TatilCity.NETTatilCity.NET

Hafik Gezi Rehberi

Hafik Gezi Rehberi

Hafik Gezi Rehberi


Hafik Gezi Rehberi

Sivas iline bağlı bir ilçe konumunda olan Hafik, 2547 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. İlçesinin doğu ve güneydoğusunda Zara ilçesi, güneyde Kangal ilçesi ve Merkez ilçe, batısında yine Merkez ilçe, kuzeybatısında Yıldızeli ilçesi, kuzeyinde Tokat ili, kuzeydoğusunda ise Doğanşar ilçesi yer almaktadır. Sivas ilinin doğusunda bulunan bu ilçenin Sivas merkeze olan uzaklığı 39 kilometredir. Halk kültürü ve coğrafi özellikleriyle dikkat çeken ilçe, 9.091 kişilik nüfusa sahiptir. Sivas’ın doğusunda yer alan bir ilçe, merkeze sadece yarım saat kadar uzaklıkta bulunmaktadır. İlçe gölleri ve verimli toprakları bakımından oldukça zengindir. Bölge halkı daha çok tarım ve hayvancılık üzerinden geçimini sağlamaktadır. Öte yandan yer altı kaynakları bakımından zengin olması nedeniyle ilçe nüfusunda mevsimlik işçi göçü nedeniyle artış yaşamaktadır. İlçede düzenli olarak yapılan Kültür Turizm ve Güreş festivali ile Hafik’in tanıtımı yapılmaya devam etmektedir.

Hafik’e nasıl gidilir?

Sivas, sahip olduğu havalimanı ile 1990 yılı itibarıyla şehri ziyarete gelen misafirlerine konforlu bir ulaşım imkânı sunmaktadır. Kente karşılıklı seferler düzenleyen pek çok hava yolu firması bulunmaktadır. Bu firmalardan birini seçerek, alacağınız Sivas uçak bileti ile Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Sivas’a kolayca ulaşabilirsiniz. İstanbul dışından Sivas’a ulaşmak için de hava yolu firmaları ile aktarmalı-aktarmasız uçuşlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca Sivas’tan Sabiha Gökçen Havalimanı'na ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na direkt seferler de bulabilirsiniz. Sivas Havalimanı şehir merkezine 32 kilometre mesafede bulunur. Hava yolu ile yapacağınız bu seyahat yaklaşık 45 dakika sürecektir. Havalimanından toplu ulaşım, yolcu servisleri, taksi seçenekleri ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Buradan da otobüs veya dolmuşlarla Hafik’e ulaşmak mümkündür. Sivas il merkezine kara ve hava yolu ile ulaşmak son derece kolaydır. Özellikle havayolu ile ulaşım yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir. Sivas'a Ankara ve İstanbul'dan düzenlenen uçak seferlerinin ardından üç saatlik karayolu ile ulaşabilirsiniz. Sivas-Hafik arası ortalama saatte bir hizmet veren birçok minibüs firması vardır. Sivas il merkezine 39 kilometre mesafede yer alan Hafik ilçesinde görülecek birçok yer bulunmaktadır.
Hafik’te doğa sporları

Hafik’te doğa sporları


Hafik’te doğa sporları

Bölgede özellikle yerel yönetim ve bağımsız STK’lar ile doğa sporlarına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle doğa yürüyüşlerine oldukça uygun bir ortam sağlayan bölgede, Sivas merkeze 22 kilometre uzaklıkta bulunan Emirhan Kayalıklarına doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. Sivas Valiliği öncülüğünde, Sivas Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Kulübü (SİVDAK) tarafından belli aralıklarla düzenlenen çeşitli aktiviteler hafta sonlarında oldukça ilgi görüyor. Emirhan Kayalıklarına yapılan yürüyüşe katılan yerli ve yabancı turistler şehrin stresli yaşantısından uzaklaşarak, doğayla baş başa vakit geçirebiliyor.
Hafik’te gezilecek yerler

Hafik’te gezilecek yerler


Hafik’te gezilecek yerler


Tuzhisar Kilisesi

Hafik’te Tuzhisar Köyünde bulunan Tuzhisar Kilisesi, özel bir şahıs adına kayıtlıdır. Günümüzde orijinal halini korumayı başaran kilise, Hafik ilçesinin simge yapılarından biridir. Kilisenin 18. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Tamamen kesme taştan yapılan Tuzhisar Kilise, dikdörtgen şeklinde tasarlanmıştır. Üstü kiremit ile kaplı olan kilise, Hafik ilçesinin tarihi eserlerinden biri olarak tescillenmiştir.

Tuzhisar Manastırı

Tuzhisar Köyü ile Küpecik Köyü arasında tuz ocaklarının üzerinde yer alan Tuzhisar Manastırı’ndan günümüzde geriye sadece duvarları kalmıştır. Kaçak kazıların hedefi olan manastır kayda değer oranda zarar görmüştür. Manastırın az ilerisinde ise, manastıra ait olduğu düşünülen bazı mezarlar yer almaktadır.

Direkli Mağarası

Hafik ilçe merkezi sınırları içinde bulunan Direkli Mağarası, dik bir yokuşun üzerinde yer almaktadır. Bu sebeple ulaşımı biraz zor olan Direkli Mağarası’nın önemli bir bölümü insan eli ile şekillendirilmiştir. Mağaranın zemini mermer gibi kaygan olarak muntazam bir şeklide işlenmiştir. Mağaranın sütunları üzerinde çeşitli figürlere rastlamak mümkündür. Mağaranın 50 metre ilerisinde zirve bölümünde ise bir kaya mezarı  yer almaktadır.

