TatilCity.NETTatilCity.NET
Şifremi unuttum?

Harput Gezi Rehberi

Elazığ Harput Gezi Rehberi

Elazığ Harput Gezi Rehberi


Elazığ şehir merkezine altı kilometre mesafede, deniz seviyesinden 220 metre yükseklikteki bir tepede üzerinde kurulmuş olan Harput’un tarihi geçmişi 4 bin yıl kadar geriye uzanır. Bölge tarihine ışık tutan bir antik kent konumunda yerleşim, esasen bir açık hava müzesini andırır. Bu yönüyle Harput ve çevresi; müze, kale, cami ve Buzluk Mağarası ile görülecek yerler arasında ilk sırada bulunuyor. Doğu Anadolu Bölgesi’ni batı ve Orta Anadolu’ya bağlayan stratejik bir konumda yer alan Harput, tarih boyunca bu önemli konumu nedeniyle farklı medeniyetlerin buluştuğu bir merkez görünümündedir.
Elazığ-Harput hem stratejik hem de doğal kaynakları nedeniyle Paleolotik dönemden bu yana yerleşime sahne olan bir kenttir.  Bugün elde edilen kaynaklara göre Harput’un en eski sakinleri M.Ö. 2 bin yılları itibarıyla Doğu Anadolu’ya yerleşen Hurrilerdir. Hurrilerden sonra bölgenin, Hitit egemenliği altına girdiği biliniyor. Öte yandan binlerce yıldır medeniyetlere ev sahipliği yapan Harput, kültür unsurları bakımından zengin değerler biriktirmiştir. Harput; örf, adet, gelenek ve görenekleri, törenleri, türkü ve manileri, halkların deneyimlerini yansıtan halk hekimliği, geleneksel el sanatları ve mutfağı ile kendine has kültürünü barış ve kardeşlik içinde bugünlere kadar taşımayı başarmıştır.
Elazığ Harput Gezi Rehberi

Elazığ Harput Gezi Rehberi


Harput’ta gezilecek yerleri sizler için derledik


Harput Buzluk Mağarası

Harput ilçesine 4 kilometre uzaklıkta yer alan Buzluk Mağarası, Keban Baraj Gölü’nün seyir tepesi olarak da dikkat çekiyor. Araştırmalar bu mağaranın tarihinin Urartulara kadar uzandığını ortaya koymuştur. Harput’un tarihinden daha köklü bir geçmişi bulunan Buzluk Mağarası, turizm açısından önemli yerlerden biridir. Mağaranın önemli özelliklerinden biri de yazın serin, kışın ise sıcak olmasıdır. Jeomorfolojik özelliklerinden dolayı mağara içinde meydana gelen iklimsel koşullar ve hava hareketleri, yazın mağarada doğal tabaka, sarkıt ve dikitler halinde buzlar oluşmasına neden oluyor.

Hazarbaba Kayak Merkezi

Hazarbaba Kayak Merkezi, kış turizmi bakımından bölgede kayda değer öneme sahiptir. Adını Hazarbaba Dağı’ndan alan Hazarbaba Kayak Merkezi, ağırlıklı olarak günübirlik ziyaretçilere hizmet veriyor. Merkezde bazı tesislerin yanı sıra 6 kilometre mesafede göl kenarında bir de otel yer almaktadır. Elazığ’a 30 kilometre mesafede olan Hazarbaba Kayak Merkezi’ne ulaşmak için Sivrice ilçesinden 6 kilometre daha yol almak gerekiyor.

Harput Kalesi

İki bölümden meydana gelen Harput Kalesi, Urartular döneminde yapılmıştır. Süt Kalesi adıyla da bilinen kalenin yapımı sırasında, bölgede su olmadığı için harcına su değil, süt katıldığı rivayet edilmektedir. Tarihi kaynaklara göre Harput Kalesi, Bizans, Roma ve Araplar’ın kontrolüne girmiştir. Hakkında çok sayıda efsane de bulunan Harput Kalesi, Elazığ’da turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerin başında gelmektedir.

Meryem Ana Kilisesi

Harput Kalesi kadar yaşlı olan Meryem Ana Kilisesi, Anadolu’da bulunan en eski ibadet yerlerinden biridir. Milattan Sonra 179 yılında yapılan kilise, önceleri putperestlerin putlarını sakladığı bir ev iken, Yakubi Hıristiyanları tarafından kiliseye çevrilmiştir. Harput'un doğusunda bulunan ve kalenin yakınında yer alan kilise yüksek bir kayanın üzerinde bulunur. Elazığ geziniz sırasında mutlaka listenizde yer alması ve ziyaret edilmesi gereken tarihi yapılar arasında yer alan Meryam Ana Kilisesi, her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır.

Cami ve türbeler

Elazığ’da ziyaret edilebilecek çok sayıda cami ve türbe de bulunmaktadır. Bunların başlıcaları; Artuklu Hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırılan Ulu Camii, Akkoyunlu devrine ait Sarahatun Camii, Osmanlı dönemi camilerinden Kurşunlu Camii’dir. Bunların yanı sıra Alacalı Camii, Ağa Camii, Merkez Camii, Arap Baba Mescidi ve Türbesi, Fetih Ahmet Baba Türbesi ve Mansur Baba Türbesi de turistlerin ilgisini çekmektedir.

