TatilCity.NETTatilCity.NET

Gökçebey Gezi Rehberi

Gökçebey Gezi Rehberi

Gökçebey Gezi Rehberi


Gökçebey Gezi Rehberi

Zonguldak ilimizin sekiz ilçesinden biri olan Gökçebey ilçesi, şehir merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden hareket eden dolmuşları kullanabilirsiniz. 1845 yılına kadar Tefen adıyla Bolu ilimize bağlı bir sancak konumundayken, 1963 yıllında Gökçebey adını alan ilçe, 1972 yılında belediye olmuştur. 1990 yılında çıkan bir kanunla ilçe statüne kavuşan Gökçebey’in nüfusu 2015 yılı itibarıyla 21.402 kişiye ulaşmıştır. Yüzde 60’ı ormanlarla kaplı olan ilçede, tarım ve hayvancılık başlıca ekonomik faaliyetlerdir.
Gökçebey, Zonguldak şehrinin sakin ve yeşilliklerle çevrili ilçelerindendir. Burada bulunan ormanlık alanlar ve mesire yerleri, başta yerel halk olmak üzere yabancı turistlerinde sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasındadır. Doğa ile baş başa sevdiklerinizle keyifli ve sağlıklı bir tatil geçirmek istiyorsanız, Gökçebey iyi bir tercih olacaktır.  Öte yandan doğa sporları başlığı altında da yer vereceğimiz gibi ormanlık alanların bir bölümünde avcılıkla ilgilenenleri ve kamp severleri ağırlayan Gökçebey, Zonguldak’ta görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.  Hem Arboretum hem de Gökçebey ilçesi, doğal güzelliklerin tadını çıkarabileceğiniz, kalabalıklar ve büyük ticaret merkezleri tarafından yapısı ve dengesi bozulmamış nadide yerlerimizdendir. Farklı bir tatil geçirmek isteyenlerin mutlaka aradığı huzuru bulabileceği Gökçebey’de gezilecek yerleri, nefis lezzetleri, doğa sporlarını ve renkli gece hayatını sizin için araştırdık.

Gökçebey’e nasıl gidilir?

Zonguldak Merkez - Zonguldak Gökçebey arası ortalama 45 kilometredir. Yol süresi ise yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Alternatif yol tariflerini değerlendirebilir ve daha kısa süre içinde Gökçebey’e ulaşabilirsiniz. Örneğin otobandan gitmek isterseniz otoban alternatifli rotayı kullanabilirsiniz. Böylece dizel araçlarda yakıt tasarrufu yapılabilir veya normal çift şerit duble yoldan gitmek isteyenler de bu tipteki yolları tercih edebilirler. Ayrıca yol üzerindeki turistik merkezleri incelemek isteyenler buralara uğrayıp ardından gitmek istedikleri yerlere ulaşabilirler.
Gökçebey’de doğa sporları

Gökçebey’de doğa sporları


Gökçebey’de doğa sporları

Zengin doğal güzellikleri ile öne çıkan Gökçebey’de kamp yapabilir, trekking turlarına katılabilir, tırmanabilir ve çeşitli avlak alanlarında avlanabilirsiniz. Özellikle yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği doğa yürüyüşleri ve kampçılık bölgede öne çıkan doğa sporları ve aktivitelerindendir. Yılın belli dönemlerinde düzenlenen doğa yürüyüşleri Hacımusa Beldesi, Pamukdüzü mevkiinden başlamaktadır. Yaklaşık 10 kilometre süren bu yürüyüşlerde doğa içinde hem dinlenip hem de spor yapabilirsiniz. 
 
Gökçebey’de gezilecek yerler

Gökçebey’de gezilecek yerler


Gökçebey’de gezilecek yerler

İlçe merkezinde Camlı Köşk, Belediye Aile Çay Bahçesi ve Parkı, Atatürk Parkı ve Çay Bahçesi gibi birçok çocuk parkı ve kafeterya alanları bulunur. Kabalaklı, Pamukdüzü, Kertili (Çamlık) mesire yerleri, Karanlık Dere, Kurtdamı ve Sarıgöl Ormanları av turizmine son derece elverişli yerler olup tatil severlerin gözde merkezlerindendir.

