TatilCity.NETTatilCity.NET

Kapaklı Gezi Rehberi

Kapaklı Gezi Rehberi

Kapaklı Gezi Rehberi


Kapaklı Gezi Rehberi

Tekirdağ’ın yeni ilçelerinden olan Kapaklı, sanayisi ile öne çıkan bir kenttir. Çerkezköy ilçe merkezine 5 kilometre, Saray ilçe merkezine ise 15 kilometre uçaklıkta bulunan Kapaklı, Çerkezköy’den ayrılarak ilçe yapılmıştır. Turizm bakımından gelişmemiş olan ilçede gezilebilecek yerler oldukça sınırlıdır. Bunlar Kazak Gölü ile Nasıf Baba Türbesi’dir. Trakya bölgesinin hareketli yerleşim yerleri arasında yer alan Kapaklı, ağırlıklı olarak yarı ova özellikli platolar üzerine bulunmaktadır. Büyük akarsulara sahip olmayan ilçede, toprakların önemli bir kısmı tarıma uygundur. Deniz seviyesinden yüksekliği 185 metre olan ilçede ormanlık alanlar sınırlıdır. Kış aylarının soğuk yaşandığı ilçede yaz aylarıyla kış ayları arasındaki ısı farkı oldukça yüksektir. Sanayi bakımından gelişmiş olan ilçe, sahip olduğu organize sanayi bölgesi nedeniyle göç alan bir işçi kenti özelliği göstermektedir. 350’yi aşkın fabrikanın bulunduğu Kapaklı Organize Sanayi Bölgesi, ilçe halkının önemli bir bölümüne istihdam sağlamaktadır.
Kuruluşu çok eski olmayan Kapaklı, ilk olarak 93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 yıllarındaki Osmanlı-Rus savaşı sonrasında yerleşime sahne olmuştur. Kurulduğu yıllarda adı Kapaklıpınar köyü olan belde, merkezinde kaynak suyuna sahipmiş. Bu kaynak suyunun üzeri kapatılarak kuyu haline getirilmiştir. Köydeki yerleşim bu kuyunun çevresinde başladığı için adı da Kapaklıpınar köyü olmuştur. Köyün camisi 1904 yılında inşa edilmiştir. Binanın üst katı okul olarak, alt katı da mescit hizmeti vermiştir. Köyün ismi 1950’lerde Kapaklı olarak anılmaya başlamış ve kayıtlara da böyle yansımıştır. Beldede 1970 yılında kurulan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi, Kapaklı topraklarının önemli bölümünü kapatmıştır. Fabrikaların açılmaya başlamasıyla göç alıp nüfusu hızla artan Kapaklı, 2012 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Kapaklı’ya nasıl gidilir?

Karayolu ve demiryolu ulaşım olanaklarına sahip olan Kapaklı, çok sayıda ilçenin kavşak noktasında yer almaktadır. Çerkezköy, Çorlu, Saray ve Vize yollarının kavşak noktasında yer alan Kapaklı, TEM bağlantısıyla da önemli ulaşım imkanına sahiptir. Kapaklı’dan Tekirdağ il merkezine ulaşım Çerkezköy- Çorlu-Tekirdağ karayolu üzerinden gerçekleştirilmektedir.
Ayrıca önemli ihracat istasyonlarından biri olan Çerkezköy demiryolu bağlantısı ile İstanbul–Edirne–Avrupa demiryolu olanaklarına da sahiptir. Kapaklı, Tekirdağ Limanı üzerinden deniz yolu bağlantısına da sahiptir. İstanbul’a yakınlığı nedeniyle ticari hareketin yoğun olduğu Kapaklı, Tekirdağ il merkezine 62 kilometre uzaklıktadır. Çerkezköy’e 5, Saray’a 15, Çorlu’ya 29 kilometre uzaklıkta bulunan ilçe, İstanbul’a ise 110 kilometre mesafededir.
Kapaklı’ya ulaşım olanaklarından biri de Çorlu Havalimanı üzerinden havayolu ulaşımıdır. Yurtdışı ve yurtiçi uçuşların yapıldığı Tekirdağ Çorlu Havalimanı’ndan ilçeye yaklaşık 30 kilometrelik bir mesafe mevcuttur.
Kapaklı’da doğa sporları

Kapaklı’da doğa sporları


Kapaklı’da doğa sporları

Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde doğa sporlarına uygun yerlerin sayısı oldukça sınırlıdır. İlçe sınırlarında bulunan parklarda günlük yürüyüşler yapılabileceği gibi yakında bulunan ilçeler de doğa sporları için bazı olanaklar sunmaktadır. İstanbul’un Çatalca ilçesinin bazı köyleri, Çerkezköy, Saray ve Kırklareli’nin Vize ilçesinde doğa yürüyüşleri, bisiklet, tırmanış gibi aktivitelerin yapılabileceği alanlar bulunmaktadır.
Kapaklı yakınında yer alan Saray ilçesinin Ayvacık-Kavacık Mevkii doğa yürüyüşleri için bölgede en çok tercih edilen parkurlara sahiptir. Burada Istranca ormanlarının eşsiz güzellikleri arasında keyifli yürüyüş yapılabilmektedir. Doğa kulüpleri ve belediye gibi kurumların organize ettiği yürüyüş etkinliklerinin yanı sıra bireysel olarak da bu bölgede yürüyüş yapma imkanı bulunmaktadır.
Kapaklı’da gezilecek yerler

