TatilCity.NETTatilCity.NET

Hopa Gezi Rehberi

Hopa Gezi Rehberi

Hopa Gezi Rehberi - Artvin


Artvin Hopa Gezi Rehberi

Karadeniz sahilinin son ilçesi olan Hopa, Artvin ili sınırları içinde yer alır. Özellikle doğayı seven gezginlerin uğrak noktası olan bu güzel ilçeyi mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Türkiye’nin doğu sınırında bulunan Artvin Hopa, Sarp Sınır Kapısı’na yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Özellikle Gürcistan’a vizesiz girmek isteyen kişilerin için ideal bir nokta olan Hopa, deniz ve ormanın iç içe olduğu Karadeniz turlarının son noktasıdır.
Günümüzdeki adı, Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim tarafından verilen Hopa, o dönemler Yavuz Sultan Selim’i doğasıyla büyülemiştir. Trabzon valisi iken Batum Sancağını almak için düzenlediği seferde şehre gelen Yavuz Sultan Selim, Hopa tarihi açısından önem arz eden ve Acem dilinde ‘güzel’ anlamına gelen Hop ismini vermiştir. Daha önce Rumların ve Gürcülerin hakimiyetinde olan şehir, ardından Türk milleti yönetimine girmiştir. Halihazırda bölgede Rum ve Gürcü kültürünü yansıtan eserlere rastlamak mümkündür.
Artvin Hopa Gezilecek Yerler

Artvin Hopa Gezilecek Yerler


Hopa’da tarihin doğa ile buluştuğu yerler sizi bekliyor

Gürcistan sınırında bulunan bu şirin Karadeniz ilçesi, özellikle Türkiye tarihini yansıtan kültür ögelerine ev sahipliği yapar. Hopa’da gezilecek yerler geçmişten günümüze yaşamayı başarmış tarihi ve doğal güzelliklerdir. Her yıl birçok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Hopa, Karadeniz Bölgesinin öne çıkan turizm destinasyonlarındandır.

Orta Hopa Camii

İlçe merkezinde bulunan Orta Hopa Camii, 1800’lü yıllarda inşa edilmiştir. Camiyi yaptıran kişinin tam olarak bilinmediği yapı, 1994 yılında kayda değer restorasyon geçirdi. Günümüze kadar sağlam şekilde gelen cami, bölgenin mimari yapısının en güzel örneklerinden biridir ve günümüzde hala ibadete açıktır.

Hopa Limanı

Karadeniz’in dünyaya açılan kapısı olan Hopa Limanı, ilçede mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalardan biridir. Liman; 1997 yılında özelleştirildi ve özel sektörün kullanımına açıldı. Sarp Sınır Kapısı ile arasında 15 kilometre mesafe olan Hopa Limanı; iç ticaret, ithalat ve ihracatımızda kayda değer öneme sahiptir. Sahil kıyısı tipik bir Karadeniz sahili olan limanda oldukça keyifli zaman geçireceğinizi garanti ediyoruz.

Sarp Sınır Kapısı

1988 yılında hizmet vermeye başlayan Sarp Sınır Kapısı, uluslararası gümrük işlemlerinin gerçekleştiği alandır. Rusya ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmayla açılan bu kapı, Hopa’da nakliye ve konaklama sektörünün ivmelenmesine neden oldu. Bu sınır kapısına ulaştığında aracınızı otoparka bırakarak yaya olarak geçiş yapabiliriz. Burada pasaportunuzu göstererek vize almanız mümkündür. Ayrıca Batum’a geçmek isteyen ziyaretçiler günübirlik pasaportsuz olarak Gürcistan’a geçebiliyor.

