TatilCity.NETTatilCity.NET

Karaisalı Gezi Rehberi

Karaisalı Gezi Rehberi

Karaisalı Gezi Rehberi Adana


Karaisalı Gezi Rehberi

Adana’nın turizm bakımından gelişmekte olan ilçesi Karaisalı, il merkezine 47 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Akarsular açısından zengin olan ilçenin doğu sınırını Seyhan Nehri oluşturmaktadır. Karaisalı’da bulunup Seyhan Nehri’ne dökülen Eğlence, Çaykıt ve Körkün çayları ile Üçürge deresinde her mevsim su mevcuttur. Doğuda İmamoğlu, güneyde Yüreğir ve Seyhan, batıda Tarsus ve Pozantı, kuzeyde ise Aladağ ilçeleri ile komşu olan Karaisalı, bin 775 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir.
Deniz seviyesinden yüksekliği 241 metre olan ilçe, tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çekmektedir. Bölgenin temel geçim kaynağı, turizmin yanı sıra tarım ve hayvancılıktan oluşmaktadır. Tarihte farklı uygarlıkların izlerini taşıyan Karaisalı, Romalılara kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Tarihti Midilli diye isimlendirilen ilçede, Roma döneminden bugüne kadar varlığını sürdüren kalıntılar vardır. Büyük İskender’in Anadolu kuşatması sonucu yıkılan Midilli, daha sonra Türklerin egemenliğine girmiştir. Selçuklu ve Osmanlı’nın önemli izlerini taşıyan Karaisalı, Kanuni Sultan Süleyman döneminde gelişmesini daha da hızlandırmıştır.
Karaisalı Gezilecek Yerler

Karaisalı Gezilecek Yerler


Karaisalı’da gezilecek yerler…

Varda (Alman) Köprüsü

Bölge sakinleri tarafından ‘Koca Köprü’ olarak adlandırılan Varda Köprüsü, Hacıkırı köyü yakınlarında yer almaktadır. Yüksekliği 100 metre civarında olan köprü, 210 metre uzunluğa sahip olup, orta ayağının yerden yüksekliği 93 metre kadardır. Ayakları çelik mesnet türü olan köprünün dışı ise taş örme tekniğiyle kaplanmıştır. Almanlar tarafından 1903’te inşa edilen köprü, 1912’de faaliyete girmiştir. Özgün tasarımıyla ilgi çeken köprü, üç ana açıklık ve dört ana ayak üzerine kurulmuştur. Ana ayaklar içinde, köprünün bakımını gerçekleştirmek için merdivenler yapılmıştır. Köprünün üzerinden geçen demiryolu ise bin 220 metre yarıçapa sahip kurpla dizayn edilmiştir. Hicaz ve Bağdat demiryolu olarak da adlandırılan Varda Köprüsü, taştan inşa edildiği için ‘Taş köprü’ adıyla da bilinmektedir. Karaisalı’da görülmesi gereken yerlerden olan Varda Köprüsü, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Kesire Hanı

Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Kesire Hanı, Altınova köyü yakınlarında yer almaktadır. Kimileri tarafından Bayrampaşa Kervansarayı şeklinde de anılan han, Çakıt Nehri’nin kıyısında bulunmaktadır. Köprünün eski İran hükümdarlarından Kisra’nın adına atfen yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Görenlerin hayran kaldığı bu muazzam han, belgelerde ‘Çakıt Hanı’ diye geçmektedir. Tarih boyunca Hac ve tüccar kervanlarının uğrak yeri olan Kesire Hanı, 20’nci yüzyılın başlarında bölgede inşa edilen tüneller nedeniyle işlevini yitirmiştir. Görkemli bir yapı olan Kesire Hanı’nın işlevinin sona ermesi üzerine taşları sökülerek ev yapımında kullanılmış ve bugünkü görünümüne ulaşmıştır.

Milvan Kalesi

Çakıt Irmağı kenarında bulunan ve sırtını dağlara yaslayan Milvan Kalesi, Karakılıç köyü yakınlarında yer almaktadır. Roma döneminden kalan kalenin önünden kervan yolu geçmektedir. Kale, 1815 yılında ilginç bir savaşa da ev sahipliği yapmıştır. Menemenci aşiretinden “vergi” almak isteyen dönemin Adana Valisi Mustafa Paşa ile aşiret mensuplarının karşı karşıya geldiği Milvan Kalesi’nde yedi ay süren bir çatışma yaşanmış ve Menemenci aşireti bu savaşı kazanmıştır.

Keçi Kalesi

Romalılar döneminde yapıldığı düşünülen Keçi Kalesi, Karaisalı ilçe merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Etekli köyünde yer almaktadır. Yüksek bir noktada yer alan kalede, zindan ve tarihi yapıların kalıntıları mevcuttur. Keçi Kalesi’nin önünde bulunan düzlükte bir kuyu mevcuttur. Bu kuyunun yeraltından bir bağlantı yolu içerdiğine dair söylentiler vardır.

Dokuzoluk Kanyonu

Karaisalı’da gezilmesi gereken yerlerden olan Dokuzoluk Kanyonu, Boztahta köyündeki Eğlence Irmağı üzerinde yer almaktadır. Buz gibi soğuk suya sahip kanyonda bir mesire alını ve gölet mevcuttur. Özellikle yaz aylarında sıcaktan bunalanların serinlediği gölet, tatil günlerinde bölge insanının akınına uğramaktadır.