Kapaklı’da gezilecek yerler


Kapaklı’da gezilecek yerler


Kazak Gölü Piknik Alanı

Kapaklı’da gezilebilecek yerler arasında bulunan Kazak Gölü Piknik Alanı, ilçe merkezinin üç kilometre kuzeydoğusunda yer almaktadır. Toplam alanı 23 bin metrekare olan göl, 310 metre uzunluğa ve 135 ila 25 metre arasında değişen genişliğe sahiptir. Yapay bir göl olan Kazak Gölü, kurak dönemlerde hayvanların sulanması amacıyla bir derenin önüne set çekilerek kurulmuştur. Belediye tarafından temizlenip çevre düzenlemesi yapılan göl, çevresindeki mesire alanı adıyla halkın hizmetine girmiştir. Burada yer alan mesire alanında yürüyüş yolları, piknik alanları, kamelyalar, yağmur barınakları, futbol, voleybol ve basketbol sahaları, kır gazinosu, çeşmeler, çocuk oyun alanları ve büfeler bulunmaktadır. Yaz aylarında yöre sakinlerini yoğun ilgi gösterdiği Kazak Gölü Piknik Alanı’na ulaşım oldukça pratiktir.

Nasıf Baba Türbesi

İnanç turizmi bakımından Kapaklı’nın önde gelen yerlerinden olan Nasıf Baba Türbesi, ilçeye bağlı Karlıköy Mahallesinde bulunmaktadır. Bölge sakinlerinin Dede Baba, Tekke Baba, Nasuh Dede adlarını da verdiği türbe, 1750’lerde köyde yaşadığı belirtilen Nasıf Baba’ya aittir. Hakkında kesinleşmiş resmi bir bilgi bulunmayan Nasıf Baba, Anadolu’dan gelen iki kardeşten biri olarak günümüzde Büyükyoncalı’nın olduğu bölgeye yerleşmiştir. Kısa bir sürenin ardından Anadolu’dan gelen Türkmenlerin yaşadığı Karlıköy’e yerleşen Nasıf Baba, burada hayatını kaybetmiştir. Köye ilk yerleştiğinde çobanlık yapan Nasıf Baba, bir yandan meyveler yetiştirip diğer yandan ise yardıma ihtiyacı olanlara yardım edermiş. Öleceğini önceden bildiği iddia edilen Nasıf Baba, eşine o gün öleceğini,  ölünce de evinin bahçesine gömülmeyi istemiştir. Eşi de onu istediği yere gömdürmüştür. Nasıf Baba Türbesi’nin çevresinde yakın arkadaşları ve ona inananların mezarları da bulunmaktadır.

Kapaklı’da nerede ne yenir?

Tekirdağ mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Kapaklı, aldığı yoğun göç nedeniyle Türkiye’nin dört bir yanından lezzetlere de ev sahipliği yapmaktadır. Et ve sebze yemekleri, çorbalar, salatalar ve tatlılarıyla ünlü ilçe mutfağında, öne çıkan lezzetleri çeneçarpan çorbası, kelle paça çorbası, Tekirdağ köftesi, elbasan tava, damat paçası, zennik, yoğurtlu borani, sini mantısı, cizleme, pireşe, papaz mancası, gülbarak böreği ve şaraşura olarak sıralayabiliriz. Ayrıca Tekirdağ’ın ünlü Hayrabolu tatlısı, höşmerim, akıtma, peynir tatlısı gibi lezzetler de Kapaklı mutfağında önemli yer tutmaktadır.
Kapaklı ilçesinde yer alan restoran ve lokantalarda yöresel lezzetlerin yanı sıra Türk mutfağının öne çıkan lezzetlerini de bulmak mümkündür. İlçede öne çıkan restoranlar; Vatan Caddesi’nde yer alan Bonibos Cafe Restaurant, Çerkezköy Saray Yolu’nda hizmet veren Efsane Kokoreç, Çamlık Sokak’ta bulunan Yiğitler Et Mangal, Öztoprak Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Meşhur Sivas Köftecisi, Uğur Sokak’ta bulunan Zahitin Yeri, İsmet Paşa 45. Sokak’ta yer alan Turkuaz Restaurant, İsmet Paşa Hisar Sokak’ta hizmet veren Balaban, Çerkezköy Saray Yolu üzerinde faaliyet gösteren Keyif Çorba Dünyası, İsmet Paşa 53. Sokak’ta bulunan Parıltım Restoran, Mandalı Sokak’ta yer alan Şanlıurfa Kebap Salonu, Levent Caddesi’ndeki Massa Restaurant Cafe Pastane, Eski Çerkezköy Saray Yolu üzerinde hizmet veren Kardeşler Lahmacun ve Bülent Ecevit Caddesi’nde faaliyet gösteren Doğan Balık Evi gibi işletmelerdir.
Kapaklı’da gece hayatı

Kapaklı’da gece hayatı


Kapaklı’da gece hayatı

Gece hayatı konusunda çok fazla seçenek sunmayan Kapaklı ilçesinde, az sayıdaki mekanda geç saatlere kadar eğlenmek mümkündür. Ağırlıklı olarak gece kulübü, bar ve meyhanelerden oluşan Kapaklı gece hayatında öne çıkan mekanları; Yaşar Doğu Caddesi’nde hizmet veren Papinin Yeri, İsmet Paşa Mahallesi Cornerpark AVM’de bulunan Bu Da Pub, Atatürk Mahallesi’nde hizmet veren Zirve Müzikhol ve Kapaklı Clup 46 Night Club olarak sıralayabiliriz. Gece hayatı konusunda Kapaklı ilçesine göre görece daha hareketli olan Çerkezköy ilçesi de çeşitli seçeneklere sahiptir. Sadece beş kilometre uzaklıkta bulunan Çerkezköy’de; bar, pub, gece kulübü ve meyhanelerde de geç saatlere kadar eğlenebilirsiniz.