TatilCity.NETTatilCity.NET

Karabük Gezi Rehberi

Karabük Gezi Rehberi

Karabük Gezi Rehberi


Karabük Gezi Rehberi

Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz bölümünde yer alan Karabük, doğal güzellikleri ile birlikte tarihi zenginlikleriyle de göz doldurmaktadır. Toplam yüz ölçümü 4.1 kilometrekare olan Karaman’da Merkez ilçeyle birlikte Safranbolu, Yenice, Ovacık, Eskipazar ve Eflani olmak üzere altı ilçeden meydana gelmiştir. Nüfusun en yoğun olduğu ilçe Merkez, en az olduğu ilçe ise Ovacık’tır. Her ne kadar Batı Karadeniz bölümünde yer alsa da kıyıdan içeride kalması nedeniyle ilde karasal iklim özelliklerine rastlanır. Kış ve ilkbahar ayları oldukça yağışlı geçmektedir. Karabük’ün yaklaşık yüzde 65’i ormanlarla kaplıdır. Safranbolu, Yenice ve Eskipazar ilçelerinde yer alan ormanlar oldukça gürdür. Özellikle Yenice Ormanları; barındırdığı çok sayıda ağaç türü ile gerçekten görülmeye değerdir. Gökpınar mevkiindeki dört hektarlık orman “Açık Hava Orman Müzesi” adı ile bilinmektedir. Bahar aylarında yeşilin en güzel tonlarına tanıklık edebileceğiniz Yenice Ormanları’nda yürüyüş yapabilirsiniz. Burada vücudunuza oksijen depolayabilir, dilerseniz çadırınızı kurarak doğa ile iç içe kamp yapma şansı yakalayabilirsiniz. Başta ladin olmak üzere erguvan, sandal, meşe, şimşir ağaçları burada göreceğiniz türlerden birkaçıdır.

Karabük’e nasıl gidilir?

Karabük büyük şehirlere olan yakınlığı nedeniyle yıl içinde birçok seyahat severin uğrak noktasıdır. Karabük’e kara yolu ve hava yolu ile ulaşabilirsiniz. Karabük İstanbul ’a 400 kilometre mesafededir ve özel aracınızla yaklaşık dört buçuk saatte gidebilirsiniz. Ankara - Karabük arası 220 kilometredir ve araçla yolculuğunuz iki buçuk saat sürecektir. Zonguldak - Karabük arası 105 kilometre, Bursa - Karabük arası 420 kilometredir. Özel aracı olmayıp Karabük’e otobüsle gelmek isteyenler için birçok şehirden otobüsle seferleri vardır. Karabük Otogarı şehir merkezinde bulunur.
Çevre ilçelere gitmek isteyenler için minibüsler otogarın arka peronundan hareket etmektedir. Karabük’e diğer bir ulaşım şekli ise hava yoludur. Fakat Karabük’te bulunmamaktadır. Bir alternatif olarak Ankara Esenboğa Havalimanı kullanılabilir. Karabük’e 240 kilometre mesafede olan havalimanı, kente en yakın havalimanıdır. Türkiye’nin birçok şehrinden Esenboğa Havalimanı’na direkt uçuş vardır. Esenboğa Havalimanı’ndan Karabük’e gitmek için araç kiralayabilirsiniz veya transfer hizmeti ayarlayabilirsiniz.
Karabük Gezilecek Yerler

Karabük Gezilecek Yerler


Karabük’te gezilecek yerler

Gezginlerin uğrak noktaları arasında bulunan Karabük’te keşfedilecek birçok yer bulunur. Karabük gezinize UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Safranbolu evleri ile başlamanızı tavsiye ederiz. Burada birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Kanyonları, mağaraları, tarihî yapıları ve yemyeşil ormanları ile Karabük’te sevdiklerinizle çok hoş zaman geçireceksiniz. Büyük şehirlere olan yakınlığı ile hafta sonu tatilinde rahatlıkla gidebileceğiniz Karabük’ün tarihî konaklarını gezmenizi ve birbirinden lezzetli yöresel yemeklerini tatmanızı öneririz.