Kapıkaya Kanyonu

İlçenin Kapıkaya köyünde yer alan Kapıkaya Kanyonu, Seyhan Irmağı’nın kollarından olan Çakıt Deresi ve tektonik çöküntüler tarafından meydana getirilmiştir. Doğa yürüyüşleri için oldukça elverişli olan kanyonda, 7 kilometreden daha uzun bir yürüyüş parkuru vardır.

Karapınar Parkı

Karaisalı’da keyifli vakit geçirmek ve serinlemek için tercih edilen yerlerden olan Karapınar Parkı; mesire alanı, piknik masaları ve çocuklar için oyun alanlarına sahiptir. Burada bulunan gölün kenarında, doğal güzellikler içinde güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Kızıldağ Yaylası

İsmini Kızıldağ’dan alan yayla, Karaisalı’nın temiz ve serin havasıyla ünlü yükseltilerinden biridir. İlçe merkezine 27 kilometre mesafede yer alan Kızıldağ Yaylası, doğa yürüyüşleri için oldukça uygun bir arazi yapısına sahiptir. Çevrede yaşayanlar tarafından yoğun ilgi gören yayla, keyifli bir gün yaşamak isteyenler için güzel bir alternatiftir.

Körkün Kanyonu ve Şelalesi

Karaisalı’da bulunan kanyon ve şelale, ilçenin gizli kalmış güzelliklerinden biridir. Son yıllarda daha çok ilgi görmeye başlayan Körkün Kanyonu ve Şelalesi’ne ulaşım biraz zorludur. Debisi yüksek olan parkura ulaştıktan sonra enfes güzellikte bir şelale ile karşılaşacaksınız. Buz gibi suyu olan kanyonda keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Karaisalı’da nerede ne yenir?

Ağırlıklı olarak Adana yemek kültürünün izlerini taşıyan Karaisalı’da, bölgede genel olarak yaygın olan Adana kebap, lahmacun, analı kızlı, mumbar, kırkkat, sarı burma, bici bici, kaynar, Misis ayranı, aşlama, karakuş ve içli köfte gibi lezzetler öne çıkmaktadır. Ayrıca Karaisalı’da bulunan çok sayıda bitki ve ot da ilçenin yemek kültürünü zenginleştirmiştir. Yörede bu otlardan yapılan yemekler oldukça yaygındır. Karaisalı’da yer alan restoran ve lokantalarda hem yöresel lezzetleri hem de dünya mutfağından örnekleri tadabilirsiniz.

Ekotepe Çiftliği

Adana-Karaisalı yolu üzerinde, Kuzgun Köyü mevkiinde bulunan Ekotepe Çiftliği, ekolojik tarım ürünlerinden yapılan lezzetlerin sunulduğu popüler bir yer olarak öne çıkmaktadır. Şehrin kalabalığından ve koşuşturmasından uzaklaşıp, doğa içinde keyifli bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin tercihi olan Ekotepe Çiftliği, çevresi çam ormanlarıyla kaplı 40 dönümlük organik bir zeytin bahçesinin içerisinde yer almaktadır. Dut ve çam ağaçları altında organik ve yöresel ürünlerden oluşan açık büfe kahvaltı ya da nefis bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Bu sırada çevrenizde gezen tavus kuşu, tavşan ve ördekleri izleyebilir, ardından da ata binerek çevreyi gezebilirsiniz. Ekotepe Çiftliği’nde; sac kavurma, Darende kebabı, Büryan kebabı, Izgara köfte, içli köfte gibi oldukça geniş bir menü sizleri bekliyor.

Yer Köprü Restaurant

Karaisalı’da bulunan Yer Köprü Restaurant da bölgede sevilen mekanlar arasında yer almaktadır. Gülüşlü Köyü Yer Köprü Mesire Alanı’nda yer alan restoranda, et yemekleri, ızgaralar, nefis tatlılar ve yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.

Karapınar Restaurant

Bölgede öne çıkan mekanlardan biri de Karapınar Parkı Selampınar Mahallesi’nde yer alan Karapınar Restaurant’tır. Öğlen veya akşam yemeğinde alabalık tercih edenlerin mekanı olan bu restoranda, en taze ve lezzetli balıkları yiyebilirsiniz. 
KaraisalıGece Hayatı

Karaisalı Gece Hayatı


Karaisalı’da gece hayatı…

Karaisalı’da geçirdiğiniz güzel bir günün akşamında gece hayatını dışarıda yaşamak isterseniz, ilçe merkezinde yer alan bar ve restoranları tercih edebilirsiniz. İlçede yer alan mekanlarda, canlı müzik eşliğinde geç saatlere kadar içkinizi yudumlayarak eğlenebilirsiniz. Eğer pop müzik eşliğinde bir gece yaşamak isterseniz Karaisalı’nın popüler mekanlarından olan Kuşçu Pub’ı öneririz. Bu mekan, Selampınar Mahallesi Atatürk Caddesi üzerinde yer alıyor. Buranın yanı sıra ilçede öne çıkan mekanlardan Keyif Cafe Bar da güzel bir gece geçirmeniz için önerebileceğimiz yerler arasındadır.