TatilCity.NETTatilCity.NET

Gölcük Gezi Rehberi İzmit

İzmit Gölcük Gezi Rehberi

İzmit Gölcük Gezi Rehberi


Gölcük Gezi Rehberi

Bir donanma kenti olan Gölcük, İzmit Körfezi'nin güney sahilinde yer alan Kocaeli ilçesidir. Donanma Komutanlığı ve Türkiye'deki en kapsamlı tersaneye ev sahipliği yapması nedeniyle ilçe; ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan oldukça gelişmiştir. Doğusunda İhsaniye, batısında Değirmendere beldeleri, güneyinde Şirinköy, Örcün köyü ve Saraylı köyleri ile komşu olan Gölcük, kuzeyde ise İzmit Körfezi ile çevrilidir. Doğal bir liman işlevi gören körfezden dolayı eski çağlardan bu yana bölgede tersaneler kurulmuştur. Bizans ve Osmanlı dönemlerinde tersanelerin yer aldığı ilçe, 1927’de temeli atılan Gölcük Tersanesi sayesinde hızlı bir gelişme kaydetmiştir.
Tarihi oldukça eskilere dayanan Gölcük’te, ilk yerleşim Bitinya dönemine kadar uzanmaktadır. İlçede tarihi değere sahip çok sayıda harabe ve kalıntı yer almaktadır. Şirinköy bölgesindeki kervansaray kalıntısı ve Roma dönemine ait birçok antik kalıntının yanı sıra çok sayıda camii, çeşme ve tarihi ev de dikkat çekmektedir. Hamidiye’de bulunan Hacı Hasan Çeşmesi ve Kadıoğlu Çeşmesi, Hüseyin Fikri Efendi’nin yaptırdığı cami, İrşadiye’de yer alan Hüseyin Efendi Camii ve Örcün köyünde bulunan Sultan Baba Tekkesi ilçenin öne çıkan tarihi yapılarıdır. Yazlık beldesinde yer alan Roma-Bizans dönemine ait kaplıca da bölgenin en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır. Ayrıca Gözlementepe Mesire alanı, Dumlupınar Mahallesi’nde bulunan 1 Mart 1958 Üsküdar Faciası Şehitler Mezarlığı, Saraylı’daki Çınarlık Meydanı, Nüzhetiye Şelalesi ve Yazlık’taki Kadırga Mesire alanı da ilçenin gezilebilecek yerlerindendir.

Gölcük’e nasıl gidilir?

Gelişmiş ulaşım seçeneklerine sahip olan Gölcük, E-5 karayolunun bağlantılarından biri olan E-130 Karayolu üzerinde yer aldığı için kolaylıkla ulaşılabilecek bir konumda bulunmaktadır. Bursa ve İstanbul’a neredeyse eşit mesafede yer alan Gölcük; İzmit’e 19, İstanbul’a 128, Bursa’ya 120, Yalova’ya ise 45 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Karayolu ulaşımının yanı sıra deniz otobüsü ve vapur seferleriyle de ulaşılabilen ilçenin, İzmit, Karamürsel, Derince, Değirmendere ve Körfez ile bağlantısı bulunmaktadır. Gölcük’e ulaşımda havayolu seçeneklerini tercih edenler ise çok sayıda alternatife sahiptir. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve Bursa Havalimanı üzerinden Gölcük’e ulaşım mümkündür.
İzmit Gölcük Doğa Sporları

İzmit Gölcük Doğa Sporları


Gölcük’te doğa sporları

Gölcük denildiğinde ilk akla gelen doğa sporu, Nüzhetiye Şelalesi’nde trekkingdir. Nüzhetiye köyünde bulunan şelalede; muhteşem doğa, gürül gürül su sesleri ve dereyi çevresindeki ağaçların gölgesinde harika bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Beş kilometre uzunluğunda bir parkura sahip bölgede, doğa tutkunları unutamayacakları bir macera yaşayabilir, olağanüstü güzellikte fotoğraflar çekebilir.
Nüzhetiye köyünün bitişindeki alabalık tesisinin önünden başlayan parkur, vadi içinden beş kilometrelik bir mesafeden meydana gelmektedir. Parkur orta zorluk derecesinde olup, dikkat edilmesi gereken yerlere sahiptir. Derede yer alan bazı kayaların ip yardımıyla geçildiği parkurda, yüzeyi yosunlu ıslak taşlara özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Bazı yerlerde köprü işlevi gören kütüklerden geçilen bu muhteşem ve adrenalin dolu parkur, muhteşem mahzaralı Nüzhetiye Şelalesi’nde son bulmaktadır.
İzmit Gölcük Gezilecek Yerler

