TatilCity.NETTatilCity.NET

İznik Gezi Rehberi

İznik Gezi Rehberi

İznik Gezi Rehberi


İznik Gezi Rehberi

Dünyada eşine az rastlanan ve bütünüyle bir açık hava müzesi konumunda olan İznik ilçesi, tarihi ve antik yapısıyla öne çıkıyor. Gerek yaz mevsiminde gerekse kış mevsiminde bereket fışkıran verimli toprakları, kendine özgü iklimi ve doğal ve tarihi güzellikleriyle her yıl yerli ve yabancı birçok turistin uğrak noktasıdır. Tarihin her döneminde insanlığın ilgi odaklarından biri olan İznik, Selçuklular ve Bizanslılar döneminde başkentlik yapmıştır. Bu nedenle çok sayıda tarihi ve kültürel esere ev sahipliği yapan İznik; çinileri ve İznik Gölü ile de görülmeye değer turistik lokasyonlarımızdan biridir.
Bursa’nın kuzeydoğusunda kalan İznik ilçesi, hem gölün kıyısındaki doğal güzelliği ile hem de 4.500 yıllık dört devletin başkentliğini yapması ile kayda değer öneme sahiptir. Anadolu’daki ilk Türk başkenti olma özelliği taşıyan İznik; Roma, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı’nın bir zamanlar vatanı olmuştur. Aynı zamanda  Vatikan’ın kutsal kabul ettiği bölgelerden biri olan ilçe, el sanatı ve sanatçıları ile de çok değerlidir. Hem tarihi, hem doğası hem de el sanatları ile öne çıkan bölge, mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.
İznik Gezilecek Yerler

İznik Gezilecek Yerler


Doğal ve tarihi güzellikleriyle İznik, sizi çağırıyor


Kırgızlar Türbesi

Kırgızlar Türbesi, İznik'in tarihi değeri yüksek yapılardan biridir. Türbenin tarihi hakkında çok fazla bir bilgi olmamakla beraber mimarisiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı konumundadır. Yenişehir Kapısı yakınlarında yer alan Kırgızlar Türbesi, her ne kadar hangi yıl ve kim tarafından yapıldığı bilinmese de 14. yüzyılda Orhan Gazi döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Camasa, Kırkkızlar, Reyhan, Hacı Camadan ve Yedi Kardeşler isimleriyle de bilinen türbenin yapımında yontma taş ve tuğla kullanılmıştır.

Aziz Tryphonos Kilisesi

1255-1256 yılları arasında Bizans İmparatoru II. Thedoros Laskaris tarafından yaptırılan Aziz Tryphonos Kilisesi, İznik'e bağlı olan Atatürk Caddesi üzerinde yer alır. Günümüzde harap durumda olan kilise, bu haliyle bile turistlerin uğrak noktalarından biridir. Kilise kalıntıları içinde geometrik desenli mozaik parçalarına ve granit sütun parçalarına rastlamanız mümkündür.

Sansarak Kanyonu

Bursa'ya bağlı bir ilçe olan İznik'te bulunan Sansarak Kanyonu, sevdiklerinizle keyifli zaman geçirebileceğiniz mekanlar arasında yer alır. Sansarak Kanyonu'nu dört saatlik bir zaman diliminde dere içinden kanyona doğru yürüyüş yapabilirsiniz. Yol boyunca göreceğiniz büyüleyici manzaranın ne kadar etkili olduğunu fark edeceksiniz. Özellikle göreceğiniz göletler ve şelaleler, sizi fazlasıyla şaşırtan detaylarla dolu olacak. Ancak burada yapacağınız dere yürüyüşünüzde daha önce tecrübeli olmanız önemlidir. İstanbul'a yaklaşık olarak 230 kilometre uzaklıkta olan Sansarak Kanyonu çevresinde bulacağınız restoranlarda birbirinden taze ve lezzetli balık çeşitleriyle ziyafet yapabilir, kaybettiğiniz enerjiyi toplayabilirsiniz.  Bu sayede üzerinizdeki tatlı yorgunluğu atma fırsatı yakalayabileceğiniz Sansarak Kanyonu’nda doğa içinde gizemli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Kanyona yaptığınız yolculuğunuz sırasında muhteşem fotoğraflar çekmeniz de mümkündür.

