TatilCity.NETTatilCity.NET

Hemşin Gezi Rehberi

Rize’nin en eski yerleşim yerlerinden olan Hemşin, Karadeniz’den 18 kilometre içeride bulunmaktadır. İlçe merkezi Ceğalver tepesinin eteklerinde yer almaktadır. Ilıman iklimin görüldüğü ilçede, kış ayları ılık, yaz ayları ise serin yaşanmaktadır. Her mevsim yağış görülen Hemşin’de, denize paralel olan dağ silsileleri bol yağışa neden olmaktadır. Hakim bitki örtüsünün ormanlar olduğu ilçede, muhteşem ormanlar yer almaktadır. Ekonomisi ise daha çok küçük el sanatları, tarım ve arıcılık üzerinden şekillenmektedir. Bölgenin toprakları oldukça engebeli bir yapıya sahip olduğu için tarım yapılabilen araziler pek fazla değildir. Yörede yetiştirilen tarımsal ürünlerin başlıcaları; çay, mısır, fasulye, patates, kivi ve karalahanadır. Arıcılık yaygın olduğu ilçede, kaliteli bal üretimi dikkat çekmektedir.Doğal ve tarihi zenginliklere sahip olan Hemşin’de, turizm yeterince gelişmediği için gezilebilecek yerlerin sayısı sınırlıdır. Daha çok doğal güzellikleriyle öne çıkan ilçede, başta Hemşin Deresi olmak üzere çeşitli akarsular, yaylalar ve mesire alanları bulunmaktadır. Kırmızı alabalıkların bolca bulunduğu Hemşin Deresi, bu lezzetli balıkları yöre halkına sunmaktadır. Yaylalarıyla da ünlü Hemşin’de, çadır kurup kamp yapılabilecek yerler; Hor boğazı, Tap mevkii, Üsküp dağı etekleridir. Puşisi ile ünlü Hemşin’de, kadınların kullandığı bir tür yemeniyle birlikte kullanılan eşarba Hemşin puşisi denilmektedir. Geleneksel giyimin bir parçası olan puşi, yörede bolca üretilmektedir.Tarihi oldukça eskilere dayanan Hemşin yöresinde, ilk yerleşimciler 620’li yıllarda Hamam Bey adlı bir lider ve akrabaları olmuştur. Hamamsen diye adlandırılan bu büyük aile, Hemşin’de evler yapmıştır. Bazı kaynaklara göre bu topluluk, Hıristiyanlığı kabul etmiş bir Türk ailesidir. Ardından yöre halkı Müslümanlığı kabul etmiştir. Trabzon Pontus Rum devletinin, 1461 yılında Osmanlı tarafından yıkılmasıyla birlikte bölge Osmanlı kontrolüne girmiştir. 1530’da Trabzon Sancağına bağlı olan Hemşin, 1836’da nahiye statüsü ile Pazar ilçesine bağlanmıştır. Ardından 1869’da tekrar Trabzon’a bağlanan yerleşim, 1990’da ilçe olmuştur.

Hemşin’e nasıl gidilir?

Rize il merkezine 56 kilometre uzaklıkta yer alan Hemşin, kolay ulaşım olanaklarına sahiptir. Karayoluyla ulaşılabilen ilçeye Rize il merkezinden gün içinde belirli saatlerde karşılıklı düzenlenen minibüs ve otobüs seferleriyle gitmek mümkündür. Pazar ilçesine 18, Trabzon’a 123, Yusufeli’ne 104, Çayeli’ne ise 25 kilometre uzaklıkta bulunan Hemşin; Ankara’ya 900, İstanbul’a ise bin 200 kilometre mesafede bulunmaktadır.İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden Hemşin’e havayolu aracılığıyla gitmek isteyenler, en yakında yer alan Trabzon Havalimanı’nı kullanabilirler. Hemşin’e 137 kilometre uzaklıkta yer alan havalimanından ilçeye taksi ya da kiralık araçlarla ulaşılabilir. Toplu ulaşımla ilçeye gitmek için öncelikle Trabzon Havalimanı’ndan Rize il merkezine gitmek gerekmektedir. 

Hemşin’de doğa sporları

Coğrafi yapısı doğa sporlarına uygun olan Hemşin’de, trekking ve yüzmeye uygun yerler mevcuttur. İlçede yer alan yapay Hemşin Göleti’nde su sporları yapılabilmektedir. Bu gölette, Su Sporları Şenliği de düzenlenmiştir. İlçede doğa yürüyüşleri için çok sayıda parkur bulunmaktadır. Akyamaç Şelalesi bölgesi doğa yürüyüşleri için oldukça elverişlidir. Yanı sıra Şenyuva Köyü ile Hemşin ilçe merkezi arasındaki parkur da yoğun olarak tercih edilmektedir. Ortalama beş saat süren bu rotada, zengin bir orman dokusu ve çiçekli bölgeler arasında oldukça keyifli bir yürüyüş yapılabilir. Parkur, Üsküt Dağı’nda eşsiz bir manzara sunmaktadır.Ayrıca Hemşin ile Çamlıhemşin ilçeleri arasındaki parkur da doğa yürüyüşleri için ilgi çekmektedir. Akyamaç köyünden, önce Hor Boğazı, ardından Küçük Dağı’ndaki kanlı boğaz geçitleri yüründükten sonra Çamlıhemşin’e ulaşılmaktadır. Yaklaşık 15 kilometre uzunluğundaki bu parkurun yanı sıra Hemşin Deresi’nde de doğa yürüyüşleri için uygun parkurlar yer almaktadır.

Hemşin’de gezilecek yerler

Hemşin Tabiat Parkı

Doğal güzellikleriyle dikkat çeken Hemşin’de, gezilebilecek yerler arasında bulunan Hemşin Tabiat Parkı, ilçe merkezinde yer almaktadır. Görülmesi gereken bir şelale manzarasına sahip olan tabiat parkı, ilçe merkezinde yer aldığı için yöre halkı tarafından yoğun ilgi görmektedir. Pek çok imkana sahip olan parkta, yeme içme mekanları bulunmaktadır. Ayrıca göl manzarasına da sahip olan parkta, dinlenebilir ya da yol üzerinde yer alan çardaklarda mangal yakabilirsiniz.

Kemer Köprüler

Hemşin’deki derelerin üzerinde yer alan tarihi kemer köprüler, ilçenin pek çok yerinde görülebilmektedir. Pek çoğu Osmanlı dönemi eseri olan bu taş köprüler, ağırlıklı olarak Hemşin Deresi üzerinde kurulmuştur. İlçede yer alan ve Dört Gözlü Köprü, Apso mevkiinde yer alan kemer köprü, Taşköprü, Ortaköy (Çanava) Köprüsü ve Kantarlı’da yer alan Tarihi Kemer Köprü bunlardan bazılarıdır.

Yeniköy Düz Mahalle Camii

Hemşin’in tarihi yapılarından biri olan Yeniköy Düz Mahalle Camii, ilçeye bağlı Yeniköy’ün Düz Mahallesi’nde bulunmaktadır. Ahşap yığma olan caminin yapılış yılı 1884’tür. Zemin katı medrese olan caminin mihrap ve minberinde yer alan ahşap süslemeleri ilgi çekicidir. Yörede yer alan ahşap camilerin son örnekleri arasında bulunan Yeniköy Düz Mahalle Camii, halen hizmet vermektedir.

Baltacılı Camii

Hemşin merkezinde Baltacılı Mahallesi’nde bulunan cami, Hemşin Deresi’nin batı kenarında yer almaktadır. Cami; taş duvarlı, kırma çatılıdır. Üzerinde yer alan kitabesine göre, Mahmut Zade el-Hac Muhammed bu yapıyı 1791’de yapmıştır. Sonraki yıllarda çeşitli onarımlar geçiren camide, 19’uncu yüzyılda yapılan minber, mihrap ve mahfil süslemeleri dikkat çekicidir. Halen ibadete açık olan cami görülmeye değerdir.

Bilenköy Camii

Hemşin’in Bilen köyünde bulunan bu cami, 18’inci yüzyılda yapılmıştır. Daha sonra onarın gören cami, son haline 1894’de yapılan onarımdan sonra kavuşmuştur. İki kattan oluşan caminin alt katı taş ve ahşap duvarlardan oluşmaktadır. Bu katta dershane ve bir hoca odası yer almaktadır. Halen ibadete açık olan caminin titiz ahşap işlemeleri ilgi çekicidir.

Tecina Şelalesi

Hemşin’de görülebilecek doğal güzelliklerden biri Tecina (Akyamaç) Şelalesi’dir. Tabiat parkı olarak tescillenen Akyamaç köyündeki bu şelale ve çevresindeki 50 hektarlık alan muhteşem bir manzaraya sahiptir. Hemşin ilçe merkezine üç kilometre mesafede yer alan Akyamaç köyüne ulaşım oldukça pratiktir. Hemşin ilçe merkezine girişte, sol tarafta ayrılan yol takip edildiğinde bu eşsiz güzelliğe ulaşabilirsiniz.

Hemşin’de nerede ne yenir?

Rize mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Hemşin’de, bölgeye özgü lezzetlerin yanı sıra kırmızı benekli alabalık ünlüdür. Hemşin Deresi’nde tutulan bu balıklar, ilçeyi ziyaret edenlerin ilk olarak tatmak istedikleri lezzettir. Ayrıca Hemşin’de bulunan çok sayıdaki derede alabalığın yanında sazan balığı da tutulmaktadır. Yanı sıra ilçede, Karadeniz bölgesinin ünlü mısır ekmeği de eşsiz bir lezzetle pişirilmektedir. Hemşin’de yaygın olarak tüketilen diğer lezzetler ise karalahana haşlaması, etli lahana yemeği ve turşu kavurmasıdır. Balıyla ünlü ilçede, sabah kahvaltılarında yöresel balları tatmanızı da mutlaka öneririz.Hemşin’de yer alan restoran ve lokantalarda başta kırmızı alabalık olmak üzere Rize ve Karadeniz mutfağının seçkin lezzetlerini tadabilirsiniz. İlçede yer alan restoranların en çok tercih edilenleri; Bilenköy Köyü Yolu üzerinde hizmet veren Saklıkent Alabalık Çiftliği, Atatürk Caddesi’nde yer alan Gelberi, yine Atatürk Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Kaçkar Pastanesi ve Bi Kafe Pilita, Hilal Köyü Yolu üzerinde misafirlerini ağırlayan Bodollu Ananın Yeri gibi işletmelerdir.

Hemşin’de gece hayatı

Doğal güzellikleriyle dikkat çeken Hemşin ilçesi, turizm konusunda yeterince yol kat edemediği için gece hayatı konusunda pek seçenek sunmaz. Akşam saatlerinde ilçede yer alan az sayıdaki kafeterya ve çay bahçesinde soluklanabilir, içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz. Alkollü mekanların yok denecek kadar az olduğu Hemşin’de, birkaç tane kafeterya bulunmaktadır. İlçede yer alan mekanların öne çıkanları; Atatürk Caddesi üzerinde hizmet veren Gelberi ve yine aynı caddede konuklarını ağırlayan Bi Kafe Pilita gibi işletmelerdir.