TatilCity.NETTatilCity.NET

Hindistan Gezi Rehberi

Hindistan Gezi Rehberi

Hindistan Gezi Rehberi


Güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi ve doğusunda Bengal Körfezi yer alan Hindistan'ın denize 7.5 kilometre kıyı uzunluğu vardır. Batısında Pakistan, kuzeydoğusunda Çin, Nepal ve Bhutan, doğusunda ise Bangladeş ve Myanmar ülkeleri bulunan Hindistan; Sri Lanka, Maldivler ve Endonezya'ya oldukça yakındır. Güney Asya'da yer alan Hindistan, dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı olarak bilinmektedir. Nüfus bakımından dünyanın ikinci kalabalık ülkesi konumundadır.
Endonezya’dan sonra sayıca en kalabalık Müslüman nüfusa sahiptir. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra Hindistan dünyanın en büyük on ikinci ekonomisiyle ve dünyanın en büyük dördüncü satın alma gücü paritesiyle adeta küresel güçtür. Tarihi ticaret yollarının bulunduğu ve üzerinde büyük imparatorlukların egemenlik sürdüğü bir bölge olan Hint Yarımadası, uzun tarihi boyunca ticari ve kültürel zenginliğiyle tam anlamıyla bir cennettir. Hindistan, dünyanın en önemli dört dininden olan Hinduizm, Budizm, Jainizm ve Sihizmin doğum yeridir. Mistik kültürü ve doğal güzellikleriyle en popüler turistik destinasyonlardan biri olarak öne çıkan Hindistan; 28 tane eyalet ve yedi adet birlik bölgesinden meydana gelir. Başkenti Yeni Delhi olan ülkenin diğer önemli şehirleri ise; Bombay, Varanasi, Goa, AgraJaipur ve Mumbai’dir.

Hindistan’da yapılacak şeyler

Hindistan’a gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Hindistan’da Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Hindistan gezi rehberi hazırladık.

tatil city

Hindistan Gezilecek Yerler

Hindistan Gezilecek Yerler


Hindistan’da gezilecek yerler

Hindistan son yılların popüler gezilecek ülkesi haline geldi. Başkent Yeni Delhi ile başlayan Hindistan turları birçok yerli ve yabancı turisti ağırlamaya devam ediyor. Hindistan, insanı gerçek dünyadan koparıp farklı bir alemin içine sokan büyüleyici atmosferi ile dünyanın farklı ülkelerinden keşifçilerin uğrak noktasıdır. Hindistan’da gezerken nasıl bir yerdeyim dememekten kendinizi alamayacaksınız. Öte yandan zengin ve antik mirası ile yüzyıllardır ziyaretçilerini kendine çekmeyi başaran Hindistan, tüm tanımlamaların dışında kendine has kültürüyle özel bir ülke konumundadır. Karmaşık şehirleri, kalabalığı, el değmemiş plajları, farklı bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği ile bu ülke gezmek ve keşfetmek isteyenler için oldukça çekici bir tercih olabilir.

Yeni Delhi

Hindistan’ın kültür merkezi ve yönetim olan Delhi kalabalık ve hareketli yapısı ile kelimenin tam anlamıyla baş döndürücüdür. Bu kalabalık atmosferi ile biraz İstanbul’u da andıran Delhi, yaz aylarında kavurucu sıcaklığı, kış aylarında da soğuk havası ile bilinir. Burada Eski Delhi’nin antik pazarlarını gezebilirsiniz. Babür mimarisinin örneklerini görmek için Kızıl Kale’yi ziyaret edebilirsiniz. Son olarak nilüfer çiçeği şeklindeki huzur dolu Bahai tapınağında meditasyon yaparak, tatilinize renk ve huzur katabilirsiniz. Yeni Delhi özellikle ekim ve kasım aylarında ziyaret edilebilir.

Jaipur

Hindistan’ın benzersiz ve renkli binalarıyla pembe şehir olarak bilinen Jaipur, en basit tabirle ışık ve renkleriyle muhteşem bir şehirdir. Renklerin öne çıktığı Jaipur şehrinin merkezinde eski kraliyet ailesinin halihazırda yaşamaya devam ettiği Şehir Sarayı bulunmaktadır. Hindistan’da görülmesi gereken yerlerin başında gelen Jaipur’da; suyun üzerinden yükselen Jal Mahal, birçok Krishna efsanesine konu olan Govind Dev Ji Tapınağı ve UNESCO listesindeki astronomik gözlemevi Jantar Mantardan yıldızları izlemeden ayrılamamanızı öneririz. Ayrıca burada şehir merkezinde kurulan pazarı gezebilir, alış veriş yapabilirsiniz. Son olarak ülkenin en ünlü sinemalarından biri olan Raj Mandir’in  gürültücü kalabalığı arasında farklı bir serüvene adım atabilirsiniz.