Hopa Eski Evleri

Sadece Hopa’da değil genel anlamda Karadeniz Bölgesinde bulunan tarihi evler her zaman görülmeye değer güzelliktedir. Sizler de Hopa’da eski bölge mimarisini yansıtan bu güzel evleri yakından görebilirsiniz. Birbirinden güzel fotoğraflar çekebilir ve bu hoş ambiyansı sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Çamburnu Tabiat Koruma Alanı

Karadeniz yöresinin doğal güzelliklerini en iyi şekilde yansıtan ilçelerden biri olan Hopa’da yer alan Çamburnu Tabiat Koruma Alanı; doğa yürüyüşü yapmayı sevenlerin uğrak noktalarındandır. Yeşile doymak isteyenlerin, doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin buluşma noktası olan Çamburnu Tabiat Koruma Alanı, Çamlıköy sınırları içindedir. Bu muhteşem doğal alana ise Trabzon- Hopa karayolu üzerinden ulaşmanız mümkündür.

Kemalpaşa

Hopa’nın en eski yerleşimlerinden biri olan Kemalpaşa beldesi, özellikle balıkçılarıyla ünlüdür. Zamanla daha büyük bir yerleşim konumuna gelen Kemalpaşa’da birbirinden lezzetli Karadeniz balıklarının tadına bakabileceğiniz, sevdikleriniz veya ailenizle hoş bir akşam geçirebileceğiniz beldenin sokaklarında mutlaka gezmenizi öneriyoruz.

Kopmuş Plajı

Doğu Karadeniz bölümünde yer alan tek halk plajı olmasıyla bilenen Kopmuş Plajı, Hopa’da denize girmek isteyenlerin en çok tercih ettiği plajlardan biridir. Uluslararası yol güzergahında yer alan bu güzel plaj, bu yönüyle de her yıl yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiye yaz aylarında ev sahipliği yapar. Belediye tarafından halka açık kullandırılan Kopmuş Plajı; temiz denizi ve kumsalı ile öne çıkıyor. Ayrıca Hopa’da bulunan Kemalpaşa Plajı da denize girmek isteyenlerin tercihleri arasında yer alır.

Karadeniz mutfağından vazgeçemeyeceksiniz

Hopa’da uzun yıllardır balıkçılık yapılması nedeniyle yöreye özgü birçok balık yemeği öne çıkar. Buraya kadar gelmişken yörenin lezzetli yemeklerini tatmadan ayrılamayın. Hopa'nın meşhur yemekleri arasında Laz böreği, hamsi, hamsili pilav ve kvane ilk akla gelenlerdir. Fasulye, ceviz, sarımsak, acı biber ve nar ekşisi kullanılarak yapılan kvane yemeği, damaklarda lezzet şöleni yaratıyor. Yine yöreye özgü harhaşi de en çok yapılan yemeklerden biridir. Harhaşi yemeği ise lahanadan yapılır. Ek olarak bölgede çay yetiştiriciliği de yapıldığı için en iyi çayın burada olduğunu söyleyebiliriz. Aynı şekilde ceviz ve bal da Hopa’da ayrı bir öneme sahiptir. Karadeniz kültürünü mutfağına yansıtan Hopa’da ne yenir, sorusuna yine şu şekilde yanıt verebiliriz: Kapçiyoni Mçkidi, Laz Böreği, Lahana Ezmesi, Pirinçli Lahana, Karalahana Sarması, Cevizli Karalahana, Abur, Kabak Pilavı’dır. Bu lezzetlerden bazılarını tadabileceğiniz ve Hopa’da en sevilen restoranları ve mekanları da sizin için derledik;

Aspirin Pide

Hopa merkezde, çarşı içinde yer alan Aspirin Pide ve Kebap Salonu'na uğramadan dönmeyin. Burada damak tadınıza göre bir pide sipariş verin. Kaşarlı, kuşbaşılı, kıymalı, yumurtalı nasıl isterseniz… Çıtır çıtır ekmeği, bol malzemesi ile Aspirin Pide, Hopa’nın bir numaralı pidecisi.

Atapark Depur

Sahildeki iskele yanında yer alan Atapark Depur, deniz manzarası eşliğinde sevdiklerinizle güzel vakit geçirmeniz için muhteşem bir ortam sağlıyor. Bu mekanı özellikle kahvaltı için tercih edebilirsiniz. Atapark Depur’da balığı, ister balık tava ister ekmek arası şeklinde tüketin, her anlamda memnun kalacaksınız. Menüsünde sadece balık bulunmayan mekanda köfte, tavuk ızgara, menemen ve mıhlama gibi lezzetleri de görebilirsiniz. Ayrıca salata, tatlı, sıcak ve soğuk içecek çeşitleri de bulunan mekanda, keyifli zaman geçireceğinizin garantisini veriyoruz.

