TatilCity.NETTatilCity.NET

Kadıköy Gezi Rehberi

Kadıköy Gezi Rehberi

Kadıköy Gezi Rehberi


Kuzeyde Üsküdar, doğuda Maltepe ve Ümraniye, güneyde Marmara Denizi, batıda ise İstanbul Boğazı ile komşu olan Kadıköy, İstanbul’un en kalabalık ve sosyal hayatın en canlı olduğu ilçelerinden biridir. Hafif engebeli yapısıyla Marmara Denizi’ne doğru rakımı düşen ilçenin batısında Haydarpaşa, doğusunda ise Kalamış koyları arasında bulunan Moda burnu denize bir girinti oluşturur. Kurbağalıdere ve Çamlıca eteklerinden gelip Haydarpaşa’dan denize akan Örnekbağı dereleri ilçedeki iki akarsudur. Yoğun bir yerleşim yeri olması nedeniyle doğal arazi yapısı değişen Kadıköy’de; Haydarpaşa koyu, Kalamış kıyıları ve bazı dereler doldurularak kara parçası haline getirilmiştir. Betonlaşmanın yoğun olduğu ilçede, 1960’lardan önce dinlenme ve sayfiye merkezleri olan birçok semt bugün itibarıyla büyük binalarla dikkat çekmektedir. Doğal yemyeşil yapısıyla bir zamanlar Kadıköy ilçesinin sakin dinlenme alanları olan Moda, Kızıltoprak, Erenköy, Suadiye gibi bölgeler büyük yerleşim yerlerine dönüşmüştür. Ancak Çamlıca eteklerinde bulunan Koşuyolu ve Acıbadem gibi birkaç semt halen yeşil yapısını korumaktadır. İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan Kadıköy’den Avrupa yakasına, yarım saatten kısa ve keyifli bir yolculukla ulaşım sağlanabilir.
Kadıköy Gezilecek Yerler

Kadıköy Gezilecek Yerler


Tarihi ve doğal güzellikleriyle Kadıköy’de gezilecek yerler...

Marmara Denizi’nin kıyısında bulunan Kadıköy ilçesi, bünyesinde bazı tarihi yapıları barındırmasının yanı sıra gençlerin ve turistlerin eğlence merkezi olarak da öne çıkar. Uzun bir kıyı şeridi bulunan ilçede görülebilecek çok sayıda tarihi ve turistik yer bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sizin için derledik.

Haydarpaşa Tren Garı

İlçenin sembolleri arasında yer alan Haydarpaşa Tren Garı, mimarisi ile ziyaretçilerini her zaman büyülemiştir. Heybetli duruşuyla hayranlık uyandıran gar, ilk olarak İstanbul-Bağdat demiryolunun başlangıcı şeklinde planlanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında, 1906-1908 arasında yapılan gar binası Alman mimarların eseridir. İki kez büyük yangın geçiren gar, halen ayakta durmakta ve turistlerin ilgisini çekmektedir.

Fenerbahçe Feneri

Fenerbahçe burnunda bulunan Fenerbahçe Feneri, Osmanlı İmparatorluğu zamanında inşa edilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1562 yılında inşa ettirilen fener, Osmanlı döneminin ilk feneri olarak öne çıkmaktadır. Fener bugün de güzelliğiyle dikkatleri üzerinde toplamaktadır.

Kazım Karabekir Paşa Müzesi

Erenköy’de yer alan ve 2005’te ziyarete açılan müze, önceleri Kazım Karabekir Paşa’nın evi olarak kullanılmıştır. Restore edilmesinin ardından 3 bin 500 eserin sergilendiği bir müzeye dönüştürülmüştür. Müzede yer alan eserler arasında Kazım Karabekir Paşa’nın özel eşyaları, madalyaları, üniforması ve kemanı da bulunmaktadır.

Fenerbahçe Müzesi

Kupalarının sayısı artmaya başlayınca müze açma fikrini geliştiren Fenerbahçe Spor Kulübü, bu fikri hayata geçirmiştir. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kazandığı kupa ve plaketlerin bulunduğu müzede, ayrıca kulübe ait bazı eşyalar, formalar, eski maç biletleri ile eski üye kartları da görülebilir.

