TatilCity.NETTatilCity.NET

Karaburun Gezi Rehberi

Karaburun Gezi Rehberi

Karaburun Gezi Rehberi


Karaburun Gezi Rehberi İzmir

Üç tarafını kuşatan Ege Denizi’nin serin rüzgarları, nergis kokulu sokakları, zeytini ve enginarıyla huzur dolu İzmir ilçesi Karaburun, doğallığını büyük oranda koruyan bir tatil beldesidir. İsmi, üzerinde bulunduğu yarımadadan gelen Karaburun, ulaşımdaki zorlukları nedeniyle uzun yıllar boyunca fazla ziyaretçi çekmemiştir. Virajlı yolları nedeniyle bir dönemler fazla tercih edilmeyen Karaburun, son yıllarda yolları yapıldığı için turizm konusunda adeta patlama yaşamaktadır. Tarihi oldukça eskilere dayanan Karaburun’da ilk insan yerleşiminin ne zaman başladığına dair kesin bir bilgi yoktur. Ancak Kalkolitik Çağ’dan beri yaşamın olduğu tahmin edilmektedir. Yarımadada yapılan arkeolojik kazılar, Tunç Devri’ne uzanan kalıntıları gün yüzüne çıkarmıştır.
Bilinen en eski ismi Mimas olan Karaburun, Homeros’un Odesa eserinde Rüzgarlı Mimas olarak bahsedilen Mimas Dağı’nı barındırmaktadır. Günümüzde bu dağın adı Bozdağ’dır. Ege Denizi’nden gelen rüzgarlara yıl boyunca açık olan Karaburun, bu özelliğinden dolayı tarih boyunca yel değirmenlerine ev sahipliği yapmıştır. Yörede Milattan Önce 3 binli yıllardan beri Hitit, Yunan, Pers, Roma ve Bizans egemenliği görülmüştür. 1086 ile 1095 arasında Çaka Bey ile Türklerin kontrolüne giren Karaburun, daha sonra yeniden Bizans egemenliğine girmiştir. Karaburun, beylikler döneminde Aydınoğulları, ardından da Osmanlı yönetimine katılmıştır.
Karaburun Gezilecek Yerler

Karaburun Gezilecek Yerler


Tarihi ve doğal değerleriyle Karaburun’da gezilecek yerler...

Karaburun İlçe Merkezi

Merkezi bir ana cadde etrafında şekillenen Karaburun’da zaman geçirebilecek keyifli mekanlar mevcuttur. Kafe ve restoranların bulunduğu ilçe merkezinde resmi dairelerin büyük kısmı yan yana bulunmaktadır. Karaburun ilçe merkezinin engebeli bir yer yapısı olduğu için çok sayıda yokuş ve kademeli bir görüntüsü vardır. Karaburun’u gezmek için ilçeye gelenlerin kent merkezinden ziyade çevredeki tatil beldelerini ve ören yerlerini tercih ettikleri gözlenmektedir.

Karaburun İskelesi

Karaburun kent merkezinde hareketli bölgelerden birisi iskele bölgesidir. Özellikle yaz aylarında canlı bir atmosferi olan Karaburun İskelesi’nde, küçük bir balıkçı barınağının çevresindeki caddede yer alan çok sayıda kafe ve balık restoranı, konuklarına keyifli bir ortam sunmaktadır. Balık sezonunda avlanmaya çıkan balıkçılar, iskelede mezat kurarak satış yapmaktadır. Bölgeye amatör balıkçılar da yoğun ilgi göstermektedir.

Mordoğan

Karaburun’un bu ünlü mahallesi, adını enfes gün doğumu manzarasından almaktadır. Kent merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafede olan Mordoğan, İzmir’e daha yakın bir konumda yer almaktadır. Bu yönüyle de daha çok İzmir kent merkezinden gelen tatilcilerin gözdesi olmuştur. Balık lokantası ve kafe gibi çok sayıda mekanın bulunduğu Mordoğan’da tatil yapmak son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. İleç merkezinden daha hareketli olan Mordoğan beldesinde harika plajlar ve koylar bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları; Kocakum Plajı, Ayıbalığı, Çatalkaya ve Ardıç plajlarıdır. Doğal ortamıyla dikkat çeken Ayıbalığı çevresindeki Akdeniz fokunun üreme alanları ve mağaralar oldukça ilgi çekicidir.

Sarpıncık Feneri

Karaburun’un ucunda bulunan Sarpıncık Feneri, etkileyici bir görüntüye sahiptir. Doğal yapısı ve nefis manzarasıyla dikkat çeken Sarpıncık köyünün en uç noktasında yer alan fener, güneş enerjisiyle çalışmaktadır. Deniz yüksekliği 97 metre olan fener, körfeze giriş ve çıkış yapan deniz araçlarına yol göstermektedir. Fenerin bulunduğu yerin karşısında Midilli Adası, sağ tarafında ise Foça rahatlıkla görülebilmektedir. 1938’den beri faaliyette olan Sarpıncık Feneri’nin 12 metre uzunluğundaki beyaz kulesi ve bahçesinin içindeki fener eviyle harika bir güzelliği vardır. Karaburun’a ziyaret edenlerin Sarpıncık köyündeki bu feneri görmelerini mutlaka öneririz.

Dilek Pınarı (Narcissos)

Mordoğan Mahallesi’ne üç kilometre mesafede yer alan Dilek Pınarı, Yunan Mitolojisi’nin en etkileyici hikayelerinden olan Narcissos’un izlerini taşıyan yer olarak bilinmektedir. Dilek bağlanan ağaçların yanı sıra küçük bir su kaynağı ve bir havuzun yer aldığı Dilek Pınarı, Narcissos’un ilginç aşkının yaşandığı yer olarak bilinmektedir.