Arboretum

Gökçebey ilçesinin Bakacakkadı beldesinde bulunan ve Zonguldak merkeze yaklaşık 50 kilometre mesafede yer alan Arboretum’a şehir merkezinden kalkan araçlarla ulaşmak son derece kolaydır. Bakacakkadı beldesine ilçeden hareket eden minibüs ve dolmuşlarla ulaşılabilir. Bölgede tertemiz bir hava ve doğanın bize armağan ettiği birçok endemik bitki türüne ve ağaç çeşitlerine rastlamak mümkündür. Gökçebey ve çevresinde genellikle Karadeniz iklimi görülür. Dolayısıyla yaz ve kış aylarında ılık bir hava ve sık yağışlar gözlemlenir.

Çanakçılar Özel Etnografya ve Arkeoloji Müzesi

Zonguldak ilimize bir gezi düzenlediğinizde planınızda mutlaka bulunması gereken bir diğer yer ise, Gökçebey ilçesinde bulunan Çanakçılar Özel Etnografya ve Arkeolojik Müzesi olmalıdır. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan müze, Zonguldak’ta faaliyet gösteren Çanakçılar Seramik Anonim Şirketi tarafından halkın ilgisine sunulmuştur. Bu müze iki katlıdır ve hali hazırda  ziyaretçilerine hizmet vermeye devam ediyor. Müzenin ilk katında burada yer alan fabrikalarda üretilen seramik eşyalar sergilenmektedir. Ayrıca bu katta satış yerini görebilir ve sergi yerini ziyaret edebilirsiniz. İkinci katta ise bölgede yapılan kazılar sonucunda elde edilen tarihi yapıları görmeniz mümkündür. Ayrıca müzenin bulunduğu bahçede, yaban ve evcil hayvanlara ait ev sahipliği yapan hayvanat bahçesini de mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Gökçebey’in en çok ziyaret edilen merkezlerden biri olan Çanakçılar Özel Etnografya ve Arkeoloji Müzesi, kentin tarihi ve kültürel yapısını yakından gözlemleme, bilgi sahibi olmak için en ideal adreslerindendir. Gittiğinizde özellikle hayvanat bahçesini ziyaret etmelisiniz.

Veyisoğlu Köyü Anıt Ağacı

Veyisoğlu Köyü Anıt Ağacı, Zonguldak ilimizin Gökçebey ilçesine bağlı Veyisoğlu köyündedir. Koca meşe mevkiinde yer alan palamut meşe ağacı, T.C Kültür Turizm Bakanlığı Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Müdürlüğü tarafından 18.10.2010 tarihinde anıt ağaç olarak tescilleyip koruma altına almıştır. Anıt ağacın etrafı çevre düzenlemesi ile zenginleştirilip yerli ve yabancı turistlerin beğenisine ve ilgisine sunulmuştur. Bu ağacın çevre düzenlemesi ve tanıtımını Gökçebey Orman İşletme Şefliği ve Orman Fidanlık Müdürlüğü tarafından yapılmıştır. Gökçebey Kaymakamlığı ise sekiz kişilik masa açarak, burada ziyaretçilere piknik alanı açmıştır. Öte yandan bilirkişiler tarafından yapılan araştırmalara göre, bu ağacın 500 yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Ağacın gövde çevresi 510 cm, yerden yüksekliği 15 metre ve kapladığı alan ise yaklaşık 300 metrekaredir. Sonuç olarak 500 yaşında ve kapladığı hacim olarak büyük olan bu ağacı, Gökçebey geziniz sırasında mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Gökçebey nerede ne yenir?