Oyuncak Müzesi

Göztepe’de bulunan Oyuncak Müzesi, yazar ve şair Sunay Akın’ın projesi olarak hayata geçirilmiştir. Müze, Sunay Akın’ın ailesine ait bir konakta 2005’te ziyarete açılmıştır. Değişik ülkelerden binlerce farklı oyuncağın sergilendiği Oyuncak Müzesi, Kadıköy’ün en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer almaktadır.

Fenerbahçe Adası

Eskiden Fenerbahçe Burnu şeklinde bilinen yer, yat limanı inşa edilince karadan ayrılarak ada şekline dönüşmüştür. Fenerbahçe Adası, daha çok sakin ve huzurlu bir gün geçirmek isteyenler tarafından ziyaret edilmektedir.

Caddebostan Plajı

Caddebostan’da yer alan plaj, İstanbul’da denize girilebilen eski yıllarda plaj olarak yıllarca hizmet vermiştir. Ancak bir süre sonra kapatılmıştır. Aradan 40 yıl gibi bir süre geçtikten sonra yeniden düzenlenen Caddebostan plajı, tekrar plaj olarak hizmet vermeye başlamıştır. Yaz aylarında ilgi çeken plajlardan biridir.

Kalamış Parkı

Bostancı’ya kadar uzanan Kalamış Parkı, bölgede özellikle sporla ilgilenenlerin tercihi haline gelmiştir. İçerisinde basketbol, futbol ve tenis sahası yer alan parkta keyifle spor yapılmaktadır. Ayrıca Kadıköy’deki Fenerbahçe Parkı da dinlenip güzel vakit geçirilen bir yer olarak öne çıkmaktadır. Göztepe semtinde yer alan Özgürlük Parkı ise daha çok hafta sonları ailelerin çocuklarıyla keyifli vakit geçirdiği bir parktır.

Kadıköy Balıkçılar Çarşısı

İlçenin en hareketli bölgesinde yer alan Kadıköy Balıkçılar Çarşısı, sokakta yan yana dizilmiş balık tezgahlarıyla görenlerin ilgisini çekmektedir. Mevsimine göre, hemen her çeşit balığı bulabileceğiniz bu çarşıda, ayrıca alkol eşliğinde balık sunan restoranlar bulunmaktadır. Turşucularıyla da ünlü olan çarşı, İstanbul ve balık konseptine uygun havasıyla ilgi çekmektedir.

Moda İskelesi

1916-1917 arasında inşa edilen Moda İskelesi, Adalar’a yolcu taşımacılığı yapılan ilk iskele olarak dikkat çeker. Bugün ise iskele kafe ve restoran olarak hizmet vermektedir. Harika bir manzara sunan iskele, özellikle sabahları kahvaltı için tercih edilmektedir.

Bahariye Caddesi

Trafiğe kapalı olan Bahariye Caddesi, Kadıköy’de yürüyüş yapmak isteyenlerin mutlaka uğradıkları bir yoldur. Moda yönünde devam eden ve tramvayın bulunduğu caddede çok sayıda mağaza, restoran ve kafe bulunmaktadır.

Bağdat Caddesi

Türkiye’nin en çok bilinen caddelerinden olan Bağdat Caddesi, oldukça uzundur ve global markaların mağazalarıyla dikkat çekmektedir. İlgi çekici kafe ve restoranlara sahip olan Bağdat Caddesi’nde alışveriş, yemek ve yürüyüş oldukça tercih edilmektedir.

Barlar Sokağı

Hemen hemen her barında canlı müzik yapılan, Kadıköy’ün en hareketli sokaklarından biridir. Gerçek adı Kadife Sokak olan bu yer,  çok sayıda bar bulunması nedeniyle Barlar Sokağı olarak da bilinmektedir. Burada müzik zevkinize uygun bir bar bulabilmek oldukça kolaydır.

