TatilCity.NETTatilCity.NET

İlkadım Gezi Rehberi

İlkadım Gezi Rehberi

İlkadım Gezi Rehberi


İlkadım Gezi Rehberi

Samsun’un merkez ilçelerinden biri olan İlkadım, ildeki en kalabalık ve en gelişmiş ilçe olarak dikkat çekmektedir. İlçenin adı, 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlık için ilk adımı burada atmasından gelmektedir. Tarihi yapılarıyla öne çıkan ilçe; batıda Atakum, doğuda Canik, güneyde Kavak ilçeleri, kuzeyde ise Karadeniz ile çevrilidir. Dağlık kesim, yaylalar ve kıyı ovaları olmak üzere üç farklı coğrafi özelliği bulunan İlkadım, 8 kilometreye yakın sahil şeridine sahiptir. Ilıman iklime sahip ilçede, sahilde Karadeniz iklimi etkili olup, bu bölgelerde yaz ayları sıcak, kış ayları ise ılık ve yağışlı geçmektedir. İlçenin iç kısmındaki dağların etkisinden dolayı kış ayları daha soğuk, yağmur ve kar yağışlı, yaz ayları ise serin yaşanmaktadır.
Tarihi oldukça eski olan ilçede, Dündar Tepe höyüğünde yapılan arkeolojik çalışmalar, Kalkolotik ve Bakır çağlarına ait uygarlığa işaret etmektedir. Koloniler döneminde Amisos isimli küçük bir yerleşim yeri olan İlkadım, Miletoslular tarafından kurulmuştur. Kent, Milattan Önce  47 yılında Romalı Sezar’ın kontrolüne girmiştir. Bizans döneminde piskoposluk merkezi olan kent, 1071 Malazgirt Zaferi ile Melik Danişment Gazi’nin kurduğu beyliğin kontrolüne geçmiştir. 1413 yılında Çelebi Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılan İlkadım, Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919'da Samsun’a ayak basarak milli mücadeleyi başlattı yer olarak özel bir öneme sahiptir.

İlkadım’a nasıl gidilir?

İlkadım Samsun’un merkezi konumunda olduğu için ilçeye ulaşım oldukça pratiktir. İlkadım’a hava, deniz, demir ve karayoluyla gidilebilmektedir. İstanbul'a yaklaşık 750, İzmir'e bin, Ankara'ya 420 kilometre mesafede bulunan ilçeye özel araçla kolaylıkla ulaşılabileceği gibi Türkiye’nin birçok kentinden hareket eden otobüslerle de gidilebilir.
İlkadım’a havayolu ile ulaşım için Samsun Çarşamba Havalimanı inişli uçaklar kullanılabilir. İlçeye yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanından kente yarım saatte ulaşım mümkündür. Samsun Çarşamba Havalimanı’ndan taksi, servis araçları veya kiralık araçlarla ilçe merkezine gidilebilir. Demiryolu ile İlkadım’a gitmek isteyenler ise Samsun Tren Garı’na giden trenler aracılığıyla ilçeye ulaşabilmektedir.
İlkadım’da doğa sporları

İlkadım’da doğa sporları


İlkadım’da doğa sporları

Kalabalık bir ilçe olan ve yoğun yapılaşmanın yaşandığı İlkadım’da, doğa sporları mekanları sınırlıdır. İlçede yer alan Mahmur Dağı, doğa sporları için en çok tercih edilen yerdir. Yaylalar, dereler ve yeşil alanlarıyla dikkat çeken Mahmur Dağı Mesire Alanı, daha çok bisikletçiler tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca dağcılık ve doğa yürüyüşleri de yapılabilen dağda güzel bir gün geçirebilirsiniz. Su sporlarına da elverişli olan İlkadım ilçesinde, denize girilebilecek güzel plajlar mevcuttur. İlçede yüzmeye en elverişli yerler; Batıpark kıyı şeridi, Fener Plajı ve Mert Plajı olarak öne çıkmaktadır.
İlkadım’da gezilecek yerler

İlkadım’da gezilecek yerler


İlkadım’da gezilecek yerler


İlkadım Anıtı

İlçenin simgelerinden biri olan ve mutlaka görülmesi gereken İlkadım Anıtı, Atatürk Bulvarı’nda bulunmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün 100. yıl anısına heykeltıraş Hakkı Atamalı’nın 1982 yılında yaptığı anıt, taş blok kaide üzerine kurulmuştur. İlkadım Anıtı’nda; Atatürk heykeli, asker heykelleri ve iki ucunda gençliği simgeleyen heykeller yer almaktadır. Dayanışmanın sembolü olarak değerlendirilen anıt, ilçenin en önemli yapılarından biridir.

Atatürk Parkı

İlçe merkezinde hükümet konağı yanında bulunan Atatürk Parkı, Samsun’daki en eski ve ünlü park olarak bilinmektedir. Yeşillikler içindeki parkın girişinde Atatürk Anıtı yer almaktadır. Samsun’un da simgesi olan bu anıt, Avusturyalı bir heykeltıraş tarafından 1931 yılında yapılmıştır. Görkemli bir anıt olan eserde, şaha kalkmış at üstünde asker kıyafeti ile yer alan Mustafa Kemal Atatürk bulunmaktadır. Keyifli ve huzurlu zaman geçirmek isteyenlerin uğraması gereken Atatürk Parkı ve anıt mutlaka görülmelidir.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

İlkadım’da bulunan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, 1981 yılında Vilayet Eski Müzesi eserlerinin kullanılmasıyla meydana getirilmiştir. Orta salon ve simetrik olarak inşa edilen iki yan salondan oluşun müzede, orta salonda İlkadım’da gün yüzüne çıkarılan mozaik sergilenmektedir. Sağdaki salonda Samsun ve çevresinde ortaya çıkarılan kalkolitik, İlk Tunç, Hitit, Helenistik ve Roma dönemleri eserleri yer almaktadır. Diğer salonda ise yörenin etnografik eserleri sergilenmektedir. Müzenin bahçesinde de farklı dönemlere ait eserler görülebilir.

