TatilCity.NETTatilCity.NET

Kabak Koyu Gezi Rehberi

Kabak Koyu Gezi Rehberi

Kabak Koyu Gezi Rehberi Fethiye - Muğla


Kabak Koyu Gezi Rehberi

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir koy olan Kabak, saklı kalmış bir cennet gibidir. Ölüdeniz’e 16 kilometre uzaklıkta yer alan Faralya Köyü bölgesindeki en güzel yerlerden biri olan Kabak Koyu, kızılçam ağaçları içindeki harika konumu ve enfes bir manzarasıyla ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır. Tarihi Likya Yolu üzerinde bulunan Kabak Koyu, heyecanlı bir yolculuğun da önemli durak noktalarından biridir. Koyun her yerinde tarihin izlerini görebileceğiniz gibi, harika plajında yüzerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Plajda yer alan küçük çakıllar insanı pek rahatsız etmeyecek türdendir.
Kumsalın iç kısımlarında ise rakım yükseldikçe dereler ve küçük su kaynakları doğayı güzelleştiren unsurlar olarak dikkat çekmektedir. Ormanlarla kaplı bölgedeki muhteşem bitki örtüsü, koyun güzelliğinin kolayca keşfedilmesini engellemiştir. Bu yönüyle de Fethiye bölgesindeki diğer koylara göre daha bakir bir doğaya sahip olduğu söylenebilir. Kabak Koyu’nda bir gün geçirdiğinizde kendinizi daha huzurlu, daha sağlıklı ve zinde hissedeceğiniz gibi keyifli aktivitelerle dolu dolu vakit de geçirmiş olacaksınız. Bölgede pek tesis olmadığını göz önünde bulunarak, kamp alanlarında vakit geçireceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Bunun için kamp malzemelerinizle koya gitmeniz daha yerinde olacaktır.
Fethiye Kabak Koyu Gezilecek Yerler

Fethiye Kabak Koyu Gezilecek Yerler


Kabak Koyu’nda gezilecek yerler...

Kabak Koyu kamp alanları

Lüks bir tatil düşünenlere hitap etmeyen Kabak Koyu, daha çok sırt çantasıyla özgürce gezerek tatil yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan gibidir. Koyda çeşitli konaklama alternatifleri bulunmaktadır. Bunların başlıcaları ise kamp alanlarıdır. Bölgenin en önemli özelliği haline gelen kamp alanlarında çadır kurup tatil yapmanın yanı sıra ağaç ev, bungalov gibi seçeneklere de sahipsiniz. Koyda tatil yapanların gerçekleştirdiği etkinlikler oldukça keyif vericidir. Ayrıca bu kamp alanlarında elektrik ve su mevcuttur ve sabah kahvaltısı ile akşam yemeği de genellikle ücretlere dahil olarak sunulmaktadır. Kamp alanlarının kahvaltısı da oldukça zengin bir menüye sahiptir. Sıcak köy ekmeği, köy yumurtası, pekmez, tahin, keçi peyniri gibi yerel lezzetler kahvaltıda sunulmaktadır. Kabak Koyu’nda yeni insanlarla tanışıp dostluk kurmak, samimi arkadaşlıklar edinmek kamp alanlarının en belirgin özelliğidir. Akşamları yakılan kamp ateşinin etrafında sosyal aktivitelere katılıp harika bir gece de geçirebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi

Kabak Koyu yakınlarında bulunan Kelebekler Vadisi, bölgede gezilebilecek önemli yerler arasında yer alamaktadır. Ölüdeniz sınırları içinde adeta bir cennet görünümü sunan vadi, boyu 350 metreye ulaşan sarp kayalıklarla çevrilidir. Vadide yaşayan kelebek çeşidinin 80’den fazla olduğu tespit edilmiştir ve en ilgi çekici kelebek türü ise kaplan kelebeğidir. Kabak Koyu’nun da bulunduğu Faralya köyü içinden doğan ve yaklaşık 50 metre yüksekten vadiye dökülen şelalenin manzarası ise muhteşemdir. Kelebekler Vadisi’nin en önemli özelliklerinden biri de bölgenin nemli havasının burada hissedilmemesidir.

Faralya Köyü

Kabak Koyu’na yürüme mesafesinde olan Faralya Köyü, dünyaca ünlü İngiliz gazetesi The Times gazetesi tarafından Türkiye’de bulunan altı gizli cennetten birisi olarak gösterilmiştir. Denize birkaç yüz metre uzaklıktaki bir tepede kurulmuş olan köyün resmi adı ise Uzunyurt’tur. Doğal güzellikleriyle köy turizmi açısından Fethiye’nin en çok ilgi gören yeri olan Faralya Köyü, Kelebekler Vadisi ve Ölüdeniz’e hakim konumuyla da eşsiz bir manzara sunmaktadır. Köyün harika bir deniz manzarası, güneşin batışının enfes görüntüsü, biyoçeşitliliği ve dağlık yapısı mevcuttur. Gideni kendisine hayran bırakan Faralya Köyü’nü ziyaret etmenizi mutlaka öneririz.