Serender Restaurant

Serender Restaurant’ta sadece mıhlama değil Laz böreğinden balığa kadar yöresel birçok yiyeceği tatma şansınız var. Zengin menüsünü güler yüzlü hizmet anlayışı ile destekleyen mekanda yolu buraya düşenlerin büyük bölümünün dediği gibi “harika bir mıhlama yedik” diyebilirsiniz. Bir sahil restoranı olan Serender Restaurant, misafirlerine unutulmaz bir deniz manzarası da sunuyor. Özellikle akşam saatlerinde muhteşem günbatımını izlerken birbirinden lezzetli yemeklerinizi tüketeceksiniz. Restoranın adı Doğu Karadeniz’e özgü, direklerin üzerinde yükselen ahşap yiyecek depolarından geliyor. Bu sebeple restoranın dekorasyonu ahşap ağırlıklıdır. İki katlı olan restoranın masalarındaki Rize bezleri ise mekanda dikkat çeken başka bir ayrıntıdır.

Köşk Restaurant

Muhteşem yemeklerini tandır ateşinde pişiren Köşk Restaurant, bölgede bu özelliği ile ünlüdür. Nezih ortamıyla misafirlerini ağırlayan Köşk Restaurant çalışanları, damak zevkinize göre tandır ateşinde tercihinize göre pişen et veya tavuk yemeklerinizi güler yüzlü servis anlayışı ile servis ediyor. Ancak size tavsiyemiz, buraya kadar gelmişken tandır ateşinde pişen kebap ve köftenin tadına bakmanızdır.

Şevket Baba Balık Restaurant

Bölgenin en eski balık restoranlarından biri olan Şevket Baba Balık Restaurant; tek katlı, ahşap bir binada yıllardır misafirlerini ağırlıyor. Balıkçı barınağının tam karşısında bulunan bu mekanda istediğiniz balık çeşidini taze taze tüketebilirsiniz. Ancak biz özellikle mevsimiyse mezgit yemenizi tavsiye ediyoruz. Mekanın en çok sevilen diğer yiyeceği ise mısır ekmeğidir. Şevket Baba Balık Restaurant’ta oldukça fazla sayıda meze çeşidine rastlayacaksınız. Ayrıca karalahana sarmasının da mutlaka tadına bakmalısınız.

Pizza Bakkal

Bu kadar balık ve ızgara çeşitlerinden sıkıldınız ve Hopa’da canınız pizza mı çekti. Sizi Hopa’nın tek pizzacısı Pizza Bakkal’la tanıştıralım.  Hopa’da pizza yiyebileceğiniz tek adres olan Pizza Bakkal, 2008 yılından bu yana hizmet veriyor. Mekanın menüsünde pizza çeşitlerinin yanı sıra kahvaltı, burger, et veya piliç yemekleri, çorba, salata ve tatlı seçenekleri de vardır.
Kristal Pide SalonuHopa’da pide denilince ilk akla gelen yerlerden biri olan Kristal Pide Salonu, bölgede oldukça tercih edilen bir mekandır. Hopa Çarşısı’nda dere kenarındaki bir pasajın ikinci katında yer alan bu mekan bir aile şirketidir. Burada tüm Karadeniz’e ün salan pideleri tadabilir ve tatlı olarak Laz böreğini deneyimleyebilirsiniz. Sipariş verdiğinizde masaya önce söğüş domates, soğan ve biber geliyor. Pidenin yanında kendi yapımları olan ayran istemeyi de unutmayın. Aynı pidede iki farklı çeşide yer verebilen bu mekan, Hopa geziniz sırasında mutlaka uğramanız gereken yerler arasındadır.

