TatilCity.NETTatilCity.NET

Kaçkar Gezi Rehberi

Kaçkar Gezi Rehberi

Kaçkar Gezi Rehberi Rize


Kaçkar Gezi Rehberi

Rize, Erzurum ve Artvin illerini kapsayan 51 bin 550 hektarlık geniş bir alanı bulunan Kaçkar Dağları Milli Parkı, Doğu Karadeniz’in en güzel yerlerinden biridir. Yeşilin her tonunu bulabileceğiniz ormanları, hırçın dereleri ve sarp vadileriyle bir doğa harikası olan Kaçkar Dağları, 1994’te milli park ilan edilmiştir. Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Kaçkarlar, Fırtına ve Hemşin dereleri arasında yer alıp, dört bin metre civarında bir zirveye sahiptir. Dağın çevresinde kurulmuş olan milli park, ülkedeki en doğal ortamlardan biridir. Aldığı yağış nedeniyle pek çok bitki çeşidine ev sahipliği yapmasının yanı sıra zengin yeraltı su kaynakları ve nehirleri bulunan milli park, hayvan çeşitliliği açısından da oldukça zengindir.
Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içinde yaşayan başlıca hayvan türleri; tilki, tavşan, ayı, kakım, çakal, karaca, kurt, sansar, gelincik ve yaban domuzu gibi memeliler ile çok sayıda ötücü ve yırtıcı kuş ile yaban horozlarıdır. Su yoğunluğunun yüksek olduğu Hemşin ve Fırtına Deresi’nin bazı bölgelerinde alabalık da yaşamaktadır. Aynı zamanda içinde yüz civarında buzul gölünün yer aldığı Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda; sirkler, buzul vadileri ile morenler de mevcuttur. Turizm merkezi olan ünlü Ayder Yaylası’nın milli park sınırları içinde bulunması da buranın en çok turist çeken bölgelerinden biri haline getirmiştir. Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda yapılan etkinlikler ise ağırlıklı olarak doğa yürüyüşü, zirve tırmanışı, fotoğrafçılık, ekoturizm, kamping, yaylacılık ve biyolojik araştırma aktiviteleridir.

rize uçak biletiRize ucuz uçak bileti

[wprpi by=”tag” post=”11″ icon=”none”]

[wprpi by=”tag” post=”11″ icon=”none”]

[wprpi by=”tag” post=”11″ icon=”none”]

Rize otelleri Tatil City’de.. Rize’den otel seçerken uygun ve kaliteli olanları seçmeye özen gösterdik. Ayrıca, ucuz tatil fırsatı arayanlara bir tüyo.. Uygun fiyatlı Rize uçak bileti web sitemizde!..

Rize’de yapılacak şeyler

Rize’ye gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Rize’de Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Rize gezi rehberi hazırladık.

Kaçkar Gezilecek Yerler

Kaçkar Gezilecek Yerler


Kaçkar’da gezilecek yerler...

Kaçkar Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan ve 2 bin 400 metre yüksekliğe sahip olan Kaçkar Yaylası, Aşağı Kaçkar ve Yukarı Kaçkar’dan oluşmaktadır. Yayla, Akbucak ve Açaba köylerinde yaşayanların kullandığı bir bölgedir. Aşağı Kaçkar’ın deniz seviyesinden yüksekliği 2 bin 100 metre iken, Yukarı Kaçkar’ın rakımı 2 bin 400 metredir. Kaçkar Vadisi’nde coşkuyla akan Kaçkar Deresi ise Altıparmak Dağları’nın eteklerinde başlayıp 15 kilometre sonunda Fırtına Deresi’yle birleşmektedir. Fırtına Deresi’ne ulaşmadan iki kilometre kadar önce oluşan şelale, bölgenin en çok ilgi çeken turistik yerlerinden biridir. Her ne kadar Kaçkar Yaylası öne çıksa da Rize’nin birbirinden güzel çok sayıda yaylası mevcuttur. Kaçkar Yaylası’nın yakınlarında olan bu yaylalar da gezilmesi gereken doğal güzellikler arasında yer almaktadır. O nedenle bu yazımızda sadece Kaçkar Yaylası’nı değil, çevrede bulunan diğer yaylaları da tanıtacağız. Kaçkar Yaylası eskiye oranla yerleşimin daha az olduğu bir yer olarak dikkat çekmektedir. Bugünlerde yaklaşık 20 hanenin yaşadığı yayla, yaklaşık 20 yıl kadar önce 500’e yakın haneye ev sahipliği yapıyordu. Her ne kadar hane sayısı azalmış olsa da Kaçkar Yaylası bugün halen yayla turizmini tercih edenlerin gözdeleri arasında yer almaktadır.

Pokut Yaylası

Bölgedeki ünlü yaylalardan biri olan Pokut Yaylası; Makrevis, Ortan ve Pogina köylerinde yaşayanların kullandığı, deniz seviyesinden 2 bin 100 metre yüksekliğe sahip bir yerdir. Zilkale yolu üzerinde bulunan Şenyuva köyü çıkışında devam edildiğinde, yaklaşık bir saatlik yolculuk sonucunda yaylaya varılmaktadır. Yaya olarak da çıkılabilen yaylada, Pokut Cafe isimli tesiste bir mola vermek gayet keyiflidir.

