TatilCity.NETTatilCity.NET

Kalkandere Gezi Rehberi  

Rize’nin denizden uzak ilçelerinden olan Kalkandere, il merkezine 33 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Karadeniz’e 13 kilometre mesafede olan ilçe merkezi ve çevresi büyük oranda engebeli bir araziye sahiptir. Topraklarının büyük kısmında tarım yapılabilen ilçede, önde gelen tarımsal ürün çaydır. Kalkandere’de kamuya ait iki, özel sektöre ait de altı fabrika olmak üzere sekiz tane çay fabrikası bulunmaktadır. Ayrıca ilçe halkı, ihtiyaçlarını karşılamak için az da olsa büyükbaş ve küçükbaş hayvan besiciliği ile ilgilenmektedir. Yükseklikleri bin metre civarında çok sayıda tepenin yer aldığı ilçe sınırlarında, ayrıca büyüklü küçüklü pek çok da akarsu mevcuttur. Sakin bir ilçe olan Kalkandere’de, çay dönemi dışında pek hareketlilik görülmez. İlçede çok sayıda kahvehane ve lokal bulunmaktadır. Yöre sakinleri, sezon dışındaki dönemlerde buralarda zaman geçirmektedir. Çay fabrikalarında çalışan kişi sayısının da hayli fazla olduğu ilçede, neredeyse ekonominin tamamı çay üretimi ve çay sanayisine dayanmaktadır.Kalkandere adı, ilçe merkezinden geçen Karadere suyunun yatağındaki siyah taşlardan doğmuştur. Suyun rengini siyah gösteren bu taşlardan dolayı ismi Karadere olan ilçe, aşırı yağışlar nedeniyle dere sularının kabarması nedeniyle daha sonra Kalkandere’ye dönüşmüştür. Rize bölgesinin tarihiyle aynı özellikler taşıyan Kalkandere’de; tarihsel süreç içinde Kimmer, Pers, Selçuklu, Trabzon Pontus Devleti ve Osmanlılar İmparatorluğu’nun hakimiyeti görülmüştür. Bölgeye ilk olarak 11’inci yüzyılda gelen Türkler, 1048’de ilçeye gelen Selçuklu askeri birliğidir. Bölgedeki diğer yerleşim birimleri gibi Kalkandere de 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. Kalkandere’de 1916’da görülen Rus işgali kısa sürede sona erdirilmiştir. Yerleşim birimi, 1957 yılında ilçe yapılarak Rize’ye bağlanmıştır.

Kalkandere’ye nasıl gidilir?

Rize il merkezine 33 kilometre mesafede yer alan Kalkandere’ye ulaşım karayoluyla sağlanmaktadır. Rize il merkezinden Kalkandere ilçe merkezine gün içinde karşılıklı düzenlenen toplu taşıma seferleriyle ilçeye gidilebilmektedir. Karadeniz kıyısına uzaklığı 13 kilometre olan Kalkandere, İkizdere’ye 40, İyidere’ye 15, Trabzon’un Of ilçesine ise 22 kilometre mesafede bulunmaktadır.Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerden Kalkandere ilçesine havayoluyla ulaşmak için Trabzon Havalimanı tercih edilebilir. Türk Hava Yolları ve özel havayolu firmalarının gün içinde uçuşlar düzenlediği Trabzon Havalimanı, Kalkandere ilçe merkezine 66 kilometre uzaklıktadır. Havalimanından ilçeye servis araçları, taksi ya da kiralık araçla ortalama bir buçuk saatte gidilebilmektedir.

Kalkandere’de doğa sporları

Engebeli bir arazisi bulunan ve çok sayıda tepeye ev sahipliği yapan Kalkandere’de, doğa sporları da bu coğrafi yapıya uygun dalları içermektedir. Ağırlıklı olarak doğa yürüyüşleri ve tırmanma sporlarının yapılabileceği ilçede, ayrıca su sporları yapılabilecek Kalkandere Çayı da öne çıkmaktadır. Bu çay üzerinde rafting, kano ve yüzme gibi aktiviteler gerçekleştirilebilir.İlçenin Çağlayan köyünde yer alan Çağlayan Şelalesi bölgesi doğa sporları için en çok tercih edilen yerdir. Şelale bölgesinde yürüyüş ve tırmanış yapılabilecek rotalar mevcuttur. Kestane, kayın, gürgen ve ıhlamur ağaçları arasında, şelalenin muhteşem manzarası eşliğinde keyifli bir yürüyüş yapabileceğiniz bölgede, ciğerlerinize bol bol oksijen çekip doğanın tadını çıkarabilirsiniz

Kalkandere’de gezilecek yerler

Rize’nin iç kısımda yer alan ilçelerinden olan Kalkandere’de gezilebilecek yerlerin sayısı sınırlıdır. İlçede yer alan tarihi evlerin yanı sıra Hüseyin Hoca Köyü Sahil Camisi, su değirmenleri ve kemer köprüleri görülebilecek yapılardan bazılarıdır. Gezilebilecek doğal güzelliklere de sahip olan ilçede, piknik alanları ve dereler yaz aylarında halkın yoğun ilgi gösterdiği yerler arasındadır.