İzmit Gölcük Gezilecek Yerler


Gölcük’te gezilecek yerler

Saraylı Köyü

Bir Osmanlı köyü olan Saraylı, Gölcük’te gezilebilecek tarihi ve doğal güzelliklere sahip bir beldedir. Kimi artık yıkılmaya yüz tutmuş olan tarihi ahşap konaklara ev sahipliği yapan köy; asırlık çınar ağaçları, tertemiz havası ve suyuyla görülmeye değerdir. Keyifle gezilebilecek Saraylı’da, köy meydanında bulunan köylü pazarından organik ürünler satın alabilir, çınar ağaçları altında çayınızı yudumlayabilirsiniz. Son zamanlarda kahvaltı mekanlarıyla da ünlenen bu köyde, doğa ile iç içe nefis bir kahvaltı da yapabilirsiniz.

Kazıklı Kervansarayı

İzmit bölgesinde 16’ncı yüzyıldan günümüze ulaşan önemli tarihi yapılardan Kazıklı Kervansarayı, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1550'li yıllarda Hacı Hamza Bin İvaz tarafından inşa ettirilmiştir. İpek Yolu üzerinde yer alan bu ahşap örtülü yapı, İstanbul'dan hareket eden kervan ve hacıların bir menzili konumunda olmuştur. Gölcük Belediyesi tarafından 2010 yılında restore edilen kervansaray; tiyatro ve seminer gibi etkinliklerin yapıldığı bir mekan olarak kullanılmaktadır.

Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri

Tarihi geçmişi 2’nci yüzyıl Roma dönemine kadar uzanan Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri, Gölcük’te görülmesi gereken tarihi değerlerden bir diğeridir. Gölcük Belediyesi tarafından yenilenerek günümüzdeki görünümüne kavuşturulan kaplıcanın çok sayıda hastalığa iyi geldiği belirtilmektedir. Bölge halkı tarafından tercih edilen kaplıcada, doğal hamamlarda yorgunluk atıp, bölgede keyifli doğa yürüyüşleri yapılabilmektedir.

Ulaşlı Sahili

Son yıllarda ilgi görmeye başlayan Ulaşlı, Gölcük’ün sakin ve huzurlu yerleri arasında bulunmaktadır. Temiz, sakin ve huzurlu bir ortamda kahvaltı yapmak, sandalları izleyerek çayınızı yudumlamak için gitmeye değer bir yer olan Ulaşlı sahili, yürüyüş yapmak için de gayet güzel bir rotaya sahiptir. Gölcük’te görülmesi gereken bir doğa harikası Saklıgöl de gezi rotanıza dahil etmeniz gereken bir güzelliğe sahiptir.

Nüzhetiye Şelalesi

Doğa yürüyüşleri için tercih edilen Nüzhetiye Şelalesi, Gölcük’ün Nüzhetiye Köyü’nde yer almaktadır. Kafkasya ve doğu Karadeniz’den gelenlerin yerleşim yeri olan Nüzhetiye köyünde, Karadeniz mimarisine sahip evler göze çarpmaktadır. İstanbul’a yakınlığı nedeniyle doğa yürüyüşçülerinin yoğun olarak ziyaret ettiği Nüzhetiye Şelalesi, yaklaşık yedi kilometrelik muhteşem manzaralı parkuruyla bahar ve yaz aylarında ilgi çekmektedir.

