TatilCity.NETTatilCity.NET

Gölmarmara Gezi Rehberi

Manisa’nın kavun ve karpuzuyla ünlü ilçesi Gölmarmara, aktif ulaşım ağında yer almadığı için fazla gelişmemiştir. Ancak ilçenin kayda değer bir turizm potansiyeli bulunmaktadır. Manisa’nın kuzeyinde bulunan ilçe, doğuda Gördes, batıda Saruhanlı ve Ahmetli, kuzeyde Akhisar, güneyde ise Salihli ilçeleriyle komşudur. Yaklaşık 138 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan ilçenin deniz seviyesinden yüksekliği 98 metre civarındadır. Manisa il merkezine 58 kilometre uzaklıkta yer alan Gölmarmara, Akhisar’a 27, Salihli’ye ise 39 kilometre mesafede bulunmaktadır. Nem oranının yüksek olduğu ilçede, tipik Akdeniz iklimi görülüp, yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlı yaşanmaktadır.Gölmarmara merkezine 12 kilometre mesafede, Gördes Çayı ile beslenen Marmara Gölü ilçenin en önemli su kaynağıdır. Yaklaşık 35 kilometrekare yüzölçümü bulunan gölün su depolama hacmi 300 milyon metreküp olup, bu su ile Salihli Ovası sulanmaktadır. Ayrıca ilçe sınırlarında bulunan Gördes Barajı, sulama ve içme suyu için kullanılmaktadır. İzmir’in içme ve kullanma suyunun büyük kısmını bu baraj karşılamaktadır. Ekonomisi ağırlıklı olarak meyve ve sebze üretimi ile şekillenen Gölmarmara’da, kavun ve karpuz üretimi öne çıkmaktadır. Ayrıca zeytin ve zeytinyağı üretimi de yapılan ilçede, her yıl temmuz ayında Kavun Karpuz Festivali düzenlenmektedir.Tarihi Milattan Önce’ye kadar uzanan Gölmarmara, bir Lidya yerleşimi olarak öne çıkmaktadır. Maioneslerin hakim oldukları bölgeye Maiones Yurdu da denilmektedir. Ayrıca Lidya krallık mezarlığının Marmara Gölü yakınlarında olduğu belirtilmektedir. 1071 Malazgirt Zaferi’nin ardından Türklerin görülmeye başlandığı bölgede, 1075’te Manisa bölgesi ele geçirilmiştir. Saruhan Bey’in 1313’te Saruhanoğulları Beyliğini kurduğu bölge, 1628 yılında Marmara ismini taşımaktadır ve Manisa’ya bağlıdır. 1923 yılında bucak olan Gölmarmara, 1987’de ise ilçe statüsü kazanmıştır.

Gölmarmara’ya nasıl gidilir?

Manisa il merkezine 58 kilometre uzaklıkta bulunan Gölmarmara ilçesi, Ege’nin ulaşım ağı içinde yer almadığı için gözlerden biraz ırak kalmıştır. Ancak ilçeye karayolu ulaşımı mevcuttur. Manisa il merkezinden Gölmarmara’ya her gün belirli saatlerde karşılıklı düzenlenen minibüs seferleriyle ulaşılabilmektedir. İzmir’e 84 kilometre uzaklıkta olan Gölmarmara, Akhisar’a 27, Salihli’ye ise 39 kilometre mesafededir.Büyük kentlerden Gölmarmara ilçesine havayolu aracılığıyla gitmek isteyenler, buraya 125 kilometre uzaklıkta yer alan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı kullanabilirler. Havalimanına indikten sonra havayolu servis araçları, taksi veya kiralık araçlarla ilçeye ortalama bir buçuk saatte gidilebilmektedir.

Gölmarmara’da doğa sporları

Marmara Gölü ve muhteşem mesire yerleriyle ünlü Gölmarmara ilçesinde, doğa sporlarının yapılabildiği çok sayıda alan mevcuttur. Bunlardan en çok tercih edilen bölge Marmara Gölü çevresidir. Eşsiz manzarasıyla dikkat çeken gölün yakınlarında 17 kilometrelik bir yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Tekelioğlu köyünden başlayan bu parkur, Kemerdamları köyü yönünde uzamaktadır. Göl kenarından geçen parkur güzergahında, Gediz Irmağı Regülatörü ve Kral Mezarları gibi tarihi ve doğal güzellikler görülebilmektedir.Gölmarmara’da ayrıca Beyler Mahallesi de doğa yürüyüşleri için uygun bir parkura sahiptir. Burada yer alan sekiz kilometrelik parkurda, doğal güzelliklerle iç içe keyifli bir yürüyüş yapılabilmektedir. Bunların yanı sıra ilçede Gölmarmara ile Hıroğlu bölgesi arasında orta zorluk derecesine sahip yaklaşık 10 kilometrelik yürüyüş parkuru da tercih edilmektedir.

Gölmarmara’da gezilecek yerler

Şahuban Camii

Gölmarmara ilçe merkezinde, belediye binası yanında yer alan Şahuban Camii, Sarı İbrahim Paşa’nın kızı Şahuban Hatun tarafından inşa ettirilmiştir. Buraya yaptırılan külliyenin bir parçası olan cami, 15’nci yüzyılda kesme taş ve tuğladan inşa edilmiştir. Tek kubbeli ve kare planlı olan cami, günümüze kadar ulaşmıştır. Ancak külliyenin medrese bölümü günümüze ulaşamamıştır. Medreseden bugüne kalan sadece taş ve tuğla örgülü bir odadır. Külliyede ayrıca kimlere ait olduğu bilinmeyen mezar taşları bulunmaktadır.