Piknik Alanı

Kalkandere ilçe merkezine üç kilometre uzaklıkta yer alan piknik alanı, Kalkandere-İkizdere karayolu üzerinde bulunmaktadır. Dere kenarındaki piknik alanı Kalkandere Belediyesi’ne ait olup, işletmesi özel firmaya devredilmiştir. Yaz aylarında büyük ilgi gören piknik alanında doğayla iç içe eğlenceli zaman geçirilebilmektedir. Piknik alanında pişirilen lezzetli alabalıklar, ziyaretçiler tarafından mutlaka tadılmaktadır.

Çağlayan Şelalesi

Kalkandere’ye bağlı Çağlayan köyünde bulunan şelale, ilçedeki önemli turizm noktalarından biridir. Halk arasında Sudüşen olarak da bilinen Çağlayan Şelalesi, çevresindeki doğal güzelliklerle de dikkat çeken bir ortama sahiptir. Burada trekking ve tırmanış gibi doğa sporlarına uygun alanlar bulunmaktadır. Etrafı kestane, ıhlamur, kayın ve gürgen ağaçlarıyla çevrili şelale, eşsiz manzarasıyla görülmeye değerdir.

Zıvane Köprüsü Camii

Hüseyin Hoca köyünün Zıvane Köprüsü mevkiinde yer alan bu cami, Trabzon’a bağlı Of ilçesinin Keler köyünden buraya taşınmıştır. Rize çevresindeki ahşap camilerinin en güzel örnekleri arasında yer alan cami, kare planlı bir harimden oluşmaktadır. Kırma çatısı bulunan yapıya batı cephesinden girilmektedir. Ahşap süsleme sanatının en güzel örneklerinin görülebileceği camide; kapı, mihrap, minber, mahfil ve tavanda pek çok motif bulunmaktadır. Caminin kapıları hayat ağacı ile süslenmiş olup, dışta hasır örgülü panolar dikkat çekmektedir. Zıvane Köprüsü Camii’nin mihrap ve kapı üstündeki kitabesinde 1834 tarihi yazmaktadır. Yapının söz konusu yılda Ömer isimli biri tarafından inşa edildiği belirtilmektedir.

Kalkandere Merkez Köprüsü

Kalkandere ilçe merkezinde bulunan bu köprü, yuvarlak kemerli ve tek gözlü olarak yapılmıştır. Kalkandere Kaymakamlığı’nın arkasında, Kalkandere akarsuyu üzerinde inşa edilen köprünün kemeri ve korkuluğunda kesme taş, diğer bölümlerinde ise moloz taş kullanılmıştır. Kalkandere Merkez Köprüsü, ilçe merkezinde görülmesi gereken tarihi yapılar arasında yer almaktadır.

Kalkandere’de nerede ne yenir?

Karadeniz ve Rize mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Kalkandere’de, yöresel lezzetlerin başında bal gelmektedir. Florası nedeniyle oldukça kaliteli balların üretildiği ilçede, yıllık bal üretimi 30 tondan fazladır. Kalkandere’de ayrıca mısır ekmeği ve karalahana yemekleri de yaygın olarak tüketilmektedir. Turşu kavurmasının yanı sıra bölgenin ünlü hamsi yemekleri de ilçedeki sofralara lezzet katmaktadır. Kalkandere’de yer alan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. İlçede yer alan restoranların öne çıkanlarını; Kızıltoprak’ta yer alan Kalkandere Merkez Lokantası, Kızıltoprak Küme Evler’de hizmet veren Konak Kafe, Rize Kalkandere Yolu üzerinde faaliyet gösteren Yıldız Kafe, Dülgerli Köyü İç Yolu’nda konuklarını ağırlayan Liva Cafe, Rize Caddesi üzerinde yer alan Kafkas Pastanesi, yine aynı caddede hizmet veren Adıgüzel Taş Fırını ve Seyrantepe köyünde faaliyet gösteren Rize Kalkandere Maşer olarak sayabiliriz.

Kalkandere’de gece hayatı

Rize’nin Kalkandere ilçesinde canlı bir gece hayatı yoktur. Alkollü mekanların bulunmadığı ilçede, akşam saatlerinde dışarı çıkmak isteyenler ağırlıklı olarak kafeterya, çay bahçesi ve pastaneleri tercih etmektedir. Kalkandere’de yer alan bu mekanlardan en çok tercih edilenleri; Kızıltoprak Küme Evler’de bulunan Konak Kafe, Rize Kalkandere Yolu üzerinde yer alan Yıldız Kafe, Rize Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Kültür Kafe ve yine aynı cadde üzerinde bulunan Nazar Cafe gibi işletmelerdir. İlçe merkezinde yer alan kafeteryalarda içeceklerinizi yudumlayarak keyifli zaman geçirebileceğiniz gibi yaklaşık 45 dakikalık yolu göze alarak, 33 kilometre mesafede yer alan Rize il merkezinde daha canlı bir gece hayatını da tercih edebilirsiniz.