Gözlementepe Mesire Alanı

Mavi ile yeşilin buluştuğu Gözlementepe, yüksekte yer alan konumuyla muhteşem bir Körfez manzarası sunmaktadır. Gölcük Belediyesi’nin tesislerinin yer aldığı bölgede; piknik yapabilir, keyifli doğa yürüyüşleri gerçekleştirebilir ve nefis manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Kadırga Yaylası

Her yaz şenliklerin gerçekleştirildiği Kadırga Yaylası, Gölcük’ün Yazlık beldesinde yer alan doğa harikası bir zirvedir. Tertemiz havası ve doğal güzellikleriyle öne çıkan yaylada keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Eğer temmuz ayında yapılan şenlik döneminde yaylaya giderseniz burada oldukça eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Yarhisar Gemi Müzesi

Türkiye’nin ilk ve tek karaya yerleştirilen su üstü savaş gemisi müzesi olan Yarhisar Gemi Müzesi, ilçe merkezinde Kavaklı Parkı’nda bulunmaktadır. Bir donanma kenti olan Gölcük’te, mutlaka gezilmesini önerdiğimiz bu müzeyi rehber eşliğinde ziyaret edebilirsiniz.

Sultan Baba Türbesi

Gölcük’ün Örcün köyünde yer alan Sultan Baba Türbesi, etrafı selvi ve çam ağaçlarıyla kaplı, körfeze hakim bir konumda bulunmaktadır. İnanç turizmi bakımından önemli bir türbe olup, Sultan Baba lakabıyla bilinen İbrahim Ethem’e aittir. Türbenin yanı sıra Örcün köyü de doğal güzellikleriyle görülmesi gereken yerler arasındadır.

Gölcük’te nerede ne yenir?

Kocaeli mutfağının özelliklerini taşıyan Gölcük’te, deniz ürünlerinin yanı sıra sebze ve unlu lezzetlere dayanan bir yemek kültürü ağırlıktadır. Değirmendere fındığı, Yarımca kirazı, Kandıra yoğurdu, hindi dolması ve pişmaniye gibi lezzetlerin öne çıktığı ilçede; ayrıca tarhana, umaç, yahni, bulamaç, kavurma, tavuklu keşkek, mantar yemeği, Macar yemeği ve ebegümeci yaygın olarak tüketilmektedir. Hamur işlerinde; ev makarnası, gözleme, cizleme, cevizli börek ve mantar böreği gibi lezzetlerin yaygın olduğu bölgede, tatlılardan höşmerim kuru helva, nazlı, irmik Helvası ve kübe tatlısı dikkat çekmektedir.
Gölcük’te yer alan çok sayıda restoran ve lokantada bu yöresel lezzetleri tadabileceğiniz gibi Türk ve dünya mutfağının lezzetlerini de bulmanız mümkündür. İlçenin en meşhur restoranlarından olan Gölbaşı Restaurant, hem İstanbul’a hem de İzmit merkezine yakınlığı nedeniyle yoğun olarak tercih edilen mekanlardan biridir. Her damak tadına hitap eden alternatiflerin bulunduğu restoran, Türk ve dünya mutfağından oluşan geniş bir menüye sahiptir. Restoran, sekiz farklı ülkenin özel lezzetlerinin yanı sıra serpme kahvaltı, özel mezeler, çocuk ve vejetaryen seçenekleri de sunmaktadır. Gölcük’te öne çıkan diğer restoranları ise Gölcük Şelale Alabalık, Kebapçı Mehmet Usta, Yeşildağlar Et ve Balıkçı Hamdi olarak sıralayabiliriz.
Kaz Dağları Gece Hayatı

Kaz Dağları Gece Hayatı


Gölcük’te gece hayatı

Gece hayatı konusunda çeşitli alternatiflere sahip olan Gölcük’te; bar, pub, gece kulübü ve meyhane gibi mekanlarda geç saatlere kadar keyifli vakit geçirebilirsiniz. İlçe merkezinin yanı sıra ilçeye bağlı tatil beldelerinde de çeşitli eğlence mekanlarına sahip olan Gölcük’te, ilk akla gelen yerler arasında Grand Pub bulunmaktadır. Değirmendere’de yer alan bu mekan, sahne performansları, güler yüzlü personeli ve uygun fiyatlarıyla gençlerin eğlenmek için en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Özellikle canlı müzik olduğu geceler tıklım tıklım dolap Grand Pub’da keyifli bir gece geçirebilirsiniz. Gölcük’te ayrıca Relax Club ve Keyf-I Ala Cafe Restaurant da gece eğlencelerinin tercih edilen mekanları arasındadır.