TatilCity.NETTatilCity.NET

İnebolu Gezi Rehberi

Kastamonu İnebolu Gezi Rehberi

Kastamonu İnebolu Gezi Rehberi


Kastamonu’nun en büyük ilçelerinden biri olan ve turizm bakımından her geçen gün gelişen İnebolu, il merkezine 89 kilometre mesafede bulunmaktadır. İlçe, Mustafa Kemal Atatürk’ün 7 Ağustos 1925 günü, tarihi Şapka Nutku’nu söylediği yer olması bakımından da oldukça önemlidir. Türk geleneksel mimarisinin en güzel örneklerini barındıran evlere sahip olan İnebolu, bir Karadeniz liman şehridir. Türkiye'nin İstiklal madalyalı tek ilçesi olan İnebolu, oldukça eski bir tarihe sahiptir. Kesin olarak bilinmemekle birlikte ilçedeki yerleşimin Lidyalılar döneminde başladığı tahmin edilmektedir.
İnebolu’nun ilk adı ise Abonoteichos’tur ve “her yere hakim kale” manasına gelmektedir. Daha sonraları Selçuklular, kentin ismini İnebolu olarak değiştirmiş ve bu isim bugüne kadar devam etmiştir. Kurtuluş Savaşı’nda oldukça önemli bir yeri bulunan İnebolu, liman kenti olması nedeniyle milli mücadelenin stratejik öneme sahip ilçelerinden biri olmuştur. Son yıllarda turizm bakımından hızla gelişmeye başlayan İnebolu, denizin yanı sıra doğal güzellikleri ve yemyeşil tepeleri ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. İlçede yer alan iki adet plajın yanında Cide ve Abana yolları üzerinde çok sayıda koyda da denize girilebilmektedir.
 
Kastamonu İnebolu Gezilecek Yerler

Kastamonu İnebolu Gezilecek Yerler


İstiklal madalyalı İnebolu’da gezilecek yerler…


İnebolu Kent Müzesi

Tam adı ‘İnebolu Belediyesi Kurtuluşa Giden Yolda, İnebolu Kent Müzesi’ olan bu müze, ilçeyi ziyaret edenlerin ilk uğradığı yerlerden biridir. Kurtuluş Savaşı dönemine dair çok sayıda eserin sergilendiği müzede, tüm eserler hakkında görsel ve yazılı açıklamalar bulunmaktadır. Müzenin arka bölümde yer alan top, ilçenin Yunan gemilerine karşı korunmasında fiilen kullanılan ve bugüne kadar sağlam kalan bir eserdir. Müzenin üst katında ise Mustafa Kemal Atatürk’ün balmumu heykeli mevcuttur. Burada O’nunla fotoğraf çektirmek, ziyaretçilere ayrı bir onur vermektedir. Müzenin film gösterimi yapılan bir de odası vardır. İlçenin yüzyıllar öncesine dair kalıntılarının da bulunduğu İnebolu Kent Müzesi’ni ziyaret etmenizi mutlaka öneririz.

Şehit Şerife Bacı Anıtı

İnebolu Meydanı’nda bulunan Şerife Bacı Anıtı, ilçe tarihinin önemli bir göstergesi olarak, kenti ziyaret edenleri karşılayan önemli bir eserdir. 1921 yılı başlarında İnebolu’dan aldığı cephanelerle Kastamonu’ya doğru yola çıkan Şerife Bacı’yı anlatan bu anıt, oldukça anlamlı bir tarihe işaret etmektedir. Ağır kış şartlarından dolayı kağnı konvoyundan ayrı düşen Şerife Bacı, Kastamonu kışlası yakınlarına kadar gelebilmiştir ve orada donarak ölmüştür.

Hamamcı Kadı Salih Anıtı

İnebolu girişinde, belediye binasının yanında yer alan Hamamcı Kadı Salih Anıtı da ilçenin tarihine dair önemli bir olaya işaret etmektedir. Fedakarlıklarıyla Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına katkıda bulunan İnebolu denizcilerini temsil eden Hamamcı Salih Reis’in anıtı, İnebolu’nun görülmesi gereken önemli eserlerinden biridir.

İnebolu Türk Ocağı

Camii Kebir Mahallesi’nde yer alan Türk Ocağı, denizden 4.5 metre kadar yükseklikte yer alıp, taş bir merdiven kullanılarak ulaşılmaktadır. Merdivenlerin başladığı yerde bulunan Atatürk Anıtı’nda; Gazi Mustafa Kemal Atatürk, elinde şapkasıyla halkı selamlamaktadır. Şapka Devrimi’nin başladığı yer olması nedeniyle bu anlamlı anıtın yapıldığı merdivenlerin yukarısında Türk Ocağı binası mevcuttur. İnşası 1893 yılına dayanan bina, Karagüllezade Mehmet Yazıcı ile Karamanyan Hacı Ohanüs Ağa tarafından yaptırılmıştır. Binanın birinci katında, güney kuzey doğrultusunda ince uzun sofa ve iki yanda yer alan bölmeler vardır. İki kola sahip ahşap merdiven sofanın güney ucunda yer almaktadır. Kuzeyde ise üç odanın birleştirilmesiyle oluşturulan denize bakan bir mekan mevcuttur. Üst katta ise dikdörtgen şeklinde büyük bir sofa bulunmakta, bu sofanın çevresinde ise çeşitli bölümler yer almaktadır.