Gazi Müzesi

İlçenin Kale Mahallesi’nde yer alan Gazi Müzesi, Mustafa Kemal’in Samsun’a geldiğinde kaldığı iki katlı binadır. Restore edilip müze olarak hizmete sunulan yapıda, 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a gelen Atatürk ve 18 arkadaşının balmumu heykelleri yoğun ilgi görmektedir. Müze binasında ayrıca konser salonu ve Atatürk ile ilgili kitapların yer aldığı bir kütüphane mevcuttur.

Ulu Camii

Samsun’un en büyük camisi olan Ulu Camii, ilçe merkezinde bulunmaktadır. Hamidiye Camii ya da Büyük Camii olarak da bilinen yapı, Batumlu Hacı Ali tarafından 1884’te yapılmıştır. Kesme taştan yapılan çifte minaresi bulunan cami, büyük bir avlunun içindedir. Üstü tromplu merkezi bir kubbe ile örtülen cami, kare planlıdır. Mermerden yapılmış olan yuvarlak niş biçimindeki mihrabı ve titiz ağaç işçiliğine sahip motiflerle bezenmiş minberi caminin en dikkat çeken bölümleridir.

İtalyan Katolik Kilisesi

İki katlı bu kagir yapı, ilçenin Ulugazi Mahallesi’nde 1846 yılında yapılmıştır. İtalyan Katolik Kilisesi, Hıristiyan dünyası oldukça önemlidir. Günümüze kadar ayakta kalan kilise, halen faaliyette ve ziyarete açıktır. İlkadım’da en çok ziyaret edilen yapılar arasında bulunan İtalyan Katolik Kilisesi, görülmesi gereken yapılardan biridir.

İlkadım’da nerede ne yenir?

Karadeniz ve Samsun mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan İlkadım ilçesinde, Samsun Pidesi, Baklalı Sarma, Nokul, Oymaağaç Kebabı, Kaz Pilavı, Haluçka, Mısır Çorbası, Turşu Kavurması ve Katık Sündürmesi gibi lezzetler en çok tüketilen yemeklerdir. Balık çeşitlerinin de yaygın olarak tüketildiği ilçede çok sayıda restoran ve lokanta yer almaktadır.

Çalıkuşu

İlkadım’ın en çok tercih edilen restoranları arasında bulunan Çalıkuşu, et döner çeşitleriyle ünlüdür. Hijyene dikkat edilen restoranda, hizmet de oldukça hızlıdır. Çalıkuşu’nda et dönerin yanı sıra Karadeniz pide çeşitlerini de yiyebilirsiniz. Restoran, Çiftlik Mahallesi İstiklal Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Beyaz Ev

Döneriyle ünlü Beyaz Ev, kaliteli hizmetiyle öne çıkmaktadır. İlkadım’ın Çiftlik Mahallesi İstiklal Caddesi üzerinde yer alan restoran, nefis pideleriyle de tercih edilmektedir. İlçede lezzetli bir döner ya da pide tatmak isteyenlere Beyaz Ev’i öneririz.

Öz Terme Pide Salonu

Bölgenin ünlü lezzeti pidenin, İlkadım’da en lezzetli yapıldığı yerler arasında Öz Terme Pide Salonu da bulunmaktadır. Güler yüzlü personeli ve kaliteli hizmetiyle öne çıkan restoranda; kavurmalı, kıymalı, kuşbaşılı, kaşarlı, sucuklu, yumurtalı ve karışık pide seçenekleri mevcuttur. Mekan, Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Efes Pastanesi

Samsun’daki en eski pastanelerden olan Efes Pastanesi, Zafer Mahallesi İstiklal Caddesi üzerinde yer almaktadır. Günün her saatinde taze ve bol çeşitleriyle dikkat çeken pastane, özellikle gençlerin uğrak yerleri arasındadır. Pastanede en çok cheesecake ve profiterol tercih edilmektedir.
İlkadım’da gece hayatı

İlkadım’da gece hayatı


İlkadım’da gece hayatı

Samsun’un merkez ilçelerinden olan İlkadım’da hareketli bir gece hayatı yaşanmaktadır. İlçede yer alan çok sayıda bar, pub, meyhane, gece kulübü ve diskotekte sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz. İlçenin ünlü mekanları arasında yer alan Pamuk Kardeşler, rakı balık ikilisi buluşturmak isteyenlerin tercihlerinden biridir. Deniz kenarında yer alan bu mekanda, taze balıklar oldukça lezzetli hazırlanmaktadır. 1940 yılından beri hizmet veren Pamuk Kardeşler, Baruthane Mahallesi, Batıpark Dolgu Sahası’nda yer almaktadır.
İlkadım’da ayrıca Barınak Restoran ve Baraka Cafe gibi mekanlar da yoğun tercih edilmektedir. Samsun’un bir diğer merkez ilçesi konumundaki Atakum’a da yakın olduğu için eğlence için buradaki mekanlar da tercih edilebilir. Harlequin Night Club, Venn Club, Dino’s Bar, Passha, Garage Restaurant Bar, Luca Exclusive, Cümlalem Pub Bar ve Gırgır North gibi mekanlar tercih edebileceğiniz diğer seçeneklerdir.