Safranbolu Evleri

Karabük gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alan Safranbolu evleri geleneksel Türk mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. 18. ve 19. yüzyıl Osmanlı kent yaşamının izlerini görebileceğiniz Safranbolu evleri her daim gezginlerin uğrak noktasıdır. Safranbolu evleri UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunduğu için ayrı bir öneme sahiptir. Rivayete göre evler inşa edilirken harcında yumurta akı kullanıldığı için depreme oldukça dayanıklıdır. Konak tarzında inşa edilen Safranbolu evlerinden 800’ü koruma altına alınmıştır. Evlerin bir kısmı kışlık kullanılan merkez bölgesinde bulunurken bir kısmı da yazlık olarak kullanılan bağlar bölgesindedir. Safranbolu evleri iki ya da üç katlı olup beyaz badanalıdır. Evler birbirinin manzarasını kapatmaz. Haremlik ve selamlık olarak tasarlanan evler oldukça geniştir. Karabük’e beş kilometre mesafede bulunan Safranbolu’ya özel aracınızla gidebileceğiniz gibi merkezden kalkan otobüs ve minibüsler ile de ilçeye kolayca ulaşabilirsiniz. Safranbolu evlerine giderken yanınıza fotoğraf makinenizi almayı sakın unutmayın.

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Safranbolu’yu gezerken karşınıza Osmanlı Dönemi’nden kalma birçok tarihî eser çıkacak. Onlardan biri de Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından 1662 yılında yaptırılan Köprülü Mehmet Paşa Camii’dir. Eski Çarşı’ya uğradığınızda ziyaret edebileceğiniz cami 17. yüzyıl Osmanlı mimarisinin tüm özelliklerini taşımaktadır. Köprülü Mehmet Paşa’nın Safranbolu’da yaşadığı dönemde inşa ettirdiği cami günümüze gelene kadar iki kez restore edilmiştir. Caminin avlusunda bulunan güneş saati ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir. Güneş saati 06.40 ile 17.20 arasındaki zamanı mermer üzerindeki metal plakanın gölgesi ile hatasız bir şekilde göstermektedir. Camiinin miğfer şeklinde tasarlanmış kubbesi de görülmeye değerdir. Safranbolu’nun tarihî camileri arasında yer alan Köprülü Mehmet Paşa Cami’ni gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Yörük Köyü

Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin günümüze kadar korunarak ulaştığı yerlerden biri de Yörük köyüdür. Safranbolu’ya 11 kilometre mesafede yer alan Yörük köyü 700 yıllık tarihi ile Turizm Bakanlığı tarafından koruma altındadır. 11. yüzyılda Anadolu’ya göç eden Türkmenlerin kurduğu Yörük köyünde yer alan Safranbolu evlerini ziyaret edebilir ve bu tarihî atmosferi alabilirsiniz. Kasım Sipahioğlu Konağı 300 yıllık tarihi ile zaman yolculuğuna çıkabileceğiniz eşsiz güzellikteki konaklardandır. Ücretsiz ziyaret edebileceğiniz konağın ahşap ve tavan işlemelerine hayranlık duyacağınızdan eminiz. Gezmekten yorulduğunuzda Yörük Sofrası’nda lezzet molası verebilirsiniz. Gözleme ve ev baklavası ile ünlü mekânda karnınızı doyurduktan sonra köy kahvesinde asırlık çınarların altında çay içebilir, yöre halkı ile sohbetin keyfini çıkarabilirsiniz.

Yenice Ormanları

Yenice Ormanları sadece Karabük’ün değil, Türkiye’nin en değerli ormanları arasındadır. Yeşilin en güzel tonlarını görebileceğiniz ağaçları, rengârenk bitki örtüsü, şelaleleri ve huzur dolu atmosferi ile Yenice Ormanları, sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebileceğiniz bir yerdir. Karabük merkezine altı kilometre uzaklıkta olan Yenice Ormanları, yürüyüş parkurları ile trekking severlerin uğrak adreslerindendir. Yenice Ormanları’nda şehrin stresinden uzak kuş sesleri arasında yürüyüş yapabilirsiniz. Arboretum bölgesinde daha önce hiçbir yerde görmediğiniz ağaç türlerini görebilirsiniz. Burada harika fotoğraf kareleri çekebilirsiniz. Yenice Ormanları’nda kamp da yapabilirsiniz. Belirli kamp alanlarında çadırınızı kurabilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Sakinlik seviyorsanız kamp için ilkbahar ve sonbahar aylarını öneririz. Daha konforlu bir konaklama seçeneği isterseniz ormana oldukça yakın olan butik oteller de sizleri bekliyor olacaksınız.