İnebolu Konakları

İnebolu’nun tarihi evleri ilçenin ilgi çeken en önemli unsurları arasında yer almaktadır. Kendine özgü bir mimari stile sahip olan bu evlerin üst katları ahşap malzeme ile zemin katları ve yapı temeli ise taştan inşa edilmiştir. Çarşıda tamamen taş yapılara da rastlamak mümkündür. Bu evlerin katlarında sofadan dağılan odalar ile mutfak ve banyo olarak kullanılan bölümler mevcuttur. Ahşap olan merdivenler ise çoğunlukla oda içerisindedir ve katlar arası düşey dolaşımı sağlamaktadır.

Pembe Köşk

İnebolu’da görülmesi gereken yerlerden birisi de Pembe Köşk’tür. İnebolu’ya hakim bir tepe üzerinde bulunan bu büyük bahçeli köşk, liman manzaralıdır. Pembe renkte olan köşkün terasında ise çiçekler, meyve ağaçları, sus havuzları, nostaljik çeşmeler, seyir terası gibi bölümler mevcuttur. Görenleri büyüleyen bu özel köşk, ilçenin en güzel yapıları arasındadır. Tan Ailesi tarafından 1983 yılında satın alınarak yeniden düzenlenen köşk, harika bir İnebolu manzarası sunmaktadır.

Apaş Tepesi Ören Yeri

İlçede bulunan üç önemli kale kalıntılarından biri Boyran Mahallesi’nde yer almaktadır. Kentin ilk kurulduğu yerin burası olduğu tahmin edilmektedir. Kale, Abaş Tepesi’nden başlayarak Kızılkara’ya kadar uzanmaktadır. Bölgede şehir kalıntıları da bulunmaktadır. İç ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşan Boyran Kalesi’nde, dış kale doğu duvarının, İnebolu Çayı üzerinden Abaş Tepesi’ni kapsayacak şekilde Avara Mahallesi’ne kadar uzandığına dair sur atıkları mevcuttur. Güney duvarı parçalanmış olan iç kaleden ise bazı kalıntılar bulunmaktadır. Abaş Tepe bu kalenin akropolü mahiyetindedir. Ayrıca Apaş Tepesi, İnebolu’nun muhteşem manzarasının en iyi izlenebileceği yerlerden de biridir.

Geriş Tepesi Ören Yeri

İnebolu’nun güneyinde 495 metre yüksekliğe sahip olan Geriş Tepesi, ilçedeki üç önemli kale kalıntısından bir diğerinin yer aldığı bölgedir. Tepede bulunan düzlüklerde, yapılış tarihi tam olarak saptanamayan büyük bir manastıra dair kalıntılar mevcuttur. Sarnıç, sütun ve kitabelerin bulunduğu manastırda, sütunlar ve monogramlar Bizans dönemine işaret etmektedir. Manastırın çevresinde de çok sayıda dükkan ve misafirhane olduğu kalıntılardan tahmin edilmektedir. Cumhuriyetten önce İnebolu’da ikamet eden Rumlar için özel bir yer olan Geriş Tepesi’nde, her yıl 15 Ağustosta büyük bir panayır kurulur, şenlik ve ayinler yapılırmış. Doğa yürüyüşü için uygun olan bu tepe, doğal yapısı ve temiz havasıyla ilçenin ilgi çeken yerlerinden birisidir.

Karadeniz Okulu (Taş Mektep)

İnebolu’nun tarihi yapılarından birisi olan bu okul, Mekteb-i Numune olarak 1887 yılında inşa edilmiştir. Bina, 1902 ile 1912 yılları arasında Fransızca eğitim vermiş bir ilkokul olarak kullanılmıştır. Daha sonraki yıllarda hastane ve kamu dairelerinin ek binası olarak hizmet veren bina, 1923 yılından sonra Karadeniz İlkokulu adıyla faaliyetini sürdürmüştür.

İnebolu’da nerede ne yenir?

Karadeniz Bölgesi mutfak kültürünün temel özelliklerini taşıyan İnebolu mutfağı, aynı zamanda kendine özgü lezzetleri de barındırmaktadır. Bunların başlıcaları; İnebolu pidesi, sabah güveci, kulak makarnası, İnebolu kestanesi, haluşka, kızılcık tarhana çorbası, zarbana baklavası, bulgurlu pazı çorbası, İnebolu çöreği gibi lezzetlerdir. Deniz mahsullerinin de yaygın olduğu ilçede, çok sayıda restoran ve lokantada bu lezzetleri tatmak mümkündür.
Kastamonu İnebolu Gece Hayatı

Kastamonu İnebolu Gece Hayatı


İnebolu’da gece hayatı…

Bir Karadeniz liman şehri olan İnebolu’da gece hayatı; kafe, restoran, bar ve birahane gibi mekanlarda hareketli olarak yaşanmaktadır. İlçe merkezinde, ağırlıklı olarak da sahilde yer alan eğlence mekanlarında keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. Daha çok gençlerin tercih ettiği İnebolu Sahil Cafe Mola & Canlı Müzik’te bir akşam molası verebileceğiniz gibi Cünürye Mahallesi, Bartın İnebolu Yolu’nda hizmet veren Heyamola Restaurant’ı da tercih edebilirsiniz. Lezzetli mezeleri ve denize sıfır konumuyla ilgi çeken Heyamola Restaurant’ta özellikle gün batımını izlemek oldukça keyiflidir.
Yine ilçenin en iyi kafelerinden biri olan Seyir Cafe de servis ve hizmet açısından öne çıkan mekanlar arasında yer almaktadır. Deniz manzarasıyla ve güler yüzlü personeliyle sevilen bir mekan olan Seyir Cafe, konuklarının keyifli vakit geçirdiği mekanlardan biridir. Eğer tercihinizi bir birahaneden yana kullanmak isterseniz, ilçenin en meşhur birahanesi Abdurrahman Caddesi Köprübaşı Mevkii’nde yer alan Gelde İçme Biranesi’dir.