TatilCity.NETTatilCity.NET

Göcek Gezi Rehberi

Muğla Fethiye Göcek Gezi Rehberi

Muğla Fethiye Göcek Gezi Rehberi


Göcek denildiğinde ilk akla gelen, tatil ve mavi yolculuktur. Masmavi deniz ile yemyeşil ormanının buluştuğu bu muhteşem tatil beldesi, Fethiye Körfezi’nin içinde yer almaktadır. Muğla’nın Fethiye ilçesine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Göcek, ağırlıklı olarak yelkenlilere ve yatlara ilgisi olanların ilgi gösterdiği bir beldedir. Akdeniz’in mavi yolculuklarının başlangıç yerlerinden biri olan Göcek, yat, tekne ve marina işletmeleriyle ünlüdür. Ayrıca çok sayıda koyu da bulunan beldede, birbirinden güzel bu koylarda nefis bir deniz tatili yapmak da mümkündür.
Tarihi oldukça eskilere dayanan Göcek, Likya döneminin gelişmiş kentlerinden olan Telmessos ile Kaunos arasında bulunan bir kıyı yerleşimine sahiptir. Tarihi ve doğal güzellikler bakımından bir kesişim noktasında bulunan ve geniş bir alanda ziyaret edilebilecek çok sayıda lokasyona yakın konumda yer alan Göcek, Likya uygarlığından bugüne varlığını sürdüren Likya kaya mezarları, anıt mezarlar ve hamamlarıyla da ziyaret edilmesi gereken ender tatil beldelerinden biridir.
Muğla Fethiye Göcek Gezilecek Yerler

Muğla Fethiye Göcek Gezilecek Yerler


Tarihi ve doğal cennet Göcek’te gezilecek yerler…


Göcek Adası

Temiz denizi ve mis gibi havasıyla Göcek belde merkezine oldukça yakın olan Göcek Adası, gezinize başlamak için en uygun noktalardan biridir. Ormanın ve denizin adeta birbiriyle öpüştüğü bu adada harika bir deniz tatili geçirebilirsiniz. Göcek Adası’nda bulunan işletmede şezlong ve şemsiye kiralayabilir, ayrıca yemek yiyip içeceklerinizi de buradan temin edebilirsiniz.

Yassıca Adaları

Mavi yolculuğun durak noktalarından biri olan Yassıca Adaları, Fethiye Körfezi’ndeki birkaç küçük adadan meydana gelmektedir. Su sporlarını sevenlerin uğrak noktalarından olan, zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı bu adaların birinde küçük bir gölet de bulunmaktadır. Yürüyüş yapmak için oldukça elverişli olan bu adada, ada sakinlerinin ürünlerini sattığı tezgahlarda alışveriş yapabilirsiniz.

Gemiler Adası

Yolculuğunuzun bir diğer uğrak noktası olan Gemiler Adası, Milattan Sonra 5 ila 11’inci yüzyıllarda inşa edilmiş, Bizans dönemine ait kilise, şapel gibi yapıların kalıntılarına sahiptir. St. Nicolas adıyla da anılan Gemiler Adası’nın en önemli özelliği, Hıristiyanlığın ilk yayılma merkezlerinden biri olmasından gelmektedir.

Tlos Antik Kenti

Likya Federe Birliği’nin en büyük altı kentinden biri olan ve birliğin spor merkezi olarak değerlendirilen Tlos, Göcek belde merkezine 60 kilometer mesafede yer almaktadır. Burası aynı zamanda uçan at Pegasus ile bilinen mitolojik kahraman Bellaforonte’nin hayatını sürdürdüğü kent olarak da ün kazanmıştır. Kuruluşu Milattan Önce 2 binli yıllardan öncesine dayandığı tespit edilen Tlos, Likya uygarlığının en eski kentidir. Akropolün doğal kayası üzerinde kurulan mezarlıkta dönemin en ilgi çekici ev tipi mezarları mevcuttur.

Kleopatra Hamam Koyu

Mavi turların uğrak yerlerinden olan Kleopatra Hamamı Koyu, batık hamamı ile ünlüdür. Suyun içinde tarihi kalıntılarını görebileceğiniz bu hamam, Mısır kraliçesi Kleopatra’nın bölgeye ziyaretinden sonra yakın arkadaşları tarafından onun için inşa ettirilerek, kraliçeye hediye edilmiştir. İçinde sıcak su kaynağı da bulunan bu koydaki suyun kimi cilt hastalıklarına iyi geldiği rivayet edilmektedir. Hatta iddialara göre Kleopatra’nın güzelliği buradaki sudan gelmiştir.

