TatilCity.NETTatilCity.NET

İkizdere Gezi Rehberi

Rize İkizdere Gezi Rehberi

Rize İkizdere Gezi Rehberi


İkizdere Gezi Rehberi

Yüzölçümü bakımından Rize’nin en büyük ilçesi olan İkizdere, insanın ruhunu dinlendiren, harika manzaralara sahip yaylaları ile meşhurdur. İlçenin merkezine yakın yerlerde bulunan ormanlık bölgeler, rakım yükseldikçe çıplak yaylalara dönüşmektedir. Yüksekliği 2 bin metreye ulaşan, sarp ve yüksek Rize dağlarının birleştiği derin vadide konumlanmış olan İkizdere, Çamlık deresi ile Cimil deresinin birleştiği yerde bulunmaktadır. Bu yönüyle ilçenin adı da iki dereden gelmektedir. İkizdere’de halkın geçim kaynağını büyük oranda tarım oluştururken, ayrıca dünya genelinde ün salmış olan Anzer balı da bu yöreye aittir.
Tarihi bakımdan da zengin bir geçmişe sahip olan İkizdere, uzuncu bir süre Roma İmparatorluğu kontrolünde bulunmuştur. Buraya Türkler ilk olarak Yıldırım Beyazıt döneminde gelmeye başlamıştır. Beyazıt ordusundan ayrılarak bölgeye gelen Süleyman Çelebi ve askerleri, yörenin ilk sakinleridir. Ancak bölgedeki asıl Türk yerleşimi 1463 yılından sonra artmıştır. Rize, 1878’de sancak merkezi olduğunda, İkizdere de nahiye statüsüne kavuşmuştur. 93 Harbi’nde Rus işgaline maruz kalan ilçe, 1933 yılına kadar “Kura-i Seba” adıyla anılmış, daha sonra ise “İkizdere” ismi verilmiştir.

rize uçak biletiRize ucuz uçak bileti

[wprpi by=”tag” post=”11″ icon=”none”]

[wprpi by=”tag” post=”11″ icon=”none”]

[wprpi by=”tag” post=”11″ icon=”none”]

Rize otelleri Tatil City’de.. Rize’den otel seçerken uygun ve kaliteli olanları seçmeye özen gösterdik. Ayrıca, ucuz tatil fırsatı arayanlara bir tüyo.. Uygun fiyatlı Rize uçak bileti web sitemizde!..

Rize’de yapılacak şeyler

Rize’ye gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Rize’de Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Rize gezi rehberi hazırladık.

 
İkizdere Gezilecek Yerler

İkizdere Gezilecek Yerler


Yaylalarıyla ünlü İkizdere’de gezilecek yerler...

Doğal güzellikleriyle ve yaylalarıyla ünlü İkizdere; dik yamaçlı vadileri, yüksek dağları, tarihi kemer köprüleri ve coşkun dereleriyle Türkiye’nin en güzel turizm merkezlerinden biridir. İlçede büyük çoğunluğu doğal güzellikler olmak üzere çok sayıda gezilebilecek yer mevcuttur.

Anzer Yaylası (Ballıköy) Turizm Merkezi

İkizdere ilçe merkezine 39 kilometre uzaklıkta bulunan Anzer Yaylası, ilçenin güneyinde konumlanmıştır. Deniz seviyesinden yüksekliği 3 bin metre olan yaylada, altyapı hizmetleri tamamlanmış olup; PTT, bakkal, fırın, kasap, manav ve lokantalar faaliyet göstermektedir. Dünyaca ünlü Anzer balı bu yayladaki çiçeklerin özünden doğmaktadır. Çeşitli hastalıklara da iyi geldiği söylenen Anzer balı, yöreyi ziyaret eden herkes tarafından satın alınmakta ve büyükşehirlere götürülmektedir. Pek çok pansiyonun da bulunduğu Anzer Yaylası’nda, konaklamanın yanı sıra her çeşit yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek mekanlar mevcuttur.

Çağırankaya Yaylası

İkizdere ilçe merkezinin yaklaşık 25 kilometre doğusunda bulunan Çağırankaya Yaylası, harika manzaraya sahip bir yolculuğun ardından ulaşılan büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Denizden 3 bin 200 metre yükseklikte yer alan Çağırankaya Yaylası; ismini, düzdeki yaylanın çevresinde bulunan dik yamaçlı kaya ve uçurumlarda oluşan ses yankısından alır. Altyapı hizmetleri tamamlanmış durumda olan yaylada elektrik ve telefon mevcuttur. Ayrıca bakkal, kasap ve kır kahvesi gibi işletmeler de hizmet vermektedir. Çağırankaya Yaylası’nda konaklama yeri mevcut değildir, ancak kamp malzemeleri götürülerek harika bir kamp yapmak mümkündür.

Vaşa Yaylası

Hayvancılık ve diğer yaylacılık faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı Vaşa Yaylası, İkizdere’nin 2 bin 643 metre rakıma sahip, etkileyici yaylalarından bir diğeridir. Doğal yapısı bozulmamış yaylanın hakim konumu ve yüksekliği nedeniyle harika bir manzara sunmaktadır. Vaşa Yaylası’na çıkıp harika fotoğraflar çekerek güzel bir yürüyüş yapmak oldukça keyiflidir.

Homeze Yaylası

Deniz seviyesinden 2 bin 368 metre yüksekliğe sahip Homeze Yaylası, yapılaşmaya açık bir bölgedir. Ancak son yıllardaki yapılaşmanın genellikle ahşap malzeme kullanılarak inşa edilmesine önem verilmektedir. Enfes bir manzaraya sahip olan Homeze Yaylası’nda, 360 derecelik panaromik bir görünüm ziyaretçilerini beklemektedir.

