TatilCity.NETTatilCity.NET

İpekyolu Gezi Rehberi

İpekyolu Gezi Rehberi

İpekyolu Gezi Rehberi


İpekyolu Gezi Rehberi

Van’ın merkez ilçesi olan İpekyolu; Van’ın büyük şehir olmasından sonra ilçe statüsüne kavuşmuştur. Nüfus yoğunluğu bakımından Van’ın en büyük ilçesi olan İpekyolu, Van’ın merkezi konumundadır.  Öyle ki, Van’ın çarşısı ve birçok merkez noktası İpekyolu ilçesinde yer almaktadır. İlçenin önemini biraz daha kavrayabilmek için İpekyolu’nun tarihi yapısını ve tarihi yerlerini ele almak da fayda var.

İpekyolu’na nasıl gidilir?

Van’a nasıl veya hangi yolla gitmek istediğinize siz karar verin. Çünkü Türkiye’nin hangi şehrinden nasıl gideceğinize bağlı olarak bu yollar değişiklik gösterecektir. Doğu Anadolu ya da Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Van’a gidecekseniz mesafeniz yakın olacağı için özel arabanızla veya şehirlerarası hizmet veren otobüs firmalarını tercih edebilirsiniz. Erzurum -Van arası özel araç ile yaklaşık beş saattir. Diyarbakır-Van arası mesafe ise özel araçla yaklaşık beş saat sürecektir. Çok daha uzak yerlerden gelmeyi planlıyorsanız, Van Havalimanı ile merkez noktaya inip, buradan hareket eden toplu taşıma araçları, özel aracınızla İpekyolu’na ulaşabileceğiniz gibi havalimanı servis araçlarını da kullanabilirsiniz.
İpekyolu’nda doğa sporları

İpekyolu’nda doğa sporları


İpekyolu’nda doğa sporları

Tarihi ve doğasıyla Türkiye’nin önemli şehirlerinden bir tanesi olan Van, bu yönüyle önemli yürüyüş ve gezi rotalarına sahip biridir. Özellikle Van Gölü çevresinde yer alan bu rotalar, eşi benzeri olmayan noktalardır. Bu kadar önemli rotalara sahip Van’da başta kent merkezi olmak üzere ilçe merkezlerinde de yoğun tanıtım çalışmaları son dönemde ağırlık kazanmıştır. Dağcılık sporu, rafting, günübirlik gezilerle adından söz ettiren Van’da, Bahçesaray Çatak dereleri rafting için mükemmel bir yerlerdir. Öte yandan Van Gölü havzası yüksek ve fantastik dağları ile dağcılık sporu için son derece uygundur. 3 binin üzerinde yüksek irtifa konumunda olan dağlar, zirve tırmanışları ve teknik tırmanışa olanak sağlıyor. Yine Van Gölü havzasında bulunan orman ve şelaleler bakımından uygun yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Kamp kurmak, doğayla baş başa kalmak için çok önemli bir yere sahip olan bölgede sevdiklerinize farklı ve huzurlu bir tatil yapabilirsiniz.
İpekyolu’nda gezilecek yerler

İpekyolu’nda gezilecek yerler


İpekyolu’nda gezilecek yerler


Van Kalesi

İl merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Van Kalesi’ne, kaleye hareket eden otobüs ve dolmuşlarla yaklaşık 15 dakikada ulaşmak son derece kolaydır. Kaleye vardığınızda tarihi Van evlerine hayran kalacaksınız. Bu evlerin içine girip yöreye özgü şark köşelerini görebilir hatta fotoğraf çekebilirsiniz. Urartu döneminden günümüze ulaşmayı başaran Van Kalesi, ihtişamlı yapısı ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Müze kartınız varsa kaleye ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Müze kartı olmayanlardan ise, sembolik bir ücret alınmaktadır. Yakın zamanda restore edilen kaleye rahatlıkla çıkabilirsiniz. Burada Van manzaraları ve Van Gölü manzaralarına tanıklık edebilir ve birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.  Akşamları ışıl ışıl bir görüntü sergileyen Van Kalesi, İpekyolu gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Burada sevdiklerinizle harika gün batımı manzaralarını seyredebilir, bu arada çayınızı veya kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Eski Van Şehri

Birinci Dünya Savaşı’na kadar Ermeni ve Türklerin birlikte huzur içinde yaşadığı eski Van Şehri, Van Kalesi’nin yanında yer almaktadır. Camii, kilise ve evlerden meydana gelen bu eski şehirdeki yapıların çoğu harabeye dönmüş durumdadır. Eski Van şehrinde bulunan ve yakın  zamanda restore edilen tarihi Hüsrev Paşa Külliyesi ve Kaya Çelebi Camii, burada mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.  Eski Van Şehri tarihi görüntüsü ve eşsiz mimarisi ile görülmeye değerdir.

Hüsrev Paşa Külliyesi

Van Kalesi’nin arkasında bulunan Eski Van şehrinde bulunan Hüsrev Paşa Külliyesi; medrese, han, hamam, türbe, imarethane ve camiden meydana gelmektedir. Bu külliyenin merkezini ise,  cami oluşturmaktadır. Van Beylerbeyi Hüsrev Paşa tarafından yaptırılan Hüsrev Paşa Cami, Mimar Sinan’ın  en önemli eserlerinden biridir. İçinde bulunan çini ve dış mimarisiyle taş işçiliği ile dikkat çeken Hüsrev Paşa Külliyesi, mutlaka görülmesi gereken eserlerdendir.