Kadyanda Antik Kenti

Fethiye ilçe merkezine 24 kilometre mesafede yer alan Geyran Dağı’ndaki bir tepe üzerine kurulmuş olan Kadyanda (Cadianda) Antik Kenti, antik dönemde atletizm merkezi olarak bilinmektedir. Antik kente gidiş yolunda ve kentte harika bir manzara ile karşılaşırsınız. Çam ağaçlarıyla kaplı kentten körfezi, Fethiye ilçe merkezini ve limanı izleyebilirsiniz. Kentin en dikkat çeken yanı, özel bir duvar yapım tekniği olan Kiklops mimarisi ile inşa edilmiş duvarlarıdır. Estetik yapısı ile dikkat çeken bu duvarlardan ve kentten geriye oldukça az sayıda kalıntı kalmıştır.

Kayaköy

Yaşanan depremler nedeniyle az sayıda ev tipi mezar dışında geriye pek bir şey kalmayan Kayaköy’ün kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte eski bir Rum yerleşimi olduğu kesindir. Burada 14’üncü yüzyıldan sonra Rumlar yaşamaya başlamıştır ve çevredeki Türk köyleriyle dostluk, kardeşlik ve barış gibi kavramlar üzerinden kurdukları yakın ilişki ile dikkat çekmişlerdir. Türk ve Yunan hükümetlerinin 1922’de imzaladığı nüfus değişimi anlaşmasına göre, buradaki Rumlar ile Batı Trakya'da yaşayan Türkler yer değiştirmiştir.

Telmessos Antik Tiyatrosu

Büyük bir tiyatroya sahip olan Telmessos, bölgede ziyaret edilmesi gereken önemli tarihi yapılardan biridir. Arkeolojik kazılarla gün ışığına çıkarılan tiyatronun erken Roma döneminde yapıldığı anlaşılmıştır. Milattan Sonra 2’nci yüzyılda onarılan tiyatro, 5 bin kişi kapasiteli olup, Bizans döneminde arena olarak kullanılmıştır.

D-Marin Göcek

D-Marin Göcek, belde merkezinde denize girilebilecek tek plajdır. Ancak burası sadece bir plaj olmayıp, aynı zamanda bölgenin en önemli marinalarından da biridir. Mısır’dan getirilen özel bir kuma sahip plajın yanı sıra ağaçlar içindeki konaklama tesisleriyle de muhteşem bir yer olan D-Marin Göcek, aynı zamanda yat yarışlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

İnlice Plajı

Belde dışında bulunan en yakın plaj özelliğine sahip İnlice Plajı, Göcek’e altı kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Halk plajı olan İnlice’nin, temiz denizinin yanında kumsala kadar ulaşan yemyeşil ağaçları mevcuttur. Deniz tatili için güzel bir gün geçirebileceğiniz bu plajda faaliyet gösteren işletme, şezlong ve şemsiye hizmetinin yanı sıra kafe ve duş hizmeti de sunmaktadır.

Bedri Rahmi Koyu

Dalaman ilçe sınırları içinde bulunan Bedri Rahmi Koyu, Göcek’e 17 kilometre mesafede yer almaktadır. İsmi, 1974 yılında Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun bir kaya üzerine yaptığı resimden gelen koy, en çok yatçılar tarafından tercih edilmektedir. Denizden olduğu gibi karadan da ulaşılabilen koy, yeşilin ve mavinin buluştuğu harika bir manzaraya sahiptir. Göcek’in en güzel koylarından olan Bedri Rahmi Koyu, ünlü ressamın ziyaretinden önce Taşyaka ismine sahipti.

Domuz Adası

Göcek’e 12 kilometre mesafede bulunan Domuz Adası, Dalaman ilçe sınırlarında yer almaktadır. Geçmiş yıllarda yaşayan yaban domuzları nedeniyle bu isme sahip olan ada, mavi yolculukların uğrak yerlerinden biridir. Tekne turlarının yanaştığı adanın Panço Koyu’nda yüzmek oldukça keyiflidir.

Akvaryum Koyu

Akvaryum gibi berrak bir suya sahip olan ve en derin bölgelerinden dahi denizin dibini izleyebileceğiniz bu koy, Domuz Adası ile Tersane Adası arasındadır. 12 ada turlarının durak noktalarından olan Akvaryum Koyu’nda, berrak suların içindeki deniz canlılarını izleyebilirsiniz.