Eğriova Göleti

Yenice Ormanları’na kadar gitmişken uğramanız gereken muhteşem güzellikte olan başka bir adres ise Eğriova Göleti’dir. Batı Karadeniz’in en yüksek tepesi olan Keltepe’de bulunan Eğriova Göleti’nin uzunluğu bir kilometredir. Yedi metre derinliğe sahip olan suni bir gölet olan Eğriova Göleti, balık avı için de oldukça uygundur. Doğaseverlerin Karabük’te kamp yapabilecekleri alanların başında gelen Eğriova Göleti’nde sabah kuş ve kurbağa sesleri ile uyanmaya ne dersiniz? Akşam yıldızları seyrederek uykuya dalabileceğiniz bu muhteşem ortamda sakinlik ve huzur adına ne arıyorsanız bulacaksınız. Sakinlik arayanlara hitap eden Eğriova Göleti’ne gelmeden önce karşınıza çıkan içme suyu kaynaklarından yararlanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü gölet çevresinde hiçbir işletme bulunmuyor. Kamp yapmak için yaz aylarını tercih ederseniz yeni arkadaşlar edinebilir, hep beraber doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Mencilis Mağarası

Bulak Mağarası olarak da bilinen Mencilis Mağarası, görenleri kendine hayran bırakıyor. Karabük’ün doğal güzellikleri arasında ilk sıralarda yer alan mağara, Safranbolu ile Bulak köyü sınırında yer alır. Ayrıca ülkemizin en uzun beşinci mağarası olarak bilinen Mencilis Mağarası, yaklaşık 6.5 kilometre uzunluktadır ve sadece 400 metresi yürüyüşe uygundur. Hidrolojik olarak halen aktif olan mağaranın üç milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilmektedir. Karstik erimeler sonucu ortaya çıkan sakıt ve dikitler hayranlık uyandırırken mağara içerisinde göletler ve akarsular da yer alıyor. Yıl boyunca sıcaklığın 15 derece olduğu mağaranın nemli havasının astım ve bronşit hastalığı olanlara da iyi geldiği belirtiliyor. Safranbolu Eski Çarşı’dan kalkan minibüslerle kolayca ulaşabileceğiniz mağaraya giriş ücretlidir.

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu eşsiz güzellikte kanyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında en fazla ilgi göreni ise Tokatlı Kanyonu’dur. Yaklaşık dokuz kilometrelik yürüyüş parkuru ile doğaseverlerin ilgisini çeken Tokatlı Kanyonu üç kanyonun birleşmesiyle oluşmuştur. Doğa ile baş başa unutulmaz bir gün geçirebileceğiniz Tokatlı Kanyonu’nda sizi bir de cam seyir terası bekliyor. Seksen metre yüksekliğindeki cam terasta Tokatlı Kanyonu’nun büyüleyici manzarasını seyredebilir, birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. 75 ton ağırlığı kaldırabilecek güçte olan cam terasın yanı başında manzaraya karşı çayınızı yudumlayabileceğiniz şirin bir de kafe bulunuyor. Kış aylarında da ziyarete açık olan Tokatlı Kanyonu bahar ve yaz aylarında tablo gibi bir manzara sunuyor. Tokatlı Kanyonu’nu 3 TL giriş ücreti ödeyerek gezebilirsiniz.

