TatilCity.NETTatilCity.NET

Göksun Gezi Rehberi

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi, yeşil doğasıyla dikkat çeken şirin ve küçük bir yerleşim yeridir. Ormanlık bir bölgede bulunan ilçe, ev sahipliği yaptığı kereste fabrikalarıyla ekonomik hayatına yön vermektedir. Ayrıca tarımın yaygın olduğu Göksun’da; lezzetli kirazlar başta olmak üzere buğday, fasulye, şeker pancarı, nohut ve elma yaygın olarak yetiştirilmektedir. Akdeniz Bölgesi’nde yer alan ilçede, Toros Dağları’nın etkisi ve yükseklikten dolayı deniz iklimi yaşanmamaktadır. Yörede yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise soğuk ve kar yağışlı yaşanmaktadır. Kış aylarında yaklaşık beş ay boyunca karla kaplı olan ilçenin bu farklı iklimi, doğal bir klima gibidir. Karadeniz ikliminin de yer yer görüldüğü Göksun’un bazı yerlerinde fındık dahi yetişmektedir. Sahip olduğu 3 bin dolayındaki bitki türü, ilçenin florasının ne kadar zengin olduğunu göstermektedir.Tarihi oldukça eskilere dayanan Göksun bölgesi, bir dönem Asur kolonisi olmuştur. Göksun ilçe merkezinde yer alan höyükte gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda, Asur döneminden kaldığı tahmin edilen çanak çömlek ve tabletler gün yüzüne çıkarılmıştır. Bölgenin en büyük ticari kolonilerinden olan Kayseri’ye giderken buradan geçen Asurlular, bölgede bir koloni kurmuşlardır. Göksun yöresinde daha sonra ise Med, Pers ve Romalı hakimiyeti görülmüştür. Milattan Önce 333 yılında, Büyük İskender’in Pers Kralı III. Darius’u yenmesi üzerine yöre, Makedonyalıların kontrolü altına girmiştir. Göksun bölgesinin Türklerin hakimiyetine girmesi ise 1071 yılından sonradır. Sultan Alpaslan’ın komutanları Çavuldur ve Afşin Bey, yöreyi ele geçirmiştir. Yavuz Sultan Selim ise bölgeyi 1515’te Osmanlı topraklarına katmıştır. Roma dönemindeki ismi Cocussus olan ilçe, Bizans yıllarında Koksen ve ardından da Köksun olmuştur. Son alarak Göksun adıyla 1908 yılında Kahramanmaraş’ın bir ilçesi haline getirilmiştir.

Göksun’a nasıl gidilir?

Bağlı olduğu Kahramanmaraş il merkezine 90 kilometre mesafede bulunan Göksun, karayolu ulaşım olanaklarına sahiptir. İl merkezinden ilçeye gün içinde belirli saatlerde düzenlenen karşılıklı minibüs seferleriyle ortalama bir saatte ulaşılabilmektedir. Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesine 94 kilometre uzaklıkta olan Göksun, Elbistan’a 71, Malatya il merkezine 195, Gaziantep il merkezine ise 171 kilometre mesafede yer almaktadır.Büyük şehirlerden Göksun’u havayolu aracılığıyla gitmek isteyenler ise Kahramanmaraş Havalimanı üzerinden ulaşabilirler. İlçeye 85 kilometre uzaklıkta yer alan havalimanına indikten sonra servis araçları, kiralık araç veya taksilerle ilçeye ortalama bir saat 15 dakikada gidilebilmektedir.

Göksun’da doğa sporları

Göksun ilçesi, sahip olduğu coğrafi yapısı ve iklimiyle doğa sporlarına oldukça elverişli bir bölgede yer almaktadır. Doğa yürüyüşleri için ilçede yer alan Değirmendere Karagöl bölgesi, yaklaşık 12 kilometrelik bir parkura ev sahipliği yapmaktadır. Eşsiz bir manzara eşliğinde yürünen bu parkurun bazı etapları oldukça zorludur. Ayrıca Göksun’un Saraycık Mahallesi’nde 10 civarında şelalenin yer aldığı bölge de doğa yürüyüşleri için uygundur. İlçede yer alan Berit Dağı da yürüyüş ve tırmanış için yoğun olarak tercih edilmektedir. İlçede doğa yürüyüşleri için tercih edilen parkurlar ise Meryemçil Yaylası ve Hançer Kanyonu’nda yer almaktadır.

Göksun’da gezilecek yerler

Göksun Höyük

Günümüzde halen su deposu olarak kullanılan höyük, ilçe merkezinde yer almaktadır. 12 metre yüksekliği, 300 metreye 150 metre de boyutları bulunan Göksun Höyük’te yapılan arkeolojik kazılarda, Milattan Önce 2500’lü yıllardan günümüze kadar ulaşan çanak çömlek parçaları gün yüzüne çıkarılmıştır. Aynı yıllara ait Göksun Yazıtı adlı kalıntı ise İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Manzarası ile de dikkat çeken höyük, üzerinde yer alan Kalepark’tan muhteşem bir manzara sunmaktadır.