Yeşil Cami

İznik'te kentin öne çıkan yapılarından biri olan Yeşil Camii, Osmanlı mimarisinin nadide örnekleri arasında bulunmaktadır. Çandarlı Hali İbrahim Paşa tarafından yaptırılan caminin tarihi 1378 yılına kadar uzanmaktadır. Cami inşasına 1378 yılında Çandarlı Halil İbrahim Paşa ile başlanmış, ölümü üzerine 1392 yılında ise oğlu Çandarlı Ali Paşa tarafından tamamlanmıştır. Yapının minaresi incelendiğinde Selçuklu mimarisinin etkilerine rastlanmaktadır. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği ve söz konusu destinasyonda önemli bir noktada yer alan Yeşil Camii, adını yeşil çinilerinden ve tuğlalı mimarisinden alıyor.
Tek kubbeli olan Yeşil Camii’nin duvarları mermer taşlarla kaplıdır. Kubbesi, kurşundan yapılan cami, Yunan işgali sırasında hasar görmüştür. Ancak bu özel ve kutsal mimaride Cumhuriyetin ilk yıllarından başlayarak tarih boyunca birkaç kez restorasyon çalışmaları yapıldı.  2015 yılında yeniden restorasyon çalışmaları başlatılan tarihi eser niteliğindeki bu yapı, İznik'i ziyaret eden ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken duraklardan biridir. Hem doğal hem de tarihi güzelliklere ev sahipliği yapan İznik ziyaretiniz sırasında İznik Kalesi ve İznik Gölü'nün yanı sıra mutlaka tarihi Yeşil Camii'de günlük seyahat planınıza dahil etmeyi ihmal etmeyin.

İznik Gölü

Yurt genelinde Türkiye'nin en büyük beşinci büyük gölü olma özelliği taşıyan İznik Gölü, Bursa'nın sınırları içindedir. Antik çağda Askania adı ile anılan İznik Gölü’nün günümüzde kullanılan adını, kıyısında konumlanan olan İznik ilçesinden alıyor. 298 kilometrelik yüzölçümüne sahip olan İznik Gölü, tatlı suya sahiptir. Gemlik Körfezi ve Karsak Deresi'ne boşalan İznik Gölü, insanın içine işleyen görüntüsü ve çevresindeki bağlar, meyve ve sebze bahçelerine bereket ve yaşam taşır. Doğal güzelliği ile de ziyaretçilerine benzersiz bir manzara sunuyor.

Nikaia Antik Kenti

İznik'de yer alan Nikeia Antik Kenti’nin İlkçağ döneminde kurulduğu düşünülüyor. İ.Ö. 4. yüzyılda yıkılan kent, adını Lysimakho'un eşinden almış fakat Roma döneminde Hellenleşen halk bu adı tanrılara atfetmiştir. Antik Kent içinde bulunan su yolları, kent surları, tiyatro ve kiliseler söz konusu dönemin sosyal, dinsel ve kültürel özelliklerini bugüne taşımayı başarmıştır. Antik kentin halkı, Bithynia havarilerinden biri olan Petrus'un ile Hristiyanlığı kabul etmiştir. Günümüzde çok fazla kalıntı kalmayan kent, tüm bunlara rağmen İznik geziniz sırasında görülmeye değer önemli yapılar arasında yer alır. Buraya kadar gelmişken Bursa'nın Ağlayan Çınar'ı ve Ayvaini Mağarası da gezi listenizde bulunması gereken yerlerdir.

İznik’in birbirinden şık mekanları, her damak tadına uygun seçenekler sunuyor

Yerel ve yöresel yemekleri olan bir yer olan İznik, başta köftesi olmak üzere genellikle su ürünleri ve zeytini ile biliniyor. Zeytin yetiştiriciliğinde oldukça iddialı olan bölgeye yaptığınız gezide kendiniz ve sevdikleriniz için kaliteli ve organik zeytinyağı da bulabilirsiniz. İznik’te Köfteci Yusuf, Askania, Antigonia Kafe, Çamlık Restoran, Karacakaya gibi bölgenin en iyi bilinen mekanlarında tadabileceğiniz çeşitli yöresel kahvaltı ve lezzetlerle seyahatinize ayrı bir tat katabilirsiniz. Ayrıca Yayın Şiş, tereyağında Kerevit ve diğer tatlı su balıkları da bölgede mutlaka tatmanız gereken yöresel lezzetler arasında yer alıyor. Doğal güzellikleri ile hem kent yaşamı içinde hem de doğayla bütünleşmiş İznik’te özellikle göl kıyısında yer alan piknik alanları ve balık lokantalarında aileniz ve sevdiklerinizle keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Çamlık Restaurant

Sahil Caddesi’nde İznik Gölü’nün hemen kıyısında çam ağaçlarının altında bulunan mezeleri ve özellikle spesiyalitesi olan kayın balığı kebabıyla tanınan Çamlık Restaurant, bölgede yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir.  Yemekte kalite arayanların, doğa ile baş başa zaman geçirmek isteyenlerin ilk adresi olan mekan, İznik’te listenizde mutlaka yer almalıdır.

