TatilCity.NETTatilCity.NET

Heybeliada Gezi Rehberi

İstanbul Adalar Heybeliada Gezi Rehberi

İstanbul Adalar Heybeliada Gezi Rehberi


Marmara Denizi’nde Büyükada ve Kınalıada ile birlikte Prens Adaları’ndan biri olma özelliği taşıyan Heybeliada, İstanbul’da Adalar Belediyesi’ne bağlıdır. Heybeliada bu belediyeye ait beş mahalleden biri olarak Büyükada’dan sonra en büyük Prens Adası konumundadır. Oldukça yeşil olan Heybeliada, İstanbul’a da yakındır. Büyükada’nın hemen yanı başında olan Heybeliada, Büyükada’ya oranla daha sessizdir. Adaların kalabalık haline göre sakinliği nedeniyle tercih edilen Heybeliada, genelde günübirlik turlar için iyi bir seçenek olabilir. Adada, tüm gün gezdikten ve denize girdikten sonra bir gece konaklamak bile gündelik stresinizi atmanıza yeterli olacaktır.
İstanbul Adalar Heybeliada Gezilecek Yerler

İstanbul Adalar Heybeliada Gezilecek Yerler


Heybeliada’da tarihi ve doğal güzellikler sizi bekliyor

Büyükada’dan sonra en büyük ada olan Heybeliada, gezilecek ve görülecek birçok yer bulunuyor. Birçok kültüre ev sahipliği yapan Heybeliada, tarihi ve turistlik yapısı ile her yıl yerli ve yabancı turisti ağırlamaya devam ediyor. Hüseyin Rahmin Gürpınar’ın, Ahmet Rasim’in ve İsmet İnönü’nün ayak izleri taşıyan Prens Adaları’nın en yeşili olan ada, İstanbul’un stresinden uzaklaşmak için en güzel noktalardan biri. Birçok kültüre birden ev sahipliği yapan bu güzel adanın tarihi de İstanbul kadar geriye gidiyor. Ziyaretçiler için gezilebilecek birçok alternatifin olduğu adada güzel hava da çok güzel. Bizans döneminden kalma manastırlarıyla, birçok hastalığı iyileştiren sanatoryumuyla dikkat çeken ada aynı zamanda Değirmenburnu’ndaki piknik alanıyla da sizi bekliyor.

Heybeliada Deniz Lisesi

Denizden adaya gelirken gözünüze çarpan ilk yapı Heybeliada Deniz Lisesi olacaktır. Görkemli yapısıyla sizi karşılayacak olan lise, 1773 yılında Mühendishane-i Bahr-ı Hümayun adıyla Kaptan-ı Derya Cezayirli Hasan Paşa tarafından Deniz Harp Okulu ile beraber Kasımpaşa Tersanesi’nde kurulmuştur. Yıllar içinde birçok kuruma bağlanıp farklı isimlerle anılan bina, 1946 yılında Heybeliada’ya geri dönmüştür. 245 yıllık tarihi bir yapıya sahip olan lise, yıllardır eğitim vermeyi sürdürmüştür. 2016 yılında diğer askeri liselerle birlikte kapatılmıştır. Eğitime son verilen tarihi lise binası, günümüzde ziyaretlere açıktır.

Aya Yorgi Uçurum Manastırı

Aya Yorgi Manastırı’nın gerçek adı Hagios Georgios tou Kremnou olarak bilinmektedir. Büyükada’ya bakan Heybeliada’nın güneyinde yer alan Aya Yorgi Uçurum Manastırı’nın ne zaman yapıldığına dair kesin bilgi yoktur. Ancak 16. yüzyılın sonlarına doğru inşa edildiği tahmin edilen manastır üç farklı yapıdan meydana gelir. Manastır’ın ismindeki “tou Kremnou” uçurumdaki yer anlamına gelir. Bir uçurum kenarında olan manastır, pembe rengi ile adanın en güzel manzaralarından birine sahiptir. 1882 yılında çıkan yangın yapıya önemli zarar vermiştir. Bugün itibarıyla manastırda yalnızca Rus eserleri sergilenmektedir. Manastırdaki görmeğe değer eserlerden biri 1762 yılında kimliği bilinmeyen biri tarafından kilisenin narteksine gömülmüş olan Aziz George ikonasıdır.

Bet Yaakov Sinagogu

1940’lı yıllarda adada Yahudi ailelerin hane sayısı 250’yi geçince bu aileler için bir ibadethaneye ihtiyaç duyulur. 1948 yılında yaz aylarına denk gelen dini bayramlar, bir Rum okulunun salonunda kutlanmıştır. Bu sırada bir sinagog yapılması için uygun yer aranmaya başlanır. Bunun üzerine Neve Şelom Vakfı, 1953 yılında aldığı gerekli izinlerle bir sinagog yapımına başlamıştır. Yapımı tamamlanan Heybeliada Sinagogu, 10 Haziran 1956 pazar günü ibadete açılmıştır. Kış döneminde nüfusun iyice azaldığı adada, sinagog yalnızca cumartesi ve dini bayram günlerinde açıktır. Yaz döneminde ise bu süre insan sayısına bağlı olarak uzamaktadır.