Hamamgözü

Göksun’un Büyükkutlu ve Küçükçamurlu köyleri arasında yer alan Hamamgözü, antik bir kentin kalıntılarına ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça geniş bir alanı kaplayan bu kentte, eski çağlarda 10 bini aşkın kişinin yaşadığı sanılmaktadır. Sulak bir alana kurulan antik kent, kurulduğu yerin arkasındaki yüksek tepe ile güvenliğini artırmıştır. Burada yapılan arkeolojik kazılarda, bir hamam kalıntısı bulunmuştur. Ayrıca sur kalıntısı ile kemer kalıntılarına da rastlanan kentin etrafında ise pek çok kaya mezarı mevcuttur. Yakınında sahne kalıntıları günümüze kadar ulaşan bir de amfi tiyatronun yer aldığı antik kent, bir kaya kilisesine de sahiptir.

Aybastı Kalesi

Kimler tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen Aybastı Kalesi, antik dönemlerden bu yana çok sayıda uygarlık tarafından kullanılmıştır. Göksun’a bağlı Yağbasan ve Varsak köylerinin yer aldığı bölgedeki Hançer Deresi kanyonunda bulunan kalede, çok sayıda çanak çömlek bulunmuştur. Üzerinde demir madeninin bulunduğu kale, ilçenin önemli tarihi yapılarından biridir.

Büyük Kızılcık İçmesi

Göksun ilçe merkezine 16 kilometre mesafedeki Büyük Kızılcık köyü yakınında yer alan içme, içme kürü olarak böbreklere ve idrar yollarına iyi gelmektedir. Banyo kürü olarak kullanıldığında ise cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenen Büyük Kızılcık İçmesi, çevresinde herhangi bir tesis bulunmadığı için günübirlik olarak ziyaret edilebilmektedir.

Roma Yazıtı

Göksun’a beş kilometre mesafedeki Temurağa köyü yakınında bulunan yazıt, Milattan Sonra 4 ve 5’nci yüzyıllarda burada bir Roma yerleşimi olduğunu göstermektedir. Mozaik üzerinde yer alan yazıt, 3 metreye 6 metre boyutlarında olup, beş satırdan oluşmaktadır. Üzerinde geometrik ve bitkisel motifler bulunan yazıtta, iyi niyet dileklerini anlatan bir yazı mevcuttur.

Berit Gümüşkayalar Mağaraları

Göksun ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta yer alan Ericek köyündeki mağaralar, ilçenin görülmesi gereken güzellikleri arasındadır. Mağaraların bulunduğu bölgede çok sayıda su kaynağı dikkat çekmektedir. Bu iki gümüş kaya mağarası, travertenleri, havuz ve kolonlarıyla dikkat çekmektedir. Mağaraların yakınında yer alan Karagöl ve Berit Kızı Kayası da Göksun’un görülebilecek yerlerindendir.

Meryemçil Yaylası

Çok sayıda yaylaya ev sahipliği yapan Göksun’da, en güzel yayla olarak bilinen Meryemçil Yaylası, Karacaoğlan’ın dizelerinde de geçmektedir. İlçeye bağlı Geben beldesine 10 kilometre mesafede yer alan yayla, tarihi İpek Yolu’nun üzerindedir. Rutubetsiz havası nedeniyle doğa yürüyüşleri için yoğun olarak tercih edilen yayla, sıcak yaz günlerinde büyük ilgi görmektedir.

Göksun’da nerede ne yenir?

Kahramanmaraş mutfağının eşsiz lezzetlerini bulabileceğiniz Göksun’da, yörenin özgün lezzetleri de mevcuttur. İlçede en çok tüketilen yöresel lezzet Çerkez tavuğudur. Yörede yoğun olan Çerkez nüfusu nedeniyle çok lezzetli yapılan bu yemek oldukça yaygındır. Yanı sıra ilçede; patlıcanlı ekşili çorba, kuru dolma, patlıcanlı çöp kebabı, kallili köfte, ciğerli bulgur pilavı, ezme kebap ve şekerli peynirli börek sevilen lezzetlerdir.Göksun’da bulunan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetlerin yanı sıra bölge mutfağının eşsiz lezzetlerini de tadabilirsiniz. İlçenin en çok sevilen restoranları; Merve Lokantası, Sofra Döner, Küçük Ev Et Lokantası, Şark Kebap Salonu, Ar Tin Lokantası, Hacıoğlu Pide Salonu, Köşem Lokantası, Öz Lider Paça Salonu, Köşk Lokantası, Osmanlı Yemek Paça Çorba, Bulduy Lahmacun, Birtat Lokantası, Elit Aile Lokantası, Buldur Et ve Tavuk Döner Salonu, Anı Lokantası, Kral Kebap Salonu, Lokanta Özay, Gönül Dostları Kebap, Entürkler Et Lokantası, Ceyda Döner Salonu, Kervan Lokantası ve Ali Baba Lokantası gibi mekanlardır.

Göksun’da gece hayatı

Kahramanmaraş’ın küçük ve şirin ilçesi gece hayatı konusunda gelişmemiştir. Alkollü mekanın yok denebileceğin ilçede; kafeterya, pastane, çay bahçesi gibi alkolsüz mekanlar yer almaktadır. Akşam saatlerinde dışarı çıkmak isteyen ilçe sakinleri, bu mekanlarda içeceklerini yudumlayarak keyifli sohbetler gerçekleştirmektedir. İlçede yer alan kafeteryaların öne çıkanlarını; Aşiyan Cafe, Saray Pastane Cafe, Fırat Kafe, Bisto Cafe, Piramit Cafe, Nokta Cafe, Köşem Pastanesi, Petek Pastanesi ve Şölen Pastanesi olarak sayabiliriz.