca kızarmış piliç bulunur.

Gevaş Et Lokantası

Doğal etin tadını alabileceğiniz bir yemek evi olan Gevaş Et Lokantası, Van ili Gevaş ilçesinde, şehirlerarası yol üzerinde faaliyet göstermektedir. Bu lokanta daha çok et yemekleri bulunmaktadır. Her türlü ızgara yemekleri ve kavurma çeşitleri bulunan mekanda yol yorgunluğunu atmak ve açlığınızı gidermek için iyi bir tercih olabilir. Daha çok yerli ve yabancı turistlerin uğradığı bir tesis olan mekanda, birbirinden lezzetli et yemeklerini tadabilirsiniz.

Akdamar İskelesi Grand Deniz

Grand Deniz İskelesinde, Akdamar Adası’na giderken Nemrut ve Süphan dağlarını arasında bulunan mekan, muazzam bir manzaraya sahiptir. Salata, turşu gibi gelen atıştırmalıkların yanı sıra seçmeli olarak balık, köfte, tavuk veya Adana-Urfa seçebilirsiniz. Güler yüzlü personeli ve hızlı servisi ile beğeni toplayan mekan, oldukça salaş ama göl kenarında oldukça rahat bir ortam sunuyor.
Gevaş gece hayatı

Gevaş gece hayatı


Gevaş gece hayatı

Gevaş’ta eğlence hayatı ve geceleri genel olarak barlarda geçen ve disko sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olan kulüplerde sabahlara kadar devam etmektedir. Bildiğiniz gibi Van ilimiz, Doğu Anadolu Bölgesinin 1 milyondan fazla nüfusu olan en büyük kentidir. Ancak nüfus sayısının fazla olmasına rağmen, kentin mütedeyyin yapısı nedeniyle gece hayatının varlığından bahsetmek pek mümkün değildir. Buna rağmen şehirde açılmış gece kulüpleri ve barlar bulunmaktadır. Güvenlik gibi sorunlardan dolayı uzun yıllar boyunca gece hayatının pek gelişmediği Van’da son zamanlarda bu konuda bazı hareketlilikler gözlenmektedir. Kentte son yıllarda sayıları artan pub, bar, meyhane ve diskotekler özellikle gençlerin uğrak noktasıdır. Bunlardan bazıları; Halay Türkü Bar, Nietzsche Bar, North Shield, Urartu Disco, Urartu Disco Club, One Club gibi mekanlardır.