Ölüdeniz

Kabak Koyu’na oldukça yakın bir konumda bulunan Ölüdeniz, Fethiye’nin dünyaca ünlü  plajlarına ve doğal güzelliklerine sahiptir. Fethiye ilçe merkezine yaklaşık 15 kilometre mesafede yer alan Ölüdeniz, denizle olan bağlantısı dar bir boğazdan gerçekleştiği için fırtınalı havalarda dahi sakindir. Ölüdeniz’de yer alan Belcekız Plajı ise yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği muhteşem bir doğal güzelliktir.

Antik Likya Yolu

Kabak Koyu’nun da durak noktalarından birini oluşturduğu Antik Likya Yolu, dünyanın her tarafından yoğun ziyaretçi almaktadır. Fethiye’deki kaya mezarlarından başlayan yol, Antalya’ya kadar devam etmektedir. Yol üzerinde yer alan yön levhalarını izleyerek uzun ve keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Babadağ’ın eteklerinden Faralya Köyü’ne ulaşan Antik Likya Yolu, daha sonra ise Kabak Koyu’na doğru keyifli bir yolculuk yaşatmaktadır.

Mavi Mağara

Kabak Koyu’na yakın olan ziyaret edilebilecek yerlerden biri de Mavi Mağara’dır. Jeolog Dr. Temuçin Aygen’in 1972’de bulduğu mağara; 50 metre uzunluğa, 40 metre genişliğine ve 15 metre yüksekliğe sahiptir. Çok sayıda kanalı ve odası bulunan bu büyük mağara, iç ve dış galeriler olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Mağaranın adı, dış tarafındaki dehlizlerden içeri giren mavi ışıktan gelmektedir. İç galerilerinin tamamı karanlık olan mağaranın bu galerilerden hava boşluğuna çıkan kanalları mevcuttur. Mercanlar ve canlı çeşitliliğine sahip olan mağarada, bazı dönemler sürüler halinde karidesler de görülebilmektedir. Mavi Mağara’nın en ilgi çeken özelliklerinden biri de derinlik seviyesi ve yapısı itibarıyla dalıcılara mağara dalışı imkanı sunmasıdır. İki yoldan ulaşılabilen mağarada hem sahilden yüzerek ulaşmak, hem de karadan gitmek mümkündür. Suyun altından denize bağlanan Mavi Mağara’nın içerisinde yüzülebilecek büyüklükte bir de havuz mevcuttur.

Kabak Koyu’nda nerede ne yenir?

Ağırlıklı olarak kamp alanlarından oluşan Kabak Koyu’nda restoran ve lokanta bulunmamaktadır. Ancak bölgede yer alan kamp alanlarında harika bir kahvaltı ve akşam yemeği konuklarını beklemektedir. Özellikle sabah kahvaltılarıyla ünlü koyda; sıcacık köy ekmeği, köy yumurtası, keçi peyniri, pekmez, tahin gibi yöreye özgü organik lezzetler sunulmaktadır. Ayrıca bölgede yetişen zeytinlerinden elde edilen nefis ürünler, ev yapımı reçeller, nefis ballar da kahvaltıları şenlendirmektedir. Akşam yemeği ise yöreye özgü lezzetlerin yanı sıra etli yemekler ve deniz ürünlerini kapsamaktadır.
Kabak Koyu Gece Hayatı

Kabak Koyu Gece Hayatı


Kabak Koyu’nda gece hayatı...

Doğal bir koy olması nedeniyle eğlenceleri de tamamen doğal ortamda yaşanan Kabak Koyu, akşamları ve geceleri kamp ateşlerinin çevresinde yapılan etkinliklerle ayrı bir güzelliğe bürünmektedir. Kumsalda küçük taşların üstüne konan hasır, havlu gibi örtülere oturarak bu etkinlikleri izleyebileceğiniz gibi kendiniz de eğlencelere katılabilirsiniz. Burada ateş dansları, müzik dinletileri, sohbetler gibi doğaçlama etkinlikler yapıldığı gibi gecenin ilerleyen saatlerinde denize atlayıp yüzmek de ayrı bir keyiftir. Ahengin bozulmaması için genelde aşırı gürültü yapılmayan ve ortamın karanlığı bozulmayan etkinlikler yapılmaktadır. Bu muhteşem doğal plajda içeceklerinizi yudumlayarak harika bir gece geçirebileceğiniz gibi yakın mekanlarda yapılan konser ve dinletilere de katılabilirsiniz.
Kabak Koyu’ndaki doğal gece hayatını tercih etmeyenler ise yakında bulunan Ölüdeniz’de oldukça hareketli bir gece geçirebilirler. Yaz aylarında binlerce kişinin tercih ettiği Ölüdeniz’in Hisarönü ve Belcekız bölgesinde; çok sayıda bar, gece kulübü ve kafe hizmet vermektedir. Bölgenin en meşhur yeri olan Hisarönü Barlar Sokağı’nda çeşitli gösteriler, canlı müzik performansları eşliğinde sabaha kadar eğlenmek mümkün.