Halime Hatun Camii ve Külliyesi

Gölmarmara ilçe merkezinde bulunan Halime Hatun Camii ve Külliyesi, Yeni Camii Mahallesi’nde yer almaktadır. Sultan III. Mehmet’in sütannesi Halime Hatun adına 1595 yılında inşa ettirilen külliye, yapı olarak Şahuban Camii’ne benzemektedir. Günümüze kadar orijinal yapısını koruyan şadırvanı ile dikkat çeken külliyede; ayrıca cami, medrese ve imaret mevcuttur. Bir tane de çifte hamamın bulunduğu yapılar içinde, en iyi korunan yapı tuğladan ve taştan yapılan camidir. Yüksek kubbeli cami, kare plana sahiptir. Caminin kadınlar bölümünde, altın yaldızlı kalemle süslenen tavan görülmeye değerdir. Ayrıca iki renkli mermer minber de ilgi çekicidir.

Marmara Gölü

Gölmarmara ile Salihli arasında yer alan Marmara Gölü, 3 bin 400 hektarlık bir alana sahiptir. Denizden seviyesinden 75 metre yüksekliği bulunan gölün derinliği ise 3 ila 4 metre arasında değişmektedir. Gedik Havzası’na su vermek için 1938 ile 1945 yılları arasında yapılmıştır. Yapıldıktan sonra iki katı büyüklüğe ulaşan Marmara Gölü, aslında doğal bir set gölüdür, ancak yapay kanallar ile su takviye edilmektedir. Çevresinde yer alan sazlıklar ve yeşillikler nedeniyle çok sayıda kuş türünün konaklama yeri olan göl, ayrıca etrafındaki kamp ve piknik alanlarıyla da ilgi çekmektedir. Balık avlanabilen gölde, özellikle lezzetli sazan balıkları çıkmaktadır.

Akpınar Mesire Yeri

Gölmarmara ilçe merkezine beş kilometre mesafedeki Beyler Köyü yakınında bulunan Akpınar, aynı zamanda doğal bir su kaynağıdır. Muhteşem bir manzaraya sahip olan Akpınar Mesire Yeri, geleneksel Kavun Karpuz Festivali’nin de yapıldığı yerdir. Yöre sakinlerinin piknik için tercih ettiği Akpınar, kavaklar arasındaki su kaynağı nedeniyle özellikle ilgi görmektedir.

Kral Mezarları

Kral mezarlarının bulunduğu Bintepeler bölgesi, Gölmarmara Salihli karayolu üzerinde yer almaktadır. 90 civarında tümülüsün bulunduğu bölgede, bu küçük tepeciklerin kral mezarı olduğu sanılmaktadır. Yassı ve dikdörtgen prizma biçiminde, düzgün kesilmiş taş bloklarıyla yapılmışlardır. Bazıları daha büyük olan bu tümülüslerden en büyüğünün Krezüs’ün babası Kral Alyates ve Kral Gyges’e ait olduğu sanılmaktadır. Bir diğer büyük tümülüs ise Gyges Tümülüsüdür. Bu Tümülüsleri Heredot’un Mısır piramitleri ile kıyasladığı bilinmektedir. Öte yandan Milattan Önce 555 ile 465 arasında yaşayan ozan Simonides de bunlardan bahsetmektedir.

Gölmarmara’da nerede ne yenir?

Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde, bölge mutfağının öne çıkan lezzeti keşkek, oldukça yaygın tüketilmektedir. Ayrıca tas kapama ve ciğer sarmanın da öne çıktığı ilçede, sazan balığı da oldukça lezzetlidir. Marmara Gölü’nde doğal ortamda yaşayan sazan balığının lezzeti oldukça meşhurdur. Gölmarmara’ya bağlı Hacıveliler köyündeki restoranlar ile Akpınar Mesire Alanı’ndaki restoranlarda sazan balığını tatmanızı öneririz.Gölmarmara’da yer alan restoran ve lokantalarda yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. İlçede en çok tercih edilen restoranları; Akpınar Göl Restaurant, Yandımoğlu Tepe Restorant, Gölmarmara Akpınar, Akpınar Canlı Balık, Çamlık Canlı Balık Restaurant, Susam Pastanesi, Lezzet Garden Restaurant, Bereket Et Lokantası, Marmara Pide Salonu, Beyazsaray Restoran, Balcı Restaurant, Hafızoğlu Et Mangal, Köfteci Aydın, Can Kebap, Uluğ Lokantası, Meram Pastanesi, Çukur Restoran, Meydan Lokantası ve Gülsüm Ana’nın Yeri olarak sıralayabiliriz.

Gölmarmara’da gece hayatı

Manisa’nın Gölmarmara ilçesi, gece hayatı konusunda pek aktif sayılmaz. İlçede az sayıda bar, pub, meyhane ve gece kulübü gibi alkollü eğlence mekanı bulunmaktadır. Bu mekanlardan en çok tercih edileni Marmara Gölü kenarında yer alan Göl Restaurant’dır. Gölmarmara Salihli karayolunun 8’nci kilometresinde yer alan restoran, rakı ve balık keyfi yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Göl manzarasına karşı keyifli vakit geçirip kafa dinleyebileceğiniz Göl Restaurant’ı öneririz.Gölmarmara’da ayrıca kafeterya, pastane ve çay ocaklarında da akşam saatlerinde dinlenip, içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz. İlçenin öne çıkan mekanlarından bazıları; Denizli Akhisar Yolu üzerinde hizmet veren Loveanta Cafe, Altı Eylül Meydanı’nda faaliyet gösteren Susam Pastanesi ve Denizli Akhisar Yolu üzerinde yer alan Meram Pastanesi gibi işletmelerdir.