Şeker Kanyonu

“Kanyonlar Şehri” Karabük’te görmeniz gereken bir diğer kanyon olan Şeker Kanyonu, Karabük’ün Yenice ilçesinde bulunur. Şeker Kanyonu yemyeşil bir vadi arasında uzanan dik ve sarp kayalıkları ile ülkemizin en güzel kanyonlarından biridir. Şeker mevkiinden başlayan kanyon ortalama 6,5 kilometrelik uzunluğa sahip olmakla birlikte iki kilometrelik yolda ulaşım sadece araçlarla sağlanmaktadır. Geri kalan dört kilometrelik alanda ise kanyon yürüyüşü yapılabilmektedir. Kanyon çoğu zaman zorlu geçişlerle doludur. Bunun için mutlaka dayanıklı bir ayakkabı giymeniz gerekmektedir. Kanyonu ziyaret etmek için en uygun dönem ise yaz mevsimidir. Eğer kanyonda yürüyüş yapmayı düşünüyorsanız zaman zaman sudan geçmek zorunda kalabileceğinizi unutmayın. Daha fazla macera arayanlar için kaya tırmanışı alternatifi de sunan Şeker Kanyonu, mangal tutkunları için de vazgeçilmezdir. Mesire yerlerinde ailenizle ve sevdiklerinizle mangal keyfi yapabileceğiniz Şeker Kanyonu, mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Hadrianapolis Antik Kenti

Karabük’ün tarihini yakından incelemek isterseniz, sizi Hadrianapolis Antik Kenti’e davet ediyoruz. Karabük’ün Eskipazar ilçesine üç kilometre uzaklıkta bulunan antik kentin kalıntılarının en yoğun olduğu bölüm Budaklar köyüdür. MÖ 1. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen Hadrianapolis Antik Kenti’nde MS 8. yüzyıla kadar yaşamın devam ettiği tahmin edilmektedir. Antik kentte Erken Bizans ve Roma Dönemi’ne ait tarihî kalıntıların sayısı oldukça fazladır. Kent içinde üç tane Erken Bizans Dönemi’ne ait kilise kalıntısı bulunmaktadır. Kaya mezarları, mahzenler, su sarnıçlarının yanı sıra mozaikler, sütunlar ve freskler de antik kentin ilgi çekici noktaları arasındadır. Antik Çağ’daki hac merkezlerinden biri olan Hadrianapolis Antik Kenti’nde zaman zaman kazı çalışmaları yapılarak yeni alanlar ortaya çıkartılmaktadır.

Kent Tarihi Müzesi

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde bulunan Kent Tarihi Müzesi, ziyaretçilerine keyifli bir zaman vadediyor. Bir zamanlar Hükümet Konağı olarak hizmet veren 112 yıllık binanın restore edilmesiyle açılan Kent Tarihi Müzesi 11 yıldır misafirlerini ağırlamaktadır. Karabük’ün kültürel zenginliklerini ve tarihî değerlerini yakından inceleme fırsatı bulabileceğiniz Kent Tarihi Müzesi’nde 300’ü aşkın eser yer almaktadır. Üç katlı binada Osmanlı Dönemi’nden Cumhuriyet Dönemi’ne kadar Safranbolu tarihi ile bilgiler ve görsel detayların yanı sıra Safranbolu’nun yöresel kıyafetleri, günlük yaşamda kullanılan eşyalar ve değerli paralar da sergilenmektedir. Müzenin en önemli özelliği ise elektronik rehber sisteminin bulunmasıdır. Kent Tarihi Müzesi’ni 3 TL ücret ödeyerek ziyaret edebileceğiniz gibi arkasında bulunan Tarihî Saat Kulesi’ni de gezebilirsiniz.

Karabük’te nerede ne yenir?