Shekhawati

Rajasthan’ın kuzeyinde Jaipur’dan araçla ulaşılan Shekhawati, duvar resimleriyle dekore edilmiş, özel bir bölgedir. Yerel tüccarların terk ettiği konaklarıyla ünlü olan yerleşimde Hindistan’ın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz yapılarıyla sizi mistik bir atmosfere sürükleyecektir.

Pushkar

Yine Jaipur’dan kara yolundan kolayca ulaşabileceğiniz Pushkar, oldukça sessiz ve huzur verici yapısı ile öne çıkar. Hatta Hindistan’da en beğeneceğiniz yer olabilecek şehir, ayrıca yaratıcı Brahma’ya adanmış az sayıdaki tapınaktan birine de ev sahipliği yapar. Sakin gölüyle şehir her yıl Kasım ayının 10.’cu gününde çeşitli mücevher ve rengarenk takılarıyla binlerce kişinin katıldığı Hindistan’ın en görkemli deve fuarlarıyla büyüleyici bir etkinliğe şahitlik edebilirsiniz. Şehir özellikle kasım ve şubat aylarında ziyaret edilebilir.

Agra

Hindistan Altın Üçgen içinde bulunan Agra şehiri, başkent Yeni Delhi’ye oldukça yakındır. Bu nedenle günübirlik taksi ve otobüsle gidebileceğiniz şehir, Hindistan gezinizde görmeniz gereken yerler içindedir. Dünyanın 7 Harikasından biri olan Tac Mahal da bu şehrin sınırları içinde bulunur. Bu nedenle Hindistan’ın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer alır.

Mughal

Şehir merkezine 35 kilometre uzağında yer alan Mughal şehri, Fatehpur Sikri İmparatorluk kalıntılarına ev sahipliği yapar. Bu nedenle mutlaka gezi listenizde olması gereken yerler arasında olmalıdır. Ancak bölgede gezebilmek için otelinizden taksi kiralamanızı öneririz. Agra ve Fatehpur Sikri yalnızca Babür İmparatorluğu tarihinin zengin mirasları değil, aynı zamanda Hint ve İslam unsurlarını bir araya getiren mimari örnekleriyle de öne çıkar.

Udaipur

James Bond filminden hatırlayacağınız bir şehir olan Udaipur, her türden mimari harikaları ve huzur dolu gölleriyle özellikle romantik gezintiler için tercih edilebilir. Yerel halkın zaten oldukça parlak kıyafetlerine biraz daha renk katan yıllık “renk festivali” ile şehir renkler konusundaki ayrıcalığını koruyor. Aynalı kümbetleri ve cam mozaikleriyle göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahip olan Udaipur, Şehir Sarayı gibi eserleri ile de göz dolduruyor. Şehir, özellikle ağustos ve ocak aylarında ziyaret etmek için oldukça uygundur.

Chittaurgarh

Udaipur’dan 112 kilometre uzaklıkta bulunan bir kale olan Chittaurgarh, parçalanmış kalıntıları ve ıssız sarayları ile bir zamanlar Udaipur hükümdar ailesinin entrika, kahramanlık ve romantizm merkezi konumundaymış. Daha da romantiği ise yine Udaipur’dan 100 kilometre uzağında yer alan ve yerel halkın bulutlara dokunduğuna yemin ettiği Kumbhalgar Kalesi’dir. Ancak her iki hale de aksi yönlerde olduğundan eğer birisi arasında tercih yapmak zorunda kalırsanız, Chittaurgarh Kalesi’ni öneririz.

Munnar

Büyük ve görkemli şehirleri geride bırakarak yeşilliklere ve tepelere doğru yolculuğa çıkmak isteyenler için muhteşem bir seçenek olacak Munnar, Hindistan’daki İngilizlerin eski yaz tatili yerlerindendir. Yemyeşil, huzurlu atmosferini çay ağaçları ve zirveleri bulutlara uzanan dağlarla çevrili olan Munnar, doğayla iç içedir. Burada Floriculture Centre da bulunan bahçeleri gezebilirsiniz. Mattupetti Barajı’nda piknik yapabilirsiniz. Daha da olmadı sesinizin yankısını duyabileceğin Echo Point de farklı deneyime imza atabilirsiniz.