Tercih Fast Food

Yöresel yemeklerden pek hoşlanmayanlara fast food seçenekleri de sunan Tercih Fast Food, Hopa’da size uygun bir mekandır. Mekanın menüsünde ise; kahvaltı, çorba, tost, hamburger, pizza çeşitleri, et ve tavuk çeşitleri ile salata bulunur.
Artvin Hopa Gece Hayatı

Artvin Hopa Gece Hayatı


Karadeniz’e nazır içkinizi yudumlamak ister misiniz?

Birçok kafe, bar, otel barları ve diğer eğlence merkezlerinin bulunduğu Hopa ilçesinde gece hayatı oldukça parlak geçmektedir. Karadeniz türküleri eşliğinde gecenize renk katacağınız mekanlardan rakınızı yudumlayacağınız sakin mekanlara, sabahlara kadar dans ve eğlencenin dibine vuracağınız mekanlardan halay çekeceğiniz mekanlara kadar birçok seçenek bulabileceğiniz Hopa’da gündüz başka gece başka bir eğlence sizi bekliyor. Hopa’nın hareketli gece hayatının altında yatan en önemli neden ise Batum’a yakın olmasıdır. İşte Hopa’da öne çıkan bu mekanlardan bazılarını sizin için derledik, umarım beğenirsiniz.

Limit Pub

Merkezde bulunan Limit Pub, hoş ortamı ve farklı ambiyansı ile her yıl yerli ve yabancı turistin uğrak mekanıdır. Eğlence denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan mekanı mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Xlarge Cafe@ Bar

Kent merkezinde bulunan Xlarge Cafe@Bar, sağlam menüsü ve harika dekoru ile girer girmez etkileneceğiniz bir mekandır. Canlı müzikle gecenize renk katacağınız bu mekanda sevdiklerinizle hoş bir akşam yaşamanız, müziğin keyfini çıkarmanız mümkündür.

Teras Resto Bar

Gayet sıcak ortamı ve güler yüzlü çalışanları ile gün içinde yorgunluğunuzu atabileceğiniz Teras Resto Bar’da, canlı müzik eşliğinde sabaha kadar eğlenebilirsiniz. Zengin menüsü, samimi ortamı, yerli ve yabancı içki seçenekleriyle Hopa gezinizde mutlaka uğramanız gereken yerler arasında yer alan mekanda, sabaha kadar eğlence garanti…

Karadeniz’e nazır içkinizi yudumlamak ister misiniz?

Birçok kafe, bar, otel barları ve diğer eğlence merkezlerinin bulunduğu Hopa ilçesinde gece hayatı oldukça parlak geçmektedir. Karadeniz türküleri eşliğinde gecenize renk katacağınız mekanlardan rakınızı yudumlayacağınız sakin mekanlara, sabahlara kadar dans ve eğlencenin dibine vuracağınız mekanlardan halay çekeceğiniz mekanlara kadar birçok seçenek bulabileceğiniz Hopa’da gündüz başka gece başka bir eğlence sizi bekliyor. Hopa’nın hareketli gece hayatının altında yatan en önemli neden ise Batum’a yakın olmasıdır. İşte Hopa’da öne çıkan bu mekanlardan bazılarını sizin için derledik, umarım beğenirsiniz.

Limit Pub

Merkezde bulunan Limit Pub, hoş ortamı ve farklı ambiyansı ile her yıl yerli ve yabancı turistin uğrak mekanıdır. Eğlence denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan mekanı mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Xlarge Cafe@ Bar

Kent merkezinde bulunan Xlarge Cafe@Bar, sağlam menüsü ve harika dekoru ile girer girmez etkileneceğiniz bir mekandır. Canlı müzikle gecenize renk katacağınız bu mekanda sevdiklerinizle hoş bir akşam yaşamanız, müziğin keyfini çıkarmanız mümkündür.

Teras Resto Bar

Gayet sıcak ortamı ve güler yüzlü çalışanları ile gün içinde yorgunluğunuzu atabileceğiniz Teras Resto Bar’da, canlı müzik eşliğinde sabaha kadar eğlenebilirsiniz. Zengin menüsü, samimi ortamı, yerli ve yabancı içki seçenekleriyle Hopa gezinizde mutlaka uğramanız gereken yerler arasında yer alan mekanda, sabaha kadar eğlence garanti…