Galip Paşa Cami

Sultan Hamit ve Sultan Aziz zamanında Vali Galip Paşa’nın 1898’de inşa ettirdiği Galip Paşa Camii, Erenköy’de yer almaktadır. 19’uncu yüzyılın mimari tarzını yansıtan cami, bugün halen ayakta durmaktadır.

All Saints Moda Kilisesi

Osmanlı zamanında yapılan All Saints Moda Kilisesi, Modalı İngilizler’ce inşa ettirilmiştir. Bugün halen ibadete açık olan kilisenin farklı iç ve dış mimarisi ziyaretçilerinin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır.

Filizli Köşk

Göztepe’de yer alan Filizli Köşk, 19. Yüzyıl’dan günümüze kadar ayakta duran bir eserdir. Art-Nouveau stilinde yapılan köşk, mimarisi ile ilgi çekmektedir ve yemyeşil güzel bir bahçesi vardır. Kadıköy’ün görülmesi gereken yapıları arasında olan Filizli Köşk, döneminde Yıldız Saray’ında görevli Tahsin Paşa’ya aittir.

Kadıköy’de hangi lezzet nerede tadılır?


Kadı Nimet Restaurant

Kadıköy’deki en iyi balıkçılardan olan Kadı Nimet Restaurant’ta istavriti mutlaka tatmalısınız. Güzel bir manzarası ve terası olan restoranda tüm balık çeşitleri başarılı bir şekilde hazırlanmaktadır. Meze olarak ise levrek dolma, patlıcan salatası, portakallı enginar, fava ve peynir ezmesi ünlüdür.

Kev Cafe

Farklı ülkelerden nefis lezzetleri sunan Kev Cafe, özellikle tepsi mantısı beğenilen mekanlar arasında yer alıyor. Geniş menüsünde yer alan lezzetli yemeklerin yaratıcı sunumlarla servis edildiği mekan, Kadıköy’ün gözde kafeleri arasında bulunuyor.

Kebapçı İskender

Kadıköy’ün iddialı iskender kebapçılarından olan bu mekanda, ününü hak eden lezzette iskender kebabını yiyebilirsiniz. İskender kebabın daha çok zincir restoranlarla yaygınlaştıı günümüzde, kendine özgü tarzı ve lezzetiyle Kebapçı İskender bir adım öne çıkmaktadır.

Törek Mantı & Çiğbörek

İlçenin akla gelen ilk mantıcıları arasında yer alan Törek Mantı & Çiğbörek’te mantının hem klasiği hem de fırınlanmışı nefistir. Çiğ böreği de beğenilen mekanda, sıcak bir ortam sizleri bekliyor.

Laz İstanbul

Kadıköy’ün en meşhur Karadeniz lokantası olan Laz İstanbul’da kara lahana çorbası dahil pek çok yemeği bulabilirsiniz. Geniş bir menüye sahip olan restoranda, turşu kavurması ile lahana sarması mutlaka denenmelidir. Kuru fasulyenin de en güzel yapıldığı yerler arasındadır.

Pizza Bar

İtalya’da deneyim kazanan şefin hazırladığı pizzalar, Pizza Bar’da büyük dilimler halinde sunulmaktadır. Özellikle Rainbow Pizza, Popeye ve Quatro Formaggi pizzaları ile oldukça beğenilen mekanlar arasında yer almaktadır.

Halil Lahmacun

Kadıköy’de en lezzetli lahmacunu yiyeceğiniz Halil Lahmacun’da gevrek, az yağlı ve malzemesi bol doyurucu bir lezzet sizi bekliyor. Balıkçılar Çarşısı’nda bulunan bu küçük mekanda yer bulabilmek ise oldukça güçtür. Yine de şansınızı denemenizi öneririz.

Ekspres İnegöl Köftecisi

Uzun yıllardır hizmet veren Ekspres İnegöl Köftecisi, Kadıköy’ün en işlek caddesinde yer alır ve müşteri bakımından sürekli yoğundur. Köftenin oldukça hızlı servis edildiği Ekspres İnegöl Köftecisi’nde; sos, patates kızartması ve biber turşusu da lezzetli menüye dahildir.