Eravikulum Ulusal Parkı

Hindistan’ın yaban hayvanlarından leoparlara, kaplanlara ve korkusuz dağ keçilerine ev sahipliği yapan şehirde bulunan Eravikulum Ulusal Parkı içinde Salim Ali Kuş Cenneti vardır. Burada tuhaf kuş türlerinin barındırılır. Ulusal park çevresinde kırsal bölgeleri bisikletle gezebilirsiniz. Munnar’ın sarp kayalıklarına kaya tırmanışı yapmak da heyecan verici bir aktivite olabilir.

Goa

500 yıldan fazla süredir fatihler, seyahatçiler, şairler ve misyonerler tarafından anlatılan nam-ı değer Goa, Hindu tanrıları ve antik ve antik bilgeleriyle efsanevi bir şehir olarak bilmektedir. Aparanta ismi Sanskritçe’de sonsuzluk ötesinde bir yer anlamına gelir. Zamanın egzotik ve güzel bölgesini tanımlamaktadır. Hindistan oldukça görkemli tapınaklara sahip olmasına rağmen bunlardan yalnızca birkaçı Goa’dan daha fazla tercih edilir. Goa 105 kilometrelik bir güçle kucakladığı müthiş sahillerin güzelliği sayesinde, ziyaretçilerine sahilde konaklama fırsatı sağlamaktadır.

Maharashtra Bölgesi

Hindistan’ın büyüleyici bir yerlerinden biridir. Hint yarımadasının batı kısmında yer alır. İçind binlerce sürpriz, binlerce zevk barındıran Maharastra Bölgesi, Hintliler ve dünyanın her yerinden turistler için oldukça tercih edilen bir bölgedir. Burada turistlerin ziyaret edebileceği biçok park, tarihi yapı, sahil ve kaleler bulunmaktadır. Buradaki şehirlerden en önemlisi ise Maharashtra bölgesinin başkenti Mumbai (Bombay)’dır.

Mumbai (Bombay)

Şehir yaşamı, zenginlik ve fakirliğin hatta tüm zıtlıkların bir arada bulunduğu Bombay, gidilmesi ve görülmesi gereken şehirler arasında bulunur. Ülkenin dünyaya açılan en önemli kapılarından biri olma özelliği taşıyan şehir, on iki milyon kişiye yaklaşan nüfusu ile baş döndürücüdür. Aslında yedi adaya sıkışan Bombay, oldukça kalabalıktır. Ülkenin ticari kalbinin de attığı bu yer gökdelenlerle doludur.

Khajuraho

Hindistan’ın Madhya Pradesh eyaletinde bulunan Khajuraho arkeolojisi ile birçok turistin uğrak bölgelerindendir. UNESCO tarafından koruma altına alınan köy içinde üç kompleks ve bu komplekslerin içinde toplam 85 adet tapınak vardır. Tapınaklar tanrı Brahma, Vishnu ve Shiva’ya adanmıştır. Ayrıca şehrin doğu bölgesinde Jain tapınağı da bulunmaktadır.

Pushkar

Hindistan seyahatimiz boyunca en beğendiğimiz yerlerin başında gelmesi muhtemel olan Pushkar, sıcak kanlı insanları, cıvıl cıvıl dükkanları ile hoş bir atmosfer sunmaktadır. Pushkar’ın en bilinen yeri gölü ve çevresindeki ghatlarıdır. Gölün etrafında 52 tane ghat vardır.

Hindistan’da nerede ne yenir?

Hindistan bol baharatlı yemekleriyle ünlüdür. Et olarak yalnızca tavuk ve deniz ürünleri kullanılır. Bakliyat, meyve ve baharat ağırlıklı yemekler değişik bir tat almanız mümkündür. Baharat öyle yoğun kullanılır ki, tatlıdan tavuğa kadar bütün yemeklerde kullanılır. Tatlılar tarçın ağırlıklı, tuzlular köri ağırlıklıdır. Ancak bunun yanında Hint mutfağında yüzlerce baharat çeşidi bulunur. Hinduizm inancı nedeniyle inek eti asla yenilmez ve kullanılmaz. Bazı Hindular her türlü hayvansal gıdadan uzak durmaları ile ünlüdür. Özellikle güneyde bulunan Hindistan cevizi ve muz ile bunlardan üretilen ürünler yaygındır.  Mercimek ve pirinç de yaygın kullanılan diğer ürünlerdir. Ülkede uluslararası fast food zincirleri dahi vejetaryen/vegan menüler sunar.

Aloo Gobi

Aloo’nun kelime anlamı Hintçe’de patates, Gobi ise karnabahardır. Bu iki nefis sebzenin birleşimiyle oluşan Aloo Gobi de sarımsak, soğan, zencefil, kimyon ve elbette ki köriyle zenginleşen bir yemektir. Et yemekleriyle arası olmayanlar, vejetaryen ve veganlar için iyi bir seçenek olabilir. Zaten genel olarak Hint yemeklerinde et ürünlerine rastlamak mümkün değildir.