Hafik Gölü

Sivas' a 40 kilometre, Hafik ilçesine 3 kilometre mesafede bulunan Hafik Gölü, Hafik ilçe merkezinin kuzeybatısında yer alır. Yaklaşık 6 metre derinliğe sahip olan göl, dipten kaynayan sularla beslenmektedir. Fazla suları Kızılırmak'a dökülen Hafik Gölü, yörenin önemli mesirelere alanlarından biri olarak da öne çıkmaktadır. Hafik Gölü, Pılır Höyük'te sondaj niteliğinde yapılan kazı sırasında, göl tabanına çakılmış ahşap direkler üzerinde göl evlerinin varlığı tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışma sonucunda söz konusu yerleşim bölgesinde Neolitik, Kalkolitik ve İlk Tunç Çağı'na dayanan yaşamın olduğu sonucuna varılmıştır. Pılır Höyük daha önce İsviçre'deki Zürih Gölü ile Alp göllerinde birçok örneği keşfedilen ve Palafit adı verilen göl evleri kendi türünde ve ülkemizdeki yerleşim tarzının ilk ve tek örneği konumundadır.
İlçenin iki kilometre kuzeyinde bulunan Hafik Gölü ve çevresi genel olarak sazlık alanlarla kaplıdır. Tatlı suya sahip olan Hafik Gölü tabanında kaynayan su, yağmur ve kar sularından beslenmektedir. Öte yandan göl birçok balık türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda önemli bir kuş cenneti olarak bilinen gölün orta yerinde yer alan Pılır Höyüğü’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Pılır Höyüğü 1. Dereceden Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiştir. Gölün çevresinde yer alan park, bahçe ve mesire alanları ise  bölge halkının en çok tercih ettiği yerler konumundadır.

Lota Gölü

Hafik Gölü’nün 5 kilometre doğusunda karstik çukurlarda yer alan Lota Gölü, aslında üç bölümden meydana gelen bir göldür. Çok ilginç bir şekilde yaz aylarında Lota Gölünü oluşturan iki göl birleşmektedir. Gölün derin olması nedeniyle amatör yüzücüler için oldukça tehlikeli olduğunu hatırlatmak isteriz. Ancak gölde balık tutarak sevdikleriniz ve ailenizle keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Hafik’te ne yenir?

Sivas İç Anadolu Bölgesi’nin en kendine has mutfaklarından birine sahip. Bulgar ve Arnavut mutfağının izlerini de taşıyan Sivas mutfağında sizleri tadına doyulmaz bir yemek şöleni bekliyor. İşte Sivas'ın en meşhur yemekleri:
Kesme AşıHamurun erişte şeklinde kesilerek pişen mercimeğin içine katılması ile yapılan bu muhteşem Sivas yemeği, yörenin en meşhur lezzetleri arasında bulunuyor.
Kelle TatlısıBaklava hamurundan yapılan kelle tatlısı içerisine kadayıf, fındık, ceviz ve kuş üzümü gibi lezzetlerin eklenmesi, üzerine ise sıcacık şerbet dökülmesi ile tadından yenmez bir lezzete dönüşüyor.
Sivas KebabıKuzu etinin haşlanıp patlıcan, domates, soğan, biber ve patates ile tencerede pişirilmesi ve baharatlarla harmanlanması ile yapılan Sivas kebabı dillere destan bir lezzet sunuyor.
Divriği PilavıPilavın içine tereyağı, kuru soğan, nohut, kuru üzüm, badem, fıstık ve mısır gibi malzemeler konularak yapılan bu pilav midelere şölen yaşatacak cinsten.
Hafik’te gece hayatı

Hafik’te gece hayatı


Hafik’te gece hayatı

Hafik’te hareketli ve aktif bir gece hayatından bahsedemeyiz. Birçok Anadolu şehrinde olduğu gibi daha kapalı ve muhafazakar yapısıyla öne çıkan Hafik’te, insanlar genellikle eş dost ziyaretleri ile sosyalleşir. Yöre halkının muhafazakar yapısı, sabaha kadar devam eden alkollü eğlence mekanlarına hoş bakmazlar. Ancak ilçede az sayıda bulunan kafeler genellikle gençlerin uğrak noktasıdır. Daha aktif bir gece hayatı için kişiler, genellikle Sivas merkezini tercih etmektedir. Üniversiteli gençlik ile biraz daha hareketlenen Sivas’ta gece hayatı, daha çok İstasyon ve Atatürk caddeleri üzerindeki mekanlarda akmaktadır. Buralarda özellikle akşamları da hizmet veren çok sayıda kafe ve bar vardır. Üniversite gençliği ile gece hayatına renk katan mekanlarda sevdiklerinizle keyifli zaman geçirmeniz mümkündür. Bu mekanlarda yöresel tatların yanı sıra çok bilinen meze çeşitleriyle her bütçeye uygun seçenekler bulmak mümkündür. Zengin menülere ilave olarak yerli ve yabancı pek çok alkol çeşidini bulabileceğiniz mekanlarda, genellikle canlı müzik yapılmaktadır. Şehirde gece hayatında öne çıkan Heybeli Bar, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası konumundadır. Şehir merkezinde bulunan Heybeli Bar, canlı müzik konsepti ile her kesimin beğendiği mekanlardandır. Bunun dışında şehirde canlı müzik yapılan çeşitli türkü barlar bulunmaktadır. Aksu Cafe, Cafe Bahane, Neşve Sivas ve Captan Crown Bar Sivas ilk akla gelenlerdir.