TatilCity.NETTatilCity.NET

Gölbaşı Gezi Rehberi

Gölbaşı Gezi Rehberi - Ankara

Gölbaşı Gezi Rehberi - Ankara


Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde bulunan Gölbaşı, Ankara iline bağlı bir ilçelerden biridir. Ankara şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Gölbaşı; kuzeyinde Çankaya ile doğuda Bala, batıda Yenimahalle, güneyde Haymana ilçesi ile çevrilidir. Bölgede Gölbaşı Gölü olarak da bilinen Mogan Gölü kenarında kurulu olan ilçe, Ortadoğu Teknik Üniversitesi sınırları içinde bulunan Eymir Gölü’nün de yanı başında yer alır. İlçe içinde bulunan gölleri ve ormanları ile birçok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapan Gölbaşı, tarihte birçok medeniyete vatan olmuştur. Bu medeniyetlerden kalan kalıntıların bazılarını halen toprakları altında saklayan Gölbaşı, turizm açısından her geçen gün gelişim göstermektedir. Bu yönüyle Gölbaşı, Ankara’nın büyük ilçelerinden biri olmaya aday konumdadır.  Yerleşimin M.Ö. 3. yüzyıla dayanan Gölbaşı ve çevresinin tarihi genel anlamda Ankara’nın geçmişiyle paralel gelişmiştir. Sırasıyla Erken Bronz Çağı’nda bazı medeniyetlere; Hititlere, Frig Krallığı’na, Roma Devletine ve Bizans’a ev sahipliği yapan Gölbaşı, son olarak Osmanlı egemenliği altına girmiştir. Tarihte özellikle 1402 yılında yapılan Ankara Savaşı’nda Timur, saldırıda kullandığı filleri Gölbaşı ormanlarında saklamıştır.  Öte yandan gerek doğal güzellikleri gerekse zengin tarihi ile Gölbaşı, Ankara’nın gelişmekte olan ilçelerinden biridir. Kuş göçleri sırasında durak noktalarından biri olan bölge, aynı zamanda her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaktadır.
Ankara Gölbaşı - Tarihi Yerler

Ankara Gölbaşı - Tarihi Yerler


Gölbaşı muhteşem güzellikleri ile sizi bekliyor

Tunç devri döneminin ayak izlerini günümüze başarıyla taşıyan bölgelerden biri olarak bilinen Gölbaşı; Hititler, Frigler, Bizanslılar, Romalılar, Persler ve Osmanlı medeniyetlerine ait birçok tarihi kalıntı ve yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Konum olarak özel bir noktada bulunan bölgelerden biri olan Gölbaşı’nda gezilecek yerleri sizin için derledik.

Tulumtaş Mağarası

Gölbaşı ilçesine ortalama 6 kilometre mesafede bulunan Tulumtaş Mağarası, doğal sit alanlarından biri olarak karşımıza çıkar. Sahip olduğu doğal güzellik ve ihtişamlı görüntüsü ile çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaya devam ediyor.

Mogan Gölü

Mogan Gölü, yaklaşık 200 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan özel alanlardan biri konumundadır. Sahip olduğu güzelliği bir yaşam alanı olarak hayvanlarla paylaşan muhteşem manzaraya sahip Mogan Gölü, Gölbaşı ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken adresler arasındadır. Dinlenmek ve yeşilin en güzel tonlarını seyretmek için kesinlikle buraya uğramanızı tavsiye ediyoruz.
Ayrıca Mogan Gölü etrafında bulunan asma köprüler, basketbol ve futbol sahası, park gibi etkinlik alanlarında sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebilirsiniz. Özellikle hafta sonu, bölge halkının piknik yapmak için buluştuğu göl çevresinde keyifli bir gün geçiriyor. Yaz aylarında yabancı turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği Mogan Gölü, huzur ve sessizlik arayanlar için muhteşem bir lokasyondur.