Kaynarpınar

Küçük sahili ile sakin bir tatil imkanı sunan Kaynarpınar, Karaburun ve Mordoğan arasında yer alan İnecik köyünün deniz kıyısındaki bölgesidir. Burada günlük ihtiyaçların karşılanabileceği bakkal, tüpçü, balık lokantası ve fırın gibi yerler mevcuttur. Biri iskele önünde diğeri ise tepenin arkasında olan iki ayrı doğal plajı bulunan Kaynarpınar, gizli bir tatil mekanı olarak huzuru arayanlara hitap etmektedir.

Saip Köyü

Karaburun’un harika manzaraya sahip köylerinden olan Saip, özellikle kır kahvesi ile ünlüdür. Bu kahveden oldukça güzel bir manzara sunan bölge, Karaburun ilçe merkezine 3 kilometre mesafede bulunmaktadır. Taş evleriyle ilgi çeken köyün deniz kıyısında bulunan Olcabük Plajı ise deniz tatili yapmak isteyenler için harika bir seçenektir.

Sazak Köyü

Yarımadanın batısında bulunan Sakız Adası manzaralı bu köy, terk edilmiş bir yerdir. 1923’te Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan Mübadele Antlaşması sonucu köyde yaşayanlar Sakız Adası’na göç etmiştir. Bu göçün ardından köye kimse yerleşmemiştir. Araçla ulaşımın olmadığı bu köye Sarpıncık’tan sonra yaklaşık 20 dakikalık yürüyüşle ulaşılabilmektedir.

Müesser Aktaş Etnografya Müzesi ve Tarih Evi

Mordoğan mahallesinin eski ilkokul binasında 2012’den bu yana ziyaret edilebilen Müesser Aktaş Etnografya Müzesi ve Tarih Evi, ev kadını Müesser Aktaş’ın 20 yıl boyunca biriktirdiği eserlerin sergilendiği bir mekan olarak yoğun ilgi görmektedir. Burada yarımadanın tarihi geçmişini simgeleyen nesneler sergilenmektedir.

Karaburun Plajları

Üç tarafı denizle çevrili olan Karaburun, pek çok bölgesi kayalık veya taşlık olduğu için alışılagelmiş kum plajları bakımından pek zengin sayılmaz. İlçe daha çok dalış yapmak isteyenlerin tercih ettiği plajlara ve koylara sahiptir. Deniz canlılarını barındıran bölgede dalış yapanlar nefis manzaralarla karşılaşmaktadır. Başta Akdeniz foku olmak üzere nesli tükenme tehlikesi altında bulunan çok sayıda canlı türüne ev sahipliği yapan Karaburun; ağırlıklı olarak Mimoza, İncirlikoy ve Bodrum plajlarıyla deniz tatili yapmak isteyenlere hizmet vermektedir. Ayrıca bölgede Badembükü, Dolungaz Koyu, Mordoğan’da bulunan Kocakum Plajı, Ayıbalığı, Kaynarpınar, Ardıç ve Çatalkaya plajları denize girilebilecek yerler olarak öne çıkmaktadır.

Karaburun’da nerede ne yenir?

Çok sayıda restoranın bulunduğu Karaburun’un yöresel lezzetleri, Ege ve Akdeniz mutfağının izlerini taşımaktadır. Ağırlıklı olarak zeytinyağlılar, salatalar, yeşillikler ve otların ön planda olduğu ilçede, deniz ve balık ürünleri de yoğun olarak tercih edilmektedir. Radika, turp otu, enginarla yapılan salatalar ve hurma zeytininin yaygın olduğu ilçede, farklı otlar karıştırılarak yapılan acı ot kavurması ilginç bir lezzettir. Bunların yanı sıra sarmaşık ve kuşkonmaz kavurması, kabak çiçeği dolması, katmer, keşkek, dede sarığı, arap saçı yemeği ve köftesi, nişan, fırında ceviz tatlısı, fava, cevizli kırma ve pelte gibi lezzetleri tadabilirsiniz. İlçede öne çıkan restoranlar ise Mordoğan’da bulunan Marina Restoran Osman’ın Yeri ve Deniz Feneri Balık Evi, Balıklıova’da yer alan Garip’in Yeri ve Manzara Restaurant, Karaburun İskelesi’nde bulunan Kalyon Restaurant, Albatros Balık Restoran, Number 1 Restaurant, Saipaltı Rıhtım’daki Saipaltı Restaurant olarak dikkat çekmektedir.
Karaburun Gece Hayatı

Karaburun Gece Hayatı


Karaburun’da gece hayatı...

Dingin bir tatil adresi olan Karaburun’da çok hareketli bir gece hayatı mevcut değildir. Rakı balık keyfi yaşanan mekanların ağırlıklı olduğu ilçede, öne çıkan mekanlardan biri Number One Restaurant’tır. Balık ürünlerinin nefis bir şekilde hazırlandığı bu restoranda, ayrıca ahtapot salatası, midye tava da oldukça beğenilmektedir. Şarap menüsüyle iddialı olan Number One Restaorant’ta güzel bir gece geçirebilirsiniz. Ayrıca ilçede yer alan Kalyon Restaurant ve Seal Beach Club da gece eğlenceleriyle ünlüdür. Gecenizi bir meyhanede geçirmek isterseniz de Giritli Rum Meyhanesi tam size göre bir mekandır.