Tersane Adası

Tersane Adası, körfezdeki en büyük adadır. İsmi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde burada bulunan eski tersaneden gelmektedir. Aynı zamanda Tersane Koyu da denilen ada, mavi turların mola verdiği yerlerden biridir.

Göcek’te nerede ne yenir?

Belde sahilinde ve çarşısında bulunan çok sayıda restoran, kafe ve barda dünya mutfağından örneklerin sunulduğu lezzetleri bulabilirsiniz. Ağırlıklı olarak deniz ürünlerinin bulunduğu bu mekanlarda; lagos, levrek, çipura, fangri, sinarit ve Barbur balıkları en çok tercih edilen lezzetler arasındadır. Meze çeşitleri bakımından da bolca seçeneğin yer aldığı bu restoranlarda, ayrıca yöreye özgü bitkilerden yapılan organik mezeler de yaygındır. Göcek’te önerebileceğimiz bazı restoranları sizin için derledik.

Can Restaurant

Beldenin en ünlü restoranlarından olan Can Restaurant, nefis lezzetleriyle turistlerin en çok tercih ettiği mekanlardan biridir. Alkollü içeceklerin de sunulduğu restoranda; mezeler, deniz ürünleri ve yemek çeşitleri oldukça başarılı bir şekilde hazırlanmaktadır.

Güverte Restaurant

Güverte Restaurant’da, denizin üstündeki iskelelerde nefis lezzetleri tadabilirsiniz. Sakin denizi izleyerek keyifli bir yemek yiyebileceğiniz bu mekanda, zengin bir kahvaltı menüsü de sunulmaktadır. Alkollü içeceklerin de sunulduğu restoran, Turgut Özal Caddesi’nde yer almaktadır.

Lotis Kitchen

Kordon üzerinde yer alan Lotis Kitchen da beldenin en çok sevilen mekanlarından birisidir. Balıkların ve et yemeklerinin oldukça lezzetli olduğu restoranda alkollü içecekler de bulunmaktadır. Mekan, özellikle şarap eşliğinde akşam yemeği için tercih edilmektedir.

Dim Elit Restaurant

Göcek’in denize sıfır restoranları arasında yer alan Dim Elit Restaurant, kahvaltıdan akşam yemeğine her öğün hizmet veren, beldenin en çok sevilen mekanları arasında yer almaktadır. Alkollü içecek servisi de bulunan restoranda, harika bir deniz manzarası sizleri bekliyor.

Q. Lounge At D-Resort

Asya mutfağının birbirinden nefis lezzetlerini sunan Q. Lounge At D-Resort, beldenin lüks restoranları arasında yer almaktadır. Enfes bir manzarası bulunan restoranda yemeğinizi yerken içkinizi de yudumlayabilirsiniz.  
Muğla Fethiye Göcek Gece Hayatı

Muğla Fethiye Göcek Gece Hayatı


Göcek’te gece hayatı…

Ağırlıklı olarak yatçıların uğrak yeri olan Göcek’te, pek hareketli bir gece hayatı yaşanmaz. Günlük hayatın erken saatlerde başladığı Göcek’te, dolu dolu geçen bir günün ardından akşam saatlerinde sakin bir ortam vardır. Akşam saatlerinde restoran ve barlarda içilen içkilerin ardından küçük yürüyüşler yaygındır. Ancak daha hareketli bir gece geçirmek isteyenler için az sayıda da olsa eğlence mekanı bulunmaktadır.

Blue Restaurant Lounge-Bar

Deniz kenarında bulunan bu mekan, tüm marina ve mağazalara yürüyüş mesafesinde, harika manzarasıyla hizmet vermektedir. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinin yanı sıra mekan gece saat 03.00'a kadar hizmet vermektedir. Mekanın bar bölümünde hafif lounge tarzı müzikler eşliğinde içkinizi yudumlayabilir; geniş yerli, yabancı içki çeşitleri ve kokteyllerle keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Delmarinn Cafe & Bar

Denize sıfır masalarda oturup, ayaklarınız suyun içinde bir akşam geçirmek isterseniz Delmarinn Cafe & Bar tam size göre. Lezzetli balık yemeklerinin yanı sıra mezeleriyle de sevilen bu mekanda, içkinizi yudumlayarak keyifli bir gece yaşayabilirsiniz.

Club Nen

Göcek Marina’da yer alan Club Nen, deniz üzerindeki restoranın yanı sıra havuza da sahip. Akşam yemeğinden sonra içkinizi yudumlayarak keyifli bir gece geçirebileceğiniz mekan, Sahil Caddesinde yer almaktadır.