Ovit Yaylası

İlçe merkezine 36 kilometre uzaklıkta bulunan Ovit Yaylası ve çevresi ‘Kış Turizmi Merkezi’ ilan edildikten sonra pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Yaylada, yaz aylarında dağcılık ve trekking etkinlikleri yoğun olarak gerçekleştirilirken, kış aylarında ise kış sporlarına uygun potansiyeli dikkat çekmektedir. Yaylada kış sporlarının yapılabileceği merkezler ve yatırımlar planlanmaktadır.

Sivrikaya Yaylası

İkizdere’nin çok sayıdaki yaylasından size önerebileceğimiz bir diğeri ise Sivrikaya Yaylası’dır. İlçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan bu yaylanın deniz seviyesinden yüksekliği bin 875 metre kadardır. Sivrikaya Yaylası’nın en ilgi çekici özelliği ise ormanları ve geniş otlakları arasında bulunan yerel ahşap mimari örnekleridir.

Şimşirli Köyü Camii

İkizdere ilçesine bağlı Şimşirli köyünde bulunan cami, derin bir vadiye bakar. Karadeniz Bölgesi’ndeki ahşap camilerin en güzellerinden biri olan Şimşirli Köyü Camii, 1849 yılında tamamen kestane ağacından yapılmıştır. İki katlı iç mekanında harika bir ahşap işçiliğinin dikkat çektiği cami, eğimli arazi nedeniyle yüksekçe taş duvarlı subasman üzerine inşa edilmiştir. Caminin giriş kısmının üzerinde iç mahfile bağlanmış olan fevkani bir mahfil yer almaktadır. Kuzey kısmında bulunan medrese ile cami arasında 1988’de inşa edilen minare mevcuttur.

İkizdere’nin Köyleri

Yaylalarıyla meşhur olan İkizdere’nin köyleri apayrı güzelliklere sahiptir. Bölgeye yapılacak bir gezide köylerin en azından bir kısmını görmenizi öneririz. Bu köylerden bazılarını sizin için derledik. Gökyayla Köyü: Tarihi oldukça eski olan İkizdere’nin bu dağ köyü, 1520 yılında yerleşime açılmıştır. Yaz aylarını yaylada geçiren köy halkının önemli bir kısmı kış geldiğinde tekrar köye inerler. Çamlıkköy: Eski adı olan Köhçer Ermenicede “ferah, güzel” anlamına gelen Çamlıkköy, ilçede eğitim düzeyinin en yüksek olan köyü olarak bilinmektedir. Alabalık restoranı, dinlenme tesisi ve oteli olan köy, yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi çekmektedir. Aşaköy: Özgün yemeklere ve eğlenceli bir hayata sahip olan bu köy, aynı zamanda küçük bir yayladır. Özellikle yaz aylarında köyün ünlü lezzeti hoşmerim bolca hazırlanıp, mangal etkinlikleri düzenlenmekte ve tulun eşliğinde horon oynanmaktadır. Bu köylerin yanı sıra İkizdere’de keyifle gezebileceğiniz köyler ise şunlardır: Sivrikaya, Ballıköy, Koylav, Meşeköy, Ihlamur, Tozköy, Yerelma ve Şimşirli.

İkizdere’de nerede ne yenir?

İkizdere mutfağı, Rize’nin yemekleriyle büyük oranda benzerlik gösterir. Bölgede yaygın olarak öne çıkan lezzetler; muhlama, Rize pidesi, sac kavurma, hamsili pilav, Laz böreği, kara lahana sarması, kara lahana çorbası, kete, sütlaç ve Anzer balıdır. İkizdere’de bu lezzetleri ilçe merkezinde yer alan restoran ve lokantalarda bulabileceğiniz gibi yaylalara çıkan yollar üzerinde bulunan restoran ve dinlenme tesisleri de oldukça lezzetli yemekler sunmaktadır. Bölgenin en sevilen restoranlarından olan Ekşioğlu Et Balık Restaurant’ı denemenizi öneririz. İkizdere merkezde, İspir yolu üzerinde yer alan bu restoran aynı zamanda bir konaklama tesisi olarak da hizmet vermektedir. Özellikle kuzu ızgara, köfte ve ızgara alabalıkta iddialı olan restoranın doğal ortamında yemeğinizi yerken, aynı zamanda keyifli vakit geçirebilirsiniz. 
İkizdere Gece Hayatı

İkizdere Gece Hayatı


İkizdere’de gece hayatı...

Yaylalarıyla ünlü İkizdere’de hareketli bir gece hayatı yoktur. Daha çok ilçe merkezindeki kafe ve kır kahvelerinde akşamları vakit geçirebileceğiniz gibi ilçe merkezinde yapacağınız akşam yürüyüşleriyle ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Yaylalarda ve köylerde ise kır kahveleri yaygın olup, alkollü içecek servisi sunan mekanlar oldukça sınırlıdır. Gece hayatının görece daha hareketli olduğu Rize kent merkezine gitmeyi tercih ederseniz, burada yöreye ait kültürün ve müziklerin öne çıktığı bar ve canlı müzik mekanlarına uğrayabilirsiniz. Karadeniz müzikleri eşliğinde eğlenebileceğiniz mekanların ağırlıkta olduğu Rize şehir merkezinde; Taka Bar, Salto Bar, Own Cafe Bar, Sazende Cafe ve Kaptan More gibi mekanlarda geç saatlere kadar keyifli vakit geçirebilirsiniz.