İsmet İnönü Evi

1924 yılında rahatsızlanan İsmet İnönü’n istirahat etmesi gerekmektedir. Bu dönemde en uygun yerin Heybeliada olduğuna karar verilir. Refah Şehitleri Caddesi’nde eşyalı olarak kiralanan bu eve taşınan İnönü ailesi, daha sonra bu evi satın alır. Eşyaları Mustafa Kemal Atatürk tarafından alınan ev, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Evdeki eşyalar aynı eşyaların yüzlerinin değiştirilmesi suretiyle halka açılmıştır. İsmet İnönü Vakfı’na ait olan bu evde eşyaların İsmet İnönü’nün zamanında kullandığı gibi ve Mustafa Kemal Atatürk’ün hediye ettiği eşyalarla kalmasına karar verilmiştir. Evi ziyaret edenler bu eşyalarla birlikte o dönemde çekilen fotoğrafları da görebilirler. Asıl adı Mavromatakis Köşkü olan müzede, İnönü’nün meşhur çivileme fotoğraflarını da görebilirsiniz.

Rum Ortadoks Ruhban Okulu

Heybeliada’da yer alan Rum Ortadoks Ruhban Okulu, adanın kuzeybatısındaki Ümit Tepesi’nde bulunur. 9. yüzyılda imparator I. Basil emriyle dini eğitim vermesi amacıyla açılan Aya Triada Kilisesi, 1844 yılına kadar hem kilise hem de okul olarak hizmet verdi. Dini eğitim vermek amacıyla Atina Üniversitesi’nden sonra kurulan ikinci okul olma özelliği taşır. 1844 yılında din adamı yetiştirmek amacıyla açılan okulun adı Yüksek Ortodoks Teoloji Okulu’ydu. 1923 yılında Heybeliada Ruhban Okulu olarak adı değiştirilen okulda, 1971 yılında tüm okulların devlete bağlanmasıyla sadece lise eğitimi vermeye başladı. 1971 yılında Heybeliada Özel Rum Lisesi olarak eğitim vermeye devam eden okul; 12 patrik, birçok akademisyen ve öğretmen yetiştirmiştir. Rum Ortodoks Ruhban Okulu, eğitim yılı sonunda da patrikhane tarafından kapatılmıştır.

Ayios Nikolaos Kilisesi

Ne zaman ve kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmeyen Ayios Nikolaos Kilisesi, Heybeliada’da İmralı ve İşgüzar sokakları arasında yer alır. Kilisenin hemen dışındaki stilize ion başlıklı sütün sayesinde araştırmacılar, kilisenin yapım tarihinin 14. Yüzyılda Bizanslılar olabileceğini söylemektedir. Bir Rum Ortodoks kilisesi olan Ayios Nikolaos Kilisesi, sebebi bilinmeyen bir nedenle yıkılmıştır. 1857 yılında Mimar Stefanis Gaitanakis tarafından yeniden inşa edilmiştir. 1894 yılına Büyük İstanbul Depremi’nden de etkilenen yapı, dönemin hükümdarı II. Abdülhamit’in izniyle restore edilmiştir. Denizcileri koruduğuna inanılan Aziz Nikola adına yapılan Ayinos Nikolaos Kilisesi’nin, kapalı Yunan haçı şeklinde bir planı vardır. Dört fil ayağı üzerine oturtulmuş bir kubbe ile de kapatılan kilise özellikle yabancı turistlerin ilgi odağıdır.

Heybeliada Sanatoryumu

Tedavisi uzun süren hastalıkların iyileştirme süreçleri için kullanılan sağlık kurumları olan sanatoryumlardan biri de Heybeliada Sanatoryumu’dur. 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile açılan Heybeliada Sanatoryumu’nda verem gibi uzun tedavi süresi gerektiren hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. 2005 yılına kadar hizmet veren sanatoryum, aynı zamanda eğitim ve araştırma hastanesi olarak da hizmet vermektedir. Rıfat Ilgaz, Ece Ayhan ve İsmet İnönü gibi tanınmış kişilerin de bir dönem tedavi gördüğü sanatoryum günümüzde kapalıdır. 2013 yılında çekilen Kelebeğin Rüyası isimli sinema filmi için hastanenin bir bölümü çekim yeri olarak kullanılmıştır. Günümüzde tarihe şahitlik yapan bu bina kapalıdır.

Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

Türk edebiyatının önemli temsilcilerinden biri olan Hüseyin Rahmi Gürpınar, hayatının 32 yılını Heybeliada’da geçirmiştir. 1912 yılında adaya gelen Gürpınar’ın 1944 yılına kadar yaşadığı bu ev, 1964 yılında müze olmak koşuluyla ilgili kurumlara devredilmiştir. 2017 yılına kadar hiçbir restorasyondan geçmeyen yapı bakımsızlıktan kötü bir hale gelmeye başlasa da 2017 yılında restorasyon amacıyla iki yıllığına kapatılmıştır. Yazara ait birçok eşyanın bulunduğu ev Gürpınar’ın hayatının bir dönemini yansıtır. Müzede kitaplık dışında her şey Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın kendi eşyalarıdır. Kitaplığın içindeki eşyalarsa orijinaldir. 350 tane Türkçe, 304 tane Fransızca kitap ve 110 cilt de gazete yer alır.

Değirmenburnu

Heybeliada’daki en güzel koylardan biri olan Değirmenburnu aynı zamanda piknik alanıyla beraber bir mesire yeridir. Eskiden ‘Deniz Hamamı’ olarak bilinen bu plajı diğerlerinden ayıran özelliği ise Değirmenburnu sayesinde kuzeyden esen rüzgârdan korunaklı konumda olmasıdır. Bölge eskiden sahil ve bostanlıktan meydana geliyormuş. Günümüzde ise mesire ve piknik alanı olarak kullanılan bölge, Atatürk’ün 100. doğum günü vesilesiyle 1981 yılında tekrar düzenlenmiştir. Deniz ve çam kokusuyla yemek yenebilecek alan, yaklaşık dört bin kişiye hizmet verebilecek kapasiteye sahiptir. Piknik masaları, kır gazinosu, büfeleri ve manzara seyir noktalarıyla güzel vakit geçebileceğiniz bir yerdir. Konumu ve olanakları sayesinde özellikle yaz aylarında ve bahar aylarında hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan Değirmenburnu, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır.

Süslü Mezar

Süslü Mezar olarak bilinen yer aslında 19. yüzyılda Büyük Britanya İmparatorluğu’nun Gemlik Konsolosu olan Spyridon Kanglaris tarafından yaptırılmış bir anıt mezardır. Konsolos eşi Sevasti Kanglaris’i genç yaşta Heybeliada’da kaybedince 1868 yılında bir anıt mezar yaptırarak karısının buraya gömülmesini sağlamıştır. Ruhban Okulu’nun hemen aşağısında bulunan mezarın başında çifte ait bir de mozole bulunmaktadır.

Heybeliada taze ve lezzetli deniz ürünleriyle öne çıkıyor

Bir ada olduğundan dolayı şüphesiz deniz ürünlerine doyabileceğiniz bir mutfağa sahip olan Heybeliada’da balıktan, kalamara, midyeye birçok lezzet denenebilir. Hem Türk hem de Rumların birçok lezzetini birleştiren restoranlarda çok güzel lezzetler keşfedilebilir. Heybeliada’da her restoran kendine özgü bir mezede iddialıdır. Yörenin en meşhur yemekleri arasında karidesli börek ve iskorpit salatası ilk sıralarda yer alır. Tatlıya gelince özellikle yaz aylarında çok iyi gelecek olan sakızlı dondurma mutlaka denenmesi gereken tatlardandır. Ayrıca sabahları sıcacık çıkan Heybeliada ile özdeşmiş Ada ponçiğini de ada gezinizde denemelisiniz.
İstanbul Adalar Heybeliada Gece Hayatı

İstanbul Adalar Heybeliada Gece Hayatı


Kalabalık ve eğlenceli gece hayatında yerinizi alın

Yazın nüfusu yedi katına çıkan, elli bin kişiye ev sahipliği yapan Heybeliada’da geceleri de oldukça hareketlidir. Kısıtlı bir alana sahip olduğu için çok fazla mekân olmasa da havaların ısınmasıyla eğlencenin dozu artar. Gündüz denize girilen plajlarda akşam eğlenceli partilere katılabilirsiniz. Daha sakin bir gece için sahil boyunca yapacağınız yürüyüşte rahatlamanızı sağlayacaktır. Hem aileyle gidilebilecek çay bahçeleri hem de arkadaşlarla eğlenebilecek kafeler bulunan Heybeliada, yazlıkçıların da uğrak noktası olduğu için yaz aylarında oldukça kalabalıktır.
Hafta sonu nüfusun iyice arttığı adanın sokaklarında gezerken güzel müzikler duyabilirsiniz. Adada, sirtaki gecelerine de katılabilirsiniz. Gidilebilecek yerler arasında ise; Lady Cafe, Sarmaşık ve Rest Cafe Elfaro bulunuyor. Aynı zamanda otel olarak da hizmet veren Perili Köşk Jazz Bar’da blues ve caz parçaların eşliğinde sevdiklerinizle hoş bir gece geçirebilirsiniz. Muhteşem manzarası ile misafirlerini ağırlayan mekânda, her damağa uygun lezzet bulmak mümkündür. Güler yüzlü hizmet anlayışını zengin menüsüyle destekleyen mekan, adanın en gözde mekanlarından biridir.