Harput’un zengin mutfak kültürünü tatmadan dönmeyin

Elazığ mutfağı oldukça zengin yemek çeşitleriyle Anadolu mutfağında öne çıkıyor. Yaklaşık 150 yemek çeşidiyle Elazığ'da, üç öğün yemek alışkanlığı dışında kuşluk yemeği ve özellikle yatsılık denilen pestil, ceviz, orcik, meyve gibi yiyeceklerin bulunduğu sofralara rastlamak mümkündür. Geleneksel Elazığ (Harput) mutfak kültürü, Türk mutfak kültürünün izlerini taşır. Sofra adabından yemek çeşitlerine kadar geleneksel özelliklerini bugüne kadar taşımayı başarmış Elazığ mutfağının kökleri Oğuzlara kadar uzanır. Tutmaç, umaç aşı, anamaşı, kara kavurma gibi yemekler söz konusu dönemden gelecek nesillere aktarılan yeme çeşitleridir.  Mevsime, yörenin özelliklerine ve ürettiği ürünlere göre şekillenen yemek çeşitleri, yalnızca Elazığ ve çevresinde tadabileceğiniz ve görebileceğiniz lezzetlerdir.

Ensar Et Lokantası

Harput’un en sevilen lokantalarından biri olan Ensar Et Lokantası, zengin menüsü ve güler yüzlü hizmet anlayışı ile bölgenin tercih edilen mekanlarından biridir. Soslu kuşbaşı, patlıcan söğürtme, lavaş ekmek, cevizli sarma ve bölgeye has nice lezzetleri bir arada bulabileceğiniz lokanta, sadece bölge sakinlerinin değil yabancı misafirlerin de uğrak noktasıdır.

Balakgazi Restaurant

Bölgeye yönelik tüm otantik yemek çeşitlerini bulabileceğiniz Balakgazi Restaurant’ta, yufkadan yapılan içli köfte, yoğurt ve tereyağ sosla ikram ediliyor. Balakgazi böreği ise elde açılmış yufkadan yapılan ve  kıymalı harç kullanılan kızartılarak pişirilen börek türüdür. Harput’a gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken bu mekanda, deneyimleyeceğiniz lezzetleri asla unutamayacaksınız.

Harput Hünkar Konağı

Harput'un Elazığ mutfağının yüz akı mekanlarından biri olan Hünkar Konağı, kentin en eski ve en bilinen mekanlarından biridir. Beldede Harput mutfağını tanıtmayı misyon edinen işletmelerden biri olan Harput Hünkar Konağı, açık kapalı alan dahil olmak üzere yaklaşık bin 500 kişilik kapasiteye sahiptir. Düğün, toplantı, sünnet gibi organizasyonlara da ev sahipliği yapan mekan, Harput Kalesi ve Karakaya Baraj Gölü manzarası ile misafirlerine eşsiz bir manzara, unutulmaz lezzetler sunuyor.
Harput Gece Hayatı

Harput Gece Hayatı


Kürsübaşı gecelerine mutlaka katılın

Anadolu’nun en güzel doğal ve tarihi güzelliklerine ev sahipliği yapan Elazığ ziyaretçilerine keyifli bir seyahat deneyimi yaşatır. Fakat kentte aktif bir gece hayatından söz etmek pek mümkün değildir. Ağırlıklı olarak muhafazakâr bir yapıya sahip olan Elazığ’da gece hayatı daha çok Kürsübaşı geceleriyle renklenir. Harput kültürünün geçmişten gelen önemli bir mirası olan Kürsübaşı gecelerinde; müzikli eğlenceler, yarışma ve sohbetler yapılır.  2010 yılı Ekim ayında UNESCO Dünya Kültür Mirası Temsili Listesi’ne girmeye hak kazanan Kürsübaşı geleneği bugün eski Harput evlerinde ve bazı geleneksel mekânlarda halihazırda devam etmektedir.
Elazığ’da canlı müzik etkinliklerinin düzenlendiği mekânlar özellikle misafirlerine keyifli bir gece vaat ediyor. Double Tree by Hilton Oteli’nin çatı katında bulunan Terrace Bar & Cafe şehrin en büyük ve en bilinen teras kafelerinden biri konumundadır.  Türk ve dünya mutfağının eşsiz lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz mekân, nezih ortamı ve güler yüzlü hizmet anlayışıyla beğeni topluyor. Merkezde yer alan Hanzade Cafe pazartesi, perşembe ve cuma günleri canlı müzik programıyla misafirlerine eşsiz bir müzik keyfi sunuyor. Sultan of The El Aziz ise ilde canlı müzik dinlemek isteyenlerin buluşma noktasıdır. Haftanın her günü 19.00 - 00.00 saatleri arasında canlı müzik performansı ve zengin yemek menüsü ile ziyaretçilerini büyülüyor. Yine Cumhuriyet Mahallesi’nde yer alan David People Cafe kaliteli ortamı ve canlı müzik programları ile üniversite gençliğinin uğrak noktasıdır. Harput Hünkar Konağı ise Elazığ’ın yöresel lezzetlerini canlı müzik eşliğinde sunanan ayrıcalıklı bir mekandır. Gerek manzarası gerek güler yüzlü personeli ile öne çıkan mekânlar arasında yerini alıyor.