Çiya Sofrası

Gaziantep başta olmak üzere Güneydoğu mutfağını Kadıköy’e taşıyan Çiya Sofrası oldukça lezzetli kebaplar sunmaktadır. Mumbar ile boranisi de meşhur olan lokanta turistler tarafından yoğun ilgiyle karşılaşmaktadır. 
Kadıköy Gece Hayatı

Kadıköy Gece Hayatı


Kadıköy’ün renkli ve hareketli gece hayatı...

Kadıköy, İstanbul’un Anadolu yakasında gece hayatının en renkli ve hareketli olduğu ilçelerden biridir. Barlar Sokağı’nın yanı sıra rıhtım bölgesinde çok sayıda eğlence mekanının bulunduğu Kadıköy’de, ayrıca farklı semtlerde de eğlence hayatı gelişmiştir. Kadıköy’deki eğlence mekanlarının bazılarını sizin için derledik.

Kahverengi Pub&Cafe

Miralay Sokak’ta 2005 yılından beri faaliyette olan Kahverengi Pub&Cafe, zengin menüsüyle eğlenceli akşam programları sunuyor. Kadıköy’de canlı müzik denilince ilk akla gelen yerler arasında bulunan bu mekanda, müzik dışında çeşitli oyunların da oynanabileceği bölümler mevcut.

Livane Pub

İlk açıldığında Livane Cafe olan mekan, 15 yıl aradan sonra, 2005 yılında Livane Pub adıyla faaliyetine devam etme kararı almış. Şiir dinletileri, resim ve fotoğraf sergileri ile söyleşiler yapılan 180 kişilik salona sahip mekanda, canlı müziğin yanı sıra zengin bir yemek menüsü de bulunuyor.

Punch Kadıköy

Tasarımı ve konsepti ile farklı bir mekan olan Punch Kadıköy, Cagerağa’da canlı müzik yapılan barlardan biridir. Geniş bir alana sahip olan Punch Kadıköy'de oldukça başarılı yapılan kokteyller gecenize tat katacaktır.

Dunia

Farklı konser ve DJ performanslarıyla öne çıkan Dunia, Kadıköy’deki önemli mekanlar arasındadır. Çeşitli müzik türlerini dinleyebileceğiniz bu mekanda özellikle afro-funk, experimental, indie gibi tarzlar öne çıkıyor.

Çizgi Ali’nin Yeri

Kasaplar Çarşısı’nda bulunan Çizgi Restaurant, “Çizgi Ali’nin Yeri” adıyla 1990’dan beri hizmet veriyor. Mekanın duvarları; fotoğraf, film afişi, taş plak ve albüm kapakları ile donatılmış durumda. Daha çok kadınların tercih ettiği meyhanede yaprak ciğer ve sebzeli börek önde gelen lezzetler arasında yer alıyor. Mekanda ayrıca her gün canlı müzik de icra ediliyor.

Asmalıbahçe Ocakbaşı

Bahçesindeki üzüm asmaları ve çiçeklerle sakin bir mekan olan Asmalıbahçe Ocakbaşı Kadıköy, 1990 yılından beri hizmet veriyor. Çeşitli organizasyonların da yapıldığı meyhane, uygun fiyatıyla ve güleryüzlü hizmetiyle öne çıkıyor. Yoğun programların yer aldığı meyhaneye gitmeden önce rezervasyon yapmakta fayda var.

Karşı Sahne

Güneşlibahçe Sokak’ta faaliyet gösteren Karşı Sahne’de, hafta sonları farklı müzik grupları ve sanatçılar sahne alıyor. Hafta içi ise dj performansları ile eğlenmek mümkün. Ayrıca kareoke bölümü de bulunan Karşı Sahne’de, müşteri memnuniyetine verilen önem oldukça dikkat çekici.

Kuzen Beer Cafe

Üç kattan oluşan Kuzen Beer Cafe, Kadıköy’de 2012 yılından beri hizmet veriyor. Ayrca bir de bahçesi bulunan kafede, içeceklerin yanı sıra ustaların hünerli ellerinden çıkan yemekler de geniş bir yer tutuyor. Mekanda haftanın her günü canlı müzik yapılıyor.