Damak Tadı

Damak Tadı, yol üstü bir lezzet durağıdır. Bu güzergaha yolunuz düştüğünüzde acıktığınızı hissettiğinizde gönül rahatlığıyla gidebileceğiniz mekanların başında gelir. Ziyaretçilerine geniş bir menü ile hizmet veren mekanda; kırmızı et yemeklerinden, sucuk çeşitlerine, tavuk lezzetlerinden çorba ve tatlı çeşitlerine kadar birçok lezzet bulmanız mümkündür. Her şeyden önce burada tadacağınız etin tadı kesinlikle damağınızda kalacak. Hızlı servisi ve güler yüzlü personeli ile de öne çıkan Damak Tadı’nda mutlaka tatmanızı tavsiye edeceğimiz lezzetler arasında sütlaç, işkembe, tuzlama, ızgara çeşitleri ilk sıralarda yer alıyor.

Kasap Osman'ın Yeri

Kasap Osman'ın Yeri adını taşıyan mekan, Gökçebey’in en eski mekanlarından biridir. Yaklaşık 60 yıllık tecrübeye sahip olan mekan, içkisiz bir aile restoranıdır. Bu bölgenin en leziz ve kaliteli mekanlarından biri olarak bilinen Kasap Osmanı’ın Yeri, Zonguldak Ankara yolu üzerindedir. Özellikle köfte ve ızgara çeşitleri ile ünlenen mekanda; lezzet, ilgi ve temizlik olmazsa olmazlar arasındadır. Köftesi ve yoğurdu mutlaka denenmesi gereken lezzetlerdendir.

Kardelen Dondurma

Kardelen Dondurma’da yaklaşık 50 çeşit dondurma çeşidi bulunmaktadır. Oldukça misafirperver çalışanları ile bölgenin sevilen mekanlarından biri olan mekanda yapılan dondurma çeşitlerinin tümünde süt tadını alabilirsiniz. Zira dondurmalarında aroma değil, gerçek meyve parçaları kullanan Kardelen Dondurma’da cevizli baklavayı da mutlaka denemelisiniz.

Şehzade

Mükemmel lezzet, huzur verici ortamı ile öne çıkan Şehzade,  kahvaltı çeşitleri, öğle ve akşam yemeği seçenekleri ile beldenin sevilen mekanlarındandır. Burada garsonlar gayet hızlı ve güler yüzlüdür. Lezzetli köri soslu tavuğu ve gözlemelerini mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.
Gökçebey’de gece hayatı

Gökçebey’de gece hayatı


Gökçebey’de gece hayatı

Zonguldak da olduğu gibi Gökçebey’de de çok hareketli bir gece hayatından bahsetmek mümkün değil. Burada mekan sayısı oldukça azdır. Gökçebey’de gece hayatına takılmak isteyenler genellikle kent merkezinde bulunan İncivez mahallesindeki Barlar Sokağı’na uğramaktadır. Burada her zevk ve bütçeye uygun bar bulmak mümkündür. Yine Kozlu ilçesinde bulunan sahil kesiminde birçok gece mekanı vardır. Burada en güzel gece hayatı sahil kenarında gece yürüyüşü yapmaktır. Kent merkezinde bulunan popüler gece mekanları ise şunlardır:

Okyanus&Takoz Kafe Bar

Şehir merkezinde yer alan bu mekan, ildeki en nezih eğlence yerlerinden birisi olarak bilinir. Yiyecek ve içecek yönüyle oldukça zengin olan bu mekanda eğlenceye güzel müzikler eşlik eder.

Zonguldak Sea Clup&Cafe

Kent merkezde yer alan bu mekan da tercih edilen yerler arasında öne çıkmaktadır. Eğlenceli olan ve hoş vakit geçirilen bu mekanı tercih edenlerin sayısı da hayli fazladır.

Dedeman Roof Bar

Bu mekan da şehir merkezindedir ve canlı müzik ile misafirlerine güzel vakit geçirir. Çeşitli içeceklerin bulunduğu bu mekanda piyano eşliğinde yapılan canlı müzik güzel saatler yaşamanızı sağlar. Mekanın denize bakan odaları harika manzaralar sunar.