Ayder Yaylası

Çamlıhemşin’in 19 kilometre uzağında bulunan ve deniz seviyesinden bin 350 metre yüksekliğe sahip olan Ayder Yaylası, çam ormanları ile kaplı nefis bir manzaraya sahiptir. Yaylaya giderken Fırtına Deresi boyunca doğa güzellikleri seyredilebilir. Şelalesi, yayla evleri, balı, çiçekleri ve kaplıcasıyla ünlü olan Ayder Yaylası, çam ağaçlarıyla kaplı bir cennet gibidir. 1987’de Turizm Merkezi statüsüne kavuşan Ayder Yaylası’nda otel ve kaplıca tesisleri bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında, 55 derece sıcaklıktaki şifalı yeraltı suyu ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Buradaki kaplıcanın bazı romatizma hastalıkları, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları ve iç hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Huser Yaylası

Bucak ve Uğrak köylülerinin kullandığı Huser Yaylası, Ayder Yaylası’nın yakınında bulunmaktadır. Huser Yaylası’ndan Kaçkar Dağları'nın harika manzarasını seyretme imkanı vardır.

Palovit Yaylası

Trovit Yaylası’ndan sonra varılan Palovit Yaylası, Çamlıhemşin ilçe merkezine yaklaşık dört saatlik bir yolculuk sonucunda ulaşılabilen bir diğer güzel yayladır. Buranın karşısında ise Meleskur Yaylası vardır. Yaz aylarında köylülerin kullandığı bu yaylalar, aynı zamanda yerli ve yabancı turistler tarafından da sıkça ziyaret edilmektedir.

Amlakit Yaylası

Çamlıhemşin ilçe merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunan Amlakit Yaylası, bugün ağırlıklı olarak tatil amacıyla kullanılmaktadır. Elektrik hizmeti alan 2 bin 50 metre yükseklikteki bu yaylada, yaz aylarında sakin ve doğayla iç içe harika bir tatil yapmak mümkündür.

Yukarı Kavrun Yaylası

Çamlıhemşin’deki yaylalardan bir diğeri olan Yukarı Kavrun Yaylası, deniz seviyesinden 2 bin 260 metre yükseklikte olup, Kavrun Dağı zirvesine 8 kilometre mesafede yer almaktadır. Bu yayla, Kavrun Dağı’na tırmanış gerçekleştiren dağcıların kamp yerleri arasında bulunmaktadır.

Kito Yaylası

Köylülerin deyimiyle Gito Yaylası, Rize’nin Hemşin ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 2 bin 400 metre olan bu yaylanın en önemli özelliği Karadeniz’in doğa güzelliklerinin en iyi izlenebilecek yerlerden birisi olmasıdır. Yılın pek çok gününde sisle kaplı olan Kito Yaylası, açık havada ziyaret edildiğinde muhteşem bir manzara sunmaktadır.

Tatos Gölleri

Kaçkar’daki en önemli göller arasında bulunan Tatos Gölleri, Çamlıhemşin ilçesinin Verçenik Yaylası sınırlarında yer almaktadır. Bahar aylarının sonunda ve yaz başlarında göllerin kenarında açan rengarenk çiçekler muhteşem bir görüntü oluşturmaktadır. Tatos Gölleri, Kaçkar Dağları’nda tırmanış yapan dağcıların; dinlenmek, kamp yapmak ve fotoğraf çekmek için tercih ettikleri bir bölgede yer almaktadır.

Zilkale

Kaçkarlar’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi olan Zilkale, Fırtına Vadisi’ne hakim bir tepede bulunmaktadır. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi sınırları içinde bulunan Zilkalle, nefis doğal manzaralar sunmaktadır. Buraya gelen yerli ve yabancı turistler oldukça keyifli vakit geçirirken, eşsiz manzaranın bol bol da fotoğrafını çekmektedir.

Kaçkar’da nerede ne yenir?

Kaçkar Yaylası’nda lokanta ve turistik tesis yoktur. Ancak Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda İl Özel İdaresi ise bazı özel kuruluşlara ait tesisler mevcuttur. Buradaki tesislerde ağırlıklı olarak kebaplar ve etli yemekler sunulmaktadır. Yaylalarda ise tamamen doğal ortamda yapılan tereyağlı, dağ çileği reçelli ve kaymaklı kahvaltılar meşhurdur. Yörede yaygın olan lezzetler; muhlama, sütlü krema, elde açılmış yufka, Laz böreği, lahana sarması ve çeşitli et yemekleridir. 
Kaçkar Gece Hayatı

Kaçkar Gece Hayatı


Kaçkar’da gece hayatı...

Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda gece hayatı pek gelişmemiştir. Bölgede yer alan birkaç otelin barı dışında eğlence mekanı mevcut değildir. Ancak yaylalarda konaklayanlar kendi imkanlarıyla gece etkinlikleri düzenlemektedir. Kamp ateşleri çevresinde doğal bir ortamda yapılan eğlencelerde keyifli vakit geçirmek mümkündür. Gece hayatının görece daha hareketli olduğu Rize kent merkezi tercih edilebilir. Rize’de gece hayatının yaşandığı mekanlarda, ağırlıklı olarak kemençe ve tulum kullanılarak eğlenceler düzenlenmektedir. Oteller ile yaylalardaki konaklama tesislerinde ise horon oyunu ve kolbastı yaygın olarak yapılmaktadır. Daha hareketli bir gece hayatı arayanlar ise bölgeye yakın olan Gürcistan’ı tercih etmektedir.