Karadeniz Pide Salonları

Karadeniz Pide Salonu’nda ilk düşüneceğiniz şey; “Bu kadar küçük bir dükkanda kocaman, çıtır çıtır lahmacunları nasıl yapıyorlar acaba?” olacaktır. Bol etli ve kuşbaşı pideleri ile İznik’in en eski ve doğal olarak en çok tanınan mekanlarından biri olan Karadeniz Pide Salonları’nda her ürün odun ateşinde yavaş yavaş pişiriliyor. Pide ve lahmacun ustalarında bir lezzet şölenine dönüşen her siparişinizin çok lezzetli olacağının garantisini veriyoruz.

Kar-Pi Pide

İznik’te başka bir ünlü restoranı olan Kar-Pi Pide, Kılıçarslan Caddedsi üzerinde faaliyet gösteriyor. Klimalı ortamıyla müşterilerine ferahlık ve memnuniyet vaat ediyor. Geleneksel lokantalarımızın dışında daha çok fast-food sunumunda hizmet veren mekanda uygun fiyatlarda pide, lahmacun ve salata yiyebilirsiniz.

Balıkçı

İznik'in en iyi balık restoranlarından biri olan Balıkçı, her yıl yerli ve yabancı birçok ziyaretçisini ağırlıyor. Balıkçı’nın bu kadar çok sevilmesinde göl manzarası oldukça etkilidir. Söz konusu manzarasını şık ve temiz mekanı ile destekleyen mekan, güler yüzlü hizmet anlayışı ile de tamamlamış. Adından da anlaşılacağı üzerine menüsünde daha çok balık çeşitleri ve birbirinden lezzetli mezeler bulunan mekan salata çeşitleriyle de öne çıkıyor. Sahil Caddesi üzerinde yer alan mekana ulaşımın kolay olması da başka bir avantaj olarak değerlendirilebilir.

Konak

İznik’te her damak tadına uygun bir mekan bulmak mümkün. Konak ise daha çok sulu yemekleri ve ızgara çeşitleriyle temiz bir esnaf lokantası olarak Kılıçarslan Caddesi üzerinde hizmet veriyor.

Basrioğlu Piliç

Tavuk ve tavuk ürünleri üzerine faaliyet gösteren Basrioğlu Piliç, tavuk severlerin uğrak noktasıdır. Bölgede özellikle piliç çevirmesiyle tanınan mekanda, tavuk ürünleri çeşitli baharat ve soslarla lezzetlendiriliyor. İzmit Yolu, Bölge Trafik yanında hizmet vermeye devam eden Basrioğlu Piliç, bölgenin en eski restoranlarındandır.
İznik Gece Hayatı

İznik Gece Hayatı


İznik’te gece hayatı

Martı Restaurant

Bölgeye özgü kekikli ve kırmızı biberli zeytin ikramıyla karşılanacağınız bir mekan olan Martı Restaurant; mezeleri, kalamarı ve hamsi tavası ünlüdür. İskele Meydanı’nda hizmet veren mekanda sevdiklerinizle hoş bir akşam geçirebilirsiniz.

Pulcinella İtalyan Restaurant & English Pub

Doğal güzellikleri ile Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarından biri olan İznik’te gece hayatı da oldukça renklidir. Hemen hemen her kesime ve bütçeye uygun mekan bulunabilecek İznik’te, yabancı turistlere ve gençlere yönelik birçok mekan bulunur. Söz konusu mekanlardan biri de Pulcinella İtalyan Restaurant & English Pubtır. Adından da anlaşılacağı üzerine küresel ölçekli bir mekandır. İtalyan lezzetlerini, sınırsız içki çeşitleriyle destekleyen mekan daha çok gençler tarafından tercih edilir.

Marmara Restaurant ve Nostalgie Restaurant

Yalova Kaplıcaları'na sadece 18 kilometre uzaklıkta yer alan Best Western Elegance Resort Hotel'in, 19.00- 23.00 arası açık restoranlarından olan Marmara Restaurant ve Nostalgie Restaurant’ta Türk ve dünya mutfaklarının eşsiz yemeklerini tadabilir ve içkinizi yudumlayabilirsiniz. Sevdiklerinizle hoş bir akşam yemeği yerken sohbet edebileceğiniz mekan, farklı ambiyansı ve kaliteli servis anlayışı ile öne çıkıyor.