Karadeniz mutfağından esintiler taşıyan Karabük yemekleri, lezzeti ve çeşitliliği ile aklınızı başında alabilir. Yapılan araştırmalarda Karabük mutfağına özgü yaklaşık 100 yemek çeşidi olduğunu söylenmektedir. Ev makarnası da olarak bilinen perohi Karabük’ün en ünlü yemeklerindendir. Hamurun içine keş peyniri konularak, üçgen şeklinde kapatılan perohi, tıpkı makarnada olduğu gibi kaynar suda pişirilir. Üzerine yoğurt dökülerek servis edilir. Perohinin en lezzetlisini Safran Konak’ta denemenizi tavsiye ederiz. Kıyma ve ıspanakla hazırlanan Safranbolu bükmesi bir yiyenin bir daha yemek isteyeceği bir lezzet olarak karşınıza çıkacak. Bölgeye has bir pide türü olan Safranbolu bükmesi yanında buz gibi ayran ile oldukça lezzetlidir. Safranbolu geziniz sırasında karnınız acıkırsa Safranbolu Sofrası’na uğrayıp bükme yiyebilirsiniz. Mekânın sac tavası, iskenderi ve kuymağı da mutlaka denenmeyi hak eden lezzetler arasındadır. Kancalara takılan kuyu etinin saatlerce pişirilmesiyle elde edilen kuyu kebabı içinse Kadıoğlu Şehzade Sofrası’nı öneririz.
Bütün et, bandırma, kara mancar ve yaprak dolması Karabük’te damaklara tat veren diğer lezzetlerdir. Un, su, tuz ve maya ile hazırlanan hamurun içerisine ıspanak, soğan, kıyma ve baharatlar konularak hazırlanan göbü, sabah kahvaltılarının olmazsa olmazıdır. Lezzetinin sırrı sacda pişirilmesinde saklı olan çullu börek, ev baklavası, safranlı zerde, höşmerim denemeye değer yemeklerdendir. Dışı çıtır, içi yumuşacık olan su simidini tatmak için Tarihî Simit ve Çubuk Fırını’na uğramayı sakın unutmayın. Safranbolu deyince akla gelen lezzetlerden biri de meşhur Safranbolu lokumudur. İmren Lokum Konak Restaurant’tın sakızlı lokumlarını mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. 200 yıllık Osmanlı konağında kahvaltı keyfi yapmak isterseniz Marmelat tam size göre olabilir. Arasta Çarşısı içerisinde yer alan Boncuk Cafe’de kahve içmenizi kesinlikle öneririz.
Karabük Gece Hayatı

Karabük Gece Hayatı


Karabük’te gece hayatı

Karabük’te keyifli ve eğlenceli bir gece hayatı vardır. Bu eğlence genel olarak barlarda ve canlı müzik mekânlarında yaşanmaktadır. Özellikle Safranbolu ilçesinde gece keyifli vakit geçirmek için birçok mekân bulabileceğiniz Karabük’te gündüz tarihî ve doğal güzelliklerin akşam saatlerinde ise Safranbolu’nun birbirinden güzel mekânlarında vakit geçirebilir, eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Kaliteli ortamı ve uygun fiyatları ile öne çıkan Jack’s Bar Karabük’te tavsiye ettiğimiz mekanlardandır.
Safranbolu’da gece hayatına yön veren mekânlardan biri olan Arasta Cafe & Bar, canlı müzik dinlemek ve birkaç kadeh içki içmek isteyenlerin uğrak noktasıdır. Karabük’ün en büyük gece kulübü olma unvanına sahip olan Dublaj Performance Hall’i de listenize ekleyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmek isterseniz adresiniz Gümüş Konak olmalıdır. Orkestrası ve otantik ortamı ile Karabük gecelerinize renk katacak mekân, menüsüyle de öne çıkıyor. Kokteylleri ile iddialı olan mekânın bahçesi de hayli keyiflidir. Cinci Han’ın arkasında yer alan Hangar Bar’da DJ performansı eşliğinde dans edebilirsiniz. Eski Çarşı’daki Adress Bar’da yerli ve yabancı müziklerle sevdiklerinizle eğlencenin ve dansın tadını çıkarabilirsiniz.
Daha sakin bir akşam geçirmek isterseniz Köroğlu Konakları’nın nefis mezeleri arasında sakin sakin sevdiklerinizle sohbet edip, rakınızı yudumlayabilirsiniz. Karabük akşamlarınızı unutulmaz kılmak isterseniz Taş Ev Sanat & Şarapevi Restaurant’a mutlaka uğramalısınız. Zengin bir şarap menüsüne sahip olan mekânda aileniz ve sevdiklerinizle keyifli birkaç saat geçirebilir ve tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz. Canınız fasıl dinlemek isterse adresiniz Tarihî Havuzlu Köşk Restaurant olmalıdır. Yöresel lezzetleri ve hizmet kalitesi ile tercih edilen mekâna gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.