Kaya Çelebi Camii

Van Kalesi’nin arkasında Eski Van şehrinde bulunan Kaya Çelebi Camii, Osmanlı dönemine ait kullanılan en eski mimari bir eserlerden biridir. Kare planlı olan bu tarihi caminin üzeri tromp geçişli bir kubbe ile kapatılmıştır. İçindeki beş gözlü cemaat yeri, mihrap ve dışa çıkıntılı minaresi ile oldukça dikkat çekici olan caminin küçük bir avlusu da vardır. Osmanlı döneminin önemli eserlerden olan bu tarihi caminin dış mimarisinde çeşitli geometrik ve bitkisel motifler görülmeye değerdir.

Van Müzesi

İpekyolu’nun Şerefiye Mahallesi’nde yer alan Van Müzesi, çarşı merkezindedir. İki kattan meydana gelen bu müzenin bir kısmında etnografik eserler bir kısmında ise arkeolojik eserler sergilenmektedir. Müzenin girişinde bulunan avluda Urartu döneminden kalma çeşitli taş eserler vardır. Birinci katında; arkeolojik kazılar sonucunda bulunan ve birçok medeniyete ait eserler yer alır. İkinci katında ise Van yöresine özgü halı ve kilim dokumacılığı, gümüş kemerler, gerdanlıklar, bilezikler, küpeler, tütün tabakaları, değişik malzemelerden oluşan teşbih ve bronzdan yapılan mutfak eşyaları gibi etnografik eserler halka açılmıştır. Van tarihine yapacağınız yolculukta müzeye mutlaka uğramanızı öneririz.
İpekyolu’nda birçok park ve piknik alanları vardır. Van Kalesi’nin yanında bulunan Atatürk Kültür Parkı; ilçenin en büyük ve hareketli piknik alanı konumundadır. Kale manzarası eşliğinde sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebileceğiniz bu alanda piknik de yapabilirsiniz. Ayrıca İpekyolu ilçesi Van çarşısını da içine alır. Bu çarşıda hem alışveriş yapabilir hem de çok sayıdaki başta kahvaltı salonu olmak üzere birçok kafe ve lokantada yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.

İpekyolu’nda nerede ne yenir?

Özellikle kahvaltısıyla ünlü olan Van, 2014 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştır. Yaklaşık 30 çeşitten oluşan Van kahvaltısı, dillere destandır. Van Gölü’nün etrafını sarmış olan bu şehirde sizi bekleyen birçok sürpriz bulunmaktadır. Tıka basa yemek yiyebileceğiniz mekanlar, yüzyıllar öncesinden günümüze kadar canlılığını korumuştur. Doğu turuna çıkmak için plan yapıyorsanız, listenize mutlaka Van’ı eklemenizi öneririz. Tertemiz havasıyla sizi karşılayacak bu şehirde Van’ın neyi meşhur diye düşündüğünüzde aklınıza muazzam Van kahvaltısının dışında birçok lezzet gelmelidir. Kendinizi evinizde hissedeceğiniz Van lokantaları, İpekyolu’nda sizi bekliyor olacak…

Sütçü Kenan

Van’ın meşhur kahvaltısını sabahın erken saatlerinde ya da gün içinde herhangi bir zaman diliminde yapabilirsiniz. Sütçü Kenan,  sabah saat 05.00’te açılmaktadır. Doya doya ve sınırsız şekilde kahvaltı keyfi yaşayacağınız mekan, sadece bölgeden değil çevre illerden gelenlerin de uğrak noktasıdır. İpekyolu’nda kahvaltı noktasında ilk durağınız Sütçü Kenan olmalıdır.

Kervansaray Restoran

Anadolu yemeklerinin en lezzetli şekilde hazırlanıp sunulduğu Kervansaray Restoran, İpekyol’da en popüler adreslerindendir. Beyti kebabından tavuk şişe kadar çeşitlenen zengin menüsüyle birçok kişinin uğrak noktasıdır. Mevsim balıkları, yumuşacık pideler için Van’da Kervansaray Restoran, hızlı ve güler yüzlü hizmet anlayışıyla öne çıkmaktadır. Öte yandan oldukça ekonomik olan mekanda sevdiklerinizle harika zaman geçirebilirsiniz.

Van Kahvaltı Konağı

Van’ın meşhur Edremit Sahili kenarında bulunan Van Kahvaltı Konağı, günün her saatinde Van Gölü’ne karşı kahvaltı keyfi sunmaktadır. Ferah bir ortamı ve yöresel tasarımıyla öne çıkan Van Kahvaltı Konağı, yolu Van’dan geçenlerin buluşma noktası olmaya devam ediyor. Masanızı dolduran çeşit çeşit kahvaltılıklar, sıcak pideler ve taze demlenmiş çay güne güzel başlamak kesinlikle size çok iyi gelecektir.

Erkoç Cağ Kebap

Erzurum’un ünlü cağ kebabını Van’da da bulabileceğiniz hiç aklınıza geldi mi? Erkoç Cağ Kebap, size ve sevdiklerinize yumuşacık kebap ziyafeti sunmak için kapılarını açtı. Siparişinizle beraber masanıza ikram edilen mezeler, cağ kebap lezzetini ikiye katlamaktadır. Bir oturuşta kaç adet cağ yersiniz bilemiyoruz fakat buradaki cağ kebabın tadını asla unutmayacağınızdan eminiz.

Altınsu Restoran

Altınsu Restoran, Van Gölü manzarasının eşlik ettiği balık ziyafetlerinizi yaşayabileceğiniz bir lezzet durağı konumundadır.  Van’ın yöresel yemeklerinin de sunulduğu Altınsu Restoran, güneşin batışını izlerken unutulmaz hatıra fotoğrafları çekebileceğiniz bir mekan olarak öne çıkmaktadır. Birbirinden  lezzetli et ve balık yemeklerinin yanı sıra muazzam manzarayla da sakin bir ortam sunan mekanda sevdiklerinizle keyifli zaman geçirebilirsiniz.