Aloo Tikki

Bir diğer patatesli yemeklerden biri de Aloo Tikki’dir. Aslında bir nevi patates burgerdir. Soğan ve baharatların eşlik ettiği burger, kızartıldıktan sonra enfes soslar veya yoğurtla ikram ediliyor. Ününün Birleşik Krallık’a kadar uzanan bu yemeği mutlaka evinde deneyin.

Biryani

Biryani, pirinçlere aromalı tatların eşlik ettiği bir çeşit pilavdır. Pirinç de patates gibi Hindistan yemeklerinin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bu yöresel pilavın sebzeli, tavuklu ya da etli çeşitlerini seçebildiğiniz gibi sade olarak da yiyebilirsiniz. Türkiye’de büyük aile yemeklerinin menüsünde ilk sırada yer alan Biryani’n yanında mutlaka yoğurtta isteyin.

Chana Masala

Geleneksel Türk düğünlerinde akla düşen ilk yemek olan nohut yemeğini Hindistan tarzıyla deneyebilirsiniz. Bizden tek farkı yoğun baharatlı ve körili olmasıdır. Chana Masala, bölgeye özgü ekmeklerle beraber tüketilir. Tadı damağınızda kalacak bu lezzete hayır demeyin…

Chicken Curry

Köri, Hint mutfağı ile simgeleşmiş bir sos türüdür. Günümüzde Türkiye’de ünü artan ve süpermarketlerde de bulabildiğimiz bu sos, Hindistan’da hemen hemen her yemeğe konuluyor. Özellikle köriyle yapılan tavuklar gerçekten oldukça lezzetli oluyor. Aynı zamanda sebzeli ve balıklı türlerini de denemenizi tavsiye ederiz.

Dal

Ana yemek yanında servis edilen bir yemek olan Dal, size biraz mercimek çorbasını hatırlatabilir. Sadece bizim çorbalarımızdan daha koyu, bu nedenle içmek yerine yiyebilirsiniz.

Gulab Jamun

Hindistan’ın ünlü tatlı seçeneklerinden biri olan Gulab Jamun, tıpkı İzmir lokmasının tadına ve görünüşüne benzemektedir. Tek fark, Hintlilerin şurubunu hazırlarken safran ve gül suyu kullanmalarıdır. Çok hafif olmasa da tadı unutulmayacak bir lezzettir, mutlaka denemelisiniz.

İdli

Küçük dairesel kalıplarda ve buharla pişirilen ve mayalanan pirinç ve mercimek hamurundan yapılan İdli, Güney Hindistan’da kahvaltıda tüketilir. Bir çeşit ekmek olarak düşünebileceğiniz yemek, Hindistan cevizi ve domates sosuyla servis edilir. Birkaç tane yedikten sonra sizi tıka basa doyuracak kadar ağır bir yemek çeşididir.
Hindistan Gece Hayatı

Hindistan Gece Hayatı


Hindistan’da gece hayatı

Oldukça farklı kültürleri bir arada bulunduran Hindistan, kozmopolit şehirleri ile öne çıkar. Ülkede her yerde olmasa da gece hayatı da oldukça hareketlidir. Bir dönem İngiliz sömürüsü altında olan ülke, Batı kültüründen de oldukça etkilenmiştir. Batı kültüründen gece hayatı da payına düşeni almıştır. Yine batı kültürünün etkisiyle şehirde birçok bar, disko, pub ve canlı müzik yapan yerler bulabilirsiniz. Özellikle Bombay’da alkol tüketim oranı oldukça yüksektir. Gece hayatı ve alkol tüketiminde film endüstrisinin de etkisi vardır. Gece hayatının en yoğun olduğu bölgeler; Colaba, Juhu ve Churchgate’dir. Bu bölgeler eğlence merkezleri olarak da bilinmektedir. Özellikle cuma ve cumartesi günleri eğlence mekânlarının çok daha dolu olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuçları sırala:

Hindistan Turu (5 Gece 7 Gün) 21/08/2019 - 30/11/2021

kişi başı5,500TL
  • 1. Gün : İstanbul - Delhi
  • 2. Gün : Delhi - Jaipur
  • 3. Gün : Jaipur Şehir Turu
  • 4. Gün : Jaipur - Agra
  • 5. Gün : Agra - Delhi
  • 6. Gün : Delhi Şehir Turu
  • 7. Gün : Delhi - İstanbul