Eymir Gölü

Su sporlarına imkan tanıyan oluşumlardan biri olan Eymir Gölü, yine birçok hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Göl, yerli turistlerin olduğu kadar yabancı turistlerin de ilgisini çekmeye devam ediyor. Gölbaşı'nın en çok ziyaretçi alan noktalarından biri olan Eymir Gölü, çevresinde vakit geçirebileceğiniz birçok restoran tarzı mekanlar bulmanız mümkündür.  Aynı zamanda bisiklet kiralayabileceğiniz göl çevresinde bu sayede keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Gölbaşı'nda nerede ne yenir?

Ankara’nın bir ilçesi olan Gölbaşı, mutfak olarak Ankara’nın yöresel mutfağıyla benzerlik gösterir. Ankara’nın yöresel yemeklerinden biri olan Ankara tava, ilk akla gelen lezzetlerdendir. İki şekilde hazırlanan bu yemek pirinçten veya arpadan yapılır. Etli şekilde yapılan çeşidinde ise, kaburga eti veya kuşbaşı et kullanılır. Ankara simidi de Gölbaşı’nda öne çıkan yöresel tatlardan biridir. Diğer şehirlerde bulunan simitlerden farklı olan Ankara simidi,   daha koyu renklidir ve yapımında pekmez kullanılır. Bir diğer yöresel yemek ise, Öllüğü Kürü’dür. Kavrulan kıymanın erişte üzerine konulmasıyla hazırlanan Öllüğü Kürü, yoğurt ile ikram edilir. Ana öğünlerin dışında çorba içmek isteyenler için İnceğiz Çorbası sunan Gölbaşı esnafı, bu çorbayı; nohut, buğday ve et kullanılarak hazırlarlar ve çorba üzerine dökülen kızdırılmış yağ ile servis edilir. Gölbaşı, sahip olduğu zengin mutfak kültürü ile de dikkat çekerken, gurmelerin ve gezginlerin de uğrak noktasıdır. Gölbaşı'nı ziyaret sırasında hemen hemen her noktadan ulaşabileceğiniz ve rahatlıkla bulabileceğiniz bu lezzetleri denemenizi tavsiye ediyoruz. Gölbaşı’nda söz konusu lezzet listenize şu yemekleri de eklemeniz mümkündür; Oğmaç Aşı ve Bici, Öfelek dolması ve Şirden dolması da yine Gölbaşı'nda tadabileceğiniz diğer yöresel lezzetler arasındadır.

Üniversite gençliği gece hayatında etkili oluyor


Gece hayatının ağırlıklı olarak Kızılay Meydanı, Sakarya Caddesi, Tunalı Hilmi ve Arjantin Caddesi’nde yoğunlaştığı Ankara’da zevkinize ve bütçenize uygun birçok bar, disko, canlı müzik mekanlarına ve kafelere rastlamanız mümkündür. Birçok üniversiteye de ev sahipliği yapan Ankara’da gece hayatının renklenmesi ve çeşitlenmesinde özellikle öğrenci gençliği etkili olmuştur. Bu caddeler dışında neredeyse her ilçede gece eğlenebilecek birçok mekân bulunur. Gölbaşı’nda gece gidilebileceğiniz birçok kafe ve barın yanı sıra daha huzurlu bir akşam geçirmek isterseniz göl kenarında yürüyüşü de tavsiye ederiz. Bunun dışında Eymir Gölü Bağ Evi yerinde bir tercih olarak değerlendirebilir.
Göl kenarındaki güzel bir konak olan bu bağ evinin önünde küçük bir de iskelesi bulunur. Restoranı da bulunan bağ evinde kahvaltı yapmanız da mümkündür. İkinci bir seçenek olarak Club Mirador’u öneririz. Güzel manzarası ve güler yüzlü hızlı servisi ile dikkat çeken mekân restoranda düğün, nişan, kutlama